Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska z prezydentem USA Joe Bidenem przypada w ważnym dla losów wojny na Ukrainie momencie; to forma nacisku na USA w sprawie pomocy dla Ukrainy - komentują hiszpańskie media.
Podkreślają, że polscy przywódcy wysłali jasny sygnał o potrzebie współpracy państw NATO w walce z Rosją poprzez dalsze udzielanie pomocy dla Kijowa.
Agencja EFE pisze, że polscy politycy otrzymali dla swojego kraju zapewnienie „żelaznego” wsparcia ze strony Bidena, choć Waszyngton nie zadeklarował możliwości skierowania do polskich dodatkowej liczby amerykańskich żołnierzy.
Biden już wcześniej powiedział (Tuskowi – PAP), że nie ma potrzeby dodatkowego rozmieszczania tam amerykańskich wojsk
— przypomniała EFE.
Komentatorzy dziennika „El Mundo” wskazują tymczasem na zadowolenie Tuska z deklaracji Bidena o amerykańskiej pomocy w sytuacji ewentualnej agresji Rosji na Polskę.
Podkreślają, że spotkanie z władzami Polski w Białym Domu jest też sygnałem o zjednoczeniu władz amerykańskich ze swoimi sojusznikami w Europie, którzy zgodnie opowiadają się za dalszym wspieraniem Ukrainy.
W ocenie „El Mundo” wizyta Dudy i Tuska służy naciskaniu na Stany Zjednoczone w celu przezwyciężenia impasu w sprawie dostaw broni na Ukrainę w kluczowym momencie wojny. Duda spotkał się w tej sprawie nie tylko z Bidenem, ale także z liderami Demokratów i Republikanów z obu izb Kongresu - zaznaczyło „El Mundo”.
Madryckie dzienniki „ABC” i „El Pais” zauważają tymczasem, że spotkanie Bidena z Dudą i Tuskiem poprzedza inną ważną wizytę - w Waszyngtonie w środę będzie gościł szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Spotka się m.in. z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem w sprawie wsparcia USA dla ukraińskiej armii.
Bloomberg
Prezydent USA Joe Biden podziękował w Białym Domu polskim przywódcom za pomoc dla Ukrainy w krytycznym momencie wojny. Nalegał też, aby amerykańscy ustawodawcy zatwierdzili większe fundusze, by pomóc Kijowowi w odparciu rosyjskiej inwazji – pisze agencja Bloomberga.
Chcę podziękować wam obu za niezachwianą pomoc humanitarną Polski. (…) Jak mawiała moja matka: „Bóg was kocha”
— powiedział Biden we wtorek prezydentowi Andrzejowi Dudzie i premierowi Donaldowi Tuskowi.
Odnosząc się do zapowiedzi, że USA przekażą Ukrainie 300 milionów dolarów, z funduszy pochodzących z oszczędności kontraktowych na zakup broni dla uzupełnienia zapasów wysłanych wcześniej do Kijowa, ostrzegł, że ten pakiet „nie jest wystarczający”.
Musimy działać, zanim naprawdę będzie za późno
— powiedział Biden.
Pochwalił Polskę za przeznaczenie na obronność prawie 4 proc. PKB, czyli dwukrotnie więcej niż 2 proc. PKB wymagany przez NATO.
Bezpieczeństwo ma swoją cenę
— Bloomberg zacytował Dudę, który wezwał sojuszników NATO do podniesienia progu wydatków do 3 proc.
Agencja nawiązała też do wtorkowej wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego zapowiadającego przyłączenie się Polski do inicjatywy Czech w sprawie zakupu dla Ukrainy setek tysięcy pocisków artyleryjskich przy „znacznym” wkładzie finansowym.
Posunięcie Polski zrównałoby ją z takimi krajami, jak Niemcy, Francja i Kanada, w planie, który przewiduje, że Republika Czech będzie pośrednikiem w łączeniu rządów gotowych finansować zakup amunicji spoza Unii Europejskiej
— podkreślił Bloomberg.
W oparciu o szacunki zauważył, że Kijów będzie potrzebował co najmniej 200 000 sztuk amunicji artyleryjskich miesięcznie, aby kontynuować walkę z siłami Rosji, których średnie dzienne zużycie pocisków może być od trzy do pięciu razy większe niż sił ukraińskich. Czeski plan zakłada dostarczenie około 800 000 sztuk.
Co do zapowiedzi o potencjalnej sprzedaży Polsce przez USA rakiet i związanego z nimi sprzętu o wartości 3,7 mld dolarów Bloomberg wyjaśnił, że musi to zatwierdzić jeszcze Kongres. Jak zauważył polski rząd czekają też negocjacje z koncernami zbrojeniowymi, głównie RTX Corporation i Lockheed Martin Corp, toteż ostateczna ilość i koszty mogą ulec zmianie.
New York Times
Prezydent Joe Biden gościł we wtorek w Białym Domu przywódców Polski, chcąc zapewnić członków NATO o niezłomności USA w obliczu gróźb ze strony Moskwy i zapowiedzi byłego prezydenta Donalda Trumpa. Zadeklarował też „żelazne” zobowiązanie wobec sojuszników Ameryki – napisał „New York Times”.
Jak napisał dziennik, Biden chciał zapewnić członków NATO, że USA nie zrezygnują ze swoich międzynarodowych zobowiązań pomimo groźby agresji ze strony Rosji i przeszkód ze strony prawie pewnego rywala w jesiennych wyborach, byłego prezydenta Donalda J. Trumpa.
Goszcząc przywódców Polski w Białym Domu, pan Biden rzucił wyzwanie nie tylko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, który w dalszym ciągu toczy wojnę z Ukrainą, ale także, przynajmniej pośrednio, panu Trumpowi, który powiedział, że „zachęci” Rosję do atakowania członków NATO, którzy nie wydają wystarczających środków na swoje siły zbrojne
— podkreślił nowojorski dziennik.
Zwrócił uwagę, że spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem upamiętniło 25. rocznicę przystąpienia Polski do NATO, co stanowiło początek ćwierćwiecznej, postzimnowojennej ekspansji sojuszu na część Europy zdominowaną wcześniej przez ZSRR.
Jak zauważył „NYT” Biden wykorzystał tę okazję, aby ogłosić przekazanie Ukrainie dodatkowej broni i sprzętu wojskowego o wartości 300 milionów dolarów. Stanowi to niewielki ułamek tego, o co prosił Kongres, ale wszystko, co mógł wycisnąć z oszczędności z poprzednich transferów broni bez dodatkowych uprawnień ustawodawczych.
Prezydent naciskał na przywódców Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów, aby zaprzestali blokowania ustawy przyjętej przez Senat na kwotę 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.
Musimy działać, zanim dosłownie będzie za późno, zanim będzie za późno, bo jak Polska pamięta, Rosja nie poprzestanie na Ukrainie. Putin będzie kontynuował (agresję), narażając Europę, Stany Zjednoczone i cały wolny świat
— cytuje gazeta Bidena.
Stwierdza też, że pochwalił polskich przywódców nie tylko za inwestowanie w Sojusz, ale także za przyjęcie około miliona Ukraińców, którzy uciekli przed wojną.
Wykonujecie dzieło Boże. (…) To niewiarygodne, co robicie, co robią Polacy
— przytacza dziennik słowa prezydenta.
Polska znajduje się na pierwszej linii frontu nieustannie obawiając się rosyjskiego odwetu i stanowczo wspierając Ukrainę, która nie jest członkiem NATO, broniącą się przed wojskami Putina. Polska wydaje na swoje wojsko proporcjonalnie więcej niż jakikolwiek inny członek sojuszu, prawie 4 proc. swojej gospodarki, czyli dwukrotnie więcej niż zalecany poziom Sojuszu
— przypomniał nowojorski dziennik.
Jak dodał, prezydent Duda wykorzystał wizytę w Białym Domu do zaproponowania NATO zwiększenia wydatków na obronność z 2 proc. produktu krajowego brutto do 3 proc.
„NYT” wskazał też na opinię polskiego prezydenta, że dwa procent wystarczało może 10 lat temu.
Teraz potrzebne są 3 procent w odpowiedzi na wojnę na pełną skalę rozpoczętą przez Rosję tuż za wschodnią granicą NATO
– argumentował polski przywódca.
NYT przyznał, że Trump żądał od sojuszników podniesienia wydatków na wojsko. Pod jego rządami liczba członków NATO realizujących ustalenia 2 proc. wzrosła do 10 z sześciu, a w kadencji Bidena podwoiła się do 18, co odzwierciedla rosnący strach przed Rosją.
O ile Biden nie wymienił we wtorek Trumpa z nazwiska, o tyle Tusk zdawał się nawiązywać do komentarzy, w których były prezydent drwił z obowiązku wzajemnej obrony wynikającego z art. 5 traktatu NATO. „Traktujemy nasze zobowiązania poważnie, bardziej niż ktokolwiek inny w Europie. Mamy nadzieję, że żaden z naszych partnerów NATO nie naruszy najważniejszego obowiązku, jakim jest art. 5”
— przytoczył „NYT”wypowiedź premiera RP.
Włoskie media
Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, Putin pójdzie naprzód i wystawi na ryzyko cały świata
— te słowa prezydenta USA Joe Bidena cytują włoskie media w relacjach z jego spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem w Białym Domu. Odnotowują też zapewnienie Bidena, że zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Polski jest „żelazne”.
Włoska agencja Ansa podkreśliła w relacji z Waszyngtonu, że prezydent Andrzej Duda mówił Joe Bidenowi o inicjatywie zaproponowania sojusznikom w NATO podniesienie wydatków na obronność do 3 proc. PKB.
Zwrócono także uwagę na zapowiedź udzielenia Polsce 2 miliardów dolarów pożyczki na zakup uzbrojenia.
Stacja telewizyjna Sky Tg24 zaznaczyła, że w dniu wizyty polskich przywódców w Białym Domu, z okazji 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, prezydent USA zatwierdził nowy, nadzwyczajny pakiet pomocy na zakup uzbrojenia dla Ukrainy o wartości 300 mln dolarów.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/684936-swiatowe-media-komentuja-rozmowy-dudy-i-tuska-z-bidenem