Trwa 701. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 25 stycznia 2024 r.
19:30. Obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła rakietę nad rejonem Mikołajowa
Obrona przeciwlotnicza wyeliminowała rosyjski pocisk powietrzny Kh-59 nad obwodem mikołajowskim - poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne.
„Pocisk powietrzny kierowany Kh-59 wystrzelony z rosyjskiego myśliwca Su-34 został zniszczony w obwodzie mikołajowskim” - czytamy w komunikacie wojska na Telegramie.
19:20. W Kijowie otwarto pierwsze inteligentne schronisko
Koszt jego budowy wyniósł 415 tys. dolarów. Powstało w podziemiach Politechniki Kijowskiej, jednorazowo może w nim znaleźć schronienie 300 osób.
19:00. Szwecja jednak porozmawia z Węgrami
Premier Szwecji Ulf Kristersson zaproponował, że w przyszłym tygodniu spotka się w Brukseli z Viktorem Orbánem, wyraził przy tym nadzieję na usunięcie pozostałych przeszkód utrudniających Sztokholmowi przystąpienie do NATO.
18:50. Rosjanie twierdzą, że Ił-76 został zestrzelony przez ukraińską rakietę
Rosyjska komisja śledcza opublikowała aktualne informacje na temat rozbitego samolotu, twierdząc, że został zestrzelony przez ukraińską rakietę.
„Wstępne wyniki czynności dochodzeniowo-śledczych, w tym wstępne dane z oględzin miejsca zdarzenia, pozwalają stwierdzić, że samolot został zaatakowany rakietą przeciwlotniczą z terytorium Ukrainy” – podsumowano.
Komisja stwierdziła, że zginęło „ponad 60 wziętych do niewoli ukraińskich żołnierzy”, a także sześciu członków załogi i nieokreślona liczba rosyjskich żołnierzy.
Ukraińska agencja wywiadowcza (GUR) nie potwierdziła, czy Ukraina zestrzeliła samolot ani kto był na pokładzie. Niektóre kraje zachodnie i sama Ukraina oskarżyły Rosję o oszustwo – mające na celu osłabienie międzynarodowego poparcia dla Kijowa.
- Rosja przyzwyczaiła nas do kłamstwa w tych sprawach – powiedział wcześniej zastępca rzecznika francuskiego ministerstwa spraw zagranicznych Christophe Lemoine.
18:45. Kułeba: Niektórzy nadal nie rozumieją, że Putin to zło, które należy wyeliminować
Niektórzy partnerzy międzynarodowi nadal uważają, że rosyjski dyktator Władimir Putin popełnił poważny błąd, rozpoczynając agresję na Ukrainę, zamiast postrzegać ją jako zło, które musi zniknąć z polityki międzynarodowej - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla „Foreign Affairs”
Według niego tak właśnie postrzegają Putina niektórzy przyjaciele, pomimo wszystkich lekcji, jakich jakich udzielił światu Putin przez ostatnie 20 lat swoich rządów i licznych nieudanych prób zawarcia z nim porozumienia czy zresetowania stosunków.
17:35. Szef Sztabu Generalnego WP rozmawiał z naczelnym dowódcą wojsk Ukrainy
Podczas rozmowy telefonicznej szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła zapewnił naczelnego dowódcę Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Walerija Załużnego o dalszym wsparciu ukraińskich sił zbrojnych. Generałowie rozmawiali też o współpracy szkoleniowej i wnioskach z działań wojennych.
„Omówienie aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w Ukrainie, współpracy w zakresie kontynuacji szkolenia żołnierzy na terenie Polski oraz wykorzystanie wniosków z działań bojowych żołnierzy ukraińskich w szkoleniu polskich sił zbrojnych to najważniejsze tematy rozmowy telefonicznej szefa SGWP i naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy” - czytamy.
Jak dodano, gen. Kukuła podczas rozmowy zapewnił gen. Załużnego o dalszym wsparciu ukraińskich sił zbrojnych.
16:30. Ukraina rozpocznie w tym roku budowę czterech reaktorów jądrowych
Ukraina spodziewa się rozpocząć prace budowlane nad czterema nowymi reaktorami jądrowymi latem lub jesienią tego roku, chcąc zrekompensować utracone w czasie wojny moce energetyczne.
Bloki – dwa oparte na sprzęcie rosyjskim i dwa wykorzystujące zachodnią technologię – powstaną w elektrowni atomowej Chmielnicki na zachodzie Ukrainy.
Trzy elektrownie jądrowe na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę wytwarzają ponad 55% zapotrzebowania kraju na energię elektryczną, ale Kijów chce rozbudować ten sektor, aby pomóc zrekompensować zaanektowaną przez Rosję największą elektrownię jądrową w Europie w Enerhodarze na Zaporożu.
16:00. Ukraińcy zestrzelili pocisk Ch-59 nad obwodem mikołajowskim
Pocisk miał zostać wystrzelony przez myśliwiec Su-34.
15:40. Do Kijowa przybył szef MSZ Litwy
Do stolicy Ukrainy przyjechał minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielus Landsbergis. To ósma wizyta Landsbergisa na Ukrainie od czasu rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 r.
„Wracam do stolicy najbardziej inspirujących Europejczyków, jakich kiedykolwiek spotkałem, aby dowiedzieć się, jak Litwa może pomóc jeszcze bardziej. Chwała Ukrainie!” – napisał Landsbergis na platformie X.
15:30. Kosiniak-Kamysz rozmawiał z ministrem obrony Niemiec
Rozmowa dotyczyła m.in. „skutecznej pomocy dla Ukrainy”.
15:15. Włoski Senat zatwierdził przepisy dotyczące przekazywania pomocy militarnej Ukrainie do 31 grudnia 2024 roku
Agencja ANSA pisze, że przepisy poparło 113 senatorów, 18 głosowało przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz przepisy trafią do izby niższej parlamentu.
15:00. Daria Trepowa skazana na 27 lat więzienia
Została skazana za udział w zamachu, w którym zginął prowojenny bloger Władlen Tatarski. Do zamachu doszło 2 kwietnia 2023 roku w petersburskim lokalu Street Food Bar nr 1 należącym do Jewgienija Prigożyna, twórcy Grupy Wagnera. Podczas wieczorku autorskiego prowojennego blogera Władlena Tatarskiego Daria Trepowa wręczyła mu prezent w postaci statuetki. Rosyjscy śledczy twierdzą, że w figurce umieszczono zdalnie odpalany ładunek wybuchowy o mocy odpowiadającej 100-200 g trotylu.
Kilka minut później doszło do eksplozji, w wyniku której Tatarski zginął, a ponad 30 osób zostało rannych. Kobieta zdążyła opuścić lokal tuż przed wybuchem.
Trepowa została oskarżona o popełnienie ataku terrorystycznego, nielegalny handel urządzeniami wybuchowymi oraz fałszerstwo dokumentów. Maksymalna kara łącznie za te artykuły wynosi 30 lat więzienia, a prokuratura zwróciła się do sądu o skazanie kobiety na 28 lat. Sąd uznał Trepową za winną wszystkich trzech zarzutów.
Trepowa przyznała się jedynie do posługiwania się fałszywymi dokumentami i zapewnia, że nie miała zamiaru wyrządzić krzywdy Tatarskiemu. Twierdzi, że została wrobiona oraz, że była przekonana, że w figurce ukryte było urządzenie podsłuchowe.
Śledczy twierdzą, że morderstwo Tatarskiego zostało „starannie przygotowane” w Ukrainie.
14:30. Na pokładzie Iła-76 byli przedstawiciele rosyjskich władz?
Na pokładzie samolotu Ił-76, który rozbił się wczoraj w obwodzie biełgorodzkim w Rosji, mieli znajdować się przedstawiciele rosyjskich władz cywilnych i wojskowych, lecz w ostatniej chwili nie zezwolono im na lot - powiadomił w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow, donosi PAP.
13:00. Putin z wizytą w Królewcu
Rosyjska agencja informacyjna RIA informuje, że prezydent Władimir Putin przybył do Królewca. Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że wizyta nie miała na celu wysłania wiadomości do NATO. Kreml stwierdził jednak, że „militarystyczne wypowiedzi państw bałtyckich” świadczą o zagrożeniu dla Kaliningradu.
Agencja Tass podaje, że plan podróży Putina obejmuje wizytę studentów na tamtejszym uniwersytecie oraz spotkanie z gubernatorem regionu. Poinformowano również, że Putin formalnie otworzy fabrykę produkującą baterie słoneczne.
12:20. Straty Rosjan
Według strony ukraińskiej od początku wojny Rosja straciła ok. 379 610 żołnierzy, w tym 950 w ciągu ostatniej doby. Dodatkowo: 6 257 czołgów, 11 621 pojazdów opancerzonych, 9 067 zestawów artyleryjskich, 972 wyrzutnie rakiet, 660 zestawów przeciwlotniczych, 331 samolotów, 324 śmigłowce, 7 033 bezzałogowe statki powietrzne, 1 844 pociski manewrujące, 23 jednostki nawodne, 1 okręt podwodny, 12 044 pojazdów (w tym cystern) i 1 420 jednostek sprzętu specjalnego.
12:00. Od początku wojny w Ukrainie zginęło 521 dzieci
W wyniku działań wojennych na Ukrainie śmierć poniosło 521 dzieci - podaje ukraińska prokuratura generalna. Z jej komunikatu wynika, że 1 213 dzieci zostało rannych w wyniku toczących się na Ukrainie walk. 24 stycznia rannych zostało dwóch nastolatków - 16-latek z miejscowości Hirnyk, w obwodzie donieckim oraz 17-latek z wsi Rohan w obwodzie charkowskim.
11:40. Rosja informuje o znalezieniu dwóch czarnych skrzynek należących do samolotu Ił-76
Rosja poinformowała o znalezieniu dwóch czarnych skrzynek należących do samolotu Ił-76, który rozbił się w środę w pobliżu Biełgorodu - poinformowało Radio Wolna Europa, powołując się na rosyjskie media.
Czarne skrzynki zostaną dostarczone do Moskwy, gdzie zostaną dokładnie zbadane.
11:00. Cyberatak wymierzony w Naftohaz
Największa ukraińska firma naftowo-gazowa, Naftohaz, poinformowała, że padła ofiarą „cyberataku na dużą skalę” na jedno ze swoich centrów danych. Informuje za pośrednictwem swojego kanału Telegram, że „strona internetowa i call center są obecnie wyłączone”.
10:30. ISW: Rosja próbuje wykorzystywać katastrofę samolotu wojskowego Ił-76, by siać dezintegrację w Ukrainie
Najnowszy raport ISW ostrzega, że Rosja próbuje wykorzystywać katastrofę samolotu wojskowego Ił-76, by siać dezintegrację w Ukrainie oraz podzielić państwa zachodnie ws. dalszej pomocy militarnej dla Kijowa. Jak podaje Rosja, samolotem transportowani byli ukraińscy jeńcy.
10:25. Ukraińska SBU przyznaje się do pożaru w rafinerii ropy naftowej w Tuapse w Rosji
Suspilne donosi, że źródła powiedziały, że „ta elektrownia dostarcza paliwo rosyjskim żołnierzom. Skład ropy naftowej został zaatakowany przez drony. W wyniku pożaru zakład wstępnego przetwarzania produktów naftowych został uszkodzony”.
10:00. Pożary w zakładach paliwowych w Rosji
09:45. Ukraina potrzebuje sprzętu do zwalczania dronów
Andriej Kowalenko, porucznik Sił Zbrojnych Ukrainy, stwierdził, że ukraińskie siły obronne pilnie potrzebują mobilnego sprzętu przeznaczonego do zwalczania dronów.
Istnieją mobilne urządzenia do walki elektronicznej, które są instalowane na czołgach w celu ochrony przed przybyciem kamikadze FPV poprzez zagłuszanie sygnału. Takie mobilne urządzenia do walki elektronicznej już dawno powinny stać się modne
— powiedział Kowalenko w jednym z odcinków projektu „O wojnie”, przygotowanym przez Ukrinform i Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
08:55. ISW: Rosja wykorzystuje zestrzelenie samolotu Ił-76 do destabilizacji sytuacji na Ukrainie
Rosja wykorzystuje zestrzelenie jej transportowego samolotu wojskowego Ił-76 do podżegania sporów wśród Ukraińców i podważania w państwach Zachodu sensu dalszego udzielania Ukrainie wsparcia wojskowego - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Analitycy amerykańskiego think tanku przypomnieli, że po środowej katastrofie Iła-76 w graniczącym z Ukrainą obwodzie biełgorodzkim, szef komisji obrony Dumy Państwowej, niższej izby parlamentu Rosji, Andriej Kartapołow stwierdził, że Ukraińcy celowo zestrzelili samolot mając świadomość, że na jego pokładzie są ukraińscy jeńcy, których miano wymienić na jeńców rosyjskich. ISW pisze też, że szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, przebywający w Nowym Jorku na posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa ONZ, oskarżył Ukrainę o terroryzm.
W ocenie ISW takie wypowiedzi mają na celu podżeganie wewnętrznych sporów na Ukrainie i podważanie zaufania do władz tego kraju, co wpisuje się w szereg innych działań rosyjskiej propagandy mających na celu osłabienie wizerunku Ukrainy również w oczach jej obywateli.
Zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie wymiana jeńców wojennych jest drażliwym zagadnieniem, a los jeńców, co naturalne, wywołuje emocjonalne reakcje - twierdzi ISW. Dodaje, że rosyjscy urzędnicy wysunęli bezpodstawne twierdzenia, że Ukraińcy zestrzelili samolot używając amerykańskich lub niemieckich systemów rakietowych. Najprawdopodobniej ma to na celu próbę zniechęcenia zachodnich rządów do dostarczania Ukrainie systemów obrony przeciwlotniczej niezbędnych do dalszej obrony Ukrainy - ocenia think tank.
08:27. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła 11 z 14 dronów wystrzelonych przez Rosję
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła ostatniej nocy 11 z 14 dronów kamikadze Shahed-136/131 irańskiej produkcji, wystrzelonych przez wojska rosyjskie; Rosjanie odpalili też pięć pocisków rakietowych S-300 - poinformowały rano Siły Powietrzne Ukrainy.
Według ukraińskich wojskowych drony zostały wystrzelone z rejonu primorsko-achtarskiego znajdującego się nad Morzem Azowskim w Rosji, a także z przylądka Czauda na okupowanym Krymie..
Ponadto Rosjanie wystrzelili cztery rakiety kierowane S-300 z obwodu biełgorodzkiego i jeden z okupowanego obwodu donieckiego; celem tych pocisków były okolice Charkowa. O ewentualnych zniszczeniach lub ofiarach ataku rakietowego armia ukraińska nie informuje.
Agencja Reutera poinformowała natomiast, powołując się na gubernatora położonego na południu Ukrainy obwodu odeskiego Ołeha Kipera, że dwie osoby zostały ranne podczas nocnego ataku na Odessę.
„Pomimo skutecznej i owocnej pracy obrony powietrznej w celu odparcia ataków wroga, w Odessie został trafiony obiekt przemysłowy, a uszkodzeniu uległy budynki mieszkalne i infrastruktura cywilna” - oświadczył Kiper na Telegramie.
07:20. Komplikuje się sytuacja w Kongresie wokół dalszej pomocy dla Ukrainy
Lider Republikanów w Senacie USA Mitch McConnell wyraził wątpliwość, czy wobec nacisków Donalda Trumpa partia powinna poprzeć negocjowaną od miesięcy ustawę wiążącą pomoc dla Ukrainy z reformami imigracyjnymi. Według źródeł PAP, szanse na przyjęcie przez Kongres środków na wsparcie Ukrainy oddalają się, choć rozważane są różne pomysły.
00:00. Zełenski: Rosjanie igrają z życiem ukraińskich więźniów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w środę wieczorem do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie katastrofy rosyjskiego samolotu Ił-76, który według Moskwy przewoził ukraińskich więźniów w drodze na wymianę.
Jest oczywiste, że Rosjanie igrają z życiem ukraińskich więźniów, z uczuciami ich krewnych i emocjami naszego społeczeństwa
— oświadczył w swoim codziennym przemówieniu Wołodymyr Zełenski. Prezydent nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, że ofiarami katastrofy rzeczywiście byli więźniowie z Ukrainy.
We wtorek Ukraina i Rosja miały przeprowadzić wymianę jeńców. Rosjanie oświadczyli, że nie doszło do niej, gdyż samolot z 65 ukraińskimi jeńcami wojennymi na pokładzie został zestrzelony przez Ukraińców. Strona ukraińska oświadczyła wcześniej, że Ił-76 przewoził pociski rakietowe S-300.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/679486-relacja-701-dzien-wojny-zelenski-wzywa-do-sledztwa