Trwa 747. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 11 marca 2024 r.
21:48. MSZ w Kijowie poinformował o zaproszeniu do resortu nuncjusza apostolskiego Visvaldasa Kulbokasa
MSZ w Kijowie poinformował o zaproszeniu do resortu nuncjusza apostolskiego Visvaldasa Kulbokasa. Nuncjuszowi przekazano, że Ukraina jest rozczarowana słowami papieża Franciszka o „białej fladze” i konieczności „okazania odwagi i negocjowania” z agresorem.
Resort podkreślił w komunikacie, że „zamiast wezwań, które legalizują prawo silnego i zachęcają go do dalszego lekceważenia norm prawa międzynarodowego”, od zwierzchnika Stolicy Apostolskiej oczekiwać by można sygnałów pod adresem wspólnoty międzynarodowej o konieczności połączenia sił i zagwarantowania zwycięstwa dobra nad złem. Oczekuje się też apeli do napastnika, a nie do ofiary - dodano.
Zaznaczono, że Ukraina pragnie pokoju, który jednak musi być sprawiedliwy i oparty o zasady Karty Narodów Zjednoczonych i tzw. formuły pokojowej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
21:45. Operacja na Krymie
Siły Zbrojne Ukrainy przygotowują „poważną operację” na okupowanym Krymie - zapowiedział szef ukraińskiego wywiadu wojskowego gen. Kyryło Budanow.
20:43. Meduza: dzieci wywiezione z Ukrainy objęto systemem inwigilacji w internecie
Ukraińskie dzieci, przymusowo wywiezione do Rosji i mieszkające na terenach okupowanych, są obejmowane systemem elektronicznej inwigilacji o nazwie Profilaktyka; to oprogramowanie analizuje profile dzieci w sieciach społecznościowych pod kątem ich „nieposłuszeństwa” wobec Kremla - ujawnił niezależny rosyjski portal Meduza.
Jak wyjaśniono, rosyjskie władze obawiają się, że młodzi Ukraińcy mogą przejawiać skłonność do buntów i innych „zachowań antypaństwowych”. Dlatego rząd nie szczędzi pieniędzy na systemy elektronicznej obserwacji tych osób - tak, aby uzyskać maksymalną kontrolę nad potencjalnie „niebezpieczną” grupą społeczną.
Niezależny portal, powołując się na informatorów z rosyjskiego resortu edukacji, powiadomił, że system przetestowano już w 44 regionach kraju, ale celem władz jest objęcie nim całego terytorium państwa i zintegrowanie go z bazami danych MSW
19:50. Deputowani Dumy chcą unieważnić decyzję z 1954 r. o przekazaniu Krymu Ukrainie
Rosyjscy deputowani złożyli w Dumie Państwowej projekt ustawy unieważniającej decyzję Nikity Chruszczowa z 1954 r. o przekazaniu Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Radzieckiej Krymu, który wcześniej należał do Rosyjskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej – podała w poniedziałek agencja Reutera.
Projekt ma według Reutera na celu stworzenie bazy prawnej, która umożliwi Rosji twierdzenie, że Krym nigdy nie należał do Ukrainy.
19:30. 54 starcia bojowe w ciągu dnia
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumował 11 marca na froncie. Doszło do 54 starć bojowych, Lotnictwo Sił Obronnych uderzyło w osiem obszarów koncentracji wroga (magazynów broni i sprzętu wojskowego oraz w centrum dowodzenia).
18:25. Białoruski pułk odznaczony przez ukraiński wywiad wojskowy
Dwa lata temu, podczas bitwy o Kijów, powstał białoruski Batalion im. Konstantego Kalinowskiego. Dziś kalinowcy są największą formacją obcokrajowców w składzie SZU. Jednostka ma rozwiniętą strukturę, wyposażoną zgodnie ze standardami NATO.
Białoruska formacja brała udział w walkach http://m.in. o Kijów, Mikołajów, Lisiczańsk, Buczę, Bachmut, Kupiańsk. Żołnierze pułku zostali odznaczeni przez ukraiński wywiad wojskowy, Ministerstwo Obrony Ukrainy oraz Wołodymyra Zełenskiego. Ich imionami są nazywane ulice ukraińskich miast.
17:30. Rosjanie skazani za przetrzymywanie Ukraińców w „piwnicy śmierci”
Ukraińska Prokuratura Generalna publikuje zdjęcia 15 skazanych Rosjan za przetrzymywanie w „piwnicy śmierci” 368 osób, w tym dzieci. 10 osób nie przeżyło.
Oprawcy dostali wyrok 12 lat więzienia.
17:00. Siły Zbrojne zniszczyły rosyjski punkt kontrolny
Dowódca Sił Powietrznych Ukrainy Mykoła Oleszczuk poinformował, że ukraińscy piloci zniszczyli jeden z rosyjskich punktów kontrolnych. Nie ujawnił jednak, gdzie znajdował i kiedy trafiono w cel.
„Dziękuję pilotom za udaną walkę z punktem kontrolnym wroga” - powiedział w wideo umieszczonym na Telegramie.
16:00. Eksplozje w Sewastopolu
W Sewastopolu słychać było eksplozje - informuje Flash.
18”00. Macron przekłada wizytę w Kijowie
Prezydent Francji Emmanuel Macron odłożył planowaną od dawna wizytę w Kijowie ze względu na napięcia z sojusznikami, które nasiliły się po tym, jak oświadczył, że nie wyklucza wysłania zachodnich wojsk na Ukrainę.
Mcron mówił, że Europa nie powinna być „tchórzliwa” w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jego słowa rozgniewały większość sojuszników NATO, którzy pospiesznie zapewnili, że nie ma planów wysłania wojsk do Ukrainy.
Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział dziś, że w takich kwestiach należy konsultować się z sojusznikami.
Wizyta Macrona planowana była na luty, ale została przełożona na połowę marca. Pałac Prezydencki oświadczył, że wizyta odbędzie się „w ciągu najbliższych kilku tygodni”.
15:45. Rosjanie ostrzelali Wowczańsk i rejon kupiański w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału cztery osoby zostały ranne — wynika z komunikatu gubernatora obwodu charkowskiego, Ołeha Synehubowa.
15:35. Zełenski: Wznosimy trzy linie obrony na odcinku o długości 2 tys. km
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił po poniedziałkowej naradzie z częścią ministrów i dowódcami sił zbrojnych, że w kraju trwa budowa fortyfikacji składających się z trzech linii umocnień, a długość tych konstrukcji to około 2 tys. km.
„Raport premiera Denysa Szmyhala dotyczący tempa budowy nowych fortyfikacji. Umocnienia (składające się) z trzech linii obronnych na długości 2 tys. km - zadanie na dużą skalę, ale tempo (prac) jest obecnie dobre. Liczę na ukończenie (tego przedsięwzięcia) w terminie” - napisał Zełenski.
Prezydent powiadomił, że oprócz Szmyhala w poniedziałkowej naradzie wzięli udział m.in. minister obrony Rustem Umierow, minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin, naczelny dowódca sił zbrojnych gen. Ołeksandr Syrski i szef sztabu generalnego armii gen. Anatolij Barhyłewycz.
Zgodnie z decyzją głowy państwa na Ukrainie przystąpiono do intensywnej rozbudowy umocnień na całej granicy z Białorusią i Rosją, od graniczącego z Polską Wołynia aż po obwody charkowski i doniecki, gdzie trwają walki z wojskami rosyjskimi - informowała w styczniu agencja Reutera.
15:15. Powrót z okupowanego obwodu chersońskiego
Pięcioro dzieci wraz z rodzinami wróciło z części obwodu chersońskiego okupowanej przez Rosję na tereny kontrolowane przez Ukrainę. Informację taką przekazuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
15:00. Zełenski podziękował twórcom nagrodzonego Oscarem filmu „20 dni w Mariupolu”.
Nigdy nie można zapomnieć o okropnościach Mariupola. Cały świat musi zobaczyć i pamiętać, co nieludzka inwazja rosyjska przyniosła naszemu narodowi - napisał.
Miasta i wsie zostały zniszczone, domy spalono, a całe rodziny zostały zabite przez rosyjskie pociski i pogrzebane na własnych podwórkach.
14:10. W obwodzie czernihowskim Rosjanie zaczęli używać dronów przenoszących płyn zapalający
Informacje takie podaje ukraińska Straż Graniczna. Płyn zapalający miał zostać zrzucony przez drony na pograniczu obwodu czernihowskiego i Rosji wywołując pożar.
14:00. Ponad dwa lata temu Rosja brutalnie zaatakowała Mariupol
„20 dni w Mariupolu” to film, który pokazuje prawdę o rosyjskim terroryzmie. Podziękowania dla ekipy, która pracowała nad tym filmem i zdobyła tak ważną nagrodę Oscara, która pozwala głośno powiedzieć o rosyjskiej wojnie z Ukrainą. Dziękuję wszystkim dziennikarzom na świecie, którzy rozumieją, jak ważne jest przekazywanie prawdy o naszej walce i jej mówienie.
11:45. Rosja bezwzględnie rusyfikuje okupowane tereny Ukrainy
Kreml bezwzględnie rusyfikuje okupowane terytoria Ukrainy, chcąc, aby ich integracja stała się nieodwracalna, a mieszkańcom, którzy nie przyjmą rosyjskiego paszportu, po 1 lipca będzie grozić deportacja lub wywiezienie w głąb Rosji - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano dane rosyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych, według których na tymczasowo kontrolowanych terytoriach Ukrainy jest ok. 2,8 mln mieszkańców posiadających rosyjskie paszporty. Dodano, że od przyjęcia rosyjskiego paszportu Rosja uzależnia dostęp do świadczeń na tych obszarach, w tym do świadczeń społecznych i opieki zdrowotnej.
Przypomniano, że w kwietniu 2023 roku rosyjski prezydent Władimir Putin wydał dekret stanowiący, że mieszkańcy tymczasowo kontrolowanych terytoriów, którzy odmówią przyjęcia rosyjskiego paszportu, staną się cudzoziemcami lub bezpaństwowcami, a takie osoby mają prawo do przebywania na tych terytoriach tylko do 1 lipca 2024 roku.
Jak oceniono, istnieje realna możliwość, że każda osoba na tymczasowo kontrolowanych terytoriach, która po tej dacie nie będzie miała rosyjskiego paszportu, zostanie deportowana lub zatrzymana, a niedawna retoryka wiceprzewodniczącego rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrija Miedwiediewa sugeruje, że osoby te mogą zostać deportowane na odległe obszary Rosji.
11:30. Rosyjskie fabryki amunicji pracują pełną parą
Rosja ma zatrudniać w przemyśle obronnym 3,5 mln osób, a te, które pracują w zakładach produkujących amunicję artyleryjską pracują na 12-godzinnych zmianach. Fabryki pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu — twierdzą przedstawiciele NATO.
11:25. Macron wybiera się na Ukrainę
Prezydent Francji Emmanuel Macron odwiedzi Ukrainę „w nadchodzących tygodniach” – podało AFP, powołując się na Pałac Elizejski.
11:00. Ukraińcy podają straty Rosjan
Siły Zbrojne w ciągu jednego dnia zneutralizowały 920 okupantów i 33 systemy artyleryjskie Rosjan - pisze Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku, publikując dane o stratach Rosjan.
10:30. Ogromny pożar w pobliżu Moskwy
Płonie magazyn z materiałami budowlanymi. Ogień rozprzestrzenia się na sąsiednie budynki administracji zakładowej.
Według rosyjskich mediów na miejsce przybyło mobilne laboratorium, które mierzy poziom substancji zanieczyszczających powietrze.
10:20. 12 ukraińskich pilotów ma być latem gotowych do lotów bojowych na F-16
Latem 12 ukraińskich pilotów ma być gotowych do lotów bojowych na samolotach F-16 po zakończeniu szkolenia w Danii, Wielkiej Brytanii i USA - poinformował w poniedziałek dziennik „New York Times”. Jednak do tego czasu trafi na Ukrainę tylko sześć z 45 obiecanych przez europejskich sojuszników F-16.
Jak pisze „NYT”, w porównaniu do normalnych standardów, szkolenie ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach przebiega błyskawicznie.
09:30. Wojsko ukraińskie zniszczyło 15 z 25 dronów, którymi zaatakowało siły rosyjskie
Siły ukraińskiej obrony powietrznej zniszczyły w nocy z niedzieli na poniedziałek 15 z 25 dronów typu Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Nie podano co się stalo z 10 dronami.
„W nocy rosyjscy okupanci ponownie zaatakowali Ukrainę, używając 25 bezzałogowych dronów typu Shahed. Ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły 15 Shahedów” - czytamy w komunikacie.
09:10.
Wojska rosyjskie spowalniają ofensywę wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim po wcześniejszym szybkim zdobyciu punktów strategicznych - pisze „The New York Times” i dodaje, że Ukraina rozmieściła znaczne siły w celu obrony tego obszaru.
Po zajęciu Awdijwki przez armię rosyjską Ukraina i jej sojusznicy obawiali się, że agresor będzie w stanie szybko przedostać się przez strategiczne węzły i osady w głąb regionu. Jednak po szybkich sukcesach ofensywa rosyjska utknęła.
09:00. Na Morzu Czarnym nie ma obecnie żadnego rosyjskiego okrętu
Z kolei na wodach Morza Azowskiego znajduje się obecnie jeden rosyjski okręt — podaje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
08:31. Zniszczono 15 z 25 dronów, którymi zaatakowały siły rosyjskie
Siły ukraińskiej obrony powietrznej zniszczyły w nocy z niedzieli na poniedziałek 15 z 25 dronów typu Shahed, którymi wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku. Nie podano co się stalo z 10 dronami.
W nocy rosyjscy okupanci ponownie zaatakowali Ukrainę, używając 25 bezzałogowych dronów typu Shahed. Ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły 15 Shahedów
— czytamy w komunikacie.
Wcześniej w poniedziałek mer Charkowa Ihor Terechow przekazał na Telegramie, że rosyjskie siły zaatakowały dronami Charków; uszkodzony został obiekt infrastruktury cywilnej.
Na terenie zwartej zabudowy mieszkaniowej doszło do ataku na obiekt infrastruktury cywilnej. Na szczęście nie ma ofiar w ludziach. Sam obiekt został częściowo uszkodzony, podobnie jak pobliska zabudowa mieszkaniowa. Na miejscu są wszystkie odpowiednie służby
— oświadczył Terechow.
06:44. W Charkowie atak rosyjskich dronów uszkodził obiekt infrastruktury
Rosyjskie siły okupacyjne zaatakowały dronami Charków, uszkodzony został obiekt infrastruktury cywilnej, poinformował mer miasta Ihor Terechow.
Na terenie zwartej zabudowy mieszkaniowej doszło do ataku na obiekt infrastruktury cywilnej. Na szczęście nie było ofiar w ludziach. Sam obiekt został częściowo uszkodzony, podobnie jak pobliska zabudowa mieszkaniowa. Na miejscu są wszystkie odpowiednie służby
— napisał Terechow na swoim kanale w Telegramie.
00:01. Zełenski: Kościół to ludzie wspierający nas modlitwą, a nie prowadzący „wirtualne” negocjacje
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił w niedzielę sugestie papieża dotyczące rozpoczęcia rozmów pokojowych z Rosją, odnosząc się do jego kontrowersyjnej wypowiedzi jako „wirtualnej mediacji”. Kościół to ludzie wspierający nas modlitwą – powiedział w niedzielnym oświadczeniu.
Silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o narodzie, kto ma odwagę białej flagi, by negocjować. Dzisiaj można negocjować przy pomocy potęg międzynarodowych. Słowo: negocjować jest odważne
— powiedział Franciszek w sobotę wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji.
Na Ukrainie było niegdyś wiele białych ścian domów i kościołów, które teraz są spalone i roztrzaskane przez rosyjskie pociski. I to bardzo wymownie mówi o tym, kto musi się zatrzymać, aby wojna się skończyła
— podkreślił Zełenski w wieczornym nagraniu umieszczonym w mediach społecznościowych.
Ci którzy chronią życie „wypełniają najbardziej zaszczytną misję, jaka może być możliwa w obliczu tak nieludzkiej inwazji” – zaznaczył Zełenski, dziękując wspierającym obronę Ukrainy.
Kiedy 24 lutego rosyjskie zło rozpoczęło tę wojnę, wszyscy Ukraińcy stanęli do obrony. Chrześcijanie, muzułmanie, żydzi - wszyscy. I dziękuję każdemu ukraińskiemu kapelanowi, który jest w armii, w Siłach Obronnych. Oni są na pierwszej linii frontu. Chronią życie i ludzkość. Wspierają nas modlitwą, rozmową i czynami. Tym właśnie jest Kościół – byciem z ludźmi. A nie gdzieś tam, dwa i pół tysiąca kilometrów stąd, wirtualnie pośrednicząc między kimś, kto chce żyć, a kimś, kto chce cię zniszczyć
— kontynuował.
Dziękuję wszystkim, którzy robią wszystko na Ukrainie i z Ukrainą, aby ratować życie, dziękuję wszystkim, którzy pomagają i którzy są naprawdę blisko nas, poprzez działania i modlitwy
— podsumował ukraiński prezydent.
red/PAP/X/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/684698-relacja-747-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.