Przedstawiciele rządu francuskiego przekazali gazecie „Le Figaro”, że od niedzieli trwa atak hybrydowy „o niespotkanej wcześniej sile” na organy państwa. Atak jest na tyle duży, że rząd powołał specjalną jednostkę do walki z cyber-agresorem, który wziął na cel wiele ministerstw i biuro premiera - poinformował „Le Figaro”.
W niedzielę po rozpoczęciu ataku obywatele mieli utrudniony dostęp do stron internetowych.
Wiele stron ministerialnych zostało zaatakowanych
— podaje źródło w rządzie, dodając, że „atak został częściowo odparty” i dostęp do stron rządowych przywrócony.
Źródło we francuskim rządzie informuje, że „na ten moment nie możemy przypisać ataku Rosjanom ani żadnej innej stronie” - poinformował „Le Figaro”. Jednak prorosyjska komórka Anonymous Sudan przyznała się do uczestnictwa w ataku - podaje AFP.
Ataki cybernetyczne na państwo i infrastrukturę krytyczną budzą poważne obawy - szczególnie przed igrzyskami olimpijskimi, które odbędą się tego lata w Paryżu, i wyborami do parlamentu europejskiego 9 czerwca.
W środę sekretarz generalny obrony i bezpieczeństwa narodowego (SGDSN) Stephane Bouillon przekazał, że wybory do parlamentu europejskiego „będą prawdopodobnym celem ataków”. SGDSN ma zorganizować 29 marca dla wszystkich partii politycznych uczestniczących w wyborach do parlamentu UE spotkanie, które ma „zwrócić uwagę na groźby hybrydowe” i wskazać na ryzyko „cyberataków, manipulacji informacją i obcego wpływu” - poinformowała agencja AFP.
Atak na estońskie instytucje
Strony internetowe wielu instytucji państwowych Estonii w weekend dotknęła największa w historii kraju fala ataków typu DDoS (rozproszona odmowa usługi). Do ich przeprowadzenia przyznali się prokremlowscy hakerzy - poinformował w poniedziałek dziennik „Postimees”.
Dzięki podjętym szybko (…) działaniom wpływ ataku na funkcjonowanie instytucji nie był duży
— zaznaczyła gazeta.
Rzecznicy estońskiego Zarządu Systemów Informacyjnych (RIA) poinformowali w poniedziałek, że w sobotę i niedzielę celem ataku było kilkadziesiąt stron internetowych sektora publicznego. Zaatakowane zostały m.in. witryny Zarządu Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA), urzędu skarbowo-celnego oraz ministerstwa sprawiedliwości. Ataki przeciwko tym instytucjom były najintensywniejsze - podkreślił RIA.
Dzięki wdrażanym w ostatnich latach środkom zaradczym ataki DDoS zwykle nie mają widocznych skutków lub są one minimalne. Również tym razem urząd szybko zareagował i udało się złagodzić skutki. W sobotę do (zaatakowanych) instytucji (państwowych) wysłano prawie trzy miliardy złośliwych żądań (dostępu)
— oświadczyli rzecznicy RIA.
Urząd przypomniał, że rozpoczęcie inwazji Rosji na Ukrainę spotęgowało skalę ataków cybernetycznych na strony internetowe estońskich sektorów publicznego i prywatnego.
Do ataków przyznawały się głównie prokremlowskie grupy hakerów i tak też było w ostatni weekend
– podał estoński urząd.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/684806-cyberataki-na-francje-i-estonie-w-tle-rosjanie