Trwa 715. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 8 lutego 2024 r.
19:18. Niemiecki resort obrony potwierdza informację o wizycie generałów Bundeswehry w Kijowie
Ministerstwo obrony Niemiec potwierdziło informację portalu dziennika „Bild” o „tajnej wizycie” generałów Bundeswehry w Kijowie.
Wg portalu wysocy rangą niemieccy wojskowi byli widziani w hotelu w stolicy Ukrainy. Chodzi m.in. o generalnego inspektora Bundeswehry generała Carstena Breuera.
18:45. Drony od Kliczki
Witalij Kliczko przekazał 30 dronów jednostce walczącej na wschodzie Ukrainy. Drony trafiły do żołnierzy 44. Samodzielnego Batalionu Strzelców.
18:30. Ukraińskie wojsko pokazało nagranie
Tak minionej nocy wyglądała walka z dronami.
18:20. Ministerstwo Obrony Rosji ogłasza wymianę więźniów
Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło wymianę więźniów w formule „100 za 100” z Ukrainą.
Nie ma jeszcze oficjalnego oświadczenia strony ukraińskiej w tej sprawie
17:40. Gen. Ołeksandr Syrski nowym naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych
Nowym naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Ukrainy został generał Ołeksandr Syrski – oświadczył w czwartek wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski, który chwilę wcześniej podziękował za współpracę dotychczasowemu szefowi armii, generałowi Wałerijowi Załużnemu.
„Mianowałem generała pułkownika Syrskiego dowódcą naczelnym Sił Zbrojnych Ukrainy” – poinformował Zełenski. „Od dziś do dowodzenia Siłami Zbrojnymi Ukrainy przystępuje nowa ekipa zarządzająca” – dodał.
17:30. Zełenski: Czas na zmiany w dowództwie armii, Załużny zostaje „w zespole”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się z dowódcą Ukraińskich Sił Zbrojnych generałem Wałerijem Załużnym. Oświadczył, że właśnie teraz jest czas na zmiany w dowództwie, dodał, że Załużny zostaje „w zespole”.
„Spotkałem się z generałem Walerijem Załużnym. Podziękowałem mu za dwa lata obrony Ukrainy. Rozmawialiśmy o tym, jakiego rodzaju odnowy potrzebują nasze siły zbrojne. Rozmawialiśmy również o tym, kto mógłby stanąć na czele odnowionych Sił Zbrojnych Ukrainy. Czas na taką odnowę jest teraz. Zaproponowałem Wałerijowi, by pozostał w naszym zespole”
— napisał Zełenski na swoim profilu. Od kilku dni ukraińskie i światowe media spekulowały na temat prawdopodobnej dymisji Załużnego.
16:45. Komitet Praw Dziecka wzywa Rosję do zaprzestania deportacji ukraińskich dzieci
Komitet Praw Dziecka ONZ (CRC) poinformował, że wezwał Rosję do natychmiastowego zaprzestania przymusowego wywożenia dzieci z okupowanych obszarów Ukrainy, co jest naruszeniem prawa międzynarodowego, i do oddania ich rodzinom.
W styczniu CRC, składający się z 18 niezależnych ekspertów, zwrócił się do Rosji o wyjaśnienie oskarżeń o deportacje ukraińskich dzieci. W czwartek przedstawiono raport w tej sprawie, w którym stwierdzono, że Moskwa powinna jak najszybciej ujawnić informacje o dokładnej liczbie dzieci zabranych z Ukrainy i o miejscu ich pobytu.
Komitet podkreślił też, że Rosja powinna dopilnować, aby żadne ukraińskie dziecko nie zostało pozbawione obywatelstwa swojego kraju oraz aby zachowane zostały jego nazwisko, imię i informacje o pochodzeniu.
Przewodnicząca Komietu Ann Skelton oświadczyła w czwartek, że komisja ONZ i delegacja rosyjska rozmawiały w zeszłym miesiącu w Genewie na temat ukraińskich dzieci, ale obie strony, jak zaznaczyła, rozmijały się w swoich stanowiskach.
W trakcie rozmowy często zauważaliśmy, że my używamy jednego rodzaju terminologii, a oni innego – powiedziała Skelton - Używaliśmy słowa „adopcja”, a oni zaprzeczali adopcji i mówili o „wychowywaniu dzieci”.
Jej zdaniem rosyjska delegacja przyznała, że wiele ukraińskich dzieci otrzymało obywatelstwo rosyjskie, „co samo w sobie oznaczałoby również, że dzieci te traciły swoją tożsamość i nadawano im tożsamość rosyjską”.
Według władz ukraińskich ok. 20 000 dzieci zostało zabranych z Ukrainy do Rosji bez zgody ich rodzin lub opiekunów. Z kolei główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) informował wcześniej, że Rosja wywiozła „co najmniej setki” dzieci z sierocińców i domów opieki znajdujących się na okupowanych terenach Ukrainy i wiele z nich oddano do adopcji. Kreml określił te zarzuty jako „skandaliczne i niedopuszczalne”.
16:30. Ukraina wysłała pierwszy w tym roku statek ze zbożem własnym korytarzem na Morzu Czarnym
Z Ukrainy wypłynął pierwszy w tym roku statek, który udał się z ładunkiem 25 tys. ton pszenicy do Nigerii korytarzem na Morzu Czarnym – poinformowało ministerstwo rolnictwa w Kijowie.
„Jest to znaczące wydarzenie, gdyż jest to pierwszy statek w ramach programu „Zboże z Ukrainy” i Światowego Programu Żywnościowego ONZ, który został wysłany przez ukraiński korytarz morski” – przekazał resort w przesłanym PAP komunikacie.
Statek wypłynął w czwartek z jednego z portów tzw. Wielkiej Odessy. „Ukraiński korytarz jest dziś głównym szlakiem transportu ukraińskiej produkcji rolnej na rynki światowe. Jest to bardzo ważne nie tylko dla odnowy gospodarczej Ukrainy, ale i dla wsparcia bezpieczeństwa żywnościowego świata” – oceniło ukraińskie Ministerstwo Rozwoju Hromad (gmin), Terytoriów i Infrastruktury.
Program „Zboże z Ukrainy” (Grain form Ukraine) został zapoczątkowany w 2022 r. Przyłączyły się do niego 34 państwa i organizacje międzynarodowe. W ramach inicjatywy do Somalii, Etiopii, Kenii i Jemenu dostarczono ponad 170 tys. ton ukraińskiego zboża.
16:10. Alarm przeciwlotniczy w wielu regionach
15:10. Rosja wykorzystuje niektórych posłów PE jako „agentów wpływu”
Parlament Europejski w rezolucji wyraził głębokie zaniepokojenie doniesieniami, że łotewska europosłanka Tatiana Żdanok mogła działać jako informator rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB.
W opinii europosłów Moskwa wykorzystuje niektórych posłów jako „agentów wpływu” i wypracowała kontakty z niektórymi europejskimi partiami politycznymi, m.in. poprzez ich finansowanie. Przedsięwzięcia te, jak czytamy, maja wzmacniać rosyjską propagandę i służyć interesom Kremla.
Parlament wezwał także organy sądowe do podjęcia skutecznych dochodzeń w sprawie powiązań eurodeputowanych z Kremlem
14:30. Wywiad wojskowy: Zaatakowaliśmy oprogramowanie do sterowania rosyjskimi dronami
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że jego specjaliści zaatakowali oprogramowanie służące do obsługi rosyjskich dronów, wykorzystywanych podczas działań bojowych.
Siły rosyjskie skarżą się w czwartek na masową awarię oprogramowania pozwalającego na kierowania dronami - napisał w komunikacie HUR.
Chodzi o program umożliwiający przeprogramowanie dronów na potrzeby działań zbrojnych.
Ze wstępnych danych wynika, że wskutek ukraińskiego ataku doszło do awarii serwerów, a oprogramowanie odmawia dostępu użytkownikom.
Bez dostępu do serwerów najprawdopodobniej niemożliwe jest zdalne sterowanie dronami - czytamy.
Według HUR siły rosyjskie próbują za wszelką cenę rozwiązać problem.
13:30. Rosjanie atakują Andwijiwkę, ale sytuacja nie jest krytyczna
Wojska rosyjskie intensywnie szturmują miasto, jednak sytuacja nie jest krytyczna – zapewnił w czwartek szef wojskowej administracji w tym mieście Witalij Barabasz.
„Przeciwnik rzuca na Awdijiwkę duże siły, ale trwa to już od 10 października (ubiegłego roku). Sytuacja nie jest krytyczna” – oświadczył, występując w ukraińskiej telewizji.
Według jego relacji Rosjanie starają się wkroczyć do starej części miasta, przerzucając tam grupy dywersyjne, jednak siły ukraińskie udaremniają te próby. Wróg koncentruje się też na kompleksie ogródków działkowych, znanych jako Towarzystwo Sadowe, który położony jest w pobliżu zakładów koksowniczo-chemicznych KoksoChim.
„To prawda, że (Rosjanie) starają się odciąć KoksoChim i że na całej linii obrony wokół miasta trwają walki i działania szturmowe przeciwnika. Sytuacja jest bardzo skomplikowana i napięta, ale nie można powiedzieć, że Awdijiwka przepadła i poddała się. Awdijiwka ciągle się trzyma” – zapewnił Barabasz.
Samorządowiec poinformował, że siły ukraińskie nadal kontrolują główną trasę, która umożliwia kontakt z terytoriami pozostającymi pod kontrolą Kijowa. „Zbliżyli się do niej na ponad kilometr. Jest ciężko, ale dopóki możemy, będziemy wykonywali swoje zadania” – zadeklarował.
Mimo apeli o ewakuację w mieście nadal pozostają cywile. Jest to 941 osób. „Oni zapewne nie wyjadą i pozostaną tu, mimo że mieszkają w piwnicach i zniszczonych domach, bez światła, ogrzewania, gazu i wody. Dowozimy im pomoc humanitarną mimo ogromnego niebezpieczeństwa” – wyjaśnił szef wojskowych władz Awdijiwki.
12:50. Generał Tarnawski: zniszczyliśmy rosyjski helikopter szturmowy K-25
Ukraińskie wojska zniszczyły rosyjski helikopter szturmowy K-25, znany również pod nazwą Aligator, który został zestrzelony w strefie operacyjnej zgrupowania Tauryda (ukr. Tawrija) – poinformował w czwartek dowódca zgrupowania, generał Ołeksandr Tarnawski.
„Na kierunku taurydzkim spalony został wrogi Aligator” – oświadczył. Strefa działalności Taurydy to obwód zaporoski i część obwodu donieckiego.
Generał ujawnił, że śmigłowiec został zniszczony w środę przez żołnierzy jednej z jednostek zmechanizowanych działającym na tym obszarze.
„Wrogi Aligator wraz z załogą został trafiony PPZR-em (przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy) i wzbogacił grunt na kierunku awdijiwskim” – napisał Tarnawski na Telegramie.
12:30. Do armii ukraińskiej dołączają Kolumbijczycy
Ukraina, której wojsko jest wyczerpane po dwóch latach odpierania inwazji rosyjskiej, potrzebuje więcej żołnierzy; w ostatnim czasie do jej armii dołączają wojskowi z Kolumbii, przy czym ochotnicy ci kierują się głównie względami ekonomicznymi - informuje w czwartek agencja AP.
Wśród cudzoziemców, którzy dołączyli do armii ukraińskiej na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego są Kolumbijczycy, żołnierze z kraju przez wiele lat nękanego przez konflikty. Kolumbia, walcząca przez dekady z rebeliantami i kartelami narkotykowymi, ma jednych z najbardziej doświadczonych żołnierzy na świecie - podkreśla Associated Press.
Siły zbrojne Kolumbii liczą 250 tys. żołnierzy i są drugą pod względem liczebności armią w Ameryce Południowej, po armii brazylijskiej. Około 10 tys. wojskowych odchodzi każdego roku na emeryturę. Jednak, według eksperta Andresa Baciasa, cytowanego przez agencję AP, zarobki w armii kolumbijskiej są niższe niż w innych krajach. Doświadczony instruktor musztry w stopniu sierżanta zarabia maksimum równowartość 900 USD. Na Ukrainie - według AP - wojskowi niezależnie od obywatelstwa mogą liczyć na miesięczny żołd w wysokości do 3300 USD, zależnie od stopnia i rodzaju wojsk.
Ci, którzy wyjeżdżają walczyć na Ukrainę, „kierują się po prostu względami ekonomicznymi” - powiedział Associated Press doktor Hector Bernal, który prowadzi w ośrodku pod Bogotą szkolenia z medycyny taktycznej. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zgłosiło się do niego ponad 20 mężczyzn, którzy jechali na Ukrainę. Lekarz porównuje ich do imigrantów wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu lepszej przyszłości.
12:00. Szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zwolennikiem porozumień mińskich w celu zakończenia wojny w Ukrainie
Christoph Heusgen, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC), jest zwolennikiem rozwiązań dyplomatycznych w celu zakończenia wojny w Ukrainie. W ocenie Heusgena tę wojnę można zakończyć, opierając się na porozumieniach mińskich z 2015 roku – powiadomił portal ZDF Heute.
Heusgen liczy na rozwiązania już wynegocjowane, w tym porozumienia mińskie, ponieważ - jego zdaniem - obecny konflikt „nie może zakończyć się tak, jak I wojna światowa, w której zginęły setki tysięcy ludzi”. „Dlatego należy rozważyć, w jaki sposób znaleźć rozwiązanie w drodze negocjacji” – ocenił szef MSC w komentarzu dla mediów z grupy Funke.
„Uważam, że na pewno można wykorzystać porozumienie mińskie jako wskazówkę” – przyznał Heusgen, wieloletni doradca ds. polityki zagranicznej w rządzie kanclerz Angeli Merkel. Odniósł się przy tym do wypowiedzi szefa ukraińskich sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego, który stwierdził, że na froncie wojny z Rosją zapanował taki impas, jak na froncie zachodnim podczas I wojny światowej.
Heusgen przekonywał, że „zła reputacja” porozumień mińskich jest nieuzasadniona - podobnie jak w przypadku Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku, w którym Rosja gwarantowała m.in. integralność terytorialną Ukrainy na mocy Karty Narodów Zjednoczonych.
„Putin wyrzucił wszystkie te trzy (porozumienia) do kosza, ale to nie znaczy, że są one złe. To Putin jest zły, bo nie przestrzega prawa międzynarodowego” – podkreślił Heusgen.
11:10. Nadieżdin zapowiada odwołanie od decyzji CKW
Borys Nadieżdin poinformował na swoim oficjalnym kanale na Telegramie, że nie zgadza się z decyzją CKW i zaskarży ją do Sądu Najwyższego Rosji.
„Zebrałem ponad 200 000 podpisów w całej Rosji. Zbieraliśmy otwarcie i uczciwie – kolejki w naszej siedzibie i punktach zbiórki obserwował cały świat” - skomentował Nadieżdin.
„Udział w wyborach prezydenckich w 2024 r. to najważniejsza decyzja polityczna w moim życiu. Nie rezygnuję ze swoich zamiarów” - napisał.
11:00 CKW w Rosji uniemożliwiła start w wyborach Nadieżdinowi
Centralna Komisja Wyborcza unieważniła 9147 podpisów popierających kandydata na prezydenta Rosji z „Inicjatywy Obywatelskiej” Borysa Nadieżdina - podała rosyjska agencja RIA Nowosti. Łącznie sprawdzono 60 tys. podpisów. Zatem biorąc pod uwagę ich łączną liczbę 104 734, „wady” wyniosły ponad 8,7 proc., przy dopuszczalnych 5 proc.
10:30. Skutki ataku na Mikołajów
Po ataku dronami na Mikołajów zapalił się obiekt sportowy. Nikt nie ucierpiał - poinformowała służba ratunkowa Ukrainy
10:00. Atak na Odessę
Podczas ataku dronami rannych zostało dwóch policjantów.
09:45. Rosjanie stracili już prawiec 400 tys. żołnierzy?
W ciągu doby Rosjanie stracili 910 żołnierzy (rannych lub zabitych). Całkowita liczba straconych żołnierzy zbliża się do 400 tys. i wynosi 392 380.
09:15. Wielka Brytania przedłuża zniesienie cła na import z Ukrainy
Wielka Brytania przedłuży bezcłowy handel na większości towarów importowanych z Ukrainy o dodatkowe pięć lat, do 2029 r., aby wesprzeć długoterminowe ożywienie gospodarcze Ukrainy po wojnie z Rosją - podaje The Kyiv Independent powołując się na rząd Wielkiej Brytanii.
09:00. Sełydowe: Jedna osoba nie żyje, siedem zostało rannych
Rosjanie ostrzelali Sełydowe w obwodzie donieckim.
„Co najmniej jedna osoba zginęła, a siedem zostało rannych w wyniku nocnego ostrzału Sełydowego. Wśród poszkodowanych jest dziecko urodzone w 2017 roku. Rosjanie odstrzelili miasto siedem razy - uszkodzili siedem budynków wielopiętrowych, trzy domy, trzy placówki edukacyjne i budynek administracyjny. Dodatkowo uszkodzonych zostało osiem pojazdów” - szef wojskowych władz obwodu donieckiego Wadym Fiłaszkin.
08:50. Minionej doby wojska walczyły 92 razy
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podsumował miniony dzień na froncie.
„W ciągu dnia 7 lutego doszło do 92 starć bojowych. Wróg przeprowadził łącznie 51 ataków rakietowych, 80 nalotów i 89 ataków z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych na pozycje ukraińskich wojsk i różne miejscowości. Niestety, w wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych zginęli i zostali ranni cywile, w tym dzieci. Zniszczone lub uszkodzone zostały bloki mieszkalne, domy prywatne, a także inna infrastruktura cywilna w obwodach kijowskim, charkowskim, dniepropietrowskim, chersońskim, mikołajowskim, chmielnickim i lwowskim” - podano w komunikacie.
07:50. Biały Dom: Ukraińska armia zmuszona jest oszczędzać amunicję
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przekazał, że Rosjanie wykorzystują ten moment do ataków.
„Wiemy, że w niektórych jednostkach oni (wojsko ukraińskie – przyp. red.) bardzo, bardzo ostrożnie rozdzielają amunicję, bo zaczynają się martwić, że zapasy się wyczerpią” - powiedział Kirby, którego cytuje Ukraińska Prawda.
„Rosjanie o tym wiedzą i dlatego kontynuują ataki dronami i rakietami, aby zmusić Ukraińców do zużycia sprzętu obrony powietrznej, który - i wiedzą o tym - nie jest obecnie uzupełniany” - mówił Kirby.
07:00. W nocy Ukraińcy zniszczyli 11 dronów
Z 17 dronów typu Shahed wystrzelonych w nocy na Ukrainę Ukraińcy zniszczyli 11 obiektów - poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. Drony skierowane były na obwody: odeski, winnicki, dniepropietrowski i mikołajowski.
Lokalne władze informują, że doszło do uszkodzeń infrastruktury cywilnej w Odessie i Mikołajowie. Nikomu nic się nie stało.
00:12. Zełenski dziękuje żołnierzom
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu podziękował żołnierzom za ich trud włożony w obronę kraju.
Dziękuję wszystkim wojownikom za waszą siłę!
— powiedział.
Jestem wdzięczny wszystkim, którzy walczą o nasz kraj, którzy bronią ukraińskiego nieba, którzy zapewniają Ukrainie bezpieczeństwo na Morzu Czarnym. Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagają! I wszystkim, którzy pracują, aby Ukraina mogła oprzeć się i osiągnąć własne cele na wojnie
— zaznaczył Zełenski.
Możemy wygrać, musimy! Chwała Ukrainie!
— zakończył.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/681098-relacja-715-dzien-wojny-zelenski-zmiany-w-dowodztwie