Trwa 729. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 22 lutego 2024 r.
19:00. Raiffeisen prał rosyjskie pieniądze? Śledztwo jest w toku
Austriacki sponsor rosyjskiej wojny - Raiffeisen Bank International (RBI) jest podejrzany o pranie rosyjskich pieniędzy. Dochodzenie prowadzi austriacki nadzór finansowy.
18:55. Rosjanie ostrzelali Biełozersk w obwodzie chersońskim
Wojska rosyjskie ostrzelały jedną z osad gminy Biełozersk w obwodzie chersońskim – poinformowała Państwowa Służba Nadzwyczajna Ukrainy. „Wieczorem wojska wroga ostrzelały jedno z osiedli gminy Białozersk. Zapalił się budynek gospodarczy i samochód” – czytamy w raporcie.
18:50. Konsul Ukrainy w Krakowie
Ukraina przykładem swojego bohaterstwa próbuje ocalić Europę od tego strasznego zła „ruskiego miru”, ale oczekuje też solidarności i wsparcia – powiedział Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski podczas briefingu zapowiadającego obchody 2. rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Jak podkreślił konsul w wystąpieniu, luty to miesiąc, w którym kumulują się tragiczne rocznice dla Ukrainy.
„W obecnej sytuacji, kiedy Ukraina walczy ciężko z o wiele potężniejszym wrogiem te rocznice są bardzo ważnym elementem przypominającym całemu naszemu narodowi, ale też społeczności europejskiej, jak strasznym zagrożeniem jest tzw. ruski mir, który obecnie niesie dla całego świata głód, niebezpieczeństwo uderzenia jądrowego, także w kosmosie, deportacje ukraińskich dzieci, gwałty, mordy jeńców wojennych” - wskazywał Wojnarowski.
18:40. Minister obrony: dostaliśmy transportery M113 do ewakuacji rannych z pola walki
Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow poinformował, że do kraju przybyły „dziesiątki” transporterów opancerzonych M113 służących do ewakuacji rannych z pola walki. Wkrótce przybędzie kilkaset kolejnych pojazdów - dodał minister. Nie sprecyzował, który kraj je dostarcza.
„Siły obrony otrzymały nowe transportery opancerzone M113, wyposażone na potrzeby ewakuacji rannych z pola walki” - napisał minister na Facebooku. Jak dodał, „dziesiątki tych pojazdów ewakuacyjnych już przybyły na Ukrainę, a kilkaset dalszych oczekiwanych jest w najbliższym czasie”.
Podkreślił, że pojazdy już trafiają do oddziałów na froncie. Producentem M113 są Stany Zjednoczone.
17:00. UE nałożyła sankcje za destabilizowanie Mołdawii
Unia Europejska nałożyła w czwartek sankcje wobec sześciu osób i jednego podmiotu, odpowiedzialnych za podejmowanie działań, mających zdestabilizować Mołdawię, a także podważyć jej suwerenność i niepodległość.
„Mołdawia jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Podejmowane są poważne, wzmożone i ciągłe próby destabilizacji kraju” - oświadczył Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
Dodał, że sankcje stanowią kolejny ważny sygnał polityczny o niezachwianym wsparciu UE dla Mołdawii, jej stabilności, niepodległości i suwerenności. „UE jest nadal zdecydowana kontynuować rozprawienie się z tymi, którzy destabilizują nasze bezpośrednie sąsiedztwo” - podkreślił szef unijnej dyplomacji.
16:10. SBU: pomagał unikać wojska, znaleziono u niego milion dolarów
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ujawniła w Czernihowie proceder ułatwiania poborowym uniknięcia powołania do wojska. Zatrzymano byłego szefa wojskowej komisji lekarskiej, u którego znaleziono milion dolarów – podała SBU.
Były szef wojskowej komisji lekarskiej za łapówkę obiecywał poborowym usunięcie ich z listy osób powoływanych do wojska na podstawie fikcyjnych zaświadczeń o niezdolności do pełnienia służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. Dzięki tym zaświadczeniom mężczyźni mogli wyjechać za granicę.
Według śledczych zatrzymany współpracował z kilkoma członkami obwodowych wojskowych komisji lekarskich i pracownikami placówek medycznych. Podczas rewizji znaleziono u niego prawie milion dolarów oraz 22 tys. euro, a także dokumenty dotyczące kilku mieszkań i działek ziemi.
16:50. Brytyjczycy nałożyli sankcje na 50 osób i firm wspierających wojnę na Ukrainie
Wielka Brytania nałożyła sankcje na kolejnych 50 osób i firm z Rosji oraz z krajów trzecich, którym zarzucono wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Sankcje wymierzone są w osoby oraz firmy dostarczające uzbrojenie, m.in. systemy wyrzutni rakiet, pociski i materiały wybuchowe, a także zajmujące się handlem metalami, diamentami i energią, co ma ograniczyć zdolność do finansowania wojny.
„Ukraina pokazała, że może i będzie się bronić. Putin błędnie myślał, że ponieważ gospodarka Rosji jest większa niż gospodarka Ukrainy, odniesie szybkie zwycięstwo. Ale gospodarki przyjaciół Ukrainy są 25 razy większe niż Rosji. Po dwóch latach pozostajemy zjednoczeni we wsparciu dla Ukrainy. Nasza międzynarodowa presja gospodarcza oznacza, że Rosja nie może sobie pozwolić na tę nielegalną inwazję. Nasze sankcje pozbawiają Putina zasobów, których desperacko potrzebuje do sfinansowania swojej wojny” - oświadczył minister spraw zagranicznych David Cameron.
15:30. Dania przekaże Ukrainie pierwsze myśliwce F-16 latem
Informację taką przekazuje Ministerstwo Obrony Danii. Dania, wraz z Holandią są liderami „koalicji samolotowej” na rzecz Ukrainy.
15:00. Nie będą musieli spać? Rosjanie opracowali „kompleks biostymulacji” dla żołnierzy
„Urządzenie pozwala w 20-minutowej sesji osiągnąć głęboki relaks ciała, porównywalny do 4-6 godzin snu” – czytamy w komunikacie, opublikowanym przez Państwową Korporację Promocji Rozwoju, Produkcji i Eksportu Produktów Zaawansowanych Technologii „Rostec”.
14:50. Dania podpisała 10-letnią dwustronną umowę ws. bezpieczeństwa z Ukrainą
Dania to kolejny, po Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii kraj Europy, który podpisał z Ukrainą taką umowę. Wkrótce analogiczne porozumienie z Kijowem ma podpisać Rzym. Dania jest obecnie czwartym największym dostawcą pomocy wojskowej dla Ukrainy. Niedawno Kopenhaga poinformowała o przekazaniu Ukrainie 15 pakietu pomocy wojskowej. Dania jest jednym z państw, które mają przekazać Ukrainie myśliwce F-16.
14:15. Rosyjski dron zaatakował Berysław w obwodzie chersońskim
W ataku ranny został 49-letni mężczyzna.
12:15. rosyjskie wojska próbują dotrzeć do rzeki Doniec
Na kupiańsko-łymańskim odcinku frontu wojska rosyjskie nadal próbują zdobyć Syńkiwkę i posuwają się naprzód w pobliżu wsi Terny, a w okolicach Bachmutu starają się zająć tereny wzdłuż rzeki Doniec - oznajmił kapitan Illa Jewłasz, rzecznik służby prasowej wschodniej grupy wojsk Chortyca.
„Jeśli chodzi o Czasiw Jar, wszystko wygląda w klasyczny sposób (dla Rosjan): wróg przeprowadza frontalne ataki (w kierunku tej miejscowości). (…) Jeśli chodzi o Kliszczijiwkę i Andrijiwkę, wróg stara się dotrzeć do rzeki Doniec i zająć tam stanowiska obronne. Każda umocniona pozycja pomaga utrzymać obronę, dlatego przeciwnik próbuje odzyskać utracony teren. Nasi wojskowi robią jednak wszystko, co w ich mocy, aby temu zapobiec” - zapewnił Jewłasz.
Według Jewłasza w sektorze Kupiańsk-Łyman wróg nadal naciera w rejonie Syńkiwki, próbując ją zdobyć, ale bez powodzenia. Trudnym obszarem (walk) pozostaje też przyczółek Torsky i wioska Terny - wróg rozmieszcza tam rezerwy, próbując przesunąć się naprzód i zdobyć (to miejsce). W okolicach Bachmutu trwają intensywne działania zbrojne w rejonie Czasiw Jaru, Kliszczijiwki i Andrijiwki.
12:10. Rosjanie twierdzą, że zajęli wieś Pobieda w obwodzie donieckim
Wieś miały zająć jednostki zgrupowania wojsk „Południe”. Jednostki rosyjskie — jak podaje resort obrony Rosji — miały też poprawić swoją sytuację w rejonie Nowomychajłowki i Krasnohoriwki.
12:00. Miedwiediew: Rosja zwiększyła produkcję broni nawet o 1500 proc.
Produkcja broni, w tym rakiet i pocisków, w Rosji wzrosła od 2 do 15 razy, w zależności od rodzaju, co pozwala na jej aktywne wykorzystanie w działaniach bojowych i osiąganie wyników – powiedział wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti.
11:55. Rząd Donalda Tuska uzna przejścia graniczne na granicy z Ukrainą za infrastrukturę krytyczną
Zapowiedział to na konferencji prasowej polski premier.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk: Spotkanie z ukraińskim rządem 28 marca w Warszawie. Przejścia graniczne wprowadzimy na listę infrastruktury krytycznej
11:35. Ukraińcy alarmują, że do wschodniej granicy Ukrainy zbliżają się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-22M3
Samoloty wystartowały z lotniska wojskowego „Engels”. Możliwy jest atak z użyciem rakiet Ch-22 na Ukrainę.
11:20. Prezydent Ukrainy skierował do parlamentu projekt ustawy o demobilizacji poborowych
Projekt przewiduje wprowadzenie poprawek do Ustawy o obowiązku służby wojskowej umożliwiających uregulowanie zwalniania ze służby żołnierzy, którzy służyli przez określony czas jako żołnierze rezerwy w czasie stanu wojennego. Ustawa ma umożliwić odesłanie poborowych, po odsłużeniu odpowiednio długiego okresu, do rezerwy.
11:10. Włochy podpiszą umowę ws. bezpieczeństwa z Ukrainą
Nigdy wcześniej nie było tak ważne podkreślanie, że zapewnimy zaatakowanemu Dawidowi środki do obrony przed rosyjskim Goliatem — mówił Antonio Tajani, szef MSZ Włoch.
09:30. Zełenski zezwolił obcokrajowcom na służbę Gwardii Narodowej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret zezwalający cudzoziemcom i bezpaństwowcom na służbę w Gwardii Narodowej Ukrainy. Dotychczas mogli oni walczyć na froncie w szeregach Legionu Międzynarodowego.
Cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają na terytorium Ukrainy, nie byli wcześniej karani i spełniają wymagania dotyczące służby wojskowej określone w ustawie „O obowiązku wojskowym i służbie wojskowej”, mogą zostać dobrowolnie, na podstawie umowy, przyjęci do służby wojskowej w Gwardii Narodowej Ukrainy - czytamy w dekrecie.
Aby wstąpić do Gwardii Narodowej, cudzoziemcy muszą złożyć wniosek do terytorialnego centrum rekrutacji w miejscu zamieszkania lub bezpośrednio do jednostki wojskowej, w której chcą służyć na podstawie kontraktu.
Cudzoziemki mogą być rekrutowane do służby wojskowej na podstawie kontraktu, jeśli są wolne stanowiska w Gwardii Narodowej, które mogą być obsadzone przez kobiety.
Po przejściu badań lekarskich należy zdać egzamin sprawnościowy. Cudzoziemcy rekrutowani do służby wojskowej będą mieli dwumiesięczny okres próbny. Kontrakty z szeregowymi będą zawierane na trzy lata, a z sierżantami i oficerami - na okres od trzech do pięciu lat.
09:00. ISW: rosyjski bloger wojskowy krytykujący armię mógł popełnić samobójstwo
Znany rosyjski bloger wojskowy Andriej Morozow, który krytykował armię i resort obrony Rosji, rzekomo popełnił samobójstwo po odmówieniu usunięcia treści na temat dużych rosyjskich strat pod Awdijiwką - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Morozow (znany jako Bojcowyj Kot Murz), służący w 4. samodzielnej brygadzie strzelców zmotoryzowanych, miał popełnić samobójstwo w środę. W liście pożegnalnym powiadomił, że pułkownik wydał mu we wtorek rozkaz usunięcia wpisu, w którym stwierdził, że podczas rosyjskiej ofensywy na Awdijiwkę w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, zginęło 16 tys. żołnierzy.
07:39. Ekspert: Trudny moment dla Ukrainy
Wojna Rosji przeciwko Ukrainie trwa już dwa lata i w tym czasie przechodziliśmy przez różne etapy: od rozpaczy przez nadzieję po euforię – mówi PAP analityk ds. wojskowości Mariusz Cielma. „Teraz jest trudny moment dla Ukrainy” – dodaje ekspert.
Gdy Rosja napadła na Ukrainę dwa lata temu, oczekiwano – i to zarówno na Kremlu, jak i na Zachodzie, że nie potrwa to dłużej niż te przysłowiowe kilka dni. I ta groźba była realna, gdyby Ukraińcy nie obronili Kijowa
— podkreśla w rozmowie z PAP Mariusz Cielma, redaktor naczelny „Nowej Techniki Wojskowej”.
Teraz jest ciężki moment dla Ukrainy, to prawda. Ale mówimy o tym po dwóch latach konfliktu. Rosja cieszy się ze „spektakularnego” sukcesu, jakim było zajęcie Awdijiwki, niewielkiej miejscowości w Donbasie, której nie mogli zdobyć od 2014 r. Ten „sukces” wymagał kilku miesięcy zmasowanych ataków i został opłacony ogromnymi stratami w ludziach i sprzęcie. Jego znaczenie jest głównie symboliczne, nie jest w stanie istotnie zmienić sytuacji na froncie
— dodaje Cielma.
03:11. Stoltenberg: Dzięki F-16 Ukraina będzie mogła atakować rosyjskie cele poza swoim krajem
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w środę w rozmowie z Radiem Swoboda, że kiedy Ukraina otrzyma od swoich sojuszników myśliwce F-16, będzie miała prawo do samoobrony, w tym do uderzania w rosyjskie cele wojskowe poza Ukrainą - podał portal Ukraińska Prawda.
Stoltenberg podkreślił, że obecnie nie da się dokładnie określić, kiedy na Ukrainie będą rozmieszczone myśliwce F-16. Zaznaczył, że wszyscy sojusznicy Ukrainy chcą, aby amerykańskie samoloty znalazły się tam jak najszybciej, ale dodał, że efekty dysponowanie tymi maszynami będą lepsze, jeśli piloci będą dobrze wyszkoleni, podobnie jak ekipy obsługi technicznej i inny personel pomocniczy.
Więc myślę, że powinniśmy posłuchać ekspertów wojskowych, kiedy będziemy gotowi lub kiedy sojusznicy będą gotowi rozpocząć wysyłanie i dostarczanie F-16. Im szybciej, tym lepiej
— powiedział szef NATO.
00:54. Sky News: Eksport brytyjskich firm zasila rosyjską machinę wojenną na Ukrainie
Brytyjskie firmy eksportują sprzęt i maszyny - w tym także towary podwójnego zastosowania - wartości setek milionów funtów do krajów trzecich, skąd niemal na pewno trafiają dalej do Rosji - poinformowała w środę stacja Sky News na podstawie danych o obrotach handlowych.
Wynika z nich, że od czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę przed dwoma laty i po nałożeniu w związku z tym sankcji na Rosję, brytyjski eksport do tego kraju spadł o 74 proc. Zdecydowana większość towarów eksportowanych do Rosji to żywność, produkty medyczne i inne artykuły humanitarne, a eksport ciężkich maszyn, sprzętu elektrycznego i samochodów spadł niemal do zera.
Sky News zauważa, iż dane te na pierwszy rzut oka sugerują, że reżim sankcyjny okazał się bardzo skuteczny, i przytacza wypowiedź rzecznik rządu, który powiedział: „Wdrożyliśmy najsurowszy pakiet sankcji gospodarczych, jaki kiedykolwiek nałożono na dużą gospodarkę”. Stacja zwraca jednak uwagę, że bliższe zbadanie oficjalnych statystyk handlowych Wielkiej Brytanii pokazuje zupełnie inny obraz sytuacji.
00:01. Ukraiński minister: nasza armia będzie miała milion dronów
Prezydent Wołodymyr Zełenski wyznaczył cel: milion dronów FPV; widzimy już efekty zmiany podejścia do tego rodzaju uzbrojenia, fundusze dla ukraińskich producentów wzrosły, podobnie ich możliwości - powiedział ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda.
6 lutego Zełenski podpisał dekret o utworzeniu nowego rodzaju wojsk - Sił Systemów Bezzałogowych. Jak podkreślił Fedorow, ukraiński rząd opracował plan przepisów i regulacji, które należało zatwierdzić, aby uprościć i przyspieszyć produkcję i dostarczanie dronów na pierwszą linię frontu.
W lipcu 2022 r. Ukraina uruchomiła Armię Dronów, która w ciągu półtora roku przekształciła się z projektu UNITED24 w zakrojony na szeroką skalę program rządowy. W 2023 r. w ramach projektu zakontraktowano ponad 300 000 bezzałogowych statków powietrznych. Spośród nich 90 proc. to drony produkcji ukraińskiej — zaakcentował minister.
Ukraina utworzyła kompanie uderzeniowe systemów bezzałogowych jako pierwsze państwo świata - podkreślił Fedorow.
Jednostki te działają zgodnie z nowym podejściem do zarządzania i doktryną dronów. Obecnie Siły Zbrojne Ukrainy mają 67 kompanii uderzeniowych, które demonstrują wysoką skuteczność wykorzystania dronów na froncie
— uzupełnił. Od czerwca 2023 r. ukraińskie drony uderzyły w ponad 16 tys. wrogich celów: czołgi, transportery opancerzone, fortyfikacje itd.
Liczba zakupionych dronów kamikadze dalekiego zasięgu, zdolnych do lotu na setki kilometrów, wzrosła 50-krotnie - przekazał minister.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/682643-relacja-729-dzien-wojny-ukraina-chce-miec-milion-dronow