Trwa 766. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 30 marca 2024 r.
18:44. Sukcesy ukraińskiej obrony przeciwlotniczej
Jednostki ukraińskie zniszczyły dziś rakietę manewrującą Ch-59 na kierunku południowym, a także drona zwiadowczego SuperCam i drona kamikadze LANCET.
17:55. Brytyjski resort obrony: eksport rosyjskiego uzbrojenia zmalał przez rok o połowę
Eksport rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego w 2023 r. był o 52 proc. mniejszy niż rok wcześniej - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. Spadek wynika z kierowania produkcji zbrojeniowej do walk na Ukrainie, ale też z mniejszego zainteresowania zagranicznych klientów sprzętem, który nie sprawdził się na polu walki.
Jeszcze w 2019 r. Rosja eksportowała duże systemy uzbrojenia (np. czołgi, samoloty, okręty wojenne czy artylerię dużego kalibru) do 31 państw świata. W 2023 r. było ich już tylko 12 - przypomniał brytyjski resort w informacji w serwisie X. Zaznaczono, że zawiera ona dane zebrane przez Sztokholmski Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI).
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przekazano również, że wojska rosyjskie czynią stopniowe postępy na zachód od Awdijiwki w obwodzie donieckim Ukrainy. Pod koniec marca Rosjanie niemal na pewno przejęli kontrolę nad dwoma wsiami - Orliwką i Toneńke - i kontynuują natarcie w tej okolicy - podało brytyjskie ministerstwo. Dodano, że ostatnie ataki Rosjan w innych miejscach frontu nie przyniosły jednak znaczących przełomów.
Niemal doszczętnie zniszczona Awdijiwka została zdobyta przez Rosjan w połowie lutego po miesiącach intensywnych walk i nieustannych szturmów. Była to ostatnia istotna zmiana linii frontu.
Wojska rosyjskie mają znaczącą przewagę liczebną, górują nad ukraińskimi w liczbie sprzętu i amunicji - zaznaczyło brytyjskie ministerstwo. Rosjanie prawdopodobnie rekrutują ok. 30 tys. nowych żołnierzy miesięcznie, co pozwala na zniwelowanie strat i kontynuowanie ataków wymierzonych w osłabienie Ukraińców - dodano w komunikacie.
17:26. Zełenski odwołał sześciu doradców, w tym swojego przyjaciela
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał sześciu doradców, w tym swego pierwszego asystenta - wieloletniego przyjaciela i biznesowego partnera - Siergieja Szefira.
Prezydenckie dekrety w tej sprawie pojawiły się dzisiaj na oficjalnym portalu aktów prawnych.
Najbardziej zaskakująca jest dymisja Siergieja Szefira, który nie dość, że jest wieloletnim przyjacielem ukraińskiego prezydenta, to w dodatku wspólnie z nim działał w grupie kabaretowej Studio Kwartał 95. Był on od maja 2019 r. pierwszym asystentem Zełenskiego. Jak wskazuje „Ukraińska Prawda”, Szefir przed pełnoskalową agresją Rosji był pewnego rodzaju łącznikiem miedzy światem biznesu a ukraińskim prezydentem.
Innym politykiem, który utracił posadę jest Ołeh Ustenko, który od maja 2019 r. był doradcą ds. gospodarczych. W 2014 r. pełnił funkcję dyrektora Centrum Gospodarki wiatowej i Stosunków Międzynarodowych Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. W czerwcu 2019 roku został członkiem Narodowej Rady Inwestycji Ukrainy.
Serhij Trofimow to z kolei człowiek, który przez miesiąc w 2019 r. pełnił funkcję pierwszego zastępcy szefa kancelarii prezydenckiej, a po odwołaniu Zełenski ustanowił go doradca niezależnym.
16:58. Tak wyglądają ukraińskie umocnienia w obwodzie zaporoskim
Zdjęcia ukraińskich umocnień w obwodzie zaporoskim opublikował Biełsat za agencją Ukrinform.
15:47. Walka dronów w obwodzie donieckim
Na nagraniu widzimy, jak ukraiński FPV z 47. Brygady Zmechanizowanej niszczy parę rosyjskich bezzałogowych pojazdów naziemnych, które próbowały przedostać się do wsi Berdyczi w obw. donieckim.
14:18. ISW: Cerkiew Prawosławna oferuje Kremlowi nacjonalistyczną prowojenną ideologię
Rosyjska Cerkiew Prawosławna (RPC) oferuje Kremlowi wsparcie ideologiczne, nazywając wojnę na Ukrainie „świętą wojną” i wpisując ją w szerszą ultranacjonalistyczną ideologię, opartą m.in. o założenia tzw. ruskiego miru – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Cerkiew wzmocniła kremlowską retorykę na temat wojny Rosji przeciwko Ukrainie i nazwała ją egzystencjalną i cywilizacyjną „świętą wojną”
— pisze Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie, oceniając, że rosyjski Kościół prawosławny oferuje Kremlowi spójną ultranacjonalistyczną ideologię, która popiera wojnę i integruje elementy tzw. ruskiego miru.
Jak relacjonuje ISW, Patriarchat Moskiewski, będący organizacją kontrolowaną przez Kreml i stanowiący narzędzie stosowane w rosyjskiej wojny hybrydowej, uchwalił podczas zorganizowanego w dniach 27-28 marca „soboru ludowego”, dokument, który łączy szereg kremlowskich narracji ideologicznych. Jest to jest najwyraźniej próbą sformułowania szerszej ideologii nacjonalistycznej wokół wojny na Ukrainie i ekspansjonistycznej przyszłości Rosji.
12:00. Gauck: Niemcy mogą zrobić jeszcze więcej dla Ukrainy
Były prezydent Niemiec Joachim Gauck opowiedział się w sobotę za większym wsparciem Niemiec dla Ukrainy, broniącej się przed inwazją rosyjską. „Nie jesteśmy u kresu naszych możliwości. Niemcy mogą zrobić jeszcze więcej” - powiedział Gauck gazetom sieci RND.
To prawda, że Niemcy wspierają Ukrainę bardziej niż ich europejscy sąsiedzi, ale mierzony wynikami gospodarczymi i liczbą ludności wkład np. krajów bałtyckich jest wyższy - zauważył Gauck.
11:30. Apel rosyjskich żołnierzy
My, resztki grupy, 15 osób, zaniechaliśmy szturmu na wieś Orłówka koło Awdijiwki, ponieważ dowództwo 114. brygady nie oszczędza personelu
— mówią w apelu do prokuratury wojskowej, rosyjscy zmobilizowani żołnierze z 2. batalionu strzeleckiego 34491 jednostki wojskowej Federacji Rosyjskiej. -
W tej chwili oskarża się nas o dezercję i uchylanie się od misji bojowych
— mówią. W Rosji grozi za to śmierć. Z całej kompanii liczącej do 110 żołnierzy, zostało zaledwie 15 wojskowych. Reszta poległa podczas szturmu na Siemionowkę. Apel trafił do rodzin żołnierzy, które zaalarmowały rosyjskie media.
11:10. Nowe informacje o ofiarach ataku pod Moskwą
Do 551 wzrosła liczba rannych w wyniku ataku terrorystycznego na Crocus City Hall pod Moskwą. 144 osoby zginęły.
10:50. Zełenski zdymisjonował doradców
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał sześciu swoich doradców. Wśród nich jest m.in. pierwszy asystent Siergiej Szefir - wieloletni przyjaciel i były partner biznesowy Zełenskiego. Zdymisjonowani zostali też niezależni doradcy odpowiedzialni za wolontariat czy zapewnienie praw dla ukraińskich obrońców.
09:15. Dwaj cywile zabici w obwodach chersońskim i donieckim w wyniku ataków rosyjskich
Dwie osoby zginęły w wyniku ostrzałów rosyjskich w obwodach chersońskim i donieckim, na południu i wschodzie Ukrainy - poinformowały w sobotę rano władze tych regionów. W obwodzie chersońskim Rosjanie ostrzelali w ciągu minionej doby 12 miejscowości.
„W wyniku rosyjskiej agresji zginęła jedna osoba, a jedna została ranna” - napisał na Telegramie szef administracji obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.
08:34. ISW: Rosja ma nowy cel nalotów na Ukrainie - elektrownie wodne i zapory
Rosja rozszerzyła ostrzały ukraińskiej infrastruktury krytycznej o nowe cele, którymi są elektrownie wodne i zapory; oznacza to eskalację ataków na infrastrukturę - ocenia amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.
Ośrodek komentuje w ten sposób naloty przeprowadzone przez Rosję w nocy z 28 na 29 marca br. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w piątek, że celem tych ataków były elektrownie wodne w obwodach: czerkaskim i czerniowieckim. Rosyjscy prokremlowscy blogerzy wojenni utrzymywali ze swej strony, że w obwodzie dniepropietrowskim ostrzelane zostały dwa obiekty: elektrociepłownia i elektrownia wodna. Ukraiński koncern energetyczny Ukrenerho potwierdził z kolei, że w nalotach uszkodzone zostały elektrownie wodne i elektrociepłownie w środkowej i zachodniej części kraju.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja znalazła nowe cele nalotów na Ukrainie! ISW: Atakowane są elektrownie wodne i zapory. Eskalacja ataków na infrastrukturę
06:58. Rosjanie atakowali w nocy dronami i rakietami S-300, Ukraińcy zestrzelili większość dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza poinformowała w sobotę, że strąciła dziewięć z 12 dronów, którymi Rosja zaatakowała w nocy terytorium Ukrainy. Rosjanie użyli także czterech pocisków rakietowych S-300/S-400. O ich zestrzeleniu armia ukraińska nie informuje.
W komunikacie na serwisie Telegram armia ukraińska poinformowała, że Rosjanie zaatakowali obwód doniecki pociskami rakietowymi i dronami. Odpalili je z terytorium okupowanego Krymu.
Ogółem Rosjanie użyli podczas nocnych nalotów 12 dronów typu Shahed. Dziewięć dronów zostało zestrzelonych przez obronę przeciwlotniczą nad południowymi i wschodnimi regionami Ukrainy. Jak zaznacza portal Ukraińska Prawda, czterech pocisków rakietowych nie udało się zniszczyć.
Alarm przeciwlotniczy ogłaszano w nocy m.in. w obwodach: odeskim, chersońskim i dniepropietrowskim.
00:01. Zełenski stawia warunek USA!
Dajcie nam broń, by powstrzymać ataki Rosjan, albo Ukraina zintensyfikuje uderzenia na rosyjskie obiekty infrastruktury energetycznej i inne cele strategiczne - powiedział w wywiadzie dla „Washington Post” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Potwierdził, że administracja USA nie jest zadowolona z ataków na rosyjskie rafinerie.
Jak pisze publicysta gazety David Ignatius, podczas wywiadu przeprowadzonego w Kijowie Zełenski przekazał mocną wiadomość amerykańskiemu Kongresowi:
„Dajcie nam broń, by powstrzymać rosyjskie ataki, albo Ukraina będzie eskalować swoje kontrataki na rosyjskie lotniska, obiekty energetyczne i inne cele strategiczne”.
Ukraiński prezydent powiedział, że choć Ukrainie udało się ustabilizować sytuację na froncie, bez dodatkowych dostaw amunicji będzie zmuszona do cofania się, by skrócić linię frontu i nie pozwolić Rosjanom dojść do dużych miast.
Brak wsparcia USA oznacza, że nie mamy obrony powietrznej, rakiet Patriot, zakłócaczy do walki radioelektronicznej, pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. To oznacza, że musimy się cofać, krok po kroku, małymi krokami
— zaznaczył. Przyznał też, że Ukraina ma za mało pocisków do systemów obrony powietrznej.
Zełenski potwierdził wcześniejsze doniesienia „Financial Times”, że władze USA nie są zadowolone z ukraińskich uderzeń na rafinerie w Rosji, które przyczyniły się do wzrostu ceny ropy naftowej.
Reakcja USA nie była w tej sprawie pozytywna
— przyznał. Zaznaczył jednocześnie, że Waszyngton nie może powstrzymać Ukrainy przed kolejnymi takimi atakami, bo korzysta ona z własnych dronów. Podkreślił, że jest to bezpośrednia odpowiedź na rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę energetyczną, i zapowiedział, że jeśli Rosja skończy swoje bombardowanie, Ukraina odpowie tym samym.
Jeśli nie ma obrony powietrznej, by chronić nasz system energetyczny i Rosjanie go atakują, moje pytanie brzmi: dlaczego nie możemy im odpowiedzieć? Ich społeczeństwo musi nauczyć się żyć bez benzyny, bez diesla, bez prądu (…), to sprawiedliwe
— powiedział.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/686924-relacja-766-dzien-wojny-zelenski-stawia-warunek-usa
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.