„Polska widzi duży potencjał rozwoju relacji ze Słowenią, szczególnie w obszarze ICT, cyberbezpieczeństwa, logistyki i transportu” - powiedział na forum biznesowym w Planicy przebywający z trzydniową wizytą w Słowenii prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę na Inicjatywę Trójmorza i możliwości rozwoju połączeń infrastrukturalnych.
W Planicy w trakcie forum biznesowego branży ICT (technologii informacyjno-telekomunikacyjnych) i cyberbezpieczeństwa, któremu przewodniczyli prezydenci Polski i Słowenii - Andrzej Duda i Natasza Pirc Musar, podpisano porozumienie o współpracy sektorów IT z obu krajów.
Prezydent: Rynek słoweński coraz atrakcyjniejszy dla polskich przedsiębiorców
W wystąpieniu otwierającym spotkanie Duda podkreślił, że Słowenia jest ważnym partnerem handlowym Polski i doskonałym rynkiem dla polskich produktów. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch dekad systematycznie rosły wolumeny wymiany handlowej między obu krajami.
Słowenia jest kluczową destynacją dla polskich firm, które szukają możliwości rozwoju i wzrostu. Coraz więcej polskich przedsiębiorców postrzega rynek słoweński jako możliwość rozwoju biznesu lub korytarz do kolejnych destynacji. Jednocześnie Polska z przyjemnością wita słoweńskich inwestorów, a przedsiębiorcy zachęcani są do korzystania z instrumentów wsparcia w ramach Polskiej Strefy Inwestycji
— powiedział prezydent Duda.
Zaznaczył, że Polska dostrzega duży potencjał rozwoju wzajemnych relacji, szczególnie jeśli chodzi o sektor ICT, cyberbezpieczeństwo, logistykę i transport. Dodał, że wiele polskich spółek jest zainteresowanych udziałem w projektach infrastrukturalnych na Słowenii, a polski know-how może okazać się bardzo przydatny w obszarze cyberbezpieczeństwa w sektorze bankowym.
Współpraca ws. transformacji energetycznej i ochrony klimatu
Prezydent zwrócił też uwagę na inne obszary współpracy, takie jak działania dotyczące transformacji energetycznej i ochrony klimatu. Wyraził przekonanie, że wspólne projekty badawcze Polski i Słowenii mogą przynieść wymierne korzyści obu stronom.
W ocenie polskiego polityka Inicjatywa Trójmorza stwarza ogromny potencjał dla rozwoju polsko-słoweńskich połączeń infrastrukturalnych. Poinformował, że obie strony rozpoczęły rozmowy na temat rozwoju strategicznej infrastruktury cyfrowej, która ma wzmacniać cyberbezpieczeństwo w regionie i rozwijać technologię Net Zero.
Prezydent zauważył też, że zarówno Polska, jak i Słowenia są narażone na nasilone ataki w cyberprzestrzeni, które mają swoje źródło w inwazji Rosji na Ukrainę. Dlatego - jak mówił - warto rozwijać obustronną współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa i technologii informacyjnych.
Nie w pełni wykorzystany potencjał
Prezydent Słowenii Natasza Pirc Musar mówiła, że choć Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych jej kraju, to potencjał współpracy biznesowej wciąż nie jest wykorzystywany w pełni. Jak podkreśliła, oba kraje chcą zacieśnić współpracę w różnych dziedzinach: od motoryzacji, budownictwa, turystyki, bezpieczeństwa energetycznego po cyfryzację, sztuczną inteligencję i cyberbezpieczeństwo.
Natasza Pirc Musar zwracała też uwagę, że zagrożenia cybernetyczne to obok dezinformacji główne zagrożenie współczesności i dlatego - jak podkreśliła - Słowenia chce wzmocnić odporność infrastruktury krytycznej na zagraniczne cyberataki. W tej kwestii liczy także na wymianę wiedzy z Polską.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/685916-prezydent-mamy-potencjal-rozwoju-polsko-slowenskich-relacji