Trwa 709. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 2 lutego 2024 r.
23:28. „Washington Post”: władze Ukrainy poinformowały Biały Dom o zamiarze zwolnienia Załużnego
Ukraińskie władze poinformowały Biały Dom o zamiarze zwolnienia naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Wałerija Załużnego - donosi w piątek „Washington Post”. Waszyngton miał - według gazety - powstrzymać się od prób wpływania na decyzję prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Dziennik, powołując się na wtajemniczone źródła, podaje, że przedstawiciele Białego Domu ani nie poparli, ani nie sprzeciwili się dymisji, twierdząc że jest to suwerenna decyzja Ukrainy.
Doniesienia o rychłym zwolnieniu Załużnego oraz konflikcie generała z prezydentem krążyły w mediach od jakiegoś czasu, zaś brytyjski „Financial Times” już we wtorek pisał, że Zełenski podjął decyzję w tej sprawie.
Ukraiński prezydent miał podejrzewać dowódcę wojsk o ambicje polityczne. Obaj też mieli spierać się o kwestię mobilizacji, by uzupełnić liczebność ukraińskiego wojska.
22:48. Media: USA chcą kupować w Turcji amunicję artyleryjską dla Kijowa
Stany Zjednoczone chcą kupować w Turcji amunicję artyleryjską, którą miałyby dostarczać Kijowowi - informuje portal Middle East Eye.
Turcja produkuje amunicję 155 mm, której bardzo potrzebujemy. Ukraina bardzo jej potrzebuje. Pracujemy nad tym tematem
— powiedziała w rozmowie z telewizją CNN Turk Victoria Nuland, zastępca sekretarza stanu USA.
USA prowadzą już podobne rozmowy z Grecją w sprawie zakupu 75 tys. pocisków artyleryjskich różnych kalibrów w celu uzupełnienia ukraińskich zapasów, które ze względu na charakter wojny toczącej się od 2022 roku szybko się wyczerpują - przypomina Middle East Eye.
Turecka państwowa firma branży zbrojeniowej Mechanical and Chemical Industry Corporation (MKE) ma w kraju niemal monopol na produkcję pocisków kal. 155 mm, której tureckie siły zbrojne używają obecnie podczas operacji w Syrii i Iraku.
20:03. Kanada będzie domagać się ukarania winnych odbierania przez Rosję ukraińskich dzieci
Kanada będzie pomagać w powrocie ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji lub odebranych rodzinom przez Rosjan, a jednocześnie wspierać wysiłki na rzecz pociągnięcia winnych do odpowiedzialności – poinformowało kanadyjskie MSZ.
Goszcząc na Ukrainie, szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly ogłosiła powołanie koalicji na rzecz odzyskania ukraińskich dzieci, wywiezionych przez rosyjskie wojska z terenów okupowanych.
We wspólnej kanadyjsko-ukraińskiej deklaracji, opublikowanej po spotkaniach w Kijowie, wezwano inne kraje i organizacje międzynarodowe „do dołączenia do Międzynarodowej Koalicji na Rzecz Powrotu Ukraińskich Dzieci i wsparcia jej wysiłków”.
Koalicja ma jednocześnie działać na rzecz „wsparcia działań, by ci, którzy są odpowiedzialni za nielegalne wywózki i przymusowe przesiedlenia ukraińskich dzieci, stanęli przed wymiarem sprawiedliwości zgodnie z prawem międzynarodowym”.
Joly mówiła, że dla każdego zaginionego ukraińskiego dziecka będzie tworzona dokumentacja konsularna, a kanadyjscy dyplomaci będą działać na rzecz zwiększenia wiedzy o wywózkach ukraińskich dzieci.
16:51. Ukraińskie MSZ domaga się wyjaśnień od ZDF
MSZ Ukrainy zażądało wyjaśnień od niemieckiej telewizji publicznej ZDF, której reporter bez uzgodnienia z władzami w Kijowie zrealizował materiał w okupowanym przez Rosję Mariupolu nie wspominając, że miasto zostało zrujnowane przez wojska rosyjskie.
Zniekształcanie rzeczywistości nie jest dziennikarstwem
— oświadczył rzecznik ukraińskiej dyplomacji Ołeh Nikołenko.
Wizyta szefa moskiewskiego biura ZDF w okupowanym Mariupolu bez zgody Ukrainy jest naruszeniem ukraińskiego prawa. Wzywamy ZDF do przedstawienia oficjalnych wyjaśnień. Naruszenie ukraińskiego prawa może mieć wpływ na dalszą pracę mediów (ZDF) na Ukrainie
— ostrzegł na platformie X.
15:02. Szefowa MSZ Kanady omawia w Kijowie dwustronną umowę w dziedzinie bezpieczeństwa
„Dwustronna umowa w dziedzinie bezpieczeństwa, pomoc wojskowa i gospodarcza oraz koalicja na rzecz odzyskania wywiezionych przez Rosję ukraińskich dzieci” – to tematy omawiane w Kijowie przez szefową MSZ Kanady Melanie Joly, która przybyła w piątek z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainę.
Staramy się udzielać wam stałego, przewidywalnego i stabilnego wsparcia, w tym także w formie długookresowych zobowiązań w dziedzinie bezpieczeństwa (…). Podstawą tych zobowiązań będzie nasze wsparcie dla współpracy i współdziałania operacyjnego pomiędzy Ukrainą i NATO, gdyż wiemy, że przyszłość Ukrainy jest w NATO
— powiedziała Joly na konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą.
Joly spotkała się także w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował za pomoc, udzielaną jego państwu przez Kanadę od pierwszych dni inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r.
Chcę także podziękować za decyzję rządu Kanady o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej. Wzmacnia to nasze siły zbrojne dla efektywnej walki z agresorem
— podkreślił Zełenski.
Goszcząc na Ukrainie, szefowa kanadyjskiej dyplomacji zapowiedziała powołanie nowej koalicji na rzecz odzyskania ukraińskich dzieci, wywiezionych przez rosyjskie wojska z terenów okupowanych.
Będziemy prowadzili rozmowy z wieloma państwami świata. Meksyk, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Katar. Będziemy wzmacniali świadomość na temat tych dzieci. Będziemy też, oczywiście, pracowali z tymi krajami, które mają bezpośrednie relacje z Rosją, by te dzieci powróciły do domu
— zapewniła Melanie Joly.
10:51. Olbrzymia skala korupcji w rosyjskim wojsku
Korupcja jest od dawna poważnym problemem w rosyjskich siłach zbrojnych i znacząco osłabia ich skuteczność, a od czasu inwazji na Ukrainę jej zakres jeszcze się zwiększył - oceniło w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano artykuł opublikowany 30 stycznia przez niezależny rosyjski portal Wiorstka i dotyczący korupcji w rosyjskiej armii. Autorzy tego tekstu przeanalizowali mechanizmy korupcyjne stosowane przez żołnierzy i ich dowódców na podstawie ponad 1 tys. przypadków. W artykule ujawniono, że łapówki są dawane lub wymagane za szereg rozmaitych „usług”, takich jak urlopy, świadectwo sprawności fizycznej, stopnie wojskowe, uprawnienia do kierowania pojazdem, a także unikanie przez żołnierzy kar dyscyplinarnych za korzystanie ze smartfona czy przebywanie w stanie upojenia alkoholowego.
Jak dodano, od lutego 2022 roku zestaw „usług” został rozszerzony i obejmuje świadectwo odniesionych obrażeń, nagrody za udział w „specjalnej operacji wojskowej” (czyli inwazji na Ukrainę) czy uniknięcie wysłania na misję bojową. Niezależny portal podkreślił, że tego typu praktyki mogą być bardzo lukratywne dla skorumpowanych oficerów. Wiorstka opublikowała aktualne stawki za takie działania, które wahają się od 40 tys. rubli (1750 zł) za uniknięcie wysłania na linię frontu do 1 mln rubli (43,7 tys. złotych) za potwierdzenie doznanych obrażeń.
08:27. Rosja wystrzeliła 24 drony Shahed; obrona powietrzna zniszczyła 11 maszyn
Nocą z czwartku na piątek rosyjska armia wystrzeliła w kierunku Ukrainy 24 drony uderzeniowe typu Shahed; siły obrony powietrznej zniszczyły 11 z 24 maszyn – poinformowały we wtorek ukraińska armia i władze lokalne. Siedem dronów rozbiło się, nie trafiając w cel.
Drony wystrzelono z kierunków Primorsko-Achtarska i Kurska, a także Czaudy na okupowanym przez Rosję Krymie. Bezzałogowce udało się zniszczyć w obwodach dniepropietrowskim, chersońskim, kirowohradzkim i charkowskim.
Celem ataku były przede wszystkim obiekty infrastruktury krytycznej w obwodzie dniepropietrowskim - przekazały siły powietrzne Ukrainy w komunikacie na Telegramie.
06:44. Zełenski: pomoc UE to wyraźny sygnał dla Rosji, ale też i dla USA
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że zatwierdzenie przez Unię Europejską pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 50 mld euro jest „wyraźnym sygnałem” zarówno dla Rosji, jak i Stanów Zjednoczonych.
To wyraźny sygnał dla Moskwy, że Europa pozostanie niewzruszona i nie złamią jej żadne niszczycielskie idee, wymyślone przez Kreml
— powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.
Jednocześnie jest to wyraźny sygnał, wysłany przez Atlantyk - sygnał, że Europa wypełnia swoje obowiązki. Obowiązki w zakresie bezpieczeństwa. Ważne obowiązki. Czekamy na decyzję Ameryki
— podkreślił ukraiński prezydent.
00:02. Gen. Załużny w CNN: Drony i technologia są najlepszym sposobem na pokonanie liczbowej przewagi Rosjan
Rosja ma znaczącą przewagę jeśli chodzi o możliwości mobilizacji zasobów ludzkich, a Ukraina musi mierzyć się ze zmniejszeniem pomocy zagranicznej i kurczącymi się zapasami amunicji - napisał na łamach portalu CNN gen. Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy. Stwierdził przy tym, że najlepszą szansą na uniknięcie wojny pozycyjnej i przewagi Rosjan stanowią drony.
Jak napisał w zamieszczonym na portalu CNN tekście Załużny, drony są kluczowym czynnikiem kształtującym wojnę na Ukrainie i stanowią też najlepszą dla Ukrainy szansę na uniknięcie „wciągnięcia w wojnę pozycyjną, gdzie nie posiadamy przewagi”.
Być może priorytetem numer jeden jest opanowanie całego arsenału (stosunkowo) tanich, nowoczesnych i wysoce skutecznych maszyn bezzałogowych i innych środków technologicznych
— napisał dowódca, wymieniając szereg zastosowań dronów, od zbierania danych wywiadowczych, całodobowego kierowania ogniem, monitorowania sytuacji na polu bitwy.
Krótko mówiąc, to oznacza całkowitą zmianę operacji na polu bitwy - i porzucenie przestarzałego, stereotypowego myślenia
— zaznacza. Jak dodał, cele takiej nowej koncepcji operacji nie ograniczają się tylko do pola bitwy, ale miałyby też uderzyć w gospodarkę i morale przeciwnika.
Załużny widzi w systemach bezzałogowych i technologii główny sposób na uporanie się z przeciwnościami, które stoją przed Ukrainą, w tym przewagi liczbowej Rosjan, ich zdolności mobilizacyjnych oraz wyczerpujące się zapasy amunicji wobec zmniejszającego się wsparcia zagranicznych partnerów Ukrainy.
00:00. Biden zadzwonił do von der Leyen, dziękując jej za przyjęcie przez UE pakietu dla Ukrainy
Prezydent USA Joe Biden podziękował szefowej KE Ursuli von der Leyen za przyjęcie przez UE pakietu dla Kijowa. Waszyngton zaznacza jednak, że konieczne jest też zatwierdzenie przez Kongres pomocy z USA. „Zarówno ekonomiczne, jak i wojskowe komponenty tego pakietu środków są niezbędne” - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, odpowiadając na pytanie PAP.
Jak przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, Biden zadzwonił do przewodniczącej KE, by podziękować jej za „ważny pakiet, który bez wątpienia złagodzi część finansowych napięć” Ukrainy. Dodał jednocześnie, że „nie jest to substytut dla amerykańskiego przywództwa, jeśli chodzi o pomoc wojskową”.
Dlatego właśnie jest tak krytycznie ważne, byśmy dalej naciskali na Kongres, aby przegłosował dodatkowy pakiet środków na bezpieczeństwo narodowe. Tam jest ponad 60 mld dolarów na pomoc wojskową dla Ukrainy
— zaznaczył przedstawiciel Białego Domu podczas briefingu na pokładzie samolotu Air Force One.
Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller również pochwalił decyzję Rady Europejskiej, dodając, że zadaje ona kłam twierdzeniom, że Stany Zjednoczone ponoszą dysproporcjonalnie wielki ciężar wspierania Ukrainy.
W rzeczy samej, jeśli spojrzymy na wkład finansowy na rzecz wsparcia Ukrainy państw Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, Stany Zjednoczone wniosły ok. 75 mld, podczas gdy państwa europejskie łącznie ok. 110 mld dolarów
— wyliczał Miller. Pytany przez PAP o to, czy administracja nadal wymaga od Kongresu uchwalenia środków na wsparcie budżetu Kijowa, odpowiedział twierdząco.
Absolutnie, zarówno ekonomiczne, jak i wojskowe komponenty pakietu środków, o które zwróciła się administracja, pozostają niezbędne
— ocenił. Jak powiedział PAP we wtorek w Waszyngtonie wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis, wsparcie finansowe Waszyngtonu - obok wsparcia UE - jest konieczne, by zasypać dziurę budżetową Ukrainy opiewającą na 14 mld dolarów.
red/wPolityce.pl/PAP/FB/X/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/680440-relacja-709-dzien-wojny-na-ukrainie