Trwa 769. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 2 kwietnia 2024 r.
20:54. Kułeba: Ukraińcy mogą już składać roszczenia wobec Rosji
Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności; od teraz obywatele Ukrainy mogą składać roszczenia za wyrządzone przez najeźdźcę szkody w rejestrze mającym siedzibę w Hadzie - ogłosił ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba we wtorek w Hadze podczas konferencji „Sprawiedliwość dla Ukrainy”.
Utworzony w maju 2023 r. rejestr ma zebrać straty w nieruchomościach wyrządzone Ukraińcom przez Rosjan - zadeklarował szef ukraińskiego MSZ. Rejestr Szkód Wyrządzonych Przez Rosyjską Agresję (w angielskojęzycznym skrócie RD4U) ma w przyszłości również dokumentować roszczenia dotyczące innych strat materialnych.
Przewiduje się, że zostanie zarejestrowanych między 300 a 600 tys. roszczeń - pisze agencja Associated Press. Jak dodaje, rejestr nie będzie wypłacał odszkodowań, ale jest pierwszym krokiem w kierunku reparacji dla Ukrainy.
19:14. CNN: Siły ukraińskie chcą zniszczyć rosyjski przemysł energetyczny
Ukraińskie wojsko przy wykorzystaniu autonomicznych dronów kierowanych przez AI uderza w rosyjskie rafinerie, niszcząc najbardziej dochodową gałąź rosyjskiej gospodarki - komentuje CNN we wtorkowej analizie. Drony wspomagane sztuczną inteligencją pozwalają na precyzyjniejsze rażenie odległych rosyjskich celów.
Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie były możliwe dzięki zaawansowanym dronom. Część ukraińskich dronów wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI), dzięki czemu są w pełni autonomiczne i w trakcie lotu nie muszą komunikować się z dowództwem, przez co są bardziej niezawodne - tłumaczy CNN anonimowe źródło w ukraińskim programie rozwoju dronów.
Precyzja ataków jest możliwa dzięki wyposażeniu dronów w sztuczną inteligencję. Każdy bezzałogowiec ma komputer zawierający dane satelitarne i terenowe
— przekazało źródło. Informator CNN wyjaśnia, jak bezzałogowce są w stanie osiągnąć wymaganą dokładność uderzenia: „tor lotu jest ustalany wspólnie z naszymi sojusznikami, co pozwala dronom uderzać precyzyjnie w określone cele”.
18:24. Rosjanie ostrzelali Dniepr
Według miejscowych władz co najmniej 5 osób zostało rannych. Jeden z pocisków uderzył w placówkę edukacyjną, ale żadne z przebywających tam dzieci nie ucierpiało
— relacjonuje Biełsat za lokalnymi władzami, zamieszczając również wideo.
17:53. Podpisał ustawę obniżającą wiek poborowy z 27 do 25 lat
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę obniżającą wiek osób podlegających mobilizacji z 27 do 25 lat - wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej ukraińskiej Rady Najwyższej (parlamentu).
Na stronie internetowej Rady napisano, że we wtorek wpłynęła do niej ustawa podpisana przez prezydenta. Parlament przegłosował ją pod koniec maja 2023 r.
W grudniu ubiegłego roku prezydent Ukrainy oświadczył, że armia proponuje zmobilizowanie dodatkowych 450-500 tys. osób. Zastrzegł jednak, że „jest to bardzo delikatna sprawa”.
W ostatnich miesiącach liczni eksperci alarmują, że jedną z przyczyn, z powodu których Ukraina może mieć trudności z odzyskaniem inicjatywy na froncie, są mniejsze zasoby mobilizacyjne w porównaniu z Rosją.
17:04. Premier Szmyhal: przeznaczyliśmy 20 miliardów hrywien na budowę fortyfikacji
W tym roku rząd przeznaczył już 20 miliardów hrywien (508 milionów dolarów) na budowę solidnych fortyfikacji. Dziś dodajemy kolejne 5,6 miliarda hrywien (142 miliony dolarów) - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal na Telegramie.
Z tej kwoty 1,1 miliarda hrywien przeznaczono na budowę fortyfikacji w obwodzie donieckim, ponad 1 miliard hrywien w obwodzie zaporoskim, 1,5 miliarda hrywien w obwodzie sumskim oraz odpowiednio 300 i 400 milionów hrywien w obwodach mikołajowskim i chersońskim
— napisał premier. Szmyhal zaznaczył, że prace trwają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Wszystko to jest konieczne, aby wzmocnić naszą obronę i chronić naszych żołnierzy
— dodał.
Na początku marca prezydent Ukrainy przekazał, że w kraju trwa budowa fortyfikacji składających się z trzech linii umocnień, a długość tych konstrukcji to około 2 tys. km.
16:21. Blinken: Ukraina jest w „krytycznym momencie”, dostawy broni są „absolutnie niezbędne”
Ukraina jest w „krytycznym momencie”, gdy dostawy broni są „absolutnie niezbędne” - powiedział we wtorek w Paryżu sekretarz stanu USA Antony Blinken na konferencji prasowej z ministrem obrony Francji Sebastienem Lecornu. Blinken i Lecornu odwiedzili zakłady zbrojeniowe Nexter.
16:02. Ambasador USA przy NATO: mamy nadzieję, że wsparcie dla Ukrainy będzie procedowane w Kongresie jak najszybciej
Mamy nadzieję, że wsparcie dla Ukrainy będzie procedowane w Izbie Reprezentantów jak najszybciej; mamy oczekiwanie, że ten pakiet zostanie przyjęty; uważamy że jest absolutnie kluczowy wobec braków, z jakimi mierzą się nasi przyjaciele na Ukrainie - powiedziała we wtorek ambasador USA przy NATO Julianne Smith.
15:57. Ambasador USA przy NATO: nie popieramy atakowania przez Ukrainę celów w Rosji
USA nie popierają atakowania przez Ukrainę celów na terytorium Rosji - oświadczyła we wtorek podczas konferencji prasowej w Brukseli stała przedstawiciel Stanów Zjednoczonych przy NATO Julianne Smith.
Uważamy, że Ukraina ma pełne prawo do obrony swojego terytorium przed tą niesprowokowaną agresją. USA zapewniły ponad 44 mld dolarów wsparcia, by pomóc ten cel skutecznie osiągnąć
— przypomniała Smith, w przeddzień rozpoczynającego się w kwaterze głównej NATO spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jeśli chodzi o atakowanie celów w Rosji, jest to coś, czego USA nie popierają. Skupiamy się na prawie Ukraińców do obrony swojego terytorium i wypchnięcia z niego Rosjan. Ukraina odniosła na tym polu poważne sukcesy. Naszym celem jest pomóc jej w kontynuowaniu tych zwycięstw
— dodała. Podkreśliła, że „USA nie popierają (też) pomysłu wysłania żołnierzy na pole walki na Ukrainie”.
14:56. Brytyjski resort obrony: rosyjskie próby zmylenia ukraińskich sił nie są skuteczne
Rosyjskie wojska próbują wprowadzać w błąd siły ukraińskie, stosując różne techniki operacyjne w celu zmylenia przeciwnika, np. malując samoloty na płytach lotnisk; efektywność tych działań wydaje się jednak ograniczona - zauważył we wtorkowym raporcie wywiadowczym resort obrony Wielkiej Brytanii.
Prawdopodobnie w reakcji na powtarzające się skuteczne ukraińskie ataki na rosyjskie obiekty wojskowe, siły agresora muszą uciekać się do niestandardowych działań, takich jak malowanie samolotów na betonowych płytach lotnisk. Zaobserwowano to m.in. na terenie bazy lotniczej Kirowske (ros. Kirowskoje) na okupowanym Krymie.
Podobne praktyki dostrzeżono jednak w co najmniej 12 innych obiektach rosyjskich sił powietrznych, co wskazuje na stopień zaniepokojenia Rosjan ukraińskimi atakami i świadczy o ograniczonej zdolności do odpierania takich operacji - oceniło brytyjskie ministerstwo.
Resort zauważył, że rosyjskie śmigłowce wojskowe regularnie lądują bezpośrednio na sylwetkach samolotów bojowych, takich jak np. Su-30, namalowanych na terenie lotnisk. Według autorów raportu całkowicie niweczy to wszelkie plany wprowadzenia w błąd strony ukraińskiej.
Rosjanie ujawniają w ten sposób swój faktyczny potencjał militarny w tych bazach, czyli coś, co próbują ukryć przed ukraińskim wywiadem wojskowym - dodało ministerstwo.
14:01. Rosja nasila ataki pociskami balistycznymi z okupowanego Krymu
Siły rosyjskie coraz częściej wykorzystują pociski balistyczne rozmieszczone na okupowanym Krymie do uderzenia na Ukrainę ze względu na to, że tego typu rakiety są trudne do zestrzelenia - poinformowała rzeczniczka wojsk ukraińskich na południu kraju pułkownik Natalia Humeniuk.
Według rzeczniczki, Siły Zbrojne Ukrainy mają informacje o liczbie naziemnych systemów rakietowych wroga i śledzą ich ruchy.
Wróg zmienia taktykę użycia pocisków balistycznych, zdając sobie sprawę, że jest to trudny cel dla naszych sił obrony powietrznej. Starają się wywierać presję na położone głębiej regiony Ukrainy, a nie tylko na obszary przyfrontowe
— czytamy na portalu Ukrainska Prawda, który zacytował Humeniuk.
Odnosząc się do sytuacji na Morzu Czarnym, rzeczniczka zauważyła, że rosyjskie okręty uzbrojone w rakiety pozostają w bazach. Jednocześnie ich gotowość jest bardzo wysoka - wystarczą 2-3 godziny, aby okręty znalazły się na dyżurze bojowym.
Humeniuk dodała, że Rosjanie mogli zgromadzić dość potężny arsenał rakiet Kalibr i bardzo możliwe, że spróbują odzyskać swoją przewagę na morzu.
13:12. Szojgu: siły rosyjskie na Ukrainie przesuwają się na zachód
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił we wtorek, że siły rosyjskie wypierają na Ukrainie jednostki ukraińskie w kierunku zachodnim.
Według Szojgu po niepowodzeniu ukraińskiej kontrofensywy w 2023 r. siły ukraińskie próbowały zdobyć przyczółki na różnych odcinkach frontu, ale nie przyniosło to powodzenia.
Rosja w lutym osiągnęła pierwszy od dziewięciu miesięcy sukces, zdobywając Awdijiwkę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Teraz, zdaniem Szojgu, żołnierze rosyjscy „nadal wypierają ukraińskie oddziały” ku zachodowi.
Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną siły rosyjskie przesunęły się ostatnio na zachód i południowy zachód od Awdijiwki. Nagrania geolokacyjne potwierdzają np., że żołnierze rosyjskiej 9. brygady strzelców zmotoryzowanych dotarli do zachodnich krańców wsi Wodiane na południowy zachód od Awdijiwki.
12:25. Minister cyfryzacji Ukrainy: sytuacja na polu bitwy zależy od liczby dronów
Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow w rozmowie z dziennikiem „Die Welt” stwierdził, że „dziś sytuacja na polu bitwy zależy od liczby dronów”. Ukraina zamierza wyprodukować w tym roku ponad milion bezzałogowców.
12:03. Reuters: atak na rafinerię w Niżniekamsku był operacją SBU i ukraińskiego wywiadu wojskowego
Atak drona na rafinerię w Niżniekamsku w Tatarstanie w Rosji, przeprowadzony we wtorek w godzinach porannych, był wspólną operacją Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) - powiadomiła agencja Reutera, powołując się na źródła w strukturach siłowych w Kijowie.
Informatorzy agencji potwierdzili, że w wyniku uderzenia na terenie zakładu wybuchł pożar. Zadeklarowali również, że naloty na cele w Rosji będą kontynuowane w celu zmniejszenia dochodów Kremla z produkcji i eksportu ropy naftowej.
Na podstawie analizy zdjęć, ukazujących skutki ataku bezzałogowca na przedsiębiorstwo w Niżniekamsku, można ocenić, że celem tego uderzenia była jednostka przetwarzania ropy w rafinerii koncernu petrochemicznego Tatnieft. Ta jednostka odpowiada za około połowę całkowitej rocznej zdolności produkcyjnej zakładu, wynoszącej ponad 17 mln ton (340 tys. baryłek dziennie) - zauważył wcześniej we wtorek Reuters.
Według danych za 2022 rok koncern Tatnieft z siedzibą w Almietjewsku w Tatarstanie był siódmym największym przedsiębiorstwem w Rosji i piątym pod względem wielkości wydobycia ropy naftowej.
11:20. Niemiecki resort obrony: przekażemy Ukrainie 180 tys. pocisków artyleryjskich
Ministerstwo obrony Niemiec powiadomiło, że rząd w Berlinie przekaże Ukrainie 180 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej w ramach inicjatywy międzynarodowej zgłoszonej w lutym przez władze Czech. Resort podkreślił, że wkład strony niemieckiej będzie stanowił 40 proc. wielkości tego przedsięwzięcia.
Wartość uzbrojenia, które przekażą Niemcy, to 576 mln euro. W marcu minister obrony Boris Pistorius ogłosił już inny pakiet wsparcia dla Ukrainy, wynoszący 478 mln euro i nieobejmujący pomocy dostarczanej w ramach czeskiej inicjatywy. Łącznie zapewnimy zatem Kijowowi w tych dwóch transzach broń o wartości ponad 1 mld euro - wyjaśnił rzecznik resortu obrony w rozmowie z agencją Reutera.
10:43. Ruch oporu Atesz: Rosja transportuje ładunki wojskowe na statkach handlowych
Krymscy partyzanci, którzy obserwują Most Kerczeński, odkryli, że Rosja wykorzystuje statki handlowe do transportu ładunków wojskowych - poinformował ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz na Telegramie.
Nasi agenci stale monitorują sytuację wokół Mostu Kerczeńskiego i z obserwacji wynika, że Federacja Rosyjska wykorzystuje statki handlowe do transportu ładunków wojskowych
— czytamy w komunikacie
Partyzanci przekazali również, że zmniejszył się ruch rosyjskich okrętów wojennych.
Ponadto partyzanci odkryli systemy rakietowe S-300 i rosyjski samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1, które zostały rozmieszczone w celu ochrony Mostu Kerczeńskiego przed możliwymi atakami Sił Zbrojnych Ukrainy.
Takie działania okupantów wskazują na ich strategiczne priorytety mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej mostu ze szkodą dla obrony rosyjskich miast
— zaznaczono w komunikacie Atesz.
09:01. Ukraiński wywiad zaatakował rosyjską fabrykę dronów
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) zaatakował fabrykę dronów w rosyjskim Tatarstanie - podał we wtorek portal RBK-Ukraina, powołując się na źródło w HUR. Według tego źródła, atak był wymierzony w fabrykę montującą drony Shahed, które Rosjanie nazywają Gierań-2.
HUR zaatakował fabrykę Shahedów w Tatarstanie, ponad 1000 km od Ukrainy
— przekazał RBK-Ukraina na Telegramie
Ukrainska Prawda zamieściła na platformie X nagranie wideo z rosyjskich kanałów na Telegramie, na którym widać moment uderzenia dronu w fabrykę. „Drony zaatakowały przedsiębiorstwa w Jełabudze w Tatarstanie, gdzie według wcześniejszych doniesień montowano Shahedy” - napisano w materiale załączonym do wideo.
Władze należącego do Federacji Rosyjskiej Tatarstanu poinformowały o ataku dronów na przedsiębiorstwa w Jełabudze i Niżniekamsku, w wyniku którego doszło do eksplozji; są ranni.
Dziś rano przedsiębiorstwa Tatarstanu w Jełabudze i Niżniekamsku zostały zaatakowane przez bezzałogowe statki powietrzne. Nie doszło do poważnych uszkodzeń, a proces technologiczny przedsiębiorstw nie został zakłócony. Niestety, w Jełabudze są ludzie, którzy ponieśli straty w swoich lokalach
— czytamy w komunikacie na Telegramie władz Tatarstanu.
07:18. Siły ukraińskie zniszczyły rosyjską stację kierowania dronami
Siły ukraińskie zniszczyły w ciągu ostatniej doby rosyjską stację kierowania dronami i odparły rosyjskie ataki na kilku kierunkach – poinformował we wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
Ukraińscy żołnierze wojsk rakietowych trafili w naziemną stację kierowania dronami, rosyjski punkt dowodzenia, sprzęt obrony przeciwlotniczej, sprzęt do walki radioelektronicznej, magazyn amunicji oraz miejsce koncentracji rosyjskich żołnierzy.
W ciągu doby doszło do 71 starć bojowych.
Siły rosyjskie przeprowadziły w tym czasie osiem ataków rakietowych i 93 lotnicze. Użyły też 10 dronów, z których siłom ukraińskim udało się strącić dziewięć. Jeden rosyjski dron trafił w obiekt infrastruktury energetycznej w obwodzie kirowohradzkim w środkowej części Ukrainy.
06:59. Ćwiczenia wojskowe Białorusi przy granicy z Ukrainą
Siły zbrojne Białorusi rozpoczęły we wtorek manewry w regionach graniczących z Ukrainą oraz Litwą i Polską – poinformowało na Telegramie białoruskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.
Trzydniowe manewry w obwodach homelskim i grodzieńskim mają na celu przeszkolenie oficerów i żołnierzy obrony terytorialnej w obronie swoich obwodów oraz w postępowaniu w razie wprowadzenia stanu wojennego.
00:01. Radio Swoboda: nie żyje kolaborant w Starobielsku, jego auto wysadzono w powietrze
Członek kolaboranckich władz w okupowanym Starobielsku w obwodzie ługańskim Ukrainy w poniedziałek zginął na miejscu, gdy eksplodował jego samochód - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikat lokalnej administracji okupacyjnej.
Ofiara śmiertelna to Walerij Czajka, wiceszef Centrum Obsługi Organizacji Oświatowych w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL).
Przed pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę Czajka był deputowanym Starobielskiej Administracji Rejonowej. Po 24 lutego 2022 r. dobrowolnie opowiedział się po stronie okupantów. Został mianowany „doradcą szefa administracji obwodu starobielskiego tzw. ługańskiej republiki ludowej (ŁRL).
Według ruchu obywatelskiego Chesno brał on aktywny udział w tworzeniu nowych władz okupacyjnych. W 2023 r. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy doręczyła Czajce zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Red/PAP/X/Fb
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/687145-relacja-769-dzien-wojny-hur-zaatakowal-fabryke-dronow