Trwa 726. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 19 lutego 2024 r.
20:05. Premierzy Kishida i Szmyhal rozmawiali o japońskich inwestycjach na Ukrainie
Rząd Japonii poinformował w poniedziałek, że rozpoczął z Ukrainą negocjacje w sprawie traktatu inwestycyjnego i obiecał utrzymać wsparcie dla odbudowy tego kraju. Deklaracje te padły podczas spotkania w Tokio premierów Japonii i Ukrainy Fumio Kishidy i Denysa Szmyhala.
20:04. Wojskowy z Estonii: Do opuszczenia Awdijiwki Ukrainę zmusił brak amunicji
Do opuszczenia Awdijiki przez żołnierzy Ukrainy w największej mierze doprowadził brak amunicji - ocenił major Tanel Tatsi, dowódca wojsk artyleryjskich Sił Obronnych Estonii.
Ukraińcy mają prawdopodobnie niewielkie zapasy amunicji artyleryjskiej i przeciwlotniczej
— zauważył w wywiadzie dla telewizji ERR mjr Tatsi.
Komentując wycofanie wojsk Ukrainy z Awdijiwki i wcześniejsze skierowanie do tego miasta ukraińskich posiłków, estoński wojskowy wyjaśnił, że „czasami trzeba ‘pstryknąć przeciwnika w nos’, żeby się zatrzymał i wykorzystując ten moment, wycofać się z miasta”.
19:15. Zełenski odwiedził rannych żołnierzy SZU
„Odwiedziłem jedną z placówek medycznych, w której leczą się nasi ranni żołnierze. Spotkałem się z obrońcami Ukrainy i pracownikami medycznymi oraz wręczyłem im odznaczenia państwowe. Jestem wdzięczny za wszystko, co zrobili i co wciąż robią. Życzę im powrotu do zdrowia i zwycięstwa. Dziękuję także naszym lekarzom. Ratują wojowników i są dumą naszego kraju”
— napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.
19:00. Szef MSZ Węgier: kolejne sankcje UE wobec Rosji nie mają sensu
Nakładanie kolejnych sankcji przez Unię Europejską na Rosję nie ma sensu i szkodzi jedynie gospodarce bloku, ale Węgry nie zgłoszą ich zawetowania - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.
„UE kontynuuje nieudaną strategię (wraz z sankcjami)” – powiedział Szijjarto. Jego zdaniem 13. pakiet sankcji UE nie przybliży pokoju i będzie uchwalony „wyłącznie na pokaz”.
18:50. Koncerny naftowe są głównymi zwycięzcami wojny w Ukrainie
Pięć największych zachodnich koncernów naftowych (BP, Chevron, ExxonMobil, Shell i Total Energies) wypracowało łącznie 281,5 mld dolarów zysku netto od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę - mówią wyliczenia organizacji Global Witness.
18:40. Rosjanie ostrzelali wieś w okolicy Zaporoża
W południe Rosjanie ostrzelali wieś Prymorskie w okolicy Zaporoża - przekazał przewodniczący wojskowych władz obwodu zaporoskiego Iwan Fedorow.
„Około godziny 12.00 najeźdźcy ostrzelali wieś Prymorske w powiecie Wasyliwskim przy użyciu wyrzutni rakiet Grad. Zginął 57-letni mieszkaniec” - napisał Fedorow.
18:20. Siły obrony powietrznej zniszczyły rakietę nad rejonem Krzyworickim
Po południu siły obrony powietrznej Ukrainy zniszczyły rosyjską rakietę nad rejonem Krzyworickim obwodu dniepropietrowskiego. Poinformował o tym szef administracji dniepropietrowskiej Serhij Łysak. „Po południu nasi obrońcy z PvK „Skhid” zestrzelili rakietę w rejonie Krzywego Rogu” – napisał na Telegramie. Łysak odnotował, że w ciągu dnia Rosjanie atakowali rejon Nikopola 11 razy. Nie ma ofiar, ale są zniszczenia infrastruktury cywilnej.
18:15. Były rosyjski pilot, który przeszedł na stronę Ukrainy, znaleziony martwy
Były pilot rosyjskich sił powietrznych Maksim Kuzminow, który w sierpniu 2023 roku przeszedł na stronę Ukrainy uciekając z Rosji śmigłowcem Mi-8, został znaleziony martwy w gminie La Vila Joiosa w prowincji Alicante, na wschodzie Hiszpanii. Jak podał portal Tercera, ciało Kuzminowa znaleziono we wtorek rano. Miał on ukrywać się w Hiszpanii, podając się za obywatela Ukrainy.
Wcześniej lokalne media podały informację o znalezieniu zwłok 33-letniego mężczyzny, zabitego z broni palnej.
Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że Kuzminow został zaatakowany na ulicy, gdzie dwóch sprawców oddało w jego kierunku około sześciu strzałów. Przed atakiem mężczyzna próbował uciekać.
Funkcjonariusze żandarmerii (Guardia Civil) znaleźli już biały samochód osobowy, z którego korzystali mordercy. Pojazd po zabójstwie został przez napastników porzucony w gminie El Campello, 18 km od miejsca zbrodni, a następnie podpalony.
18:00. Atak dronem na skład amunicji
- brygada zmechanizowana i przeprowadzony przez nią atak dronem na skład amunicji.
17:10. Biden: chętnie porozmawiam ze spikerem Izby Reprezentantów o Ukrainie
Prezydent USA Joe Biden oznajmił, że chętnie porozmawia ze spikerem Izby Reprezentantów, Republikaninem Mike’iem Johnsonem, o pomocy dla Ukrainy. Podkreślił, że Partia Republikańska, która blokuje środki finansowe dla Kijowa, „robi wielki błąd”.
Biden zapewnił, że gotów jest spotkać się z Johnsonem, by porozmawiać o pakiecie pomocy finansowej dla Ukrainy, który został uchwalony przez Senat i trafił do Izby Reprezentantów.
Reuters przypomina, że przeciwni wspieraniu Ukrainy są zwolennicy byłego prezydenta Donalda Trumpa. Agencja podaje też, że o spotkanie z prezydentem zabiegał Johnson.
17:00. Polski Czerwony Krzyż: 1,8 mln Ukraińców otrzymało pomoc w ciągu ostatnich dwóch lat
W ciągu ostatnich dwóch lat Polski Czerwony Krzyż pomógł 1,8 mln Ukraińcom. Wartość wsparcia przekroczyła 304 mln zł. Na Ukrainę zrealizowano 965 transportów dostarczając m.in. produkty spożywcze, higieniczne, medyczne oraz przemysłowe agregaty prądu.
W komunikacie przekazanym PAP Polski Czerwony Krzyż podsumował pomoc udzieloną Ukraińcom od rozpoczęcia 24 lutego 2022 r. inwazji rosyjskiej na Ukrainę.
Poinformowano, że na granicy polsko-ukraińskiej w punktach recepcyjnych i medycznych pomoc medyczną otrzymało ponad 9 tys. uchodźców z Ukrainy, w tym głównie kobiety dzieci i ludzie starsi. Wolontariusze PCK dystrybuowali wśród potrzebujących przekraczających granicę żywność, wodę pitną, koce, ciepłą odzież.
16:50. Piechota „Azowska” w lasach pod Kreminną
16:30. Nowy dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy spotkał się z oficerami
Nowy dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Jurij Iwanowycz Sodol, który przed kilkoma dniami zastąpił na stanowisku gen. Serhija Najewa, spotkał się z oficerami sztabu.
16:00. Rosjanie z „Gradów” ostrzelali wieś w pobliżu Zaporoża
W poniedziałek po południu wojska rosyjskie zaatakowały wieś Primorske koło Zaporoża. Wieś została ostrzelana z „Gradów”. Nie żyje mężczyzna.
O sprawie poinformował Iwan Fiodorow, szef Zaporoże OVA.
15:40. Dochodzenie w sprawie 23 tys. zaginionych podczas wojny Rosji przeciw Ukrainie
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) poinformował w poniedziałek, że prowadzi dochodzenie w sprawie losu 23 tys. osób zaginionych podczas wojny Rosji przeciw Ukrainie; odpowiada za nie specjalnie utworzona agencja poszukiwań.
Staramy się rzucić światło na los 23 tys. osób, które zaginęły podczas tej wojny
— oznajmił MKCK w komunikacie.
Utworzone w marcu 2022 roku biuro centralnej agencji poszukiwań MKCK do spraw zbrojnego konfliktu międzynarodowego między Rosją a Ukrainą” zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych, po obu stronach tego konfliktu, „niezależnie od tego, czy zostały uwięzione, zabite lub oddzielone od swych bliskich” na skutek wojny
— głosi oświadczenie Komitetu, cytowane przez AFP.
15:00. Generał Tarnawski: wróg jest niszczony w obwodzie zaporoskim
Ukraińskie wojska umacniają nowe linie obronne na kierunku Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie, a wróg jest niszczony w pobliżu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformował na Telegramie dowódca zgrupowania Tauryda generał Ołeksandr Tarnawski.
Zaznaczył, że w strefie odpowiedzialności zgrupowania Tauryda wojska rosyjskie przeprowadziły w ciągu ostatniej doby 26 ataków powietrznych, 33 akcje szturmowe i 803 ostrzały artyleryjskie.
W sektorze Awdijiwki ukraińscy żołnierze umocnili swoje pozycje na nowych liniach obronnych - przekazał Tarnawski. W ostatnich dnia wojska ukraińskie opuściły tę ważną miejscowość w pobliżu Doniecka.
14:20. 24 lutego charytatywna aukcja ukraińskiego wyposażenia z frontu
Aukcja wojennego wyposażenia, ofiarowanego przez ukraińskich żołnierzy, odbędzie się 24 lutego 2024 roku w Warszawie - w 2. rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę. Dochód przekazany zostanie na bieżące potrzeby 63. Samodzielnej Zmechanizowanej Brygady w okolicach Mikołajewa.
Aukcja odbędzie się w stołecznym domu aukcyjnym Mercari Polonia. Wystawione przedmioty zostały bezpośrednio przekazane polskim wolontariuszom, na czele z Małgorzatą Miotke, którzy od początku wojny dostarczali pomoc humanitarną w rejonie Łymania.
Na aukcji będzie można licytować m.in. naszywki używane przez siły zbrojne Ukrainy, w tym naszywki 63. Samodzielnej Zmechanizowanej Brygady. Wśród licytowanych przedmiotów znalazł się też mundur po żołnierzu armii rosyjskiej, przekazany polskim wolontariuszom podczas delegacji humanitarnej w maju 2023 roku.
Będzie można też wylicytować ocalałe z ruin budynków mieszkalnych Łymania oraz Bachmutu turystyczne magnesy oraz negatywy z lat 60. Wedle relacji ukraińskich żołnierzy, były to jedyne niezniszczone przedmioty wydobyte z przeszukiwanych gruzów.
14:10. Szef MSZ: nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji nie wzbudza optymizmu
Nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji nie wzbudza „większego optymizmu” – uważa szef MSZ Litwy Gabrielius Landsbergis, którego cytują media w jego kraju. Ministrowie spraw zagranicznych UE w poniedziałek omawiają m.in. dalsze wsparcie wojskowe dla Ukrainy i projekt 13. pakietu sankcji wobec Rosji.
„Cała dyskusja (wokół nowego pakietu sankcji) nie jest adekwatna do sytuacji na linii frontu, kiedy Ukraińcy pozostają bez broni, bez amunicji”
— powiedział Landsbergis w Brukseli. Proponowany nowy pakiet, który ma objąć blisko 200 podmiotów prawnych i osób fizycznych, minister ocenia jako, „ważny, ale nie odpowiada on realiom”.
Landsbergis przypomniał, że „jeżeli Ukraina upadnie, my będziemy następni”.
14:00. Pięciomiesięczne przygotowania do pełnoskalowego starcia
Przez pięć miesięcy ukraińskie wojska na wschodzie przygotowywały się do wojny z Rosją na pełną skalę - powiedział Radiu Swoboda generał Ołeksandr Pawluk, dowódca Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy.
Generał, który przed dwoma laty stał na czele ukraińskich sił walczących w Donbasie, podkreślił, że już jesienią 2021 r. na podstawie przeprowadzonych analiz oceniono, że istnieje „bardzo duże prawdopodobieństwo wojny na pełną skalę”.
Jak dodał, trudno było stwierdzić wielkość nadchodzącej wojny, ale „oczywiste było, że obejmie przynajmniej terytorium obwodu ługańskiego i donieckiego”.
Według niego „były wszelkie oznaki”, że wróg nadejdzie nie tylko z terytorium samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ale też z Rosji.
Generał przekazał, że jesienią ukraińskie wojska podjęły działania, by stawić odpór przeciwnikowi i zadać mu maksymalnych szkód. Siły przygotowywały się do pełnowymiarowej agresji przez pięć miesięcy - poinformował Pawluk.
13:45. Most Krymski po raz drugi zamknięty
Most był zamknięty przez ok. 15 minut. Wcześniej, rano, most był zamknięty dla samochodów przez ponad godzinę. W tym samym czasie w Sewastopolu obowiązywał alarm powietrzny.
13:20. Rosjanie zajęli Awdijiwkę po ciężkich walkach trwających od października
Ukraińcy podają, że Rosjanie w walkach o Awdijiwkę stracili nawet 47 tys. żołnierzy (to prawdopodobnie liczba zarówno zabitych, jak i rannych).
13:10. Julia Nawalna twierdzi, że jej mąż został otruty nowiczokiem
Władze Rosji mają ukrywać ciało Nawalnego, by w jego ciele nie znaleziono śladów trucizny — twierdzi wdowa po rosyjskim opozycjoniście.
12:45. Wicepremier Ukrainy: Oczekujemy, że polski rząd przywróci porządek na granicy
Ołha Stefaniszyna wicepremier i minister ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej skomentowała w ten sposób protesty polskich rolników, którzy blokują granicę z Ukrainą.
12:10. Kolejny kraj nie będzie obsługiwał rachunków rosyjskich firm
Dotychczas w ZEA Rosjanie znaleźli bezpieczną przystań dla swoich majątków i biznesów.
12:00. Ambasador Rosji wygwizdany w Pieniężnie
Ambasador Rosji Sergiej Andrejew złożył w niedzielę wieniec w miejscu zburzonego pomnika gen. Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Towarzyszył mu protest Ukraińców, którzy krzyczeli do niego m.in. morderca. Ambasador Rosji Siergiej Andrejew powiedział PAP, że przyjechał złożyć kwiaty w miejscu, w którym od 2015 roku nie ma pomnika Iwana Czerniachowskiego, „bo to jest miejsce, gdzie generał Czerniachowski został śmiertelnie ranny 79 lat temu”.
11:55. Kreml naciska na osoby publiczne, by poparły wojnę przeciwko Ukrainie
Osoby publiczne w Rosji nadal stoją w obliczu presji, aby zademonstrowały otwarte poparcie dla wojny przeciwko Ukrainie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w minionym tygodniu pojawiły się doniesienia, że rosyjski gwiazdor muzyki pop Filipp Kirkorow dał występ i odwiedził rannych żołnierzy na okupowanych terytoriach Ukrainy. Kirkorow miał zostać wpisany na Kreml na czarną listę po publicznym skandalu w związku z „prawie nagim” party w grudniu w Moskwie.
Dodano, że według niezależnego rosyjskiego portalu Meduza, na początku lutego uaktualniona czarna lista 50 wykonawców była rozsyłana przez administrację prezydencką do rosyjskich promotorów koncertów, co w praktyce zakazuje im występów w Rosji. Na liście znajdują się osoby publicznie sprzeciwiające się wojnie, jak również inne - jak Kirkorow - którzy wywołali gniew Kremla z odmiennych powodów.
11:40. Strącenie rosyjskich samolotów
Ukraińcy podają, że rankiem strącili dwa rosyjskie samoloty. Rosjanie mieli stracić bombowiec Su-34 i myśliwiec Su-35.
10:30. Alarm powietrzny w Sewastopolu został odwołany
Po 40 minutach obowiązywania alarm powietrzny w okupowanym Sewastopolu został odwołany.
09:55. Ukraina przygotowuje infrastrukturę naziemną do przyjęcia myśliwców F-16
Informacje takie przekazuje rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, płk Jurij Ihnat. Chodzi o dostosowywanie lotnisk wojskowych na Ukrainie do potrzeb zachodnich myśliwców.
09:40. Na granicy Polski z Ukrainą na odprawę czeka ok. 2,9 tys. ciężarówek
Informacje takie przekazuje rzecznik straży granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko.
09:35. Alarm powietrzny w Sewastopolu
Informację o alarmie podał szef okupacyjnych władz położonego na Krymie miasta, Michaił Razwożajew.
09:20. Rosyjski Sztab Generalny przestrzega przed nową ukraińską kontrofensywą
Pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Siergiej Rudskoj w rozmowie z dziennikiem „Krasnaja Zwiezda” powiedział, że siły zbrojne Ukrainy nadal posiadają zdolności bojowe do prowadzenia aktywnych działań, a w przypadku uzyskania znacznych rozmiarów pomocy z Zachodu będą zdolne do przeprowadzenia kolejnej kontrofensywy.
09:00. W ciągu tygodnia Rosjanie stracili ok. 6 440 żołnierzy
Informacje takie przekazuje rzecznik Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Andrij Kowaliew. Kowaliew wyliczał na antenie ukraińskiej telewizji, że w ciągu tygodnia na froncie doszło do 560 potyczek, a Rosjanie przeprowadzili 70 ataków rakietowych i ponad 650 nalotów na pozycje ukraińskich sił zbrojnych oraz tereny zamieszkane. Straty Rosjan w ciągu tygodnia miały wynieść 6 440 żołnierzy, 71 czołgów, 221 pojazdów opancerzonych, 228 zestawów artyleryjskich, 3 wyrzutnie rakiet, 8 zestawów przeciwlotniczych, 4 samoloty, 447 dronów, 16 pocisków manewrujących, 1 okręt i 26 jednostek sprzętu specjalnego.
08:16. ISW: zwłoka w zachodniej pomocy dla Kijowa sprzyja rosyjskim operacjom ofensywnym
Zwłoka w pomocy Zachodu dla Ukrainy wydaje się pomagać wojskom rosyjskim w prowadzeniu operacji ofensywnych, których celem jest wywieranie presji na siły ukraińskie na kilku odcinkach frontu - ocenił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wojska rosyjskie prowadzą teraz co najmniej trzy operacje ofensywne: wzdłuż granicy obwodów charkowskiego i ługańskiego (szczególnie w kierunkach Kupiańska i Łymanu), w Awdijiwce i okolicach w regionie donieckim oraz w pobliżu Robotynego, w zachodniej części obwodu zaporoskiego.
ISW przypomniał, że jego eksperci, jak też źródła ukraińskie i zachodnie, oceniają po wycofaniu się Ukraińców z Awdijiwki, iż zwłoka w pomocy zachodniej utrudniła oddziałom ukraińskim obronę przed atakami rosyjskimi na Awdijiwkę. Chodziło w szczególności o taką pomoc, jak amunicja artyleryjska i systemy obrony powietrznej. „Krytyczne niedobory w dostarczanym przez Zachód sprzęcie i obawy o zupełne przerwanie amerykańskiej pomocy wojskowej zmuszają oddziały ukraińskie do oszczędnego gospodarowania sprzętem wojskowym wzdłuż całej linii frontu” - podsumował ISW.
Rosyjskie dowództwo wojskowe zdaje sobie zapewne sprawę z tego, że pomoc w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy od jej partnerów europejskich (w szczególności - obiecane dostawy amunicji artyleryjskiej) zacznie przynosić efekty w perspektywie krótkoterminowej prawdopodobnie (dopiero) przed jesienią 2024 roku
— ocenili eksperci ISW. Jak zauważyli, z tego powodu dowództwo rosyjskie „próbuje wykorzystać odczuwany obecnie przez Ukrainę niedobór amunicji, by wywierać presję na oddziały ukraińskie na całym obszarze walk”.
06:45. ISW: Rosja nie wykazała zdolności do zapewnienia znaczących zysków na dużych obszarach
Pomimo zajęcia Awdijiwki siły rosyjskie nie wykazały jeszcze zdolności do zapewnienia znaczących zysków na dużych obszarach terytorium Ukrainy, ocenił Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim raporcie z 18 lutego.
Zdobycia Awdijiwki nie należy traktować jako demonstracji takich możliwości
— stwierdza raport ISW, odnosząc się do braku taktycznych korzyści Rosji.
00:11. Zełenski: Robimy wszystko, co możliwe
Bitwa trwa, a najważniejsze w tej bitwie jest to, że robimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby pokonać rosyjskie zło i ochronić jak najwięcej ukraińskich żyć. Ukraińcy walczyli wcześniej bohatersko, ale po raz pierwszy w swojej historii Ukraina osiągnęła taką globalną solidarność i wsparcie. I chociaż na świecie występują różne uczucia polityczne, różne przebłyski problemów, które odwracają uwagę, to my nadal – wszyscy razem – dokładamy wszelkich starań, aby świat był z nami – z Ukrainą
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dziękuję wszystkim, którzy walczą, którzy pomagają, utrzymują odporność i determinację
— dodał.
Musimy nadal być odporni, musimy być zdecydowani. W tej wojnie musimy osiągnąć nasze ukraińskie cele
— zaznaczył Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/682280-relacja-726-dzien-wojny-zolnierze-putina-zajeli-awdijiwke