Amerykański Amazon sprzedawał książki dotyczące przebiegu choroby nowotworowej brytyjskiego króla Karola III. Co jeszcze bardziej szokujące, miały być one pisane przy pomocy sztucznej inteligencji i zawierać mnóstwo przeinaczeń i nieprawdziwych informacji.
Pałac Buckingham poinformował 5 lutego w oficjalnym oświadczeniu, że u brytyjskiego króla Karola III został zdiagnozowany nowotwór.
Cierpienie na sprzedaż
Brytyjskie media powiadomiły, że na popularnej platformie zakupów internetowych sprzedawano siedem nieprawdziwych biografii Karola III, które najprawdopodobniej powstały w wyniku ingerencji sztucznej inteligencji. W publikacjach tych zawarte miały być fałszywe informacje o stanie zdrowia monarchy. Jak podał „Mail on Sunday”, fałszywe książki pojawiły się obok bestsellerowych pozycji - prawdziwych, oficjalnych biografii królewskich.
Dziennik „Daily Mail” zauważył, że e-booki są „pełne przerażających kłamstw i fałszywych twierdzeń napisanych przez algorytmy sztucznej inteligencji”. Dla przykładu, w publikacjach na Amazonie można było odszukać kłamliwe fragmenty na temat tego, w jaki sposób król dowiedział się o swojej chorobie i że zareagował rozpaczliwie i z przerażeniem. Dokonano też szczegółowego opisu operacji, podczas której miano usunąć nowotwór i reakcji organizmu króla Karola na proces chemioterapii i radioterapii.
Żeby jeszcze bardziej zaszokować opinię publiczną, „fejkowe” książki o Karolu III zawierać miały opisy tego, jak u monarchy zdiagnozowano raka skóry i opinię, że Pałac Buckingham wykorzystał tę sytuację w poprawieniu wizerunku króla i dynastii.
Książki reklamowane na Amazonie nie miały podanych autorów i miały być samodzielnie publikowane w serwisie zakupowym. Jedna z publikacji, która nosiła tytuł „Bitwa Króla: Karol III i jego walka z rakiem” została publikowana 5 lutego, czyli dokładnie w tym samym dniu, w którym oficjalnie poinformowano, że brytyjski monarcha choruje na raka. W tym dniu opublikowano też na Amazonie książkę pt. „Za murami pałacu: nieopowiedziane sekrety i prawda o diagnozach raka króla Karola”.
Reakcja brytyjskiego dworu
W związku z nieprawdziwymi publikacjami dostępnymi na Amazonie głos zabrali rzecznicy prasowi Pałacu Buckingham, którzy zaprzeczyli rewelacjom na temat choroby króla.
Wszelkie tytuły spekulujące na temat diagnozy i leczenia Jego Królewskiej Mości są natrętne, niewrażliwe i pełne nieścisłości
- powiedział „Mail on Sunday” rzecznik rodziny królewskiej.
Nasz zespół prawny dokładnie przyjrzy się tej sprawie. Wzywamy wszystkie osoby lub organizacje ułatwiające ich sprzedaż, aby natychmiast je wycofały
— uzupełnił.
Portal Amazon poinformował, że gdy tylko uzyskano informację o nieprawdziwości zawartych w publikacjach rewelacji na temat Karola III, niezwłocznie usunięto je z serwisu.
Inwestujemy znaczne zasoby czasu i inne środki, aby zapewnić przestrzeganie naszych wytycznych i usuwamy książki, które do nich nie stosują
— napisano w oświadczeniu.
Co ciekawe, Amazon sam przyznał, że korzysta z treści generowanych przez sztuczną inteligencję.
Chociaż zezwalamy na treści generowane przez AI, nie zezwalamy na treści generowane przez AI, które naruszają nasze wytyczne dotyczące treści, w tym treści, które tworzą rozczarowujące doświadczenie klienta
— napisał Amazon.
CZYTAJ TEŻ:
pn/”Wprost”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/681568-przeklamane-biografie-karola-iii-na-amazonie-jest-reakcja