Trwa 721. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 14 lutego 2024 r.
15:10. Gen. Tarnawski o sytuacji na kierunku tawrijskim
Gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca ukraińskiego zgrupowania „Tawria” przekazał, że w ciągu ostatniej doby na kierunku tawrijskim wojska rosyjskie przeprowadziły 73 uderzenia z powietrza. Według niego, to największa dobowa liczba takich ataków w 2024 roku. „Sytuacja operacyjna w obszarach odpowiedzialności systemu obrony powietrznej Tawria pozostaje pod kontrolą” - podał Tarnawski.
15:00. Szef brytyjskiego MSZ: Obecnie najważniejsza jest pomoc dla Ukrainy
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział po spotkaniu z bułgarskim premierem Nikołajem Denkowem w Sofii, że nie ma obecni nic ważniejszego niż silne wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską agresją.
„Putin powinien zrozumieć, że popełnił błąd (…) Myśli, że może nas pokonać i przeczekać, ale udowodnimy mu, że się myli” - podkreślił Cameron po rozmowach z Denkowem i minister spraw zagranicznych Marią Gabriel.
14:15. MSZ: Szminka Russian Red firmy MAC to kolor krwi Ukraińców zabijanych przez Rosję
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zwróciło uwagę marce kosmetycznej MAC na nazwę ich klasycznej czerwonej szminki, Russian Red. Amerykańska marka kosmetyczna MAC jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek kosmetycznych na świecie, działa na rynku od 1984 roku.
„Tu wcale nie chodzi o piękno czy miłość. To kolor krwi Ukraińców zabijanych przez Rosję każdego dnia. To prawdziwy kolor wojny, którego nikt nigdy nie powinien doświadczyć”
— napisało MSZ Ukrainy na platformie X w wiadomości z hashtagiem StopRussianRed.
14:00. Saperzy rozminowują obiekt infrastruktury krytycznej w rejonie iziumskim
Saperzy usuwają rozmieszczone wokół obiektu miny przeciwczołgowe.
13:50. Brytyjski wywiad: To będzie wyzwanie dla ukraińskiej obrony powietrznej
Według najnowszego raportu wywiadu brytyjskiego, możliwe jest użycie przez Rosję rakiet Zircon. Do wystrzelenia armia rosyjska wykorzystała lądowy system obrony wybrzeża K-300. - Jeśli jego użycie zostanie potwierdzone, będzie to stanowić „znaczne wyzwanie dla ukraińskiej obrony powietrznej ze względu na jego prędkość i zwrotność - ocenia brytyjski wywiad.
13:40. Rosjanie zgromadzili w rejonie Awdijiwki 50 tys. żołnierzy
Informacje takie przekazuje przedstawiciel zgrupowania „Tawria”, Dmytro Łychowa. - Sytuacja na linii frontu jest dynamiczna, może zmieniać się z godziny na godzinę - mówił Łychowa zapewniając, że na wypadek, gdyby główna droga zaopatrzenia walczących w Awdijiwce ukraińskich jednostek została przecięta przez Rosjan, wówczas uruchomione zostaną alternatywne ścieżki zaopatrzenia.
13:15. Ostrzał Nikopola. Ranny 33-latek
Wojska rosyjskie ostrzelały dziś Nikopol w obwodzie w obwodzie dniepropietrowskim. 33-letni mężczyzna jest ciężko ranny. Został przewieziony do szpitala z raną w klatce piersiowej. W wyniku ataku, zniszczone zostały domy prywatnie, zabudowania gospodarcze i gazociąg. Informacje przekazał szef regionalnej administracji wojskowej, Siergiej Łysak.
13:00. Dowódca ukraińskich Sił Zbrojnych: Sytuacja jest niezwykle trudna
Nowy naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Aleksander Syrski odwiedził wraz z ministrem obrony Rustemem Umerowem front w okolicach Awdijiwki i Kupiańska, gdzie wojska rosyjskie prowadzą swoją ofensywę.
Rosyjscy okupanci w dalszym ciągu wzmagają wysiłki i dysponują liczebną przewagą kadrową. Nie liczą się ze stratami i ciągle stosują taktykę „mięsnych ataków”
- ocenił Syrski.
Dodał, że wspólnie z Ministrem Obrony Narodowej przeanalizował dostępne zasoby i potrzeby ukraińskich żołnierzy. - Na podstawie wyników prac podjąłem szereg ważnych decyzji, których celem jest wzmocnienie zdolności bojowych naszych jednostek wojskowych i zapobieżenie działaniom wroga - dodał naczelny dowódca, nie precyzując jednak, o jakie decyzje chodzi.
12:10. Rosjanie zgromadzili w rejonie Awdijiwki 50 tys. żołnierzy
Informacje takie przekazuje przedstawiciel zgrupowania „Tawria”, Dmytro Łychowa. - Sytuacja na linii frontu jest dynamiczna, może zmieniać się z godziny na godzinę - mówił Łychowa zapewniając, że na wypadek, gdyby główna droga zaopatrzenia walczących w Awdijiwce ukraińskich jednostek została przecięta przez Rosjan, wówczas uruchomione zostaną alternatywne ścieżki zaopatrzenia.
11:30. ISW: Wojska rosyjskie próbują stosować na Ukrainie sowiecką teorię głębokiej operacji
„Armia rosyjska usiłuje zastosować w wojnie przeciwko Ukrainie sowiecką teorię głębokiej operacji, która polega na jednoczesnym szybkim ataku na całej głębokości obrony przeciwnika” – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosjanie próbują odzyskać pole manewru przez zastosowanie sowieckiej teorii głębokiej operacji, ale jak na razie nie udaje im się to z powodu obecnych zdolności ukraińskich
— twierdzą analitycy think tanku, powołując się na ukraińskiego eksperta wojskowego Kostiantyna Maszowca.
Teoria głębokiej operacji przewiduje jednoczesny atak na całej głębokości obrony przeciwnika bez dania mu czasu na odwrót i ściągnięcie posiłków. Jak pisze ISW, jest to sowiecka teoria, która powstała w latach 20.-30. XX wieku, polegająca na ataku na wielu frontach i głębokości, na wielu szczeblach z zastosowaniem artylerii, ataków z powietrza, połączonych uderzeń na zaplecze z jednoczesnym atakiem frontalnym na linie obrony. Udana operacja powinna również obejmować plan dalszych operacji, by uniemożliwić broniącej się stronie odbudowanie obrony.
Główne założenia teorii głębokiej operacji są wciąż aktualne we współczesnej wojnie i rosyjska armia mogłaby odzyskać pole manewru i przełamać ukraińską obronę, jeśli byłaby w stanie skutecznie zaplanować i przeprowadzić operację z zastosowaniem tych zasad. Również siły ukraińskie mogłyby zastosować głęboką operację, by odzyskać manewrowość na polu walki, jeśli ich zachodni sojusznicy dostarczyliby im odpowiednie zasoby
— ocenia ISW.
Ukraina utraci swoje przewagi, jeśli kraje zachodnie, zwłaszcza USA, przedwcześnie wstrzymają pomoc dla Ukrainy, zanim zdoła ona zrewitalizować i usamodzielnić swój przemysł obronny. Jeśli USA odetną teraz pomoc wojskową, to siły rosyjskie mogą odzyskać zdolności na polu walki niezbędne do odzyskania manewrowości i znacznie poprawią swą pozycję w średnim i długim okresie
— pisze także ISW.
10:40. Wstrząsająca relaacja z Bohorodyczneego
Żyją w ruinach własnych domów, wiedząc, że nikt ich szybko nie odbuduje. Słuchają wybuchów z pobliskiego frontu, licząc, że może podciągną im prąd. Mieszkańcy Bohorodycznego na wschodzie Ukrainy nie mają go już prawie dwa lata.
Za to przetrwaliśmy i jesteśmy
— mówią.
Tutaj, na północy obwodu donieckiego, rozpoczyna się strefa zniszczeń wojennych. Naznaczona wrakami samochodów i spalonych czołgów przy drogach, zerwanymi dachami zabudowań i kraterami po eksplozjach bomb. To wszystko przyniosła tu Rosja.
Nad wsią Bohorodyczne góruje podziurawiona odłamkami błękitna cerkiew pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny. Część zespołu klasztornego na wzniesieniu przy świątyni zniszczyły pociski. Po wiejskich uliczkach, wśród zrujnowanych domów, szwendają się psy i koty. Ludzi nie widać.
Przed wojną było nas 800, teraz jest ze dwadzieścia osób. Kto mógł – uciekał, kto nie mógł – ten został
— wyjaśnia Anatolij, spotkany przy rozbitym moście nad rzeką Doniec.
08:57. Ukraiński wywiad zatopił na Morzu Czarnym rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) zatopił w środę rano używając dronów rosyjski okręt desantowy Cezar Kunikow na Morzu Czarnym - poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na swoich rozmówców w HUR.
Kanał na Telegramie Krymski Wiatr opublikował nagranie wideo, na którym widać wybuch po uderzeniu dronów.
Wygląda na to, że amunicja na okręcie eksploduje. Widać też, że inny okręt przybył na ratunek
— brzmi zamieszczony post.
Jak podaje Ukrainska Prawda, okręt desantowy Cezar Kunikow, którego załoga to 87 ludzi, może być wykorzystywany do stawiania min. Może również być używany wariantowo do transportu 150 żołnierzy desantu albo 10 czołgów T-55, 12 czołgów pływających PT-76 lub pododdziału składającego się m.in. z trzech czołgów T-55, trzech moździerzy kalibru 120 mm i trzech wozów bojowych oraz innego sprzętu wojskowego.
08:15. Trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego w obwodzie donieckim
Co najmniej trzy osoby cywilne zginęły w nocy z wtorku na środę w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasteczko Sełydowe w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - przekazały lokalne władze. Wśród ofiar śmiertelnych jest dziecko. 12 osób, w tym czworo dzieci, zostało rannych.
W rezultacie ostrzału ucierpiało dziewięć bloków mieszkalnych oraz szpital - przekazały na Telegramie władze leżącego około 20 km na zachód od linii frontu miasteczka. We wcześniejszym ataku uszkodzono 12 mieszkań i raniono przynajmniej cztery osoby
Do pobliskich placówek ewakuowano ponad 100 pacjentów z uszkodzonego szpitala - poinformował Wadym Fiłaszkin, szef władz obwodu donieckiego.
W miasteczku Sełydowe mieszkało przed wojną około 20 tys. osób.
06:47. Rosjanie ostrzelali szpital i blok mieszkalny
W nocy z wtorku na środę Rosjanie ostrzelali pięciopiętrowy budynek mieszkalny oraz szpital w Selidowie w obwodzie donieckim. Zniszczonych zostało 12 mieszkań. Ewakuowano 100 pacjentów szpitala - poinformował Wadym Fiłaszkin, szef władz obwodu donieckiego.
Jak podały władze, pierwsze uderzenie Rosjan zniszczyło 12 mieszkań w pięciopiętrowym bloku. Co najmniej 4 osoby zostały ranne, w tym dwoje dzieci. Służby poszukują kolejnych 4 osób, które mogą znajdować się w rumowisku.
W trakcie drugiego ostrzału trafiony został miejscowy szpital. - Jedna osoba została ranna. Ewakuowano około 100 pacjentów. Pod gruzami znajdują się prawdopodobnie 3 osoby. Trwa akcja ratunkowa - poinformował Fiłaszkin.
00:01. UNESCO: podczas wojny zniszczono dziedzictwo kulturowe wartości 3,5 mld dol.
Wojna na Ukrainie spowodowała zniszczenie dziedzictwa kulturowego i dóbr kulturalnych w tym kraju wartości 3,5 mld dolarów – oceniło we wtorek UNESCO.
Według agendy ONZ wojna spowodowała też utratę zysków z imprez rozrywkowych, sztuki i turystyki w wysokości 19 mld dol.
Szacunki UNESCO opierają się na ocenie szkód w około 5 tys. miejsc zniszczonych od rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę na Ukrainie, w tym 341 obiektów związanych z kulturą.
Ucierpiały m.in. dwa miejsca znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, czyli historyczne centra Lwowa i Odessy. W tym drugim mieście poważnie uszkodzony został w lipcu ubiegłego roku m.in. sobór Przemienienia Pańskiego. Powstały ponad 200 lat temu sobór, zniszczony w 1936 r. przez władze sowieckie, został odbudowany na początku XXI wieku dzięki darowiznom.
Red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/681734-relacja-721-dzien-wojny-wywiad-zatopil-rosyjski-okret