Trwa 706. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 30 stycznia 2024 r.
18:22. Szef HUR: Putin będzie rozmawiać w Korei Płn. o zwiększeniu dostaw uzbrojenia
Władimir Putin podczas swojej wizyty w Korei Północnej będzie rozmawiać o zwiększeniu dostaw północnokoreańskiego uzbrojenia i o pogłębieniu współpracy - uważa Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Budanow ocenił, że pogłębienie stosunków między Moskwą a Pjongjangiem ma dotyczyć m.in. współpracy w dziedzinie technologii rakietowej - pisze we wtorek Interfax-Ukraina.
Rosja uważa, że przekazanie Korei Płn. pewnych technologii rakietowych to coś normalnego. Tak to widzą. Korea Północna dla tych technologii będzie robić bardzo dużo. Mają poważne zasoby ludzkie, ale zdolności obronne niestety są nieporównywalne z Rosją. Mogą pracować i pracują dużo bardziej efektywnie i więcej niż Rosjanie. Dlatego do zwiększenia dostaw, zwłaszcza uzbrojenia artyleryjskiego, na pewno dojdzie
— powiedział szef HUR.
Przypomniał, że rosyjskie wojska zaczęły wykorzystywać amunicję z Korei Płn. w 2023 r.Podkreślił, że Rosji, tak jak Ukrainie, najbardziej brakuje amunicji.
18:10. Demontaż pomników sowieckich w obwodzie lwowskim
Obwód lwowski to pierwszy region na Ukrainie, który zdemontował wszystkie pomniki sowieckie - informuje we wtorek ukraińska redakcja Radia Swoboda. Demontażem objęto ponad 300 obiektów, w większości były to pomniki poświęcone żołnierzom.
Prace grupy roboczej zajmującej się demontażem obiektów z czasów ZSRS w regionie trwały ponad rok.
Zadaniem grupy roboczej było dekomunizowanie i oczyszczenie przestrzeni publicznej obwodu lwowskiego z pamiątek doby ZSRS. Bo to jest ideologiczne podłoże, które dla Ukraińców jest obce, bo gloryfikuje cudzych bohaterów. To oczyszczenie frontu ideologicznego
— powiedział wiceszef władz obwodu lwowskiego Andrij Hodyk.
Zliczono ok. 180 pomników sowieckich, a na miejscu znaleziono ich 312. Możliwe, że ktoś jeszcze (jakieś) przechowuje
— dodał.
18:01. „FT”: Zełenski podjął decyzję o zmianie dowódcy sił zbrojnych Ukrainy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podjął już decyzję o zastąpieniu naczelnego dowódcy sił zbrojnych gen. Walerija Załużnego - podał we wtorek brytyjski dziennik „Financial Times”, powołując się na cztery osoby zaznajomione z sytuacją.
Według tych źródeł, Zełenski w poniedziałek zaproponował Załużnemu objęcie nowej roli, ale ten odmówił, przy czym jak dodają dwie z tych osób, prezydent miał powiedzieć generałowi, że niezależnie od tego, czy przyjmie tę rolę, zostanie usunięty z obecnego stanowiska.
Wszystkie cytowane źródła zastrzegły, że Zełenski nie zdymisjonował jeszcze Załużnego i może tego nie zrobić przez jakiś czas.
W związku z tym, że informacje o możliwym usunięciu dowódcy pojawiły się w ukraińskich mediach, w poniedziałek rzecznik Zełenskiego, Serhij Nykyforow oraz ministerstwo obrony zaprzeczyli tym doniesieniom.
16:45. Ukraiński atak na rosyjską stację radiolokacyjną na okupowanym Krymie
Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że „z sukcesem” zaatakowały stację radiolokacyjną na okupowanym przez Rosję Krymie, która służy do wczesnego wykrywania celów powietrznych. „Do ataku doszło we wtorek” – przekazał Sztab Generalny armii w Kijowie.
Rankiem 30 stycznia Siły Zbrojne Ukrainy z sukcesem uderzyły w stację radiolokacyjną rosyjskiego systemu obrony powietrznej w pobliżu wsi Rozdolne na tymczasowo okupowanym Krymie
— oświadczono w komunikacie na Telegramie.
Rozdolne znajduje się w północno-wschodniej części Półwyspu Krymskiego, który Federacja Rosyjska zaanektowała w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Władze w Kijowie i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.
16:30. Stan długu państwowego
Dług państwowy i gwarantowany przez państwo Ukrainy wzrósł w grudniu 2023 r. o 4,49 mld dolarów i na dzień 31 grudnia wyniósł 145,32 mld dolarów - informuje służba prasowa Ministerstwa Finansów.
16:24. Ukraińska 63. Brygada Zmechanizowana w akcji
Ministerstwo obrony Ukrainy zamieściło w sieci nagranie prezentujące jak 63. Brygada Zmechanizowana niszczy rosyjskie czołgi i BWP.
16:00. Trwa dekomunizacja przestrzeni publicznej
Obwód lwowski jako pierwszy na Ukrainie zakończył dekomunizację - podały regionalne władze. Nie ma tam już sowieckich pomników: w 2023 roku rozebrano ich 312.
15:40. Okolice Awdijiwki
Kompania uderzeniowa FPV 47 Brygady Zmechanizowanej trafia rosyjski czołg.
15:30. Ukraińcy uderzyli w stację radorową Rosjan
Siły Zbrojne Ukrainy uderzyły skutecznie w stację radarową okupantów na tymczasowo okupowanym Krymie - podał StratCom Sił Zbrojnych Ukrainy.
15:05. Brytyjski resort obrony: Przypadkowe zrzuty bomb przez Rosjan wskazują na przemęczenie lotników
Coraz częstsze przypadki przypadkowego zrzucania bomb przez rosyjskie samoloty nad własnym terytorium wskazują na przemęczenie ich załóg oraz niedostateczne przeszkolenie - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołano podaną 27 stycznia przez niezależny rosyjski kanał Astra na platformie Telegram informację, że rosyjski samolot przypadkowo zrzucił nad wioskami w okolicach Biełgorodu dwie niekierowane bomby burzące FAB-250. Pierwsza z nich spadła na gospodarstwo we wsi Postnikow, a druga - na ulicę we wsi Strieleckoje, co spowodowało ewakuację do 150 cywilów w promieniu 500 metrów.
Jak wskazano, to czwarty przypadek w tym miesiącu przypadkowego zrzucenia przez rosyjskie samoloty bomb nad własnym terytorium i piąty w ciągu roku, bo pierwszy z nich miał miejsce nad Biełgorodem 20 kwietnia 2023 r.
Nie jest możliwe potwierdzenie, czy takie incydenty zdarzają się z powodu wadliwych procedur w czasie uzbrajania samolotu przed wylotem, czy błędnego uruchamiania przez załogę podczas misji. Prawdopodobnie jest to kombinacja obu czynników. Zwiększająca się częstotliwość tych zdarzeń prawdopodobnie pokazuje stopień zmęczenia rosyjskich załóg lotniczych i obsługi naziemnej na linii frontu, jak również ujawnia niedostateczne przeszkolenie
— napisano.
14:50. Pożar w centrum Moskwy
Pali się budynek, w którym mieści się biuro Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej.
14:20. Co z ciałami jeńców?
Rosja nie wykazuje zamiaru zwrotu ciał jeńców wojennych rzekomo z rozbitego Ił-76 i informuje wywiad wojskowy Ukrainy.
Rosja cały czas utrzymuje, że rosyjski samolot wojskowy, który rozbił się w zeszłym tygodniu w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, został zniszczony przez siły ukraińskie oraz że przewoził 65 ukraińskich jeńców. Ukraina kwestionuje narrację Rosji i żąda międzynarodowego śledztwa, na co Moskwa się nie zgadza. Ukraina zwraca uwagę, że poza twierdzeniami Rosji nie ma obecnie żadnych dowodów na obecność jeńców wojennych na pokładzie rozbitego samolotu.
13:00. Zełenski: Rosja wystrzeliła już ponad 330 rakiet
Od początku roku Rosja wystrzeliła nad ukraińskimi miastami ponad 330 rakiet i około 600 dronów bojowych, dlatego kontrola nad ukraińskim niebem jest niezwykle ważna - uważa prezydent Wołodymyr Zełenski.
„Od początku roku Rosja wystrzeliła w miastach Ukrainy ponad 330 rakiet różnego typu i około 600 dronów bojowych. Aby wytrzymać taką presję terrorystyczną, potrzebna jest wystarczająco silna osłona powietrzna. I taką tarczę powietrzną budujemy wspólnie z naszymi partnerami”
- napisał Zełenski na portalu X i dodał:
„Musimy zapewnić Ukrainie kontrolę nad jej przestrzenią powietrzną, co ma również kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa na ziemi – od pozycji na linii frontu po szpitale i szkoły na tyłach”.
11:30. Wybuch na obrzeżach Moskwy
11:00. Atak rakietowy na hotel w Myrnohradzie w obwodzie donieckim
W obwodzie donieckim Rosjanie w nocy uderzyli na Myrnohrad, w wyniku czego jedna osoba zginęła, a druga została ranna - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Doniecka Wadym Fiłaszkin.
„W wyniku nocnego ataku na Myrnoghad jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna. Rosjanie wystrzelili rakietę w oficynę hotelu – w chwili ataku w hotelu przebywało około 30 osób” - czytamy we wpisie Fiłaszkina.
Gubernator twierdzi, że armia rosyjska ostrzeliwała Myrnohrad z kompleksu rakiet przeciwlotniczych S-300. Zmarły to 38-letni mężczyzna, który wracał z pracy rowerem do domu. 50-letnia kobieta została ranna i przewieziona do szpitala na leczenie.
10:45. Projekt konkluzji szczytu UE: dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy i potrzeba pilnej dostawy amunicji i rakiet
„Przywódcy jutrzejszym szczycie UE mają zadeklarować, że będą nadal wspierać militarnie Ukrainę i podkreślić pilną potrzebę przyspieszenia dostaw amunicji i rakiet, zwłaszcza w świetle zobowiązania do dostarczenia Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej” - wynika z najnowszego projektu konkluzji szczytu UE, do której dotarła Polska Agencja Prasowa.
Specjalny szczyt UE odbędzie się jutro w Brukseli.
Rada Europejska - jak wynika z projektu konkluzji szczytu UE, który widziała PAP - ma potwierdzić determinację Unii Europejskiej i państw członkowskich, aby w dalszym ciągu zapewniać Ukrainie „terminowe, przewidywalne i trwałe wsparcie wojskowe, w szczególności za pośrednictwem Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju i Misji Wsparcia Wojskowego UE, a także poprzez bezpośrednią pomoc dwustronną ze strony państw członkowskich, zgodnie z potrzebami Ukrainy”.
Przywódcy mają ponownie podkreślić również pilną potrzebę przyspieszenia dostaw amunicji i rakiet, zwłaszcza w świetle zobowiązania do dostarczenia Ukrainie miliona sztuk amunicji artyleryjskiej. Szczyt UE ma też wezwać państwa członkowskie do przyspieszenia składania niezbędnych zamówień na dostawy amunicji.
10:15. Armia poinformowała o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu Su-34
Siły zbrojne Ukrainy zestrzeliły samolot myśliwsko-bombowy Su-34 – poinformowały we wtorek media z powołaniem na rzecznika sztabu generalnego armii Andrija Kowalowa. W ocenie strony ukraińskiej od początku otwartej fazy inwazji Rosjanie stracili ogółem 333 samoloty.
Kowalow oświadczył w programie telewizyjnym, że Su-34 został zestrzelony w poniedziałek w obwodzie ługańskim – doniosła państwowa agencja informacyjna Ukrinfom.
Dane na temat zestrzelonego samolotu pojawiły się w grafice sztabu generalnego z podsumowaniem codziennych frontowych strat Rosjan. Powiadomiono w niej, że zniszczono „332+1” samolotów oraz 324 śmigłowce.
10:00. Sytuacja na granicy z Ukrainą
Funkcjonariusze SG odprawili w poniedziałek na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 17,2 tys. osób. W druga stronę 19 tys. osób – poinformowała we wtorek na X straż graniczna.
Ogółem od 24 lutego 2022 r., czyli od agresji Rosji na Ukrainę, funkcjonariusze straży granicznej odprawili na przejściach z Ukrainy do Polski ponad 18,8 mln osób, a z Polski do Ukrainy ponad 16,9 mln osób.
10:00. ISW: Rosja podsyca nacjonalizm
Rosja prawdopodobnie podsyca nastroje neoimperialistyczne i nacjonalistyczne w krajach europejskich, aby wbić klin między Ukrainę i jej zachodnich sąsiadów, takich jak Rumunia i Węgry - ocenił w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Analitycy zinterpretowali w ten sposób wypowiedzi polityków w obu krajach. Przypomnieli, że Laszlo Toroczkai, przewodniczący skrajnie prawicowego ugrupowania Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank), które ma swoich przedstawicieli w parlamencie węgierskim, powiedział 27 stycznia br., że w razie przegranej Ukrainy w wojnie z Rosją Węgry powinny zgłosić roszczenia do ukraińskiego obwodu zakarpackiego.
09:15. Pożar w obwodzie kijowskim po ataku dronów
Szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Rusłan Krawczenko poinformował, że w nocy szczątki rosyjskiego drona spadły na teren jednego z przedsiębiorstw. Uszkodzony został budynek administracyjny i hala, doszło do pożaru, według wstępnych doniesień nie było ofiar.
08:30. Rosja wystrzeliła trzy grupy Shahedów
Ostatniej nocy armia Rosji wystrzeliła w kierunku celów na Ukrainie trzy grupy irańskich dronów uderzeniowych typu Shahed; nasze siły obrony powietrznej zniszczyły 15 z 35 maszyn, jednak część z nich spadła na obiekty cywilne – poinformowała ukraińska armia i władze lokalne.
„W nocy 30 stycznia 2024 r. wróg atakował z zastosowaniem 35 dronów uderzeniowych typu Shahed-136/131 z trzech kierunków: Primorsko-Achtarska, Kurska (Rosja) i Czaudy na (okupowanym przez Rosję) Krymie oraz (z użyciem) dwóch rakiet manewrujących S-300 w obwodzie donieckim” – ogłosiły Siły Powietrzne Ukrainy.
15 dronów zostało zniszczonych w obwodach: mikołajowskim, sumskim, czerkaskim, kirowohradzkim, dniepropietrowskim, charkowskim, chersońskim oraz kijowskim.
„Część dronów uderzeniowych przeciwnik skierował na terytoria przyfrontowe, starając się uszkodzić infrastrukturę paliwowo-energetyczną, a także obiekty wojskowe i cywilne przy linii frontu oraz na granicy z Federacją Rosyjską” – wyjaśniono w komunikacie.
07:30. Rosja i Białoruś połączą propagandę państwową
Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka podpisali rozporządzenie o stworzeniu wspólnego holdingu medialnego Państwa Związkowego tworzonego przez Rosję i Białoruś - podał portal The Moscow Times, podkreślając, że oznacza to połączenie propagandy państwowej.
Decyzja ta, jak podał portal, zapadła na poniedziałkowym spotkaniu Putina i Łukaszenki w Petersburgu. The Moscow Times przypomina, że Łukaszenka mówił o idei powołania wspólnego holdingu medialnego jeszcze w 2021 roku, gdy proponował, by skoncentrować w nim środki finansowe, które w tym czasie rozdzielone były pomiędzy rozmaite media państwowe.
The Moscow Times przypomina, że od początku inwazji na Ukrainę władze rosyjskie inwestują ogromne fundusze w propagandę, czyli media państwowe. Jednocześnie jednak te media tracą odbiorców. Według prokremlowskiego Ogólnorosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM) odsetek Rosjan, którzy nie oglądają telewizji państwowej wzrósł aż do 31 proc. w 2023 roku z 13 proc. w roku 2018.
Na poniedziałkowe spotkanie Putina i Łukaszenki zwracają uwagę analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Oceniają oni, że spotkanie było postępem w zabiegach Kremla, by głębiej zintegrować Białoruś ze strukturami Państwa Związkowego. Putin i Łukaszenka zaakceptowali trzy porozumienia dotyczące m.in. koordynacji polityki zagranicznej obu krajów.
Łukaszenka wyjaśnił także, że Moskwa i Mińsk współpracują ze sobą w Afryce i zapewnił, że koordynował z Putinem swą wizytę w krajach Afryki w grudniu 2023 roku.
Analitycy ISW przypominają, że Łukaszenka wcześniej opierał się wysiłkom Kremla zmierzającym do głębszej integracji Białorusi ze strukturami Państwa Związkowego. Jednak po nieudanym buncie rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera, w którym Łukaszenka podobno odegrał rolę mediatora, i po śmierci założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, możliwości stawiania dalszego takiego oporu mogły się zmniejszyć - podsumowuje ISW.
00:00. Rozmowa Zełenski-Szmyhal
Odbyłem merytoryczne spotkanie z premierem Denysem Szmyhalem. To spotkanie strategiczne na temat całej pierwszej połowy roku w ramach współpracy z naszymi sąsiadami w Unii Europejskiej. Omówiliśmy szczegóły planowanej współpracy międzyrządowej z Polską, Słowacją, Czechami, Rumunią i Bułgarią. Porozumienia, które już obowiązują. Porozumienia, które musimy osiągnąć. To było bardzo pouczające spotkanie
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Przywództwo w polityce sąsiedzkiej jest tym, co daje przywództwo całej polityce państwa. I jestem wdzięczny każdemu z naszych sąsiadów - każdemu krajowi, każdemu przywódcy, który skłonny jest do utrzymywania (…) wzajemnie korzystnych stosunków i popiera realizację naszych porozumień. Produktywność w relacjach z każdym sąsiadem w Unii Europejskiej jest niezbędna
— podkreślił.
Dziękuję wszystkim na świecie, którzy pomagają! Dziękuję wszystkim którzy działają na rzecz Ukrainy, na rzecz naszych wojowników, aby nasze siły obronne i bezpieczeństwa Ukrainy miały większe możliwości
— dodał Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/680045-relacja-706-dzien-wojny-ukraincy-zestrzelili-su-34