„Przyszłość Włoch i Unii Europejskiej zależy nieuchronnie od Afryki” - przekonywała dziś w Rzymie premier Giorgia Meloni otwierając szczyt Włochy-Afryka poświęcony przedstawieniu włoskiej koncepcji rozwoju kontynentu afrykańskiego w oparciu o tzw. plan Mattei. Udział w nim biorą przywódcy instytucji UE i delegacje 46 krajów afrykańskich, wśród nich 25 szefów państw i rządów.
Do siedziby Senatu, Palazzo Madama, obok przywódców państw i instytucji unijnych, przybyli także przedstawiciele 25 międzynarodowych organizacji, w tym Unii Afrykańskiej. To pierwsza międzynarodowa inicjatywa od chwili objęcia przez Włochy 1 stycznia przywództwa w G7.
„Nasza przyszłość zależy od przyszłości kontynentu afrykańskiego”
W inauguracyjnym przemówieniu premier Meloni mówiła, że „Włochy, Europa, UE i cały świat nie mogą rozważać swej przyszłości bez wzięcia pod uwagę Afryki”.
Nasza przyszłość zależy nieuchronnie od przyszłości kontynentu afrykańskiego
— mówiła zapowiadając, że kontynent ten ten będzie miał w agendzie włoskiego przewodnictwa w G7 „honorowe miejsce”.
Możliwe jest zapisanie nowego rozdziału w naszych relacjach, opartego na współpracy na równych prawach, dalekiej od grabieżczych pokus i dobroczynnego podejścia
— dodała.
Plan Mattei i alternatywa dla dostaw energii z Rosji
Jako podstawę współpracy Meloni wskazała promowany przez jej rząd tzw. Plan Mattei, przyjęty przez obie izby parlamentu. Jego celem jest strategiczne partnerstwo, także gospodarcze, z państwami Afryki i rozwiązanie problemów, leżących u podstaw masowej migracji.
Patronem projektu jest przedsiębiorca i polityk Enrico Mattei (1906-1962), założyciel koncernu energetycznego ENI, zaangażowany we współpracę z krajami afrykańskimi.
Plan przewiduje między innymi partnerstwo energetyczne, gospodarcze wsparcie dla krajów tego kontynentu w zamian za kontrolę migracji; a to ma też pomóc zgodnie z zamierzeniami rządu w walce z gangami przemytników migrantów. Kolejne sektory działań to rolnictwo, edukacja i zdrowie.
Włochy chcą zaangażować w ten plan UE i stąd obecność na rzymskich obradach szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczących Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego Charles’a Michela i Roberty Metsoli.
Włoska premier zapowiedziała w swoim wystąpieniu przeznaczenie na ten plan 5,5 miliarda euro.
W dalekosiężnych planach włochy mają być przekształcone w swego rodzaju węzeł dostaw energii z Afryki do Europy - w miarę jak Europa stara się ograniczać zależność od rosyjskich dostaw ropy i gazu po inwazji Moskwy na Ukrainę.
Inicjatywy dla Afryki
Ogłosiła następnie takie inicjatywy, jak ośrodek kształcenia ekspertów w dziedzinie energii odnawialnej w Maroku, projekty edukacyjne w Tunezji, inicjatywy dotyczące służby zdrowia na Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz inne w Algierii, Mozambiku, Egipcie, Kongo, Etiopii i Kenii.
Szefowa KE Ursula von der Leyen wyraziła przekonanie, że rządowy włoski plan umacnia partnerstwo w Afryką.
Interesy i losy Afryki oraz Europy są bardziej złączone niż kiedykolwiek wcześniej
— oceniła.
Von der Leyen położyła nacisk na konieczność walki z przemytnikami migrantów.
Trzeba położyć kres temu straszliwemu handlowi i jednocześnie stworzyć legalne drogi alternatywne dla szlaków śmierci
— powiedziała.
czytaj także:
PAP, platforma X/rdm
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/679972-przyszlosc-europy-zalezy-od-afryki-szczyt-wlochy-afryka