Komisja Europejska podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie naruszenia przez Polskę zobowiązań. Według KE nasz kraj nie usunął niedociągnięć w transpozycji unijnej dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych oraz odpadów i recyklingu.
Komisja wzywa Polskę do pełnej transpozycji prawodawstwa UE dotyczącego emisji przemysłowych do swojego porządku prawnego. KE napisała w komunikacie, że „podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie niedopełnienia zobowiązań państwa członkowskiego, wysyłając do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia”.
Kwestia emisji przemysłowych
Działalność przemysłowa ma znaczący wpływ na środowisko i zdrowie. Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych ustanawia przepisy mające na celu zapobieganie i ograniczanie szkodliwych emisji przemysłowych do powietrza, wody i gleby, a także zapobieganie wytwarzaniu odpadów
– napisała Komisja opublikowanym w środę komunikacie.
Polskie ustawodawstwo nie przenosi prawidłowo kilku przepisów dyrektywy, w tym niektórych kluczowych zasad dotyczących warunków pozwoleń zintegrowanych oraz pozwoleń dla spalarni i współspalarni odpadów, przepisów dotyczących dopuszczalnych wielkości emisji, a także środowiskowych norm jakości
– oceniła KE.
Dodano też, że przepisy dotyczące informacji publicznej i dostępu do wymiaru sprawiedliwości nie zostały prawidłowo włączone do prawa krajowego, co ma „utrudniać udział społeczeństwa w procesie podejmowania decyzji dotyczących emisji przemysłowych”.
Groźby KE
Według KE wiele wymogów technicznych zawartych w załącznikach do dyrektywy również nie zostało prawidłowo wcielonych do prawa polskiego.
W komunikacie przekazano, że Polska ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć wskazanych przez Komisję.
W przypadku braku satysfakcjonującej odpowiedzi Komisja może zdecydować o wydaniu uzasadnionej opinii
– zagroziła KE.
Problem ze śmieciami
Ponadto, Komisja wezwała Polskę do prawidłowej transpozycji dyrektywy ramowej w sprawie odpadów. Również w tej sprawie podjęto decyzję o wszczęciu postępowania.
W komunikacie napisano, że „zmieniona dyrektywa wyznacza prawnie wiążące cele w zakresie recyklingu i przygotowania odpadów komunalnych do ponownego użycia”. Jak dodano, wymaga się także „od państw członkowskich ulepszenia swoich systemów gospodarowania odpadami i efektywności wykorzystania zasobów”.
Polska nie dokonała prawidłowej transpozycji przepisów dotyczących systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, środków zapewniających ponowne użycie lub recykling odpadów oraz zapobiegania marnotrawieniu żywności, zasad monitorowania, selektywnej zbiórki odpadów i programów zapobiegania powstawaniu odpadów
– napisała Komisja w komunikacie.
CZYTAJ TAKŻE:
PAP/ec.europa.eu/bjg
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/681027-ke-wszczyna-przeciwko-polsce-postepowanie-ws-smieci