Trwa 719. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 12 lutego 2024 r.
23:29. Bloomberg: Zełenski planuje podróż do Paryża i Berlina
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski planuje podróż do Paryża i Berlina, by lobbować na rzecz pomocy dla Ukrainy przed odbywającą się w tym tygodniu Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa - podał w poniedziałek wieczorem Bloomberg powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.
Zełenski ma planować podróż po stolicach Europy Zachodniej, ponieważ szuka wsparcia wojskowego po tym, jak w środę amerykański Senat odrzucił projekt ustawy łączący fundusze dla Ukrainy,Izraela i Tajwanu z reformami imigracyjnymi.
Ukraiński przywódca prawdopodobnie odwiedzi Paryż i Berlin – przekazały źródła Bloombergowi, podkreślając, że plany nie zostały jeszcze zatwierdzone.
19:56. Ukraiński minister: W 2024 r. wyprodukujemy tysiące dronów dalekiego zasięgu
Ukraina wyprodukuje w 2024 r. tysiące dronów dalekiego zasięgu zdolnych do głębokich ataków na Rosję i ma już do 10 firm produkujących bezzałogowce, które mogą dotrzeć do Moskwy i Petersburga - oświadczył w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Reutera ukraiński minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow.
Katalog dronów kamikadze dalekiego zasięgu rośnie, z zasięgiem 300, 500, 700 i 1000 kilometrów. Dwa lata temu ta kategoria w ogóle nie istniała
— powiedział Reutersowi w Kijowie Fedorow, rozmawiając o rozwoju produkcji tego uzbrojenia na Ukrainie, po serii ukraińskich ataków dronów na rosyjskie obiekty naftowe w ostatnich tygodniach.
Ok. 2,5 mln dolarów dotacji przeznaczono na startupy zajmujące się technologiami militarnymi w ramach inicjatywy BRAVE1 utworzonej przez rząd w ub.r. roku, a w 2024 r. kwota ta ma zostać zwiększona ok. dziesięciokrotnie - podaje agencja.
Będziemy walczyć o jeszcze większe zwiększenie finansowania
— dodał Fedorow.
Według ministra produkcja i dostawa dronów w Ukrainie wzrósł w 2023 r. ponad 120-krotnie, co jest częścią szerszego wojennego wysiłku do rozwoju i produkcji dronów w celu zmniejszenia luki w stosunku do rosyjskich zdolności uderzeniowych.
Fedorow powiedział, że zgadza się z oceną szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa, że Kijów osiągnął „pewien rodzaj równości” z Moskwą w produkcji dronów dalekiego zasięgu.
Musimy działać w sposób antybiurokratyczny. To jest istota przełomu w wojnie technologicznej. Będziemy nadal na to stawiać, pracować w tym kierunku. Ponieważ technologia może nas naprawdę uratować
— zaznaczył, zwracając uwagę na niedobór pocisków artyleryjskich, z którymi boryka się ukraińskie wojsko.
W ubiegłym roku zamówiono ponad 300 tys. dronów różnych typów, a ponad 100 tys. wysłano na front - wyliczył Fedorow, dodając, że te statystyki nie obejmują dostaw od wolontariuszy, które były „znaczącym wkładem”.
Ukraina przeszkoliła 20 tys. operatorów dronów od czasu uruchomienia programu dofinansowania szkoleń wojskowych w 20 prywatnych szkołach na początku 2023 roku - dodał Fedorow.
Płacimy za każdego wojskowego, który przychodzi do tych szkół. Teraz mamy plan, aby przekształcić to w większy program państwowy i osobno zmodernizować, zaktualizować kilka ośrodków szkoleniowych i sprawić, by działały na wysokim poziomie
— poinformował minister.
W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba ataków z użyciem dronów na cele militarne, przemysłowe i technologiczne w Rosji. Moskwa oskarża o te operacje Kijów. Niezależni eksperci podkreślają, że ataki bezzałogowców są wymierzone w obiekty coraz bardziej oddalone od Ukrainy.
Minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy Ołeksandr Kamyszin oświadczył w drugiej połowie stycznia, że dron ukraińskiej produkcji przeleciał 1250 km i uderzył w bazę paliw w Petersburgu na północnym zachodzie Rosji.
18:40. Trzy ostrzały artyleryjskie i 18 ataków dronami w rejonie Nikopola
W ciągu dnia Rosjanie przeprowadzili w rejonie Nikopola trzy ostrzały artyleryjskie i 18 ataków dronami kamikaze. Ucierpiało centrum dzielnicy i trzy gminy. Poinformował o tym szef Dniepropietrowska OVA Siergiej Łysak.
„Niezwykle stresujący dzień w obwodzie Nikopolskim. Atak za atakiem… 18 ataków dronów kamikadze. I jeszcze trzy pociski artyleryjskie. Centrum powiatu, gminy wiejskie Marganiecka, Mirivska i Pokrowska ucierpiały z powodu działań rosyjskich terrorystów” – napisał Łysak.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
18:00. Rosja zaatakowała hipersoniczną rakietą Cyrkon
Rosja użyła hipersonicznego pocisku Cyrkon podczas ataku na Ukrainę 7 lutego – poinformował w poniedziałek szef Kijowskiego Naukowo-Badawczego Instytutu Ekspertyz Sądowych Ołeksandr Ruwin na Telegramie.
„Świadczą o tym oznakowania na częściach i odłamkach, identyfikacja detali, cechy szczególne broni tego typu” – oznajmił Ruwin. Nie podał miejsca, w które uderzyła rakieta, ale zaznaczył, że były to tereny oddalone od obiektów wojskowych. W ataku ucierpieli cywile i infrastruktura cywilna - dodał Ruwin.
Użyta rakieta – ZM22 Cyrkon – to przeciwokrętowy pocisk manewrujący, który może również uderzać w cele naziemne, przyjęty na uzbrojenie armii rosyjskiej w styczniu ubiegłego roku.
Według strony rosyjskiej rakieta ta ma zasięg od 600 do 1500 km i może osiągać prędkość do 8-9 machów.
17:50. Scholz wezwał do zwiększenia produkcji broni w Europie
W obliczu zagrożenia ze strony Rosji kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do znaczącego zwiększenia produkcji broni w Europie. Kto chce pokoju, musi skutecznie odstraszać potencjalnych agresorów, powiedział w poniedziałek przy okazji rozpoczęcia budowy fabryki amunicji firmy Rheinmetall w Dolnej Saksonii.
Silna obrona potrzebuje również solidnej bazy przemysłowej, a powstanie ona, gdy Europejczycy połączą zamówienia, dając w ten sposób przemysłowi perspektywy na następne dziesięciolecia - podkreślił kanclerz.
Musimy „odejść od manufaktury” na rzecz produkcji uzbrojenia na dużą skalę - zaznaczył. Jest to „pilnie konieczne, ponieważ, jakkolwiek trudna jest ta rzeczywistość, nie żyjemy w czasach pokoju” - powiedział Scholz.
Rosyjska agresja na Ukrainę i otwarcie formułowane przez prezydenta Władimira Putina „imperialne ambicje” stanowią „wielkie zagrożenie dla europejskiego porządku pokojowego” - ostrzegł szef niemieckiego rządu.
17:30. Pierwszy ośrodek werbunkowy armii ukraińskiej na Ukrainie
We Lwowie otwarto pierwszy na Ukrainie Ośrodek Poboru Do Armii Ukraińskiej. Można ta, uzyskać najświeższe informacje o wolnych stanowiskach, porozmawiać z przedstawicielami brygady i wybrać stanowisko. „Ministerstwo Obrony Narodowej wspólnie z Radą Miejską Lwowa rozpoczęło pilotażowy projekt rekrutacji do armii ukraińskiej we Lwowie. Od dziś w centrum można uzyskać wszelkie istotne informacje o wolnych stanowiskach w armii, porozmawiać z brygadą przedstawicieli i wybierz wymarzony zawód w wojsku” – oznajmiło Ministerstwo Obrony w komunikatorze Telegram.
17:00. Komisja Europejska szuka dobrych rozwiązań przy transporcie ukraińskich produktów rolnych
Komisja Europejska szuka rozwiązań, które pomogą unikać konfliktów dotyczących przewozu ukraińskich produktów rolnych przez polską granicę – powiedział oficjalny przedstawiciel KE Olof Gill. „Nasze oficjalne stanowisko jest takie, że szukamy rozwiązań, które pozwolą nam zapewnić Ukrainie maksymalne możliwe wsparcie, przy jednoczesnej ochronie najbardziej wrażliwych sektorów UE. Dotyczy to zwłaszcza naszych producentów rolno-spożywczych” – powiedział Gill na odprawie w Brukseli.
16:30. Mer Lwowa przeprasza za „prorosyjskich prowokatorów”
Andrij Sadowy przeprosił za słowa o polskich rolnikach
CZYTAJ WIĘCEJ: Sadowy przeprasza za atak na polskich rolników: Jeżeli kogoś obraziłem, to przepraszam. Ale rosyjskie specsłużby robią swoje
16:15. Były prezydent Mongolii po wywiadzie Putina
Były prezydent Mongolii po obejrzeniu wywiadu Tuckera Carlsona z Władymirem Putinem opublikował historyczną mapę swojego kraju, by przypomnieć (żartobliwie), że zgodnie z logiką Putina i jego słowach o Ukrainie, całe współczesne terytorium Federacji Rosyjskiej powinno należeć do potomków Czyngis-chana. „Ale nie martw się. Jesteśmy pokojowym i wolnym narodem” - dodał.
16:10. Zniszczenie rosyjskiego ciężkiego miotacza ognia TOS-1A „Solntsepek”.
16:00. Prawie 200 tys. nauczycieli opuściło rosyjskie szkoły w ciągu roku szkolnego
Do początku bieżącego roku szkolnego ze szkół w Rosji zwolniło się ok. 193 500 nauczycieli - wynika z danych Ministerstwa Edukacji. Łącznie w Rosji pracuje 1,4 miliona nauczycieli. Z pracy w ubiegłym roku odeszło 14 proc. pedagogów. W ciągu siedmiu lat liczba ta wzrosła o prawie 70 procent.
15:30. Realne dochody Rosjan są niższe niż w 2013 r.
Jak pisze The Moscow Times, uciążliwy dla Rosji kryzys na rynku pracy raczej nie zostanie szybko zażegnany. Analitycy ankietowani przez Bank Centralny prognozują, że bezrobocie utrzyma się na niskim poziomie, a płace realne wzrosną w tym roku o 2,4 proc. Ale nawet w tym przypadku realne dochody osiągną jedynie poziom z 2013 roku. Na razie pozostają niższe - i to już od 10 lat.
15:15. Tysiące dronów
Minister cyfryzacji Ukrainy Mychajło Fiodorow ujawnił, że w 2024 r. Ukraina planuje wyprodukować tysiące dronów dalekiego zasięgu, zdolnych do „głębokich uderzeń w Rosję”. Według doniesień nawet 10 firm na Ukrainie produkuje drony, które będą w stanie dotrzeć do Moskwy i Sankt Petersburga. Fiodorow zwrócił uwagę na potężny rozwój tego sektora. podkreślając, że chodzi o drony o zasięgu 300, 500, 700, a nawet i 1000 kilometrów.
13:00. Dwa rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu nad Morzem Norweskim
Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że bombowce Tu-95MS odbyły lot nad neutralnymi wodami Mórz Barentsa i Norweskiego. Bombowcom Tu-95MS towarzyszyły myśliwce Su-35S.
12:40. Co Rosjanie robią w Syrii?
W bazie sił powietrznych w Syrii Rosjanie uczą się obsługi irańskich dronów-kamikadze. Takie informacje podaje ukraiński wywiad wojskowy.
11:00. Zełenski podpisał dekrety o przedłużeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji
Wcześniej dekrety zatwierdziła Rada Najwyższa Ukrainy. Stan wojenny będzie obowiązywać na Ukrainie co najmniej do 13 maja.
10:30. Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Myśliwce F-16 mogą strącać drony i pociski manewrujące
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że myśliwce F-16 „mają radary i broń”, które pozwalają na strącanie takich celów jak drony czy rakiety manewrujące, ale „wszystko to musi być wypracowane w praktyce”. Ukraina w 2024 roku ma otrzymać myśliwce F-16 od zachodnich sojuszników — m.in. Holandii i Danii. Ukraińcy piloci już szkolą się z obsługi tych myśliwców — szkolenie takie trwa co najmniej kilka miesięcy.
10:00. Borrell: NATO nie może być sojuszem uzależnionym od humoru prezydenta USA
W ten sposób Borrell skomentował wypowiedź Donalda Trumpa na wiecu w Karolinie Południowej.
09:55. Ponad 53 tys. gospodarstw domowych i 7 kopalni pozbawionych dostaw prądu
Informacje takie przekazało Ministerstwo Energii Ukrainy. W momencie ataku w kopalniach w rejonie Pawłogradu pod ziemią znajdowało się ok. tysiąca pracowników — wynika z komunikatu. Obecnie kopalnie korzystają z zasilania awaryjnego, górnicy pozostają pod ziemią.
08:35. Rosjanie zbudowali barierę z wagonów kolejowych
Siły rosyjskie zbudowały 30-kilometrową barierę z towarowych wagonów kolejowych, nazwaną „car pociąg”, w okupowanej części obwodu donieckiego, najprawdopodobniej dla obrony przed przyszłymi ukraińskimi atakami - podaje w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Analitycy amerykańskiego think tanku twierdzą, że zdjęcia satelitarne z 10 maja 2023 r. oraz 6 i 10 lutego 2024 r. pokazują, iż w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy siły rosyjskie zbudowały długą linię wagonów rozciągającą się od okupowanej Ołeniwki (na południe od Doniecka) do Wołnowachy (na północ od Mariupola).
Linia kolejowa między Ołeniwką a Wołnowachą biegnie w odległości około sześciu kilometrów od obecnej linii frontu na południowy wschód od Nowomychajliwki i znajduje się na odcinku, który był stosunkowo spokojny, gdy siły rosyjskie rozpoczęły budowę „car pociągu”. Siły rosyjskie odnotowały ostatnio marginalne zdobycze terytorialne na tym obszarze.
07:25. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 14 z 17 dronów
Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła ostatniej nocy 14 z 17 dronów typu Shahed oraz rakietowy pocisk kierowany Ch-59, którymi siły rosyjskie zaatakowały Ukrainę - poinformowały w poniedziałek rano ukraińskie Siły Powietrzne na Telegramie.
Według ukraińskiego dowództwa wojskowego Rosjanie wystrzelili także pociski rakietowe S-300; nie podano ile takich pocisków odpalono i czy trafiły w cel.
W niedzielę wieczorem szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Syniehubow powiadomił, że region został zaatakowany rakietami S-300, przy czym z dostępnych informacji wynikało, że uszkodzono kilka niemieszkalnych budynków, ale nie było ofiar w ludziach.
03:35. Rosjanie wystrzelili 45 dronów
Wojska rosyjskie wystrzeliły w niedzielę na cele w różnych rejonach Ukrainy 45 produkowanych przez Iran dronów Shahed, z których 40 zestrzelono - poinformowały władze w Kijowie.
Według opublikowanego na Telegramie komunikatu ukraińskiego dowództwa atakowano infrastrukturę rolniczą i urządzenia portowe w dziewięciu rejonach na południu Ukrainy.
W niektórych miejscach wybuchły pożary a spadające odłamki uszkodziły kilka budynków.
00:28. Ukraińca Prawda: Dowódca obrony terytorialnej kierował wojskami MSW w czasie Majdanu
Nowy mianowany przez prezydenta dowódca sił obrony terytorialnej Ihor Płachuta w czasie Rewolucji Godności pracował w MSW i kierował wojskami wewnętrznymi podczas rozpędzania protestów na Majdanie – napisał w niedzielę portal Ukraińska Prawda.
11 lutego prezydent Wołodymyr Zełenski powołał Ihora Płachutę na stanowisko dowódcy sił obrony terytorialnej Ukrainy. Zastąpi on zwolnionego w piątek Anatolija Barhyłewicza, który objął z kolei funkcję szefa sztabu generalnego.
Według Ukraińskiej Prawdy oraz innych ukraińskich mediów Płachuta był dowódcą podlegających MSW wojsk wewnętrznych w grudniu 2013 r. i w styczniu 2014 r., gdy trwała tzw. Rewolucja Godności. Wojska te były skierowane do rozpędzania protestujących.
00:01. ISW: na kilku odcinkach frontu Rosjanie zabijają ukraińskich jeńców
Praktyka egzekucji ukraińskich jeńców wojennych jest stosowana na kilku odcinkach frontu, stwierdził w ostatnim raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W raporcie omówiony jest min. materiał filmowy z rosyjskiego drona pokazujący żołnierzy rosyjskich dokonujących egzekucji ukraińskich jeńców wojennych w pobliżu Kliszczijiwki w okolicach Bachmutu. Na nagraniu widać, jak rosyjski żołnierz zabija nieuzbrojonego ukraińskiego jeńca, który poddał się, podnosząc ręce. Potem żołnierz zabija drugiego ukraińskiego jeńca, wrzucając granat do ziemianki, w której ten się znajduje.
Ukraińska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie przygotowawcze i karne w tej sprawie. Atak na żołnierzy uznanych za wykluczonych z walki, w szczególności na tych, którzy wyraźnie wyrazili zamiar poddania się, stanowi naruszenie art. 41. Konwencji Genewskiej o ochronie ofiar międzynarodowych konfliktów zbrojnych, wskazuje ISW.
Podobne materiały filmowe, analizowane przez ISW, pokazują Rosjan dokonujących egzekucji ukraińskich jeńców wojennych w pobliżu wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim i w pobliżu miejscowości Stepowe na odcinku frontu w rejonie Awdijiwki w grudniu 2023 r.
Za działania na odcinkach frontu Bachmut i Awdijwka odpowiada Rosyjskie Zgrupowanie Południowe, a za zachodni obwód zaporoski odrębna, nienazwana rosyjska grupa sił, co wskazuje, że praktyka egzekucji ukraińskich jeńców wojennych nie ogranicza się tylko do jednego odcinka frontu czy obszaru kontrolowanego przez siły rosyjskie, konkluduje ISW.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/681507-relacja-719-dzien-wojny-na-ukrainie-nocny-atak-dronow