Trwa 723. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 16 lutego 2024 r.
18:52. Rosja wydała 211 mld dol. na prowadzenie wojny na Ukrainie
Przedstawiciel administracji USA powiedział, że Rosja wydała dotychczas na wyposażenie, rozlokowanie i utrzymanie żołnierzy na Ukrainie 211 mld dolarów. 315 tys. Rosjan zginęło lub zostało rannych na wojnie.
Moskwa straciła też ponad 10 mld dol. z powodu anulowanych lub opóźnionych transakcji sprzedaży broni. Oczekuje się też, że do 2026 roku straty w efekcie niezrealizowanego, prognozowanego wcześniej wzrostu gospodarczego sięgną 1,3 biliona dolarów - powiedział dziennikarzom zastrzegający anonimowość przedstawiciel amerykańskiego rządu.
Kolejny istotny koszt dla Rosji to 20 zniszczonych lub uszkodzonych przez siły ukraińskie okrętów wojennych i jeden rosyjski tankowiec.
Reuters zwraca uwagę, że administracja prezydenta Joe Bidena przekazała te informacje dziennikarzom w okresie, w którym Biały Dom usiłuje przekonać kontrolowaną przez Partię Republikańską Izbę Reprezentantów do przyjęcia pakietu pomocy dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu.
15:20. Zełenski: Wsparcie Niemiec jest dla nas kluczowe
Ukraińskie wojsko próbuje bronić strategicznych tras, prowadzących do ogarniętego walkami rejonu miasta Awdijiwka, a priorytetem Kijowa jest zminimalizowanie strat podczas prób zajęcia miasta przez Rosję – potwierdził prezydent Wołodymyr Zełenski, który spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem.
Jak podkreślił Zełenski, ta pomoc ze strony Niemiec jest kluczowa w tak ważnym momencie, jakim jest trwająca zacięta obrona Awdijiwki, gdzie Rosja dysponuje przewagą artyleryjską.
Pomoc militarna w tym momencie jest wyjątkowo ważna, szczególnie w obliczu zmniejszającego się wsparcia ze strony innych partnerów
— dodał prezydent Ukrainy.
Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z Scholzem wezwał również do przekazania na cele wsparcia ukraińskiej armii skonfiskowanych rosyjskich majątków. Podziękował także rządowi niemieckiemu i całemu społeczeństwo za pomoc w walce z rosyjskim najeźdźcą.
Naprawdę doceniam, że jesteście przy nas. To wsparcie jest bardzo pragmatyczne i bardzo silne
— podkreślił Zełenski.
14:54. Scholz i Zełenski podpisali umowę o bezpieczeństwie
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisali w piątek w Berlinie umowę o bezpieczeństwie pomiędzy obydwoma krajami. „To historyczny krok” – podkreślił Scholz, informując o szczegółach kolejnego pakietu zbrojeniowego Niemiec dla Ukrainy o wartości ok. 1,1 mld euro.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy kanclerz poinformował o kolejnym pakiecie zbrojeniowym o wartości około 1,1 mld euro. Obejmuje m.in. dostawę 36 haubic, 120 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej, dwóch dodatkowych systemów przeciwlotniczych Iria-T i rakiet do nich – przekazał Scholz.
Porozumienie w sprawie bezpieczeństwa między obydwoma krajami stanowi historyczny krok naprzód. Potwierdza też, że Niemcy będą w dalszym ciągu wspierać niepodległą Ukrainę w jej obronie przed rosyjską wojną agresywną, tak długo, jak będzie to konieczne
— zapewnił kanclerz. Poinformował też, że „ukraińscy partnerzy otrzymają wsparcie w budowaniu nowoczesnych sił zbrojnych, które odstraszą każdy przyszły atak”.
Ważne jest to, że Putin nie osiągnął żadnego ze swoich celów. Siła narodu ukraińskiego jest godna podziwu
— dodał Scholz, przypominając, że ukraińskie siły zbrojne zdołały wyzwolić ponad połowę terenów, zajętych przez wojska rosyjskie.
12:52. Łukaszenka twierdzi, że na granicy z Ukrainą „zatrzymano dywersantów”
Alaksandr Łukaszenka oświadczył w piątek, że na granicy z Ukrainą zatrzymano „dywersantów”, którzy zamierzali „organizować zamachy” na Białorusi i w Rosji. Miało do tego dojść w trakcie operacji terrorystycznej. Strona ukraińska uznała te informacje za absurdalne.
Właśnie dzisiaj zatrzymanych zostało na ukraińskiej granicy kilku dywersantów
— powiedział białoruski dyktator, którego cytuje niezależny portal Zierkało. Dywersanci mieli „przerzucać przez granicę materiały wybuchowe, by przeprowadzić dywersję na terytorium Rosji i Białorusi”.
Właśnie zakończyła się operacja antyterrorystyczna, której nie zauważyliście. To dobrze, bo to nie wasza sprawa
— mówił Łukaszenki do uczestników zjazdu stowarzyszeń konsumenckich.
Według białoruskiego lidera, który nazwał działania na południu operacją „czekistowsko-wojskową”, wśród zatrzymanych są Ukraińcy i Białorusini.
Łukaszenka w dalszym ciągu gra po stronie terrorystycznej Rosji. Jego dzisiejsze słowa to kolejne potwierdzenie
— oświadczył w komentarzu dla portalu Ukrainska Prawda rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. Ocenił, że Łukaszenka próbuje w ten sposób fałszywie pokazywać, że „ze strony ukraińskiej jest jakieś zagrożenie”.
Łukaszenkowski absurd nie ma końca. Ciągle pamiętam jego słowa o +tonach uzbrojenia+, które przechwytywali z Ukrainy, a jeszcze lepiej pamiętam, skąd wkroczyły rosyjskie wojska
— powiedział ukraiński wojskowy.
Granica Ukrainy z Białorusią jest regularnie umacniana po tym, jak na początku rosyjskiej inwazji w 2022 roku, część wojsk rosyjskich zaatakowała właśnie z terytorium Białorusi.
10:44. Zełenski w Niemczech: Robimy wszystko, by zakończyć wojnę na sprawiedliwych warunkach
Ukraina robi wszystko, by jak najszybciej zakończyć wojnę na sprawiedliwych dla niej warunkach i zapewnić trwały pokój - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczynając wizytę w Niemczech. Zełenski uda się potem do Francji, a następnie - na Monachijską Konferencję Bezpieczeństwa.
Są to „dwa ważne dni”; których tematem będzie „nowa architektura bezpieczeństwa dla Ukrainy” - podkreślił Zełenski w komentarzu na Telegramie. Do komentarza załączono zdjęcia z przylotu ukraińskiego prezydenta do Niemiec i powitania na lotnisku.
09:22. ISW: zdobycie Awdijiwki da Kremlowi korzyści polityczne, ale nie taktyczne
Odnotowując postępy rosyjskie w Awdijiwce amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) prognozuje, że potencjalne zdobycie miasta da Kremlowi korzyści polityczne i będzie on próbował prezentować je jako znaczące zwycięstwo. Pod względem wojskowym będzie to jednak tylko sukces taktyczny.
Nagranie z danymi geolokalizacyjnymi opublikowane 15 lutego wskazuje, że siły rosyjskie ostatnio przesunęły się na południowe obrzeża kombinatu koksochemicznego w Awdijiwce. Inne nagranie (…) wskazuje na to, że wojska rosyjskie zdobyły umocnione pozycje ukraińskie na południe od Awdijiwki
— relacjonuje ISW. Z innych nagrań - dodaje - wynika, że Rosjanie odcięli ostatnią drogę w Awdijiwce łączącą południe i północ miasta. Przy czym, przedstawiciele armii ukraińskiej informowali o zapasowej drodze logistycznej, umożliwiającej zaopatrzenie oddziałów we wschodniej i południowej Awdijiwce.
W ocenie ISW „siły rosyjskie mogą być w stanie zakończyć oskrzydlenie niektórych oddziałów ukraińskich, jeśli siły ukraińskie nie wycofają się, bądź nie przeprowadzą skutecznych kontrataków”.
ISW przypomina, że Awdijiwka była ważnym punktem obrony ukraińskiej od wybuchu walk w Donbasie w 2014 roku. Rosjanie próbowali zająć miasto od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku, a w październiku 2023 roku rozpoczęli zmasowaną ofensywę. Jednak dopiero w ostatnim czasie zaczęli odnosić sukcesy taktyczne na obszarze tej miejscowości.
09:12. Generał Tarnawski: trwają zacięte walki w granicach Awdijiwki
Generał Ołeksandr Tarnawski poinformował, że w granicach miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, toczą się zacięte walki z wojskami rosyjskimi, a sytuacja, choć trudna, jest pod kontrolą sił ukraińskich.
Zgodnie z podjętą decyzją, planowane wzmocnienie jednostek i manewr wojskami na zagrożonych kierunkach są w toku. Ponadto przydzielono dodatkowe zasoby amunicji i innych środków bojowych. Przygotowano nowe pozycje i potężne umocnienia na wszystkie możliwe scenariusze
Według Tarnawskiego „operacja obrony Awdijiwki jest kontynuowana. Nasi żołnierze nadal niszczą armię okupanta oraz miażdżą zasoby i rezerwy wroga, które rzucane są do walki bez żadnych ograniczeń”.
Generał zaakcentował, że cenny jest „każdy kawałek ukraińskiej ziemi, ale najwyższą wartością i priorytetem jest dla nas ratowanie życia ukraińskich żołnierzy”.
W piątek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy napisał o trudnej sytuacji w rejonie Awdijiwki. W ciągu minionej doby wojska rosyjskie podejmowały intensywne ataki, doszło tam do 33 starć bojowych.
Na kierunku Awdijiwki wojska ukraińskie kontynuują powstrzymywanie przeciwnika, który nie porzuca prób otoczenia miasta. W ciągu doby odpartych zostało 28 ataków okupantów w rejonie Awdijiwki i miejscowości Łastoczkyne i jeszcze pięć ataków niedaleko od miejscowości Perwomajske i Newelske
— powiadomił Sztab.
08:11. Zełenski udaje się do Berlina i Paryża aby podpisać porozumienia w sprawie bezpieczeństwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udaje się w piątek do Berlina i Paryża aby podpisać z przywódcami Niemiec i Francji porozumienia o bezpieczeństwie przewidujące długoterminowe wsparcie militarne i finansowe dla jego walczącego z rosyjską napaścią kraju - poinformowano w czwartek w Berlinie i Paryżu.
Jak poinformował Urząd Kanclerski w Berlinie Zełenski oczekiwany jest w stolicy Niemiec w piątek rano. Po podpisaniu porozumienia kanclerz Olaf Scholz i prezydent Zełenski wystąpią na konferencji prasowej.
Obserwatorzy zauważają, że Niemcy wysunęły się obecnie na czoło krajów europejskich wspierających militarnie i finansowo Ukrainę.
Następnie Zełenski uda się do Paryża gdzie podpisze podobne porozumienie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Elizejskim. Również tam przewidziana jest konferencja prasowa obu prezydentów.
W komunikacie Pałacu Elizejskiego podkreślono, że „porozumienie będzie konsekwencją zobowiązań podjętych w formacie G7 na marginesie szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 roku”.
Przywódcy krajów NATO nie ustalili wówczas kalendarium przystąpienia Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale państwa G7 zobowiązały się udzielać jej długoterminowego wsparcia wojskowego.
Jako pierwsza porozumienie o bezpieczeństwie i wsparciu podpisała z Ukrainą 12 stycznia Wielka Brytania podczas wizyty premiera Rishiego Sunaka w Kijowie.
Zełenski weźmie również udział w rozpoczynającej się w piątek dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.
00:12. Zełenski zapowiada nową architekturę bezpieczeństwa dla Ukrainy
Dzisiaj odbyłem kilka spotkań przygotowawczych poprzedzających nasze międzynarodowe działania. Jesteśmy już w drodze
— poinformował w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Planowane są ważne spotkania z partnerami. Będą nowe porozumienia. Robimy wszystko, aby były skuteczne dla Ukrainy i jestem pewien, że tak będzie. Tworzymy nową architekturę bezpieczeństwa dla naszego kraju, która pomoże nam nie tylko tu i teraz, ale na dłuższą metę. I to jest coś, czego Ukraina nigdy nie miała, choć zawsze tego potrzebowała
— podkreślił.
Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczą i pracują dla naszego kraju i ludzi! Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagają!
— zaznaczył Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/681981-relacja-723-dzien-wojny-zaciete-walki-pod-awdijiwka