Pomimo wielu obietnic, składanych przez członków rządu Viktora Orbana, Węgry będą ostatnim krajem, który zagłosuje za przystąpieniem Szwecji do NATO – komentują węgierskie media po wtorkowej decyzji tureckiego parlamentu popierającej akcesję Szwecji do Sojuszu.
Turcy zawstydzili Węgry, zwłaszcza po wcześniejszej obietnicy Viktora Orbana, że Zgromadzenie Narodowe (węgierski parlament – PAP) nie będzie ostatnim, które ratyfikuje przystąpienie Szwecji do NATO
— napisał dziennik „Nepszava”.
Portal Telex przypomina, że minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto jeszcze w połowie grudnia złożył podobną obietnicę.
Wielkie Zgromadzenie Narodowe Turcji (jednoizbowy parlament) ratyfikowało we wtorek zdecydowaną większością głosów wniosek Szwecji o przystąpienie do NATO. Teraz decyzja czeka jeszcze na podpis prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana.
Orban zaprosił szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona na rozmowy do Budapesztu w celu „wzmocnienia węgiersko-szwedzkich stosunków dwustronnych poprzez pogłębienie wzajemnego zaufania”.
W odpowiedzi na propozycję Orbana szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem stwierdził, że Sztokholm „nie widzi powodu do negocjacji z Węgrami”.
Ta rozmowa o zaufaniu i wzajemnym szacunku jest kluczowym elementem tragikomedii, która trwa od prawie dwóch lat i jest być może najlepszym sposobem na opisanie węgierskiego sprzeciwu wobec przystąpienia Szwecji do NATO
— ocenił portal HVG.
Z kolei prorządowy „Magyar Nemzet” przypomina, że Sztokholm prosi Budapeszt o przegłosowanie protokołu akcesyjnego, jednocześnie atakując Węgry „na kilku frontach”.
Relacje pomiędzy Szwecją a Węgrami wciąż nie są przyjazne i wydaje się, że akcesja do NATO nie jest priorytetem dla Sztokholmu – ocenił w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas. Według niego w partii Fidesz wciąż toczy się debata na ten temat, a przyczyną sprzeciwu mają być rozpowszechniane w Szwecji materiały krytykujące stan węgierskiej demokracji.
Decyzja tureckiego parlamentu
We wtorek, jeszcze przed decyzją tureckiego parlamentu, opozycyjna Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) wezwała do zwołania nadzwyczajnej sesji parlamentu w celu ratyfikacji protokołu przystąpienia Szwecji do NATO.
W przeszłości opozycja wielokrotnie wzywała do przyspieszenia głosowania w tej sprawie, jednak rządząca koalicja Fidesz-KDNP była temu przeciwna.
Szwecja wraz z Finlandią złożyły wnioski o przystąpienie do NATO po pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim; Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia 2023 roku.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/679357-kiedy-budapeszt-zaglosuje-za-przystapieniem-szwecji-do-nato