Trwa 768. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 1 kwietnia 2024 r.
18:21. Ruszył program mający podnieść zaufanie do policji na Ukrainie
Estonia i Ukraina rozpoczęły międzynarodowy projekt mający zmodernizować policję na Ukrainie i zwiększyć zaufanie Ukraińców do jej funkcjonariuszy - poinformowała telewizja ERR.
Celem projektu jest usprawnienie walki z przestępczością w obwodzie kirowohradzkim, czernihowskim i żytomierskim, podniesienie zaufania do policji i zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród obywateli Ukrainy. Przed wojną na tych terenach mieszkały ponad trzy miliony ludzi.
Estonia opracuje też materiały dydaktyczne w języku ukraińskim, a funkcjonariusze z Ukrainy w maju przyjadą do Estonii, by odbyć tam szkolenia.
Przygotowania do projektu rozpoczęto już w 2019 r., jednak zostały one wstrzymane ze względu na rosyjską agresję na Ukrainę. Kierownictwo estońskiej policji spotkało się w lutym w Kijowie ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami, by ostatecznie uruchomić program.
18:04. Brytyjski resort obrony: Sankcje zakłócają rosyjski przemysł obronny
Sankcje nałożone na import licznych towarów do Rosji zakłócają dostawy kluczowych elementów dla przemysłu obronnego tego kraju - przekazał w poniedziałek brytyjski resort obrony. Państwa, które są gotowe handlować z Moskwą, podwyższają o ponad 60 proc. ceny niektórych objętych sankcjami produktów, przeznaczonych na eksport do Rosji.
Brytyjski resort powołuje się na dane instytutu badawczego Banku Finlandii.
Mimo że Rosja zwiększyła produkcję amunicji, m.in. pocisków artyleryjskich, to jest wysoce prawdopodobne, że wpływ sankcji jest największy w przypadku bardziej zaawansowanych i skomplikowanych systemów uzbrojenia
— podaje resort w codziennej aktualizacji wywiadowczej, podkreślając, że do ich produkcji w większym stopniu potrzebne są części sprowadzane z zagranicy.
Brytyjskie ministerstwo ocenia jako prawdopodobne, że sankcje będą w dalszym ciągu zakłócać popyt i podaż na rosyjski sprzęt wojskowy, co „niemal z pewnością” przyczyniło się do znaczącego spadku rosyjskiego eksportu broni i rosnących opóźnień w dostawach. Według Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) rosyjski udział w światowym rynku broni wyniósł 11 proc. w okresie 2019-2023, co jest znaczącym spadkiem w porównaniu z latami 2014-2018, kiedy był na poziomie 21 proc.
17:36. Eksplozje w rosyjskim Biełgorodzie
Według rosyjskich mediów w Biełgorodzie słychać było eksplozje. W sieci pojawiły się nagrania.
16:58. Radio Swoboda: nie żyje kolaborant w Starobielsku, jego auto wysadzono w powietrze
Członek kolaboranckich władz w okupowanym Starobielsku w obwodzie ługańskim Ukrainy w poniedziałek zginął na miejscu, gdy eksplodował jego samochód - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na komunikat lokalnej administracji okupacyjnej.
Ofiara śmiertelna to Walerij Czajka, wiceszef Centrum Obsługi Organizacji Oświatowych w tzw. Ługańskiej Republice Ludowej (ŁRL).
Przed pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę Czajka był deputowanym Starobielskiej Administracji Rejonowej. Po 24 lutego 2022 r. dobrowolnie opowiedział się po stronie okupantów. Został mianowany „doradcą szefa administracji obwodu starobielskiego tzw. ługańskiej republiki ludowej (ŁRL).
Według ruchu obywatelskiego Chesno brał on aktywny udział w tworzeniu nowych władz okupacyjnych. W 2023 r. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy doręczyła Czajce zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
15:10. Zełenski: procedury zakupu dronów zostaną uproszczone
Na spotkaniu w sprawie dronów podjęto decyzję o uproszczeniu procedury zamówień, imporcie komponentów, zwiększeniu produkcji pocisków i szkoleniu operatorów dronów - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
„Wspólnie z przedstawicielami wojska i rządu zorganizowaliśmy trzygodzinne spotkanie na temat dronów
— przekazał szef państwa m.in. na Telegramie.
Zaktualizowaliśmy i uszczegółowiliśmy plany produkcyjne na bieżący rok dla wszystkich typów dronów: typu FPV, bombowych, zwiadowczych, a także dronów dalekiego zasięgu do misji specjalnych
— wyjaśnił Zełenski.
Jak poinformował, strony omówiły również sposoby zapewnienia elastyczności ukraińskiemu przemysłowi obronnemu. Potrzeby linii frontu stale się zmieniają, więc krajowi producenci muszą reagować na nie w odpowiednim czasie - dodał.
Zełenski przekazał, że podjęte decyzje obejmują uproszczenie procedur zamówień, import sprzętu, zwiększenie produkcji pocisków do dronów i szkolenie operatorów.
Projekt budowy zintegrowanego systemu kontroli walki elektronicznej w celu ochrony naszych żołnierzy i sprzętu przed rosyjskimi dronami. System jest już testowany w niektórych obszarach. Planujemy rozszerzyć projekt na całą linię frontu
— dodał prezydent.
14:41. 27-latka ranna w wyniku rosyjskich ataków na Wowczańsk
27-letnia kobieta została ranna w wyniku rosyjskich ataków na Wowczańsk. Poszkodowana została trafiona odłamkami, trafiła do szpitala.
13:00. Mer Charkowa: Nie ma powodu do ewakuacji miasta
Pomimo ciągłego ostrzeliwania Charkowa przez siły rosyjskie ani władze, ani wojsko nie widzą potrzeby ewakuacji miasta - powiedział mer Charkowa Ihor Terechow w wywiadzie dla portalu LIGA.net.
„Ewakuacja odbywa się z obszaru, na którym trwają walki. Ci ludzie jadą do Charkowa. Miasto liczy obecnie 1,3 miliona mieszkańców. Jak dotąd ani my, ani wojsko nie widzimy żadnego powodu do ewakuacji Charkowa. To część rosyjskiej informacyjnej i psychologicznej operacji specjalnej, mającej na celu zastraszenie i zdenerwowanie obywateli”
— oświadczył Terechow nawiązując do spekulacji na temat sytuacji w mieście. Podkreślił, że mimo ciągłego ataku Rosjan, „nikt się nie poddaje”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Mer Charkowa: Nie ma powodu do ewakuacji miasta. To część rosyjskiej informacyjnej i psychologicznej operacji specjalnej
12:25. Od początku roku siły rosyjskie zaatakowały Kijów pięcioma rakietami hipersonicznymi
Od początku roku rosyjska armia zaatakowała Kijów pięcioma rakietami hipersonicznymi Cyrkon - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. W ciągu kwartału wystrzelono też na miasto 11 rakiet typu Kindżał i sześć Iskanderów.
Przez trzy miesiące rosyjska armia łącznie zaatakowała miasto, wykorzystując 180 sztuk broni różnego typu, w tym rakiet i dronów. Według komunikatu kijowskiej administracji siły przeciwnika zastosowały 48 bezzałogowców Shahed.
W czwartek władze stolicy powiadomiły o wprowadzeniu dodatkowych środków bezpieczeństwa w mieście w związku z zamiarami Rosji dotyczącymi zwiększenia liczby ataków rakietowych na cele cywilne na Ukrainie i ryzykiem przenikania do miasta grup dywersyjnych wroga.
12:20. Ogromny pożar w zakładzie przemysłowym w Jekaterynburgu
W zakładzie Uralmash w Jekaterynburgu, w którym produkowany jest sprzęt ciężki, wybuchł poważny pożar.
Jak poinformowało Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych, powierzchnia pożaru w zakładzie przemysłowym w Jekaterynburgu wzrosła do 4000 metrów kwadratowych - podaje portal Tass.
12:00. SBU zatrzymało przedszkolankę - agentkę Rosji
Funkcjonariusze organów ścigania zatrzymali pracownicę przedszkola, która przekazywała okupantom informacje na temat lokalizacji ukraińskich jednostek wojskowych i uzbrojenia w Charkowie oraz korygowała rosyjskie ataki rakietowe na to miasto - powiadomiła Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
„Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa SBU zatrzymali kolejnego agenta rosyjskiego wywiadu, przygotowującego ataki rakietowe i dronowe na Charków. Przestępcą okazała się pracownica miejscowego przedszkola. W wolnym czasie pomagała raszystom (Rosjanom-PAP) uderzać w bazy Sił Obronnych w stolicy regionu” - czytamy w komunikacie.
Kobieta przekazywała okupantom informacje o ukraińskich wojskach i ich uzbrojeniu w Charkowie, a także prowadziła działania rozpoznawcze. Będąc w pobliżu militarnego obiektu, potajemnie obserwowała go w celu ustalenia przybliżonej liczby personelu i sprzętu wojskowego.
CZYTAJ WIĘCEJ: SBU zatrzymało przedszkolankę. Była agentką Rosji! Przekazywała informacje służące np. precyzyjnym atakom rakietowym na Charków
11:55. USA zapowiadają zmiany w pakiecie pomocowym dla Ukrainy
Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Mike Johnson powiedział, że amerykański pakiet pomocowy dla Ukrainy będzie zawierał „kilka ważnych innowacji”, w tym możliwość przedłużenia amerykańskiej pożyczki dla Ukrainy. Dodał, że wypracowywane są rozwiązane, które pozwolą na kompromis w izbie. Johnson powiedział na przykład, że USA mogą udzielić pożyczki Ukrainie. The Hill poinformował, że pomysł ten „zyskał pewną popularność na początku tego miesiąca, jako sposób na wsparcie Ukrainy w sposób, który może złagodzić konserwatywne obawy dotyczące zapewnienia większej pomocy”.
Johnson wspomniał również o ustawie REPO for Ukrainians Act, która upoważniłaby prezydenta USA do przejęcia rosyjskich aktywów państwowych zamrożonych w USA i przekazania ich Ukrainie w celu wykorzystania ich przeciwko Rosji.
Nawet prezydent Trump mówił o koncepcji pożyczki – powiedział Johnson.
„The Hill” podkreślił, że Johnson wygłosił te oświadczenia po tym, jak zasygnalizował, że zamierza przeforsować ustawę, która zapewniłaby finansowanie dla Ukrainy, choć nie powiedział dokładnie, jak miałoby to wyglądać.
11:30. Rosyjska armia przeprowadziła nalot na Mychajliwkę
Zniszczonych zostało pięć prywatnych domów, garaże, budynki gospodarcze i transformator - poinformowała doniecka policja, podaje portal Suspilne Donbas.
11:20. Eksplozja w kawiarni
W wyniku eksplozji w kawiarni „Czajchana Wostoczny” przy ulicy Lenina wybite zostały szyby w oknach. Na miejscu pracuje grupa dochodzeniowo-operacyjna.
Według wstępnych ustaleń ekspertów w kawiarni eksplodował ładunek wybuchowy.
10:20. Coraz gorsze nastroje społeczne na Ukrainie
Nastroje społeczne w trzecim roku rosyjskiej inwazji na pełną skalę zmieniają się w kierunku bardziej pesymistycznych ocen teraźniejszości i przyszłości Ukrainy - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.
Świadczą o tym wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Psychologii Społecznej i Politycznej Narodowej Akademii Nauk Ukrainy wraz ze Stowarzyszeniem Psychologów Politycznych Ukrainy w dniach 1-15 marca br.
Ponad połowa respondentów (56,1 proc.) ocenia obecnie sytuację społeczno-gospodarczą i polityczną na Ukrainie jako złą lub bardzo złą, a tylko jedna czwarta (24,6 proc.) - jako całkiem dobrą lub dobrą. Jednak, jak zauważają socjologowie, ten rozkład ocen niewiele różni się od wyników sondażu przeprowadzonego w przededniu inwazji na pełną skalę w 2022 roku, kiedy 52,2 proc. respondentów uznało sytuację w kraju za złą lub bardzo złą, a 31,8 proc. za dobrą lub całkiem dobrą.
10:30. Skutki ostrzału w Charkowie
Szef charkowskiej administracji Ołeh Syniehubow podał, że w wyniku rosyjskiego nalotu w Charkowie uszkodzone zostały placówka oświatowa, akademik i budynek mieszkalny, zaś dwa autobusy, ciężarówka i samochód osobowy spłonęły. Ofiar w ludziach nie było.
10:15. Cztery osoby ranne w obwodzie donieckim
W ciągu ostatniej doby w wyniku działań wojsk rosyjskich na terenie obwodu donieckiego ranne zostały cztery osoby - przekazał Wadym Fiłaszkin, szef obwodowej administracji.
09:40. Śmierć cywila w obwodzie chersońskim
Szesnaście osiedli w obwodzie chersońskim zostało ostrzelanych w ciągu ostatniej doby przez wojska rosyjskie - podał szef lokalnej administracji Ołeksandr Prokudin informując, że jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne.
09:20. Walki w obwodzie ługańskim
O działaniach zbrojnych w obwodzie ługańskim poinformował szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Artem Łysohor.
Wróg nie zaatakował na kierunku Kupiańska, ale był dość aktywny w rejonie Łymanu. Epicentrum działań wojennych to Biłohoriwka i Terni. Okupanci otworzyli ogień na kierunku wsi Newśke - przekazał w mediach społecznościowych.
09:00. Naloty i ostrzał w obwodzie zaporoskim
W ciągu ostatniej doby na terenie obwodu zaporoskiego odnotowano cztery rosyjskie naloty, 95 ataków dronów oraz eksplozje 304 pocisków artyleryjskich - podał szef lokalnych władz Iwan Fedorow informując, że jedna osoba została ranna.
08:50. Brak rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym
Ukraińska marynarka wojenna poinformowała, że na Morzu Czarnym nie ma żadnych rosyjskich okrętów. Według tego źródła, żadna rosyjska jednostka nie pełni też dyżuru na Morzu Azowskim, natomiast na Morzu Śródziemnym jest jeden okręt, uzbrojony w łącznie osiem pocisków manewrujących Kalibr.
08:40. Ukraińcy odparli duży atak sił rosyjskich w okolicy Awdijiwki
Ukraińska armia odparła w sobotę duży atak rosyjskich wojsk w okolicy miejscowości Toneńke nieopodal Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW, powołując się na źródło w ukraińskiej armii, podaje, że 30 marca rosyjska armia wykorzystała do szturmu w okolicach Toneńkego 36 czołgów i 12 bojowych wozów piechoty. Na zdjęciach z danymi geolokalizacyjnymi z 31 marca widać dużą ilość zniszczonego i uszkodzonego rosyjskiego sprzętu i czołgów. Źródło przekazało, że podczas szturmu Ukraińcy zniszczyli 12 czołgów i osiem wozów piechoty, a Rosjanom nie udało się przełamać ukraińskiej linii obrony.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraińcy odparli siły rosyjskie pod Awdijiwką. ISW: Był to największy, zmechanizowany atak Rosji od początku ofensywy w X 2023 r.
08:00. Siły powietrzne strąciły w nocy dwa z trzech dronów wystrzelonych przez Rosję
Ukraińskie siły powietrzne strąciły ostatniej nocy dwa z trzech dronów wystrzelonych na cele w Ukrainie przez wojska rosyjskie - poinformował rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Nie jest jasne czy dron, który nie został unieszkodliwiony trafił w cel.
Agencja Reutera pisze, że noc z niedzieli na poniedziałek była stosunkowo spokojna, biorąc pod uwagę, że przez tydzień siły rosyjskie atakowały na dużą skalę ukraińską infrastrukturę energetyczną.
22 marca siły rosyjskie dokonały największego ataku na infrastrukturę energetyczną Ukrainy od początku trwającej już ponad dwa lata inwazji, powodując duże zniszczenia i masowe wyłączenia prądu. W ubiegłym tygodniu siły rosyjskie kontynuowały ataki na ukraińskie elektrociepłownie i hydroelektrownie.
07:40. Szef MSZ Francji: Oczekujemy na jasny przekaz Chin dla Rosji
Minister spraw zagranicznych Francji Stephane Sejourne powiedział w poniedziałek w Pekinie, że jego kraj oczekuje od Chin „bardzo jasnego przekazu dla Rosji” w sprawie trwającej pod ponad dwóch lat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
„Oczekujemy, że Chiny wyślą bardzo jasny przekaz dla Rosji” - oświadczył Sejourne na konferencji prasowej ze swym chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi.
Francuski minister dodał, że potrzebna jest „równowaga sił faworyzująca Ukrainę”.
00:01. SBU: żądanie Rosji, by wydać osoby związane z zamachami w FR - bezsensowne
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w niedzielę odrzuciła żądanie Rosji, by Ukraina wydała jej osoby rzekomo powiązane z atakami terrorystycznymi w Federacji Rosyjskiej, w tym szefa SBU Wasyla Maluka. Żądanie to jest „bezsensowne” i „cyniczne” - podkreśliła ta instytucja.
Rosyjskie MSZ poinformowało w oświadczeniu, że opiera żądania ekstradycji na dwóch międzynarodowych konwencjach przeciwko terroryzmowi, zaś Maluk miał się przyznać, do „zorganizowania wysadzenia w powietrze Mostu Krymskiego w październiku 2022 roku i ujawnił szczegóły organizacji innych ataków terrorystycznych na terytorium Federacji Rosyjskiej”.
AFP zauważa, że nie jest jasne, w jaki sposób Rosja przekazała te prośby, ponieważ Kijów zerwał stosunki dyplomatyczne z Moskwą wkrótce po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.
SBU oświadczyła, że wypowiedzi „na temat terroryzmu i pochodzące z kraju terrorystycznego, są szczególnie cyniczne” i zasugerowała, że władze w Moskwie „zapomniały”, iż międzynarodowym nakazem aresztowania objęty jest rosyjski dyktator Władimir Putin.
Rosyjski sąd wydał w ubiegłym tygodniu nakaz aresztowania stojącego od ponad roku na czele SBU Maluka w związku z wysadzeniem w powietrze Mostu Krymskiego. Most łączy Rosję z zaanektowanym przez nią w 2014 roku półwyspem - przypomniała agencja AFP.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/687049-relacja-768-dzien-wojny-na-ukrainie