Trwa 736. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 29 lutego 2024 r.
19:34. HUR: Pożar kutra rosyjskiej straży granicznej, są ofiary
Na pokładzie kutra rosyjskiej straży granicznej na Morzu Azowskim doszło do pożaru; zginęło pięciu członków załogi tej jednostki - poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Dodał, że trwa wyjaśnianie przyczyn pożaru.
W oświadczeniu na stronie internetowej wywiad podał, że ogień pojawił się na mostku kutra. Jednostka należy do straży ochrony wybrzeża służb granicznych, które podlegają rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB).
HUR dodał, że Rosjanie ponieśli straty, które wywiad oszacował na pięciu ludzi. Załoga zwróciła się o ewakuację.
18:50. PE wzywa UE, by dała Ukrainie to, czego potrzebuje ona do pokonania Rosji
Unia Europejska musi wesprzeć Ukrainę wszelkimi środkami, potrzebnymi Kijowowi do wygrania wojny z Rosją - stwierdzili posłowie do Parlamentu Europejskiego w uchwalonej rezolucji. W dokumencie, przyjętym 451 głosami „za”, przy 46 - „przeciw” i 49 wstrzymujących się, deputowani podsumowują dwa lata od pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.
Podkreślając, jak wojna zasadniczo zmieniła sytuację geopolityczną w Europie i poza nią, zwracają uwagę, że głównym celem jest wygranie wojny przez Ukrainę; ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami, jeśli tak się nie stanie. Posłowie wyrazili przekonanie, że inne autorytarne reżimy obserwują rozwój sytuacji, aby ocenić własną swobodę prowadzenia agresywnej polityki zagranicznej.
18:40. Johnson: Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się po uchwaleniu budżetu
Pomocą dla Ukrainy zajmiemy się, jak tylko uchwalimy budżet - powiedział spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson. Demokraci zapowiadają z kolei, że są gotowi podjąć wszelkie kroki, by wymusić głosowanie w tej sprawie, lecz zastrzegli, że wymagać to będzie czasu.
„Izba rozważa wszystkie dostępne opcje w tej chwili i zajmiemy się tym, jak tylko zapewnimy finansowanie dla państwa” - powiedział Johnson, odpowiadając na pytanie ukraińskiej korespondentki Głosu Ameryki (VOA). Była to jego reakcja na apel 23 przewodniczących europejskich parlamentów o poddanie pod głosowanie pakietu 60 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy. Izba Reprezentantów jeszcze dziś zagłosuje nad nowym prowizorium budżetowym, przedłużającym finansowanie niektórych agencji rządowych do 8 marca, innych do 22 marca. Do tego czasu Kongres ma uchwalić pełny całoroczny budżet w drodze 12 ustaw budżetowych.
18:20. Rosjanie używają trujących substancji w rejonie Nowopawliwa
Rosyjanie prowadzą intensywne działania ofensywne w kierunku Nowopawłowa, jednocześnie szeroko używając substancji trujących. Naruszają Konwencję o zakazie broni chemicznej – powiedział Dmytro Łychowa, rzecznik operacyjno-strategicznej grupy żołnierzy „ Tawria”. „Oprócz Krasnohorivki są wsie Georgijiwka, Nowomychajłowka, Urozhaine, Pobyeda, o które toczą się zacięte walki. Tam są skoncentrowane znaczne siły wroga – używa on bardzo masywnej artylerii, lotnictwa, dronów FPV i innych. Do jego taktyki zalicza się na przykład naruszanie Konwencji o zakazie broni chemicznej, gdy ostrzałowi towarzyszy zrzucanie z dronów granatów zawierających trujące substancje” – powiedział Łychowa.
18:00. Minister finansów Ukrainy: Bez 3 mld dolarów miesięcznie nie przetrwamy
Pozamilitarne potrzeby finansowe Ukrainy to 3 mld dolarów miesięcznie. Bez tego kraj nie przetrwa – ujawnił minister finansów Serhii Marczenko. Ale jest to mniej, niż w 2023 roku.
17:30. Siły Zbrojne otrzymały 46 próbek ukraińskiej broni
W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku skodyfikowano i wprowadzono do użytku w Siłach Zbrojnych 46 egzemplarzy broni i sprzętu wojskowego opracowanego i wyprodukowanego na Ukrainie – poinformowało Ministerstwo Obrony Ukrainy. „To znacznie więcej niż w okresie styczeń-luty ubiegłego roku” – podkreślił wiceminister obrony generał broni Iwan Gawryliuk. Jak przypomniało ministerstwo, prezydent Ukrainy postawił sobie za zadanie zwiększenie zdolności ukraińskiego kompleksu obronno-przemysłowego do produkcji różnych rodzajów broni, a także maksymalne skalowanie produkcji na Ukrainie.
17:00. Nie żyją rosyjscy żołnierze, którzy okopali się w strefie Czarnobyla
Rosyjskie wojsko, które okopało się w Czerwonym Lesie w strefie Czarnobyla, nie przeżyło – poinformował burmistrz Warasza Oleksandr Menzul. „Jeśli chodzi o Ukrainę, musimy wszystkim przypomnieć, że jesteśmy państwem nuklearnym. Tak, nie mamy broni nuklearnej, ale mamy materiały nuklearne. Ukraina jest sygnatariuszem memorandum z MAEA w sprawie kontroli przepływu materiałów nuklearnych, ponieważ stanowią one potencjalnie broń nuklearną – powiedział burmistrz.
16:30. Rosja wykupuje i tworzy kanały na Telegramie
Główna Dyrekcja Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy oświadczyła, że Rosja wykupuje i tworzy nowe kanały Telegramu w celu promowania rosyjskich narracji i destabilizowania sytuacji na Ukrainie. Potwierdził to przedstawiciel tej służby Andrij Jusow. Według Jusowa wywiad dysponuje listami osób, które Moskwa może zaangażować w szerzenie rosyjskich narracji i wpływanie na sytuację społeczno-polityczną na Ukrainie. Często z takimi osobami kontaktuje się nie bezpośrednio, ale poprzez pośredników, a wśród takich osób mogą znajdować się osoby publiczne i polityczne oraz liderzy opinii publicznej.
16:00. Ukraina nie obawia się rosyjskiego kontyngentu w Naddniestrzu
O tym, że 1 500 rosyjskich żołnierzy w graniczącym z obwodem odeskim Naddniestrzu nie stanowi zagrożenia dla Ukrainy, mówiła rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego „Południe”, Natalia Humeniuk.
15:30. Prezydent Finlandii: Putin jak Hannibal może zdestabilizować Europę
Nie było tak, że nie ostrzegałem przed Rosją – powiedział prezydent Finlandii Sauli Niinisto na swojej ostatniej konferencji prasowej jako urzędujący prezydent. jutro po dwóch kadencjach, zastąpi go Alexander Stubb.
Użyłem także mocniejszych słów, mówiąc (o Rosji) jako o zuchwałej armii Hannibala - przypomniał Niinisto swoje słowa wypowiedziane po aneksji Krymu. Wówczas UE porównał do starożytnego Rzymu. „Już w młodości zastanawiałem się jak Hannibal był w stanie zdestabilizować cywilizowane imperium” – przyznał. „Jeśli nie zostało to odczytane jako ostrzeżenie, to wyraziłem się wówczas niejasno” – dodał.
Na konferencji w Helsinkach ustępującego prezydenta zapytano o możliwe błędy jakie popełnił podczas prezydentury i fakt, że przez lata utrzymywał dobre stosunki z Putinem, kontaktując się z nim wielokrotnie. „Odebrałbym jeszcze telefon od Putina, gdyby mogło wyniknąć z tego coś dobrego” – powiedział Niinisto. Jego następca Alexander Stubb podczas debaty prezydenckiej zapewniał, że telefonu z Kremla z gratulacjami nie odbierze.
15:15. Ostrzał w Tetkinie
Rosjanie informują o uszkodzeniu w wyniku ostrzału budynków przedsiębiorstwa rolnego w obwodzie kurskim. Ostrzelane miały zostać budynki administracyjne na terenie gospodarstwa we wsi Tetkino.
14:00. Ministrowie spraw zagranicznych państw NATO spotkają się w Brukseli 3-4 kwietnia
Informację taką przekazała służba prasowa Sojuszu. Spotkanie odbędzie się w 75. rocznicę założenia NATO. Agenda spotkania nie jest jeszcze znana, wiadomo, że przewodzić obradom będzie sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg.
13:00. Brytyjski resort obrony: Po zajęciu Awdijiwki Rosjanie przesunęli się o 6 km na zachód od centrum miasta
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zauważa, że Rosjanie „niemal na pewno” zajęli kilka wsi w rejonie Awdijwki — w tym Łastoczkyne, Stepowe i Siewierne.
12:10. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy spotkał się z przewodniczącym parlamentu Słowacji
Rusłan Stefanczuk rozmawiał z Peterem Pellegrinim m.in. o wadze dalszego wsparcia wojskowego Słowacji dla Ukrainy.
12:00. W okupowanym Henicześku ruch oporu zerwał flagę rosyjską z budynku administracji
O akcji informuje ruch oporu „Żółta wstążka” na swoim profilu na Facebooku.
11:45. Rosjanie informują o strąceniu ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim
Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Ukrainy.
11:25. Trzy osoby zginęły w rosyjskich ostrzałach w obwodach chersońskim i donieckim
Trzy osoby zginęły w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i donieckim na wschodzie - poinformowały władze i prokuratura obwodowa na Telegramie.
„Rejon (powiat) bachmucki. Jedna osoba zginęła w Siewiersku i jedna w Perejiznem” – oznajmił szef władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin, podsumowując wydarzenia z ostatniej doby. Jak dodał, wskutek ostrzału miejscowości Żełanne obrażeń doznał jeden cywil. Uszkodzony został budynek domu kultury. Rosjanie atakowali także wiele innych miejscowości.
10:20. Rzecznik Kremla komentuje wypowiedź prezydenta Francji, Emmanuela Macrona
Zdaniem Dmitrija Pieskowa słowa Macrona, który nie wykluczył wysłania w przyszłości zachodnich żołnierzy na Ukrainie, wskazują, iż obecni przywódcy państw europejskich nie rozumieją właściwie słowa „bezpieczeństwo”. Pieskow dodał, w rozmowie z rosyjską telewizją, że takie słowa świadczą o „braku instynktu samozachowawczego” u europejskich polityków.
10:15. SBU zatrzymała kobietę, która wskazywała cele do ataku Rosjanom
Kobieta miała fotografować cele ataków, a następnie oznaczać je na mapach Google. Informacje o swojej pracy przesyłała Rosjanom za pomocą internetowego komunikatora. Miała też wyrażać nadzieję, że Charków zostanie włączony do Rosji. Grozi jej dożywocie.
10:00. Rosja: W rejonie działań wojennych nie ma poborowych
W strefie działań w ramach specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie nie ma poborowych i nie może być - powiedział specjalny przedstawiciel prezydenta Rosji ds. środowiskowych, ekologii i transportu oraz stały członek Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, Siergiej Iwanow.
09:40. Wzmożenie działań w Mariupolu
W okupowanym Mariupolu obserwowany jest intensywniejszy ruch wojsk i sprzętu w kierunku Berdiańska. O wzmożonym ruchu w kierunku Berdiańska informuje doradca ukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
09:30. Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy spotkał się z Szymonem Hołownią
Po spotkaniu z Hołownią Rusłan Stefanczuk zadeklarował, że Ukraina jest gotowa na dialog z Polską w sprawie „niepokojów polskich rolników i przewoźników”.
09:00. Cztery ofiary śmiertelne ostrzału obwodu charkowskiego w ciągu ostatniej doby
Informację taką przekazuje gubernator obwodu, Ołeh Synehubow. W ostrzale rannych miało zostać sześć osób, Rosjanie ostrzelali ok. 20 miejscowości na terenie obwodu.
08:06. Kolejny rosyjski samolot zestrzelony
Siły Powietrzne Ukrainy poinformowały o zestrzeleniu kolejnego rosyjskiego samolotu, myśliwsko-bombowego Su-34, który został strącony na wschodzie kraju. Jest to już 11. maszyna, którą wojska okupanta straciły w lutym.
Dziś 29 lutego, data, która przypada raz na cztery lata, ale to zwykły dla Rosjan dzień, kiedy stracili kolejny samolot. Minus Su-34 na kierunku wschodnim! Dziękujemy za robotę!
— powiadomił dowódca ukraińskich Sił Powietrznych generał Mykoła Ołeszczuk w czwartek rano na Telegramie
07:47. ISW: Kilka możliwych scenariuszy po apelu Naddniestrza
Istnieje kilka scenariuszy rozwoju wydarzeń w związku z apelem Naddniestrza o pomoc wysłanym do Rosji. Najbardziej prawdopodobne wydaje się wykorzystanie przez Moskwę tego wezwania do wzmocnienia działań hybrydowych - uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Celem rosyjskich operacji hybrydowych jest destabilizacja i dalsza polaryzacja Mołdawii przed tegorocznymi rozmowami akcesyjnymi UE-Mołdawia i wyborami prezydenckimi w Mołdawii - podkreślają eksperci think tanku.
Za najbardziej niebezpieczny scenariusz rozwoju wydarzeń ISW uznaje możliwe podjęcie przez Kreml decyzji o formalnej aneksji Naddniestrza, by usprawiedliwić wojskową interwencję przeciwko Mołdawii w perspektywie długoterminowej.
07:09. Jak wygląda ucieczka z okupowanego terytorium?
Z dzieckiem na ręku, kotem pod pachą i jedną walizką uciekają z „ruskiego mira” do Ukrainy, przekraczając jedyny korytarz humanitarny z Rosji, raz po raz ostrzeliwany przez rosyjskie wojska. Są przerażeni lecz zadowoleni, że odzyskali wolność. Niektórzy spędzili pod okupacją 10 lat.
Ukraińcy, którzy wyjechali z terytoriów okupowanych przez Rosję, po kilku dniach trudnej podróży z Krymu czy Doniecka, trafiają do punktu recepcyjnego w Sumach na północnym wschodzie Ukrainy, tuż przy rosyjskiej granicy. W działalność punktu zaangażowana jest Polska Akcja Humanitarna.
Po przesłuchaniach przez służby rosyjskie po tamtej stronie granicy i ukraińskie po tej, są wyczerpani, brudni i głodni.
Jeszcze nie wierzą, że ich koszmar się skończył. Pozwólcie im odsapnąć, umyć się i zjeść
— mówi wolontariuszka z organizacji Pluriton, która zajmuje się uchodźcami.
Przyjeżdżają z dziećmi, przeważnie z jedną torbą, czasem kotem pod pachą, czy psem na smyczy. Widzisz ich i wiesz, że masz pomagać, ale na początku tylko płaczesz
— wyznaje.
00:24. Dowódca sił zbrojnych Estonii: Wojnę trzeba przenieść na obszar Rosji
Ukraina powinna móc uderzyć w Rosję, także na jej terytorium. Zachód popełnił błąd nakładając ograniczenia na wykorzystanie przekazanej broni do obszaru Ukrainy – powiedział w wywiadzie dla fińskiego nadawcy Yle generał Andrus Merilo, który od kwietnia będzie dowódcą estońskich sił zbrojnych.
Stara mądrość jest taka, że gdy Rosja zaatakuje trzeba przenieść walki na jej terytorium, inaczej się przegra
— podkreślił Merilo, który od kwietnia będzie głównodowodzącym estońskich sił zbrojnych, a na oficera kształcił się także w Finlandii w latach 1998-2002.
Fiński nadawca Yle opublikował w środę wywiad z estońskim wojskowym. Najważniejsza lekcja, jaką wyniosłem z Finlandii – przyznał, to przekonanie, że „gdy ma się potężnego i bezpardonowego sąsiada, to zawsze musisz być gotowy do obrony; wtedy wróg nie zaatakuje, bo wie, że przegra.”
00:07. Ukraińska armia wyparła rosyjskie wojska z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim
Wyparliśmy rosyjskie wojska z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim - poinformowała ukraińska 3. samodzielna brygada szturmowa. Dzień wcześniej armia rosyjska atakowała południowo-wschodnią część miasta i wkroczyła do niego - dodano.
By uniemożliwić przeciwnikowi umocnienie się na pozycjach w Krasnohoriwce, ukraińskie wojsko przeprowadziło operację oczyszczenia miasta z sił wroga - napisano w komunikacie brygady. W krótkim czasie przeciwnik zdołał przygotować się do długotrwałej obrony - podkreślono.
Według ukraińskiej strony w wyniku jej działań ok. 100 rosyjskich żołnierzy zginęło i zostało rannych.
Rosjanie odmawiali oddania się do niewoli i zostali zlikwidowani w zajętych przez siebie budynkach
— przekazała brygada.
Obecnie Krasnohoriwka jest pod kontrolą ukraińskich wojsk!
— podsumowano.
00:05. Doradca prezydenta Ukrainy dziękuje Watykanowi za pomoc ukraińskim dzieciom i jeńcom
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Mychajło Podolak, podziękował Stolicy Apostolskiej za „owocną pracę” i zaangażowanie na rzecz wywiezionych do Rosji ukraińskich dzieci oraz jeńców.
W ten sposób odniósł się do misji humanitarnej wysłannika papieża Franciszka do spraw Ukrainy, kardynała Matteo Zuppiego.
Rosja jest absolutnie obojętna na los osób, dzieci, a zatem z całą pewnością bardzo pozytywne jest to, że Watykan przyłączył się do nas
— dodał prezydencki doradca.
red/wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/683455-relacja-736-dzien-wojny-wyparto-rosjan-z-krasnohoriwki