Trwa 735. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 28 lutego 2024 r.
23:55. Premier Estonii: Obrona to nie eskalacja
- Zachodni przywódcy nie powinni się bać przeciwstawienia się Rosji - powiedziała Sky News premier Estonii Kaja Kallas. Podkreśliła, że należy wziąć pod uwagę wszystko, jeśli chodzi o wsparcie Zachodu dla wysiłków wojennych Ukrainy.
Rosja twierdzi, że ten czy inny krok to eskalacja, ale obrona to nie eskalacja. Mówię, że powinniśmy rozważyć wszystkie opcje. Co jeszcze możemy zrobić, aby pomóc Ukrainie zwyciężyć? - powiedziała Kallas.
23:35. Białoruscy partyzanci planują zamach na Łukaszenkę?
Partyzancka grupa oporu BYPOL – działająca z Polski – szkoli oficerów i prowadzi akcje sabotujące rosyjskie działania wojenne na Ukrainie, a wszystko to w ramach przygotowań do zamachu stanu przeciwko reżimowi w Mińsku.
23:10. Alarm lotniczy i eksplozje w rejonie Połtawy
„W obwodzie myrhorodskim w obwodzie połtawskim słychać było odgłosy eksplozji” – informuje Ukrinform, powołując się na lokalnych naocznych świadków.
Wcześniej w Kijowie i niektórych rejonach ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a Siły Powietrzne ostrzegały o rakiecie lecącej w kierunku obwodu Połtawskiego.
22:15. Ukraińska 3. Brygada Szturmowa wypchnęła Rosjan z Krasnohoriwki
- Oddzielna Brygada Szturmowa Sił Zbrojnych Ukrainy wyparła rosyjskie jednostki z Krasnohoriwki w obwodzie donieckim, zadając wrogowi ogromne straty i odzyskując kontrolę nad osadą - przekazała służba prasowa brygady.
Wcześniej Rosjanie zaatakowali południowo-wschodnią część Krasnohoriwki i wkroczyli do miasta. Aby nie dopuścić do zajęcia przez Rosjan przyczółka w tym rejonie, jednostki 3. Oddzielnej Brygady Szturmowej wraz z myśliwcami 1. i 2. Batalionu Szturmowego przeprowadziły akcję bojową mającą na celu oczyszczenie osady z sił wroga.
22:00. tysiące przypadków przestępstw przeciwko środowisku
Podczas wojny na pełną skalę rozpętanej przez Federację Rosyjską popełniono na Ukrainie prawie 4 tysiące przypadków przestępstw przeciwko środowisku na łączną kwotę ponad 2,4 biliona hrywien.
Według ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Ukrainy Rusłana Strileca, najbardziej ucierpiało powietrze – to prawie połowa wszystkich szkód, gdyż wybuchy i pożary to niekontrolowana emisja substancji zanieczyszczających do atmosfery.
21:30. Macedonia Północna podpisała deklarację poparcia dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO
Premier Macedonii Północnej Talat Xhaferi podpisał wspólną deklarację poparcia dla integracji euroatlantyckiej Ukrainy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.
21:00. Kubrakow: Ukraina nie prowadzi rozmów w sprawie zamknięcia granic z Polską
Ołeksandr Kubrakow, Minister Społeczności, Terytoriów i Rozwoju Infrastruktury Ukrainy, odniósł się do twierdzeń o rzekomych toczących się negocjacjach z ukraińskim rządem w sprawie zamknięcia granicy ukraińsko-polskiej.
- Nikt nie prowadzi w imieniu Ukrainy negocjacji w sprawie zamknięcia granicy z Polską. Stabilne funkcjonowanie granicy jest kwestią przetrwania w wojnie z rosyjskim agresorem — powiedział Kubrakow.
20:55. Ukraina uderzyła w zgromadzenie wojsk rosyjskich w Jeleniwce
Siły zbrojne Ukrainy przeprowadziły atak rakietowy na zgromadzenie wojsk rosyjskich w Jeleniwce w obwodzie donieckim, używając wyrzutni rakietowych HIMARS, poinformował były deputowany Rady Najwyższej Oleg Carew, który przeszedł na stronę rosyjską.
„Mówią o kolejnym nagrodzie przed formacją i o kolejnym uderzeniu rakiet HIMARS MLRS w naszych żołnierzy i o kolejnych stratach. Nieuczeni” – napisał.
Informacje potwierdziły rosyjskie kanały wojskowe, tzw. Z. Według ich informacji, atak został przeprowadzony dwoma rakietami HIMARS MLRS na miejsce zbiórki 155. oddzielnej brygady Korpusu Piechoty Morskiej w dniu 27 lutego około godziny 19:00. Wtym czasie dowództwo prowadziło formację do odznaczenia. Zginęło 19 żołnierzy, a 12 zostało rannych.
20:45. USA „bardzo uważnie” obserwują Naddniestrze
Wspierany przez Moskwę separatystyczny region Naddniestrza we wschodniej Mołdawii zwrócił się do Rosji o pomoc, twierdząc, że mołdawski rząd szkodzi jego gospodarce.
Stany Zjednoczone oświadczyły, że „bardzo uważnie” obserwują sytuację w regionie.
Stany Zjednoczone zdecydowanie popierają suwerenność i integralność terytorialną Mołdawii w jej uznanych na arenie międzynarodowej granicach i w dalszym ciągu zachęcają Kiszyniów i Tyraspol do współpracy, w celu znalezienia rozwiązań obaw społeczności po obu stronach Dniestru - powiedział na konferencji prasowej rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller
19:10. Wołodin komentuje słowa Macrona o europejskim wojsku na Ukrainie
Szef rosyjskiej Dumy uważa, że prezydent Francji, który traci społeczne poparcie, aby utrzymać władzę „chce rozpalić III wojnę światową”.
19:00. Sześcioletnia dziewczynka zginęła w wyniku bombardowania obwodu charkowskiego
Ministerstwo spraw wewnętrznych podało, że czworo cywilów, w tym sześcioletnia dziewczynka, zginęło w rosyjskim zamachu bombowym na obwód charkowski.
Na Kupiańsk Rosjanie zrzucili bomby FAB-500, niszcząc co najmniej 12 domów mieszkalnych.
16:58. Zełenski o propozycji Macrona: liczą się wszelkie inicjatywy, wzmacniające Ukrainę
Wszelkie inicjatywy światowych przywódców, mające na celu wzmocnienie Ukrainy w odpieraniu agresji Rosji, będą dobre dla całego świata - oświadczył w środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do pomysłu prezydenta Francji Emmanuela Macrona o ewentualnym wysłaniu zachodnich wojsk na Ukrainę.
Zełenski na konferencji prasowej w Tiranie, po obradach szczytu Ukraina-Europa Południowo-Wschodnia stwierdził, że w połowie marca spodziewa się Macrona w Kijowie i liczy, że wtedy francuski prezydent podzieli się z nim nowymi pomysłami na wzmocnienie Ukrainy.
Ukraiński prezydent podkreślił, że wcześniej odbył „dobre spotkanie z Macronem”, podczas którego omawiano wiele inicjatyw, mających na celu wzmocnienie Ukrainy na polu bitwy. Dodał, że główną i podstawową inicjatywą jest wywiązanie się partnerów z dotychczasowych ustaleń w sprawie terminowych dostaw broni na Ukrainę.
Musimy przetrwać, a przetrwanie dla Ukrainy oznacza podjęcie bardzo konkretnych decyzji. To jest bardzo ważne. Wszystko to, na co mamy umowy i kontrakty związane z pomocą, powinno dotrzeć na czas
— powiedział Zełenski.
W szczycie w stolicy Albanii uczestniczyli przywódcy kilku państw Europy Południowo-Wschodniej, w tym premier Chorwacji Andrej Plenković, prezydent Serbii Aleksandar Vucić, a także prezydent Kosowa Vjosa Osmani i premier Bośni Borjana Kristo.
Podczas rozmów Zełenski zaproponował połączenie zakładów produkcji obronnej tej części Europy i zorganizowanie Ukraińsko-Bałkańskiego Forum Przemysłu Obronnego w Kijowie lub w jednej ze stolic regionu.
Jesteśmy zainteresowani wspólną produkcją z Wami i wszystkimi naszymi partnerami
— powiedział.
Każdy naród może osiągnąć sukces w obronności, jeśli różne narody współpracują, a ludzie są wystarczająco zmotywowani, aby zachować odporność. My proponujemy połączenie i wzmocnienie naszych doświadczeń
— podkreślił ukraiński przywódca.
Zełenski zwrócił także uwagę na znaczenie kontynuowania współpracy w regionie Morza Czarnego i Dunaju dla bezpieczeństwa żywnościowego.
Musimy w dalszym ciągu rozwijać nasze dobrosąsiedzkie stosunki w logistyce i infrastrukturze, w stosunkach handlowych i energetycznych, w polityce, w przeciwdziałaniu rosyjskiej dezinformacji i rosyjskim próbom destabilizacji naszych systemów politycznych. Wszystko, co czyni nas dobrymi partnerami, osłabia także Putina
— oświadczył.
14:57. Resort obrony: wskutek wojny spadły wpływy Rosji w krajach b. ZSRS
Wojna na Ukrainie przyczyniła się do znaczącej zmiany w relacjach Rosji z krajami byłego Związku Sowieckiego; choć są między nimi różnice, to w ogólnym rozrachunku wpływy Rosji w nich spadły – przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej oceniono, że Rosja niemal na pewno będzie nadal postrzegała utrzymywanie wpływów w tych państwach jako priorytet polityki zagranicznej i kluczową kwestię dla bezpieczeństwa wewnętrznego i dobrobytu gospodarczego.
Zwrócono uwagę, że środki jakie Rosja przeznaczyła na wojnę na Ukrainie i brak przełomu militarnego podają w wątpliwość pozycję Rosji jako regionalnego gwaranta bezpieczeństwa, a pogwałcenie przez nią suwerenności Ukrainy podniosło perspektywę, że sama Rosja stanie się zagrożeniem dla bezpieczeństwa tych krajów. Z kolei spadek gospodarczy Rosji i ryzyko sankcji wtórnych zintensyfikowało obawy w związku z zależnością gospodarczą od Rosji.
W odpowiedzi na te trendy kraje byłego Związku Sowieckiego zintensyfikowały wysiłki na rzecz zdywersyfikowania ich gospodarek oraz relacji politycznych i w dziedzinie bezpieczeństwa, aby zmniejszyć zależność od Rosji. Chociaż Rosja utrzymuje znaczącą obecność w regionie, zarówno otwartą, jak i zawoalowaną, zdolność Kremla do osiągania swoich zamiarów i celów niemal na pewno spadła znacząco w ciągu ostatnich dwóch lat
— oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
10:27. Ekskluzywne nagrania amerykańskich HIMARSÓW w akcji
Platforma United24 opublikowała film dokumentujący działalność amerykańskiego systemu rakietowego M142 HIMARS, który z dużym powodzeniem operuje na froncie wojennym na Ukrainie.
Nagranie pokazuje obsługę systemy HIMARS i wypowiedzi walczących za jego pomocą ukraińskich żołnierzy.
09:58. Dwa rosyjskie transportery opancerzone najechały na miny w tym samym momencie
Do niecodziennej sytuacji doszło na froncie koło Awdijiwki.
Kamera uchwyciła sytuację, w której dwa rosyjskie transportery opancerzone APC najechały w tym samym czasie na ukraińskie miny przeciwczołgowe TM-62. Spowodowało to symultaniczne wybuchy obu pojazdów.
09:01. ISW: Wojska rosyjskie utrzymują dość szybkie tempo ofensywy pod Awdijiwką na wschodzie Ukrainy
„Siły rosyjskie pod niedawno zdobytą Awdijiwką, na wschodzie Ukrainy, utrzymują, jak się wydaje, dość szybkie tempo operacji ofensywnych, tak aby pójść naprzód, zanim Ukraińcy ustanowią tam bardziej zwarte linie obrony” - informuje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wojska rosyjskie tymczasowo zmniejszyły tempo operacji, gdy po zajęciu Awdijiwki 17 lutego przeczesywały miasto, niemniej potem wznowiły dość wysokie tempo ataków na zachód i północny zachód od Awdijiwki
— relacjonuje ISW.
Celem ataków - wyjaśnia ośrodek - są miejscowości Berdyczi, Orliwka i Toneńke, gdzie Ukraińcy ustanowili pozycje obronne, by osłonić wycofanie się z Awdijiwki.
Zajęcie Awdijiwki pozwoliło wojskom rosyjskim naciskać na pozycje, które Ukraińcy obsadzali krócej niż pozycje w Awdijiwce i na zachód od niej. Siły rosyjskie utrzymują prawdopodobnie wysokie tempo operacyjne starając się wykorzystać tę sposobność taktyczną — ocenia ISW.
Analitycy przypuszczają, że Rosjanie będą mogli w najbliższych tygodniach zająć miejscowości leżące tuż pod Awdijiwką - na zachód i północny zachód od niej. Postępy dalej na zachód będą trudniejsze ze względu na specyfikę terenu, w tym zbiorniki wodne na linii Berdyczi-Semeniwka-Orliwka.
08:49. Rosja nasila operację Majdan-3; najpierw dezinformacja, w czerwcu - atak na froncie
Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.
Operacja specjalna Majdan-3 osiągnie swój punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku, a w nadchodzących tygodniach wróg dołoży wszelkich starań, aby rozpowszechniać narracje destrukcyjne dla globalnego bezpieczeństwa i próbować wzniecać konflikty zarówno w Ukrainie, jak i w innych częściach świata, gdzie istnieje skuteczne wsparcie dla Ukrainy
— oświadczył komitet.
Ukraińskie służby wywiadowcze oceniają, że dwa lata po rozpętaniu przez Rosję wojny na pełną skalę Ukraina stanęła przed realnym zagrożeniem dla istnienia państwa i narodu. Podejmując działania na rzecz odwrócenia uwagi światowej opinii publicznej od krwawej wojny Moskwa przystąpiła do realizacji planu sabotażu, operacji informacyjnych i prowokacji – wyjaśniono.
Wśród głównych celów Rosjan wymieniono: zakłócenie mobilizacji do ukraińskiej armii, szerzenie dezinformacji, jakoby Ukraina niezdolna jest do zwycięstwa oraz rozpowszechnianie przesłania o zmęczeniu Ukrainą wśród partnerów na świecie. Celem działań Moskwy wewnątrz Ukrainy jest demoralizacja społeczeństwa, sianie paniki, skłócanie wojska z ludnością cywilną oraz wywoływanie konfliktów między kierownictwem politycznym a społeczeństwem obywatelskim.
07:04. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 10 dronów użytych przez wojska rosyjskie w nocnym ataku
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 10 dronów użytych przez wojska rosyjskie w nocnym ataku na terytorium Ukrainy - poinformowały w komunikacie w środę rano ukraińskie Siły Powietrzne. Rosjanie użyli też pocisków rakietowych S-300, lecz o ich strąceniu armia ukraińska nie informuje.
W komunikacie na Telegramie Siły Powietrzne Ukrainy podały, że wojska rosyjskie wystrzeliły drony typu Shahed produkcji irańskiej z Kraju Krasnodarskiego na południu Rosji. Rakiety S-300 odpalono z okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy.
Armia ukraińska nie informuje ani o liczbie użytych przez Rosjan rakiet S-300, ani o skutkach ich wystrzelenia.
06:44. Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Albanii
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Albanii, aby wziąć udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa, to jego pierwsza podróż do tego bałkańskiego kraju, poinformowała AFP.
Przed przybyciem do Tirany Zełenski odwiedził Arabię Saudyjską, aby omówić mediację tego kraju w wymianie jeńców wojennych między Kijowem a Moskwą oraz „formułę pokojową” zaproponowaną przez Kijów w celu zakończenia rosyjskiej inwazji.
00:01. Władze: Rosjanie trzymają pod okupowanym Mariupolem około 50 tysięcy żołnierzy.
Rosja przerzuciła na teren rejonu (powiatu) mariupolskiego około 50 tysięcy wojskowych - poinformował we wtorek Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego obecnie Mariupola. Jego zdaniem Rosjanie mogą skierować te oddziały pod Wuhłedar albo do obwodu zaporoskiego.
Trwa koncentracja. Na terenie rejonu mariupolskiego przebywa teraz do 50 tysięcy (wojskowych). Część z nich to nowe oddziały, które są na etapie formowania i przygotowania
— powiedział Andriuszczenko agencji Ukrinform.
Wyjaśnił, że duże zgrupowanie wojsk znajduje się na północnym zachodzie rejonu, blisko granicy z obwodem zaporoskiego, a zarazem niedaleko Wołnowachy w obwodzie donieckim.
Naszym zdaniem na razie ich tam trzymają. (…) Gdzie (ich rzucą)? - zobaczymy. To może być kierunek Wuhłedaru, Marjinki, Kurachowego (w obwodzie donieckim). Może być to również kierunek zaporoski
— powiedział doradca mera.
Ocenił, że Rosjanie próbują zorientować się, gdzie ukraińska linia obrony jest najsłabsza, by rzucić zgromadzone rezerwy właśnie na ten kierunek.
Już wcześniej Andriuszczenko informował, że Rosjanie przekształcają Mariupol w duży węzeł wojskowy i logistyczny. We wtorek dodał, że wokół Mariupola działają „co najmniej trzy poligony, w tym dwa duże”.
Mariupol, miasto nad Morzem Azowskim, jest okupowany przez Rosję od maja 2022 roku. Podczas trzech miesięcy oblężenia wojska rosyjskie zrujnowały miasto, które przed wojną liczyło 430 tys. mieszkańców, popełniając zbrodnie na ludności cywilnej.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/683351-relacja-735-dzien-wojny-stracono-10-rosyjskich-dronow