Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na import z Ukrainy do UE na kolejny rok oraz tymczasowe odstępstwo od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej dla unijnych rolników na 2024 rok. Jak ponadto podaje PAP, projekt KE dotyczący liberalizacji handlu z Ukrainą zawiera mechanizm ochronny na wypadek znaczących zakłóceń na rynku UE lub jednego z państw członkowskich.
Komisja zaproponowała dziś przedłużenie zawieszenia ceł przywozowych i kontyngentów na ukraiński wywóz do UE na kolejny rok, wzmacniając jednocześnie ochronę wrażliwych unijnych produktów rolnych. Odbywa się to zgodnie ze zobowiązaniami UE dotyczącymi wspierania Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne
— podała KE.
Odstępstwa od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej
Ponadto Komisja Europejska przekazała, że proponuje umożliwienie rolnikom z UE skorzystania w roku 2024 z odstępstw od przepisów Wspólnej Polityki Rolnej zobowiązujących ich do utrzymywania niektórych obszarów w stanie nieprodukcyjnym.
Wniosek Komisji zostanie przekazany w środę państwom członkowskim, które będą nad nim głosować.KE podała, że propozycja stanowi „pierwszą konkretną odpowiedź mającą na celu rozwiązanie problemów związanych z dochodami rolników”.
„Hamulec awaryjny” dla drobiu, jaj i cukru
Projekt Komisji Europejskiej dotyczący liberalizacji handlu z Ukrainą zawiera „mechanizm ochronny” na wypadek znaczących zakłóceń na rynku UE lub jednego z państw członkowskich; dla najbardziej wrażliwych produktów – drobiu, jaj i cukru – przewidziany jest „hamulec bezpieczeństwa”, czyli obłożenie cłami ukraińskiego importu na teren UE po przekroczeniu określonego limitu.
KE podała, że biorąc pod uwagę znaczny wzrost importu niektórych produktów rolnych z Ukrainy do UE w latach 2022 i 2023, propozycja zawiera „wzmocniony mechanizm ochronny”.
Gwarantuje to możliwość podjęcia szybkich działań zaradczych w przypadku znaczących zakłóceń na rynku UE lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich. Dla najbardziej wrażliwych produktów – drobiu, jaj i cukru – przewidziany jest hamulec bezpieczeństwa, który ustabilizuje import na średnim poziomie z lat 2022 i 2023. Oznacza to, że w przypadku przekroczenia wielkości importu tych produktów, wprowadzone zostaną ponownie cła, zapewniające że wielkość przywozu nie przekracza znacząco wielkości przywozu z lat ubiegłych
— podała KE.
„Dobra wiadomość dla rolników”
W taki sposób o projekcie poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen:
Rolnicy z UE stawiają na naszym stole żywność – najlepszą i najzdrowszą na świecie. Wspieramy ich kwotą 386,7 mld euro w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
W trudnościach znajdujemy natomiast wspólne rozwiązania. Dzisiaj Komisja Europejska proponuje roczne odstępstwo od przepisów WPR dotyczących gruntów ugorowanych
— napisała na platformie X szefowa KE.
Zadowolenie wyraził również polski komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Dobra wiadomość dla rolników – to odstępstwo wzmocni stabilność w okresie wyjątkowych trudności
— poinformował na platformie X.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/680215-ke-chce-przedluzyc-zawieszenie-cel-na-import-z-ukrainy