Premier Węgier Viktor Orban zaprosił szefa szwedzkiego rządu Ulfa Kristerssona na rozmowy w sprawie przystąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Węgry i Turcja to ostatni członkowie NATO, którzy nie wyrazili jeszcze zgody na akcesję. „Dziś zaprosiłem premiera (Szwecji) Ulfa Kristerssona do złożenia wizyty na Węgrzech i na negocjacje w sprawie przystąpienia Szwecji do NATO” – napisał Orban na portalu X. Rozmowy mogą się jednak nie odbyć, bo szef szwedzkiej dyplomacji, nie widzi ich potrzeby.
O zaproszeniu poinformował też rzecznik prasowy premiera Szwecji Bertalan Havasi.
Rozmowy będą koncentrować się na przystąpieniu Szwecji do NATO i wzmocnieniu stosunków dwustronnych między Węgrami a Szwecją poprzez pogłębienie wzajemnego zaufania
— przekazał.
W poniedziałek agencja Bloomberg poinformowała, że turecki parlament może zagłosować nad akcesją Szwecji jeszcze w tym tygodniu. Politycy węgierscy konsekwentnie podkreślali, że ich kraj nie będzie ostatnim, który wyrazi zgodę na dołączenie Sztokholmu do Sojuszu.
Relacje przyjazne czy nie?
Według szefa kancelarii premiera Orbana Gergely Gulyas w partii Fidesz wciąż toczy się debata na temat zgody Węgier na dołączenie Szwecji do NATO. Przyczyną sprzeciwu mają być rozpowszechniane w Szwecji materiały krytykujące stan węgierskiej demokracji.
Relacje pomiędzy Szwecją a Węgrami wciąż nie są przyjazne i wydaje się, że akcesja do NATO nie jest priorytetem dla Sztokholmu
— ocenił w czwartek szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyas.
Sceptycznie do pomysłu negocjacji z Węgrami odnośnie zgody na dołączenie do NATO odniósł się szef szwedzkiej dyplomacji.
Nie widzę powodu do negocjacji z Węgrami na temat ratyfikacji naszego wniosku do NATO przez węgierski parlament. jednak możemy prowadzić dialog
— oświadczył szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem w parlamencie Szwecji - Riksdagu.
Według Billstroema, który w szwedzkim parlamencie skomentował prośbę premiera Orbana, list napisany jest w dobrym tonie, innym niż komunikat na X i zostanie przeanalizowany.
Jednocześnie przypomniał, że Węgry dotychczas nie zgłaszały żądań wobec Szwecji w związku z akcesją do NATO. W jego ocenie „stosunki między Szwecją a Węgrami są dobre”.
Przedstawicieli będących w opozycji w szwedzkim parlamencie socjaldemokratów oraz wspierający rząd Szwedzcy Demokraci oświadczyli, że premier Kristersson nie powinien negocjować z Węgrami wejścia Szwecji do NATO.
Nie wiadomo kiedy głosowanie w parlamencie Węgier
Na początku tygodnia węgierskie media informowały, że głosowanie nad wnioskiem Szwecji nie znajduje się w harmonogramie wiosennej sesji węgierskiego parlamentu.
Szwecja wraz z Finlandią złożyły wnioski o przystąpienie do NATO po pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Głosowanie nad wnioskiem fińskim odbyło się pod koniec marca, tuż przed głosowaniem w tej sprawie w parlamencie tureckim; Finlandia została 31. członkiem Sojuszu 4 kwietnia 2023 roku.
CZYTAJ TAKŻE:
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/679305-orban-chce-rozmow-ze-szwecja-o-nato-sztokholm-sceptyczny