Trwa 744. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 8 marca 2024 r.
18:50. Trzy cywilne ofiary rosyjskich ostrzałów
Trzy osoby zginęły w piątek w rosyjskich atakach na obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy oraz chersoński na południu – poinformowały władze obwodowe i prokuratura.
Dwie osoby zginęły w piątek na skutek ataku drona FPV na Wołczańsk w obwodzie charkowskim. Gdy dron trafił w cywilny samochód, śmierć ponieśli 58-letni mężczyzna i 53-letnia kobieta – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.
W piątek ostrzelana została także wioska Olhiwka w obwodzie chersońskim. Według wstępnych informacji siły rosyjskie użyły moździerzy. Jedna osoba zginęła, a jedna została ranna – poinformowała prokuratura obwodu chersońskiego.
Zeszłej nocy rosyjska armia ostrzelała artylerią domy mieszkalne w dzielnicy okrętowej Chersonia. Uszkodzone zostały domy i garaże. W nocy w gminie Bilozerka w wyniku ostrzału artyleryjskiego ranna została także 81-letnia kobieta
18:08. Zełenski: Liczymy na pomoc Turcji w uwolnieniu więzionych przez Rosję Ukraińców
Liczymy na pomoc Ankary w uwolnieniu więzionych przez Rosję ukraińskich obywateli, w tym Tatarów krymskich - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który tego dnia spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w Stambule.
Zełenski podziękował Turcji za wspieranie Ukrainy.
Oba nasze kraje, cały region, globalne bezpieczeństwo żywnościowe wymagają bezwarunkowego bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czarnym. Możemy to osiągnąć poprzez współpracę
— podkreślił Zełenski w serwisie X.
Zaznaczył, że Kijów jest zainteresowany wzmacnianiem dwustronnych stosunków z Turcją i wspólną produkcją z tureckimi przedsiębiorstwami z branży zbrojeniowej.
Potrzebujemy też pomocy Turcji w uwolnieniu naszych jeńców wojennych i wszystkich naszych ludzi, w tym Tatarów krymskich, więzionych przez Rosję
— oznajmił prezydent Ukrainy.
16:12. Kolejne rosyjskie czołgi zniszczone
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie wideo dokumentujące uderzenie ukraińskiego drona w rosyjski czołg T-80. Rosyjski pojazd uległ zniszczeniu.
Inne nagranie pokazuje, gdy inny rosyjski czołg T-72 najeżdża na dwie ukraińskie miny.
15:32. Prezydent Ukrainy „ochrzcił” korwetę typu „Ada”
Prezydent Ukrainy wołodymyr Zełenski nadał imię „Hetmana Iwana Wyhowskiego” drugiej z serii korwecie typu „Ada”, która budowana jest dla Marynarki Wojennej Sił Zbrojnych Ukrainy.
14:30. Dwie ofiary rosyjskiego ataku na Sumy
Dwie osoby zginęły w rosyjskim ataku rakietowym na miasto Sumy w północno-wschodniej Ukrainie. Akcja ratunkowa, która trwała od czwartku, zakończyła się – podały w piątek wojskowe władze obwodu sumskiego.
W wyniku ataku ucierpiało 26 osób. Dwie osoby zginęły. Sześć znajduje się w szpitalach
— przekazały regionalne władze w komunikacie na Facebooku.
Uderzenie uszkodziło m.in. budynki szkoły, szpitala miejskiego, obwodowego centrum ratownictwa medycznego i zakładu wodociągów. Po ataku służby wznowiły dostawy prądu, wody i ogrzewania. Akcję ratunkową zakończono w piątek w południe.
13:56. Dowódca sił powietrznych Ukrainy: Atakujemy samoloty Rosjan z odległości ponad 150 km
Ukraińskie wojska codziennie polują na rosyjskie samoloty i ostatnio ostrzelały je z odległości ponad 150 kilometrów – oświadczył dowódca Sił Powietrznych Ukrainy generał Mykoła Ołeszczuk.
Niemal każdego dnia jednostki rakiet przeciwlotniczych Sił Powietrznych polują na rosyjskie myśliwce. Nie dalej jak wczoraj ostrzelały one samoloty wroga z odległości ponad 150 km. Dziś nadal pracujemy! Sprawdzamy wyniki pracy bojowej!
— napisał Ołeszczuk na Telegramie.
Dowódca wyjaśnił, że choć przeciwnik wciąż atakuje pozycje ukraińskie bombami kierowanymi, to rosyjscy piloci obawiają się podlatywać zbyt blisko.
Po znaczących stratach samolotów wczesnego ostrzegania dalekiego zasięgu A-50 i myśliwców Su-34 / Su-35, okupanci znacznie zmniejszyli liczbę ataków powietrznych z zastosowaniem kierowanych bomb lotniczych. A na Morzu Azowskim i innych obszarach nadal nie ma samolotów radarowych, co zmniejsza zdolność wroga do prowadzenia rozpoznania radarowego
— podkreślił.
Według informacji ukraińskiej armii wśród rosyjskich pilotów rozpoczęły się dyskusje o tym, że dowództwo posyła ich na pewną śmierć.
Takie dyskusje, a być może także sabotaż podczas misji okupantów, nasilą się tylko wtedy, gdy Siły Powietrzne otrzymają od swoich zachodnich partnerów więcej narzędzi do ochrony naszego nieba przed atakami powietrznymi wroga
—ocenił generał Ołeszczuk.
Ukraińcy informowali wcześniej, że w lutym Rosjanie stracili 13 samolotów swoich sił powietrznych. Największą stratę poniosły one 23 lutego, gdy nad Morzem Azowskim strącony został drugi rosyjski samolot wykrywania radarowego dalekiego zasięgu A-50.
13:44. Brytyjskie MON: Na Krymie jest irańskiej produkcji dron Mohajer-6
Wyprodukowany w Iranie dron rozpoznawczy Mohajer-6 został zauważony na lotnisku Saki na okupowanym przez Rosję Krymie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Jak dodano, to znak, że Rosja próbuje zidentyfikować zagrożenia dla swoich portów i okręgów.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej zamieszczono zdjęcie satelitarne pokazujące dron Mohajer-6 na lotnisku Saki oraz stojącą obok naziemną stację kontroli.
Jak wyjaśniono, Mohajer-6, który zaobserwowano nad Morzem Czarnym i nad Krymem, jest bezzałogowym statkiem powietrznym służącym do wywiadu, inwigilacji, namierzania celów i rozpoznania, ale może także przeprowadzać ataki na cele naziemne przy pomocy pocisków kierowanych. Dodano, że jego zasięg jest ograniczony polem widzenia obsługującego go w czasie rzeczywistym operatora, który wynosi ok. 200 km na wysokości 3000 metrów, ale może on zostać wydłużony poprzez przekazanie kontroli do następnej naziemnej stacji kontroli.
Stała obecność systemu w zachodniej części Krymu jest prawdopodobnym dowodem, że Rosja po niedawnych ukraińskich sukcesach próbuje zidentyfikować zagrożenia dla rosyjskich portów i okręgów. Istnieje realistyczna możliwość, że jego misja obejmuje także wspieranie namierzania przez Rosję celów na południowo-wschodnim wybrzeżu Ukrainy
— oceniono.
Poinformowano też, że Ukraina zestrzeliła co najmniej jeden Mohajer-6 - 23 września 2022 roku nad Morzem Czarnym, a Rosja prawdopodobnie omyłkowo zestrzeliła taki system nad Krymem 6 czerwca 2023 roku.
12:56. Szef francuskiego MON: Nie ma mowy o wysłaniu wojsk lądowych do walki na Ukrainie
Minister obrony Francji Sebastien Lecornu powiedział, że nie ma mowy o wysłaniu francuskich wojsk lądowych do walki po stronie Ukrainy, która od dwóch lat odpiera rosyjską inwazję. Jednocześnie minister zapowiedział produkcję broni przez francuskie firmy na terytorium Ukrainy.
Pod koniec lutego prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że kraje zachodnie nie powinny wykluczać wysłania w przyszłości wojsk lądowych na Ukrainę. Słowa te wywołały sprzeciw francuskiej opozycji i krytykę wielu zachodnich sojuszników Kijowa.
Według Lecornu słowa głowy państwa zostały „w dużej mierze wyrwane z kontekstu”. Zaznaczył jednocześnie, że „nie jesteśmy już w takiej samej sytuacji, jak dwa lata temu”, dopuszczając m.in. możliwość szkolenia żołnierzy na ukraińskiej ziemi.
Lecornu poinformował też, że Paryż planuje zlecić kilku francuskim firmom produkcję uzbrojenia bezpośrednio na ukraińskiej ziemi, aby pomóc Kijowowi w wojnie z Rosją.
Chodzi o współpracę z ukraińskimi parterami w produkcji dronów i sprzętu dla wojsk lądowych. Pierwsze jednostki produkcyjne mają zostać uruchomione tego lata
— przekazał minister.
W czwartek prezydent Macron spotkał się z liderami francuskiej opozycji przekonując, że potrzebna jest mobilizacja wobec zagrożeń ze strony Rosji na Ukrainie. Przywódcy partii politycznych ocenili, że zgodnie ze stanowiskiem Macrona we wsparciu dla Ukrainy „nie ma ograniczeń”, wyrażając zaniepokojenie z tego powodu.
11:56. Rosjanie w tajemnicy pochowali 30 osób ze zbombardowanego budynku w Mariupolu
Rosyjscy okupanci w tajemnicy pochowali ciała 30 osób, wydobyte spod gruzów Domu Łączności w Mariupolu, mieście na południu Ukrainy, które zajęli po brutalnym szturmie w maju 2022 r. – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Nie wszystkie szczątki zostały zebrane; niestety nie mogę opublikować informacji, które dostałem z miasta; przesiąkniętych bólem wiadomości od człowieka, który rozpoznał dziewczynkę, która tam zginęła
— powiedział w stacji telewizyjnej Espreso.
Andriuszczenko, który pracuje na terenach kontrolowanych przez Ukrainę wyjaśnił, że Rosjanie zaczęli rozbierać ruiny zbombardowanego Domu Łączności, po czym wstrzymali prace.
Myśleliśmy, że okupanci przestali rozbierać ruiny przez rozgłos, gdyż na Domu Łączności znajduje się mozaika (autorstwa Wiktora) Arnautowa, jest to nasze dziedzictwo narodowe, ale nie
— relacjonował.
Oni w rzeczywistości znaleźli tam zabitych. Niektórzy z nich zostali zidentyfikowani - ci, którzy byli z dokumentami w piwnicy. Niestety, byli tam najlepsi ludzie Mariupola. Byliśmy pewni, że prawie wszystkie takie duże zbiorowiska ciał zostały zlikwidowane, ale nawet my nie wiedzieliśmy o Domu Łączności. Prawdopodobnie dlatego, że wszyscy, którzy tam byli i ukrywali się, zginęli. Nikt nam nie powiedział o tym, że jest tam takie straszne cmentarzysko
— zaznaczył Andriuszczenko.
Portowy Mariupol nad Morzem Azowskim oblegany był przez wojska rosyjskie od początku inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r. Po brutalnych szturmach okupanci zajęli miasto w maju tegoż roku, a we wrześniu Moskwa ogłosiła aneksję Mariupola. W efekcie działań agresora zginęło tam prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.
11:52. Premier Czech: Zgromadziliśmy środki na zakup 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy
Premier Czech Petr Fiala powiadomił, że udało się zebrać pieniądze, które umożliwią nabycie 300 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Dzień wcześniej czeski prezydent Petr Pavel ogłosił, że zgromadzono już środki na zakup 800 tys. sztuk tej amunicji.
Wielkie podziękowania dla wszystkich krajów, które do tej pory przyłączyły się do czeskiej inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy. Udało nam się zebrać kwotę wystarczającą do nabycia pierwszej partii 300 tys. pocisków artyleryjskich. Naszym celem jest jednak dostarczenie (Ukrainie) znacznie większej ilości (tej amunicji)!
— oznajmił Fiala w komunikacie na platformie X.
Wczoraj prezydent Pavel przekonywał, że Czechy dysponują już środkami pozwalającymi na zakup 800 tys. pocisków artyleryjskich, które miałyby zostać zakupione poza Unią Europejską. Polityk poinformował, że akcja zainicjowana przez Republikę Czeską obejmie jeszcze 18 państw, natomiast amunicja powinna trafić na Ukrainę w najbliższych tygodniach.
Pavel - emerytowany generał i były szef Komitetu Wojskowego NATO - oświadczył w lutym podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że istnieje możliwość zakupienia około pół miliona pocisków kalibru 155 mm i 300 tys. pocisków kalibru 122 mm. Prezydent przekonywał, że amunicja mogłaby zostać dostarczona w ciągu kilku tygodni, jeśli zapewnione zostanie odpowiednie finansowanie tego przedsięwzięcia.
Nieoficjalnie mówiono, że pociski mają pochodzić z takich krajów, jak Korea Południowa, RPA i Turcja.
11:15. Ukraińskie media: Wojna z Rosją i umowa zbożowa tematami dzisiejszych rozmów Zełenskiego w Turcji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się dziś w Stambule z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Tematem ich rozmów będą rosyjska inwazja na Ukrainę i wznowienie umowy zbożowej, która umożliwiała bezpieczny eksport ukraińskiej żywności przez Morze Czarne - poinformował portal Kyiv Independent.
Przywódcy omówią też zagadnienia dotyczące turecko-ukraińskich stosunków dwustronnych oraz działania na rzecz pokoju w regionie
— przekazał serwis za komunikatem biura prasowego prezydenta Turcji, opublikowanym w czwartek wieczorem na platformie X
Zełenski po raz ostatni odwiedził Turcję w lipcu 2023 roku. Tamta wizyta zaowocowała uwolnieniem dowódców obrony zakładów Azowstal w Mariupolu, którzy zostali internowani w Turcji na podstawie wcześniejszych ustaleń Ankary z Moskwą.
Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, tureckie władze próbują utrzymywać poprawne relacje z obiema skonfliktowanymi państwami. Ankara opowiada się za utrzymaniem integralności terytorialnej Ukrainy, ale jednocześnie firmy z Turcji są oskarżane o udział w omijaniu zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę.
Nieco ponad miesiąc temu, na początku lutego, Erdogan spotkał się w Soczi z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem - przypomniały w piątek ukraińskie media.
W lipcu 2023 roku Kreml wprowadził de facto blokadę ukraińskich portów, wycofując się z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku. W sierpniu ubiegłego roku strona ukraińska uruchomiła własny morski korytarz zbożowy, bez udziału Rosji. Transport tym szlakiem komunikacyjnym odbywa się jednak na znacznie mniejszą skalę, niż w ramach poprzedniego porozumienia.
10:45. Unijny komisarz ds. handlu: przybyłem do Kijowa by przekazać poparcie UE
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz UE ds. handlu Valdis Dombrovskis przybył w piątek z niezapowiedzianą wizytą do Kijowa, gdzie ogłosił, że zamierza po raz kolejny wyrazić poparcie Unii Europejskiej dla Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję.
To ogromny zaszczyt powrócić do Ukrainy, która mężnie broni się przed brutalną i bezprawną agresją Rosji oraz po raz kolejny wyrazić niezmienne poparcie ze strony Unii Europejskiej
— napisał polityk na platformie X.
Ukraina, jej naród, dokonali już jasnego wyboru, niezależnie od tego, co myśli o tym Kreml. Ich (Ukraińców) przyszłość leży w Europie
— oświadczył Dombrovskis.
9:42. Przymusowa ewakuacja dzieci z czterech miejscowości obw. donieckiego
Ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych Ukrainy ogłosiło przymusową ewakuację dzieci z czterech miejscowości obwodu donieckiego na wschodzie kraju. Decyzja ta tłumaczona jest względami bezpieczeństwa.
Ogółem planowana jest ewakuacja 28 dzieci z rodzicami albo innymi przedstawicielami prawymi. W bardziej bezpiecznych regionach ewakuowane dzieci i ich opiekunowie będą mieli zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, wsparcie finansowe i humanitarne oraz wsparcie psychologiczne
— ogłosił resort w czwartkowym komunikacie.
Ministerstwo nie podało nazw miejscowości objętych ewakuacją. W obwodzie donieckim trwają intensywne walki wojsk ukraińskich z armią Federacji Rosyjskiej. Miasta i wsie w tym regionie znajdują się pod ostrzałem wrogiej artylerii i lotnictwa.
W październiku ub.r. ministerstwo ds. reintegracji podjęło decyzję o przymusowej ewakuacji ponad 1000 dzieci z obwodów chersońskiego i donieckiego.
09:00. Troje cywilów zginęło w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego
Troje cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy w wyniku rosyjskich ataków artyleryjskich i lotniczych; ostrzelanych zostało 18 miejscowości – poinformował dziś szef wojskowych władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
Dwie osoby poniosły śmierć w rezultacie ostrzału Kupianska - 64-letnia kobieta i 58-letni mężczyzna. Rosjanie uderzyli tam w dzielnicę domów jednorodzinnych, niszcząc budynki i samochody. Spod gruzów wydobyto rannego 36-letniego mężczyznę.
Wojska rosyjskie zaatakowały też Wowczańsk, na który zrzucono kierowaną bombę lotniczą. Zginęła 40-latka, a 67-letnia kobieta została ranna. Zniszczonych zostało 12 domów.
Tuż po północy Rosjanie ostrzelali z systemów rakietowych S-300 miasto Czuhujiw. Rannych zostało siedmioro mieszkańców: czterech mężczyzn, 41-letnia kobieta, 16-letni chłopak i niespełna czteroletnia dziewczynka. Uszkodzone zostały blok, sklepy, bank i hotel w centrum miasta oraz 13 samochodów.
00:05. Brytyjski minister obrony ogłosił przekazanie Ukrainie kolejnych 10 tys. dronów
Wielka Brytania dostarczy Ukrainie ponad 10 tys. kolejnych dronów o wartości 125 mln funtów - ogłosił brytyjski minister obrony Grant Shapps, który złożył tego dnia trzecią w tej roli wizytę w Kijowie
Ministerstwo obrony sprecyzowało, że w skład pakietu wejdą głównie drony umożliwiające podgląd na żywo (FPV), a także tysiąc jednokierunkowych dronów szturmowych oraz pewna liczba dronów obserwacyjnych i morskich. W wydanym komunikacie wyjaśniono, że pakiet ten jest odrębny od ogłoszonego w styczniu przez premiera Rishiego Sunaka o wartości 200 mln funtów.
Podkreślono też, że drony okazały się bardzo skuteczne na polu bitwy od czasu inwazji Władimira Putina na Ukrainę dwa lata temu, pomagając w ukraińskim siłom zbrojnym w namierzaniu pozycji wroga i jego pojazdów opancerzonych oraz w zatapianiu okrętów rosyjskiej marynarki wojennej.
Zwiększam nasze zaangażowanie w uzbrojenie Ukrainy w innowacyjne nowe drony pochodzące bezpośrednio z wiodącego na świecie brytyjskiego przemysłu obronnego - prosto z hali produkcyjnej na linię frontu. Siły zbrojne Ukrainy wykorzystują broń przekazaną przez Wielką Brytanię z bezprecedensowym skutkiem, co umożliwiło zniszczenie prawie 30 proc. rosyjskiej Floty Czarnomorskiej
— oświadczył Shapp.
red./wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/684375-relacja-744-dzien-wojny-trzy-ofiary-rosyjskich-ostrzalow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.