Trwa 740. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 4 marca 2024 r.
21:55. Schwytali rosyjskiego żołnierza na obrzeżach Awdijiwki
Ukraińcy obrońcy schwytali rosyjskiego żołnierza na obrzeżach Awdijiwki. Nagranie pokazano w sieci.
20:15. Rosjanie częściowo kontrolują wsie Berdycze i Tonenke w kierunku Awdijiwki. „Natarcie wroga zostało zatrzymane”
Ale Siły Obronne wykonują swoją pracę. Zadają nieprzyjacielowi znaczne straty i na tej linii natarcie wroga zostało zatrzymane
— przekazał wojskowy rzecznik.
19:00. 63 starć bojowych, 44 naloty armii rosyjskiej
W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych. Odparto 21 ataków okupantów w kierunku Awdijowa oraz 16 ataków w kierunku Nowopawłowa – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. „W ciągu dnia doszło do 63 starć bojowych. W sumie nieprzyjaciel wysłał 5 rakiet i 44 naloty, przeprowadził 68 ataków z systemów salw rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.
18:30. Ambasador Ukrainy wezwał polskich rolników do zakończenia blokady granicy
Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarych zaapelował do polskich rolników, aby nie blokowali granicy z Ukrainą. Stwierdził, że Ukraina nie jest przyczyną ich problemów, ale takie działania wpływają na jej zdolności obronne. „Apeluję do polskich rolników, aby przestali blokować granicę z Ukrainą, co jest bezpodstawne i szkodliwe dla naszych zaprzyjaźnionych krajów. Prawda jest taka, że to nie Ukraina i jej produkty rolne są źródłem Waszych problemów. Ukraina nie ma wpływu na światową żywność Ceny ustalane są na giełdach światowych, na których aktywnie uczestniczy Rosja” – napisał w poniedziałek na Facebooku.
18:20. Wołodymyr Zełenski zmienił dowódcę Sił Wsparcia Sił Zbrojnych
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał Dmytro Geregę ze stanowiska dowódcy Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy i mianował na jego miejsce Oleksandra Jakowca. Jak podano, Oleksandr Jakowiec jest generałem brygady. Od lutego 2020 roku pełni funkcję Szefa Wojsk Inżynieryjnych – Szefa Wydziału Wojsk Inżynieryjnych Dowództwa Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ambasador Zwarycz apeluje do rolników o odblokowanie granicy. „Nie dajcie się dalej wprowadzać w błąd i poddawać się propagandzie”
18:00. Rosjanie ostrzelali amunicją kasetową wioskę na Zaporożu
W wyniku ostrzału amunicją kasetową w obwodzie zaporoskim zginęła jedna osoba – poinformował Iwan Fiodorow, szef Zaporoże OVA. „Rosjanie dwukrotnie ostrzelali wioskę amunicją kasetową. W drugim ostrzale zginął cywil” – napisał Fiodorow.
17:50. Rosjanie ostrzelali amunicją kasetową wioskę na Zaporożu
W wyniku ostrzału amunicją kasetową w obwodzie zaporoskim zginęła jedna osoba – poinformował Iwan Fiodorow, szef Zaporoże OVA. „Rosjanie dwukrotnie ostrzelali wioskę amunicją kasetową. W drugim ostrzale zginął cywil” – napisał Fiodorow.
17:30. Ponad tysiąc ataków chemicznych na Ukrainie
Od początku pełnej inwazji Rosja przeprowadziła na Ukrainie 1068 ataków chemicznych, w tym 250 w lutym tego roku. – poinformowało Dowództwo Sił Wsparcia Sił Zbrojnych Ukrainy.
„Grupy mobilne i inne jednostki odnotowały 1068 przypadków użycia przez Federację Rosyjską drażniących gazów łzawiących, które są wyposażone w trujące substancje chemiczne. Ich używanie jest zabronione na mocy ust. 5 art. 1 Konwencji o zakazie broni chemicznej” – czytamy w komunikacie. Tylko w lutym 2024 r. odnotowano 250 przypadków użycia broni chemicznej.
17:00. Gwardia Narodowa zniszczyła na froncie zaporoskim bunkry Rosjan
W ciągu ostatniego tygodnia żołnierze Gwardii Narodowej Ukrainy zniszczyli wraz z oddziałami rosyjskimi 57 bunkrów, 55 systemów artyleryjskich i 19 czołgów wroga. Poinformował o tym minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko, upubliczniając dokumenty jednostek rozpoznania powietrznego brygady ofensywnej Gwardii „Spartan” w obwodzie zaporoskim.
16:30. 6 lat więzienia za informacje o rozmieszczeniu jednostek sił zbrojnych
Sąd Rejonowy we Lwowie skazał obywatelkę Ukrainy na sześć lat więzienia za nieuprawnione rozpowszechnianie informacji o rozmieszczeniu jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak podano w komunikacie sądu, skazana przybyła do Lwowa wraz z rodziną z terenów okupowanych przez Rosję. 22 października 2022 r. przesłała do swojej siostry przebywającej w tym czasie w Rosji informację o rozmieszczeniu jednego z oddziałów sił obronnych Ukrainy. „Siostra z kolei przekazała informację żołnierzowi sił zbrojnych Rosji w celu przeprowadzenia ataku rakietowego na wskazane obiekty” – podaje sąd.
16:00. Rosjanie wciąż żegnają Nawalnego
Julia Nawalna opublikowała wideo, ukazujące kolejkę do grobu męża. „Wiele osób zastanawia się, dlaczego Aleksiej tak twardo walczył i nigdy się nie poddawał” - napisała wdowa po opozycjoniście.
15:35. Nad obwodem dniepropietrowskim strącona została rakieta
O strąceniu pocisku przez obronę przeciwlotniczą informuje gubernator obwodu, Serhij Łysak, na swoim kanale w serwisie Telegram.
15:20. Zacharowa zagroziła Niemcom „denazyfikacją”
Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa oświadczyła, że Niemcy poniosą „straszne konsekwencje”, jeśli Berlin nie wyjaśni ujawnionych rozmów na temat ataków na most Krymski.
- Nie są one, jak sobie teraz uświadamiamy, nigdy całkowicie zdenazyfikowane… Najbardziej potworne jest to, że jeśli nic nie zostanie zrobione, doprowadzi to do strasznych konsekwencji dla samych Niemiec — stwierdziła Zacharowa.
CZYTAJ TAKŻE: Wyciekły rozmowy oficerów Bundeswehry. Kreml przystępuje do kontrataku. Niemiecki ambasador stawił się w rosyjskim MSZ
14:30. Szef MSZ Węgier: sytuacja jeszcze nie dojrzała do spotkania Orban-Zełenski
Jeszcze nie zostały spełnione warunki umożliwiające spotkanie liderów Węgier i Ukrainy: premiera Viktora Orbana i prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti, cytowany przez media węgierskie.
„Do takiego spotkania konieczne jest spełnienie pewnych warunków wstępnych. Warunki zorganizowania spotkania jeszcze bynajmniej nie zostały wykonane” – oświadczył Szijjarto w kuluarach Międzynarodowego Forum w Antalyi w Turcji.
13:30. Wzrosła aktywność rosyjskich dronów w rejonie przyczółka ukraińskiej armii na lewym brzegu Dniepru
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne „Południe” informuje, że rośnie liczba zarówno ataków zużyciem dronów szturmowych czy kamikadze, jak i aktywność dronów rozpoznawczych w rejonie ukraińskiego przyczółka po lewej stronie Dniepru.
13:15. Na okupowanym Krymie zaginęli rosyjscy żołnierze
W mieście Dżankoj na północy Krymu, okupowanego przez Rosję, zniknęło w niewyjaśnionych okolicznościach kilku żołnierzy agresora. Wróg wprowadził tam reżim operacji kontrwywiadowczej i ściągnął dodatkowe oddziały wojska i służb specjalnych - powiadomił ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
Funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy przybyli do Dżankoja, mają za zadanie zwalczać lokalnych partyzantów. Na stacji kolejowej w tym mieście pojawiły się transporty rosyjskich pojazdów wojskowych - czytamy w komunikacie Ateszu, opublikowanym na Telegramie.
13:10. Wicepremier: czekamy na ramy negocjacyjne ws. członkostwa w UE do 12 marca
Ukraina oczekuje na przedstawienie przez Komisję Europejska ram negocjacyjnych w sprawie członkostwa kraju w UE nie później niż do 12 marca – oświadczyła wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna, której słowa przytoczył portal Liga.net.
„(Oczekujemy, że) nie później niż 12 marca (…) Komisja Europejska przedstawi ramy negocjacyjne i oceni postępy (Ukrainy) we wdrażaniu reform, aby 19 marca kraje UE mogły podjąć decyzję” – oznajmiła Stefaniszyna w kuluarach międzynarodowego spotkania poświęconego ofiarom przemocy seksualnej związanej z konfliktami.
Wicepremier wyraziła nadzieję, że nie będzie opóźnień. Zauważyła, że zdarzają się „smutne przypadki”, gdy za sprawą wewnętrznych problemów kierowane są apele do Komisji Europejskiej.
12:45. Brytyjski resort obrony: Celem rosyjskich ataków w lutym były ukraińskie obiekty energetyczne
W lutym rosyjskie wojska przeprowadziły serię ataków, głównie przy użyciu dronów kamikadze, których celem były ukraińskie obiekty elektroenergetyczne; przynajmniej część tych nalotów okazała się skuteczna - poinformował raporcie brytyjski resort obrony.
W wyniku ostrzałów doszło do zniszczeń regionalnych obiektów infrastruktury energetycznej niemal na całej Ukrainie, m.in. w obwodach donieckim, dniepropietrowskim i lwowskim.
Siły agresora przeprowadziły ataki nie tylko przy pomocy dronów, ale także pocisków rakietowych typu ziemia-ziemia i wyrzutni artyleryjskich. Jest to zmiana w porównaniu z latami 2022-2023, gdy podobnych uderzeń dokonywało głównie rosyjskie lotnictwo dalekiego zasięgu - czytamy w komunikacie ministerstwa.
11:35. CNN: Ukraińskie wojska niewłaściwie zaplanowały odwrót z Awdijiwki
Ukraińskie wojska nieprawidłowo zaplanowały odwrót z Awdijiwki, zdobytej przez rosyjskie siły 17 lutego; utrata kontroli nad kilkoma wsiami na zachód od miasta świadczy o tym, że Ukraińcy nie byli w stanie powstrzymać dalszego natarcia Rosjan - ocenia amerykańska stacja CNN.
Wycofanie się ukraińskich wojsk ze wsi Łastoczkyne, Siewerne i Stepowe nie jest istotne ze względu na znaczenie samych tych miejscowości, poważnie zniszczonych i zamieszkanych przez co najwyżej kilkadziesiąt osób. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że Ukraińcy nie byli w stanie powstrzymać impetu rosyjskiego natarcia po utracie Awdijiwki, co nie jest dobrą prognozą na kolejne tygodnie. Potwierdzili to sami ukraińscy żołnierze z donbaskiego odcinka frontu - czytamy na portalu amerykańskiej telewizji.
10:40. Atak drona w okupowanej Teodozji
W okupowanej Teodozji w ataku drona uszkodzony został skład paliw. W ataku uszkodzonych zostało też siedem budynków mieszkalnych, sześć samochodów oraz rurociąg. W ataku ranna została jedna osoba.
10:20. Kreml „nie ma nic do powiedzenia” w sprawie pogrzebu Nawalnego
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział reporterom, że Kreml „nie ma nic do powiedzenia” w sprawie pogrzebu przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który w zeszłym tygodniu przyciągnął na ulice Moskwy tysiące ludzi..
Tłumy ludzi skandowały „Putin jest mordercą” i „Nie dla wojny”, maszerując pod liczną eskortą policji na cmentarz Borysowski, gdzie w piątek 47-letni Nawalny został pochowany przy dźwiękach utworu „My Way” Franka Sinatry.
10:00. Ukraiński cyberatak na rosyjski resort obrony
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) powiadomił o udanej operacji specjalnej wymierzonej w resort obrony Rosji, której efektem było uzyskanie dostępu do serwerów ministerstwa i przechwycenie dokumentów niejawnych, m.in. rozkazów, raportów, instrukcji i sprawozdań.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wywiad wojskowy Ukrainy wykradł dane i dokumenty z serwerów rosyjskiego resortu obrony. „Możemy ustalić m.in. jego pełną strukturę”
09:45. Francja publikuje listę pomocy wojskowej udzielonej Ukrainie od lutego 2022
Francuskie Ministerstwo Obrony odnotowało, że pomoc wojskową dla Ukrainy szacuje się na 2,615 miliarda euro, oraz 1,2 miliarda euro przekazane na rzecz Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EFF). Daje to łącznie ponad 3,8 miliarda euro od 24 lutego 2022 r. do grudnia 2023 r.
Przy wsparciu Paryża we Francji i Polsce przeszkolono około 10 000 ukraińskich żołnierzy.
Na liście 50 pozycji znalazł się zarówno sprzęt ochronny i komunikacyjny, jak i różnorodna broń oraz bezzałogowe statki powietrzne. Dane te obowiązują na dzień 31 grudnia 2023 r., czyli przed podpisaniem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie pomiędzy Francją a Ukrainą.
09:30. Rosja wzywa ambasadora Niemiec
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji wezwało ambasadora Niemiec – podaje propagandowa agencja TASS, powołując się na niezidentyfikowane źródło.
Wczoraj minister obrony Niemiec określił rosyjski wyciek jako część rosyjskiej „wojny informacyjnej” przeciwko Zachodowi, twierdząc, że jego celem jest wywołanie niezgody w Niemczech.
Nagranie ukazało się w dniu pogrzebu Aleksieja Nawalnego.
09:20. Rosjanie ostrzelali dzielnicę Chersonia z okupowanego lewego brzegu
W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało ok. 20 budynków mieszkalnych - informuje Roman Mroczko, szef miejskiej administracji.
08:49. Ukraiński wywiad o zniszczonym moście w obwodzie samarskim
W obwodzie samarskim, na południowym wschodzie europejskiej części Rosji, uszkodzony został w wyniku eksplozji most kolejowy - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR), potwierdzając zniszczenie!
HUR powiadomił, że zniszczony odcinek linii kolejowej był wykorzystywany przez Rosjan do transportów wojskowych, szczególnie amunicji produkowanej w zakładach w Czapajewsku.
Biorąc pod uwagę charakter uszkodzeń mostu, (można ocenić), że wykorzystanie (tej przeprawy) nie będzie możliwe przez dłuższy czas
— dodano w komunikacie HUR.
08:00. Media: most w obwodzie samarskim uszkodzony w wyniku eksplozji
W obwodzie samarskim, na południowym wschodzie europejskiej części Rosji, uszkodzony został w wyniku eksplozji most kolejowy - podał w poniedziałek niezależny portal Meduza. Z doniesień kanałów na Telegramie wynika, że nikt nie został poszkodowany.
Do eksplozji doszło w rejonie miejscowości Czapajewsk, leżącej około 40 km od Samary.
Rosyjskie koleje oświadczyły, że ruch przez most został wstrzymany z powodu „nielegalnej ingerencji osób postronnych”.
07:30. ISW: zwłoka w pomocy Zachodu sprawi, że infrastruktura energetyczna Ukrainy będzie narażona na ataki
Zwłoka w pomocy zachodniej sprawi, że ukraińska infrastruktura energetyczna będzie prawdopodobnie bardziej narażona na ostrzały rosyjskie - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na wypowiedzi Maksyma Timczenki, szefa ukraińskiego koncernu DTEK.
Timczenko w wywiadzie dla dziennika „Financial Times” ostrzegł, że spóźniona pomoc zachodnia sprawia, iż Ukraina ma mniejszą zdolność odpierania ataków na swą infrastrukturę.
Szef DTEK - największej w kraju prywatnej firmy energetycznej - powiedział, że Ukraina była przygotowana do ochrony infrastruktury energetycznej podczas mijającej zimy. Jednak w ostatnich tygodniach coraz więcej dronów i pocisków rakietowych, którymi atakowała Rosja, trafiło w wyznaczony cel.
Rosjanie prowadzili zmasowane ostrzały w grudniu 2023 roku i styczniu 2024 roku i ISW przypuszcza, że wówczas siły ukraińskie zostały zmuszone do wykorzystania znacznych zasobów swoich rakiet przechwytujących. Oficjele ukraińscy przyznali, że obrona przeciwrakietowa odczuwa niedobór pocisków. Według niektórych doniesień strona amerykańska oceniła, że bez pomocy zachodniej ten brak stanie się jeszcze bardziej dotkliwy wiosną i latem br.
Timczenko przypomniał, że gospodarka ukraińska jest zależna od stabilności sieci energetycznych. Ewentualne poważne zakłócenia utrudnią starania Kijowa, by rozwijać krajowy przemysł obronny.
00:05. Zełenski: Tylko w tym tygodniu udało nam się zestrzelić siedem rosyjskich samolotów wojskowych
„Tylko w tym tygodniu udało nam się zestrzelić siedem rosyjskich samolotów wojskowych. (…) Od początku lutego Rosja straciła 15 samolotów wojskowych. Oto właściwa dynamika ich strat” - przekazał w nagranym wystąpieniu prezydent Ukrainy.
A im więcej mamy możliwości zestrzelenia rosyjskiego lotnictwa, tym dalej na naszym okupowanym terenie będziemy niszczyć rosyjską logistykę, tym więcej ukraińskich istnień zostanie uratowanych
— podkreślił.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/683881-relacja-740-dzien-wojny-most-w-rosji-wysadzony