Trwa 699. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 23 stycznia 2024 r.
18:35. Rosjanie ostrzelali wioskę pod Chersoniem. Dwie ofiary
Rosyjskie lotnictwo ostrzelało we wtorek po południu wieś Sabłukiwka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; jedna osoba zginęła na miejscu, jedna zmarła w drodze do szpitala - poinformował w jednej z sieci społecznościowych szef obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin.
Rosyjskie lotnictwo zaatakowało wioskę Sabłukiwka. Uderzyli w budynek mieszkalny, w którym przebywali ludzie. Dom został całkowicie zniszczony. Obecnie wiadomo, że zginęło dwóch mieszkańców. Na miejscu ataku zginął mężczyzna. Jego tożsamość jest obecnie ustalana. Ratownicy wyciągnęli spod gruzów ciężko ranną 47-letnią kobietę. Niestety jej serce zatrzymało się w drodze do szpitala
— napisał Prokudin w jednej z sieci społecznościowych.
Obwód chersoński znajduje się na południu Ukrainy. Część tego regionu, wraz ze stolicą w Chersoniu, kontrolowana jest przez władze w Kijowie. Sąsiadujące z Krymem, położone na lewym brzegu Dniepru tereny pozostają pod okupacją Rosjan. W obwodzie toczą się walki.
18:05. Liczba zabitych przez Rosjan wzrosła do ośmiu
Liczba zabitych we wtorkowym ostrzale przez Rosjan położonego na wschodzie Ukrainy Charkowa wzrosła do ośmiu - poinformował szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow . Rany odniosło 46 osób. Wcześniej informowano o pięciu ofiarach śmiertelnych.
Ratownicy znaleźli pod gruzami ciało 9-letniej dziewczynki. Obecnie liczba ofiar śmiertelnych wynosi 8 osób
— przekazał we wtorek po południu Syniehubow na jednej z platform społecznościowych.
Charków ostrzeliwany był w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorkowy poranek. Rosyjskie pociski trafiły w domy i bloki mieszkalne. Uszkodzone zostały także budynki centrum handlowego i jednostki straży pożarnej. W jednym z bloków w wyniku porannego ostrzału całkowicie zniszczona została klatka schodowa.
17:59. Dramatyczne skutki porannych ostrzałów rosyjskich
W sieci pojawiły się zdjęcia ilustrujące skutki porannych rosyjskich ostrzałów, m.in. w obwodzie chersońskim.
17:55. Uszkodzony i porzucony rosyjski czołg T-90
Pierwszy raz od kwietnia 2023 r. odnotowano uszkodzenie rosyjskiego czołgu T-90S. Maszyna została porzucona po uderzeniu Javelina na froncie Mariinki, obwód doniecki.
16:06. Szef Pentagonu wzywa do wysłania większej liczby rakiet obrony powietrznej
Szef Pentagonu Lloyd Austin wezwał we wtorek państwa Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy do wysłania większej liczby rakiet do systemów obrony powietrznej w obliczu rosyjskich ataków rakietowych. We wtorek w formule online odbywa się pierwsze w nowym roku spotkanie grupy ministrów obrony i szefów sztabów wspierających Ukrainę.
Putin ma nadzieję, że za pomocą rakiet i dronów zdemoralizuje Ukraińców i złamie ducha walki ukraińskiego wojska. Więc zachęcam tę grupę, by sięgnąć głęboko do swoich zasobów i dostarczyć Ukrainie jeszcze więcej ratujących życie naziemnych systemów obrony powietrznej i pocisków
— powiedział Austin na rozpoczęcie wirtualnego spotkania ok. 50 przedstawicieli resortów obrony.
To pierwsze w tym roku i 18. w ogóle spotkanie grupy od jej inauguracji w kwietniu 2022 r. w bazie Ramstein w Niemczech. Amerykański minister obrony łączył się ze swojego domu, gdzie wciąż przechodzi rehabilitację po pobycie w szpitalu w związku z komplikacjami po operacji raka prostaty.
Szef Pentagonu zaznaczył, że Ukraina nadal stawia dzielny opór rosyjskim atakom i zadaje znaczące straty rosyjskiej armii. Jednocześnie namawiał państwa wspierające Ukrainę do zdecydowanej pomocy.
Jeśli stracimy zimną krew, jeśli uchylimy się, jeśli nie odstraszymy innych potencjalnych agresorów, zachęcimy tylko do większego przelewu krwi i chaosu
— ostrzegł.
Austin wspomniał o ostatnim wsparcia USA dla Ukrainy - ogłoszonym niemal miesiąc temu - lecz nie odniósł się do wciąż trwających negocjacji w Kongresie nad nowym pakietem środków na pomoc Ukrainie, bez którego dalsze wsparcie nie będzie możliwe.
Pochwalił przy tym państwa, które od ostatniego spotkania w grudniu ogłosiły nowe długoterminowe pakiety wsparcia dla Ukrainy, wymieniając Estonię, Niemcy, Łotwę, Litwę, Holandię, Norwegię, Szwecję i Wielką Brytanię. Mówił też o utworzeniu kilku koalicji państw zajmujących się wsparciem Ukrainy w sześciu obszarach, m.in. sił powietrznych, artylerii, bezpieczeństwa morskiego, odminowywania i bezpieczeństwa informatycznego. USA wraz z Francją przewodzą grupie artyleryjskiej oraz wraz z Danią i Holandią koalicji sił powietrznych.
15:50. Rosja rozmieściła w Petersburgu systemy obrony powietrznej S-300
Opublikowane na platformie X nagranie pokazuje przenoszenie systemu przeciwlotnicznego S-300 do Petersburga, miasta oddalonego od estońskiej granicy o 150 km.
Do przeniesienie sprzętu doszło po wybuchu pożaru w nadbałtyckim porcie Ust-Ługa oddalonym o ok. 100 km od Petersburga. Mieszkańcy regionu relacjonowali, że pożar poprzedziły odgłosy eksplozji; Kreml obarczył odpowiedzialnością za zdarzenie Ukrainę.
Pochodzący z czasów radzieckich system S-300, pierwotnie służący jako system obrony powietrznej, jest obecnie używany również do ataków na ukraińskie miasta.
15:20 Rosjanie powoli zdobywają kolejne tereny w i wokół Awdijiwki
Rosjanie powoli zdobywają kolejne tereny w i wokół Awdijiwki w obwodzie donieckim. W ostatnim tygodniu posunęli się do przodu na paru kierunkach, w tym udało im się opanować południowo-wschodnią część miasta – informuje dziennikarz „Bilda” Julian Roepcke.
„Podczas rosyjskiego ataku niektóre jednostki ukraińskie zostały odcięte i pojmane. Sytuacja bardzo przypomina walki o Bachmut. Miasto to broniło się osiem miesięcy zanim w końcu padło” - napisał niemiecki publicysta na platformie X.
15:10. Wzrosła liczba ofiar ataku na Charków
Co najmniej sześć osób zginęło w rosyjskich nalotach na Charków rano - poinformował gubernator obwodu Ołeh Syniehubow.
„Niestety, wiemy, że w wyniku rosyjskich nalotów zginęła kolejna osoba - 21-letnia kobieta. Ratownicy wydobyli spod gruzów domu jej ciało. W wyniku porannego ostrzału Charków zginęło łącznie 6 osób” – poinformował Syniehubow na Telegramie.
Pocisk zabił również 43-letnią kobietę i uszkodził dwie szkoły i osiem wieżowców w Pawłohradzie, przemysłowym mieście we wschodnim obwodzie dnieprzańskim - poinformowało biuro prezydenta Ukrainy.
15:00. Zełenski: Ostrzały Kijowa i Charkowa to rozmyślny akt terroru
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył we wtorek, że przeprowadzone przez Rosjan tego dnia ostrzały miast ukraińskich były „świadomym terrorem”, wymierzonym w zwykłe domy mieszkalne w Kijowie, Charkowie i Pawłohradzie.
Zełenski nazwał ostrzały atakiem dokonanym przez terrorystów. Podkreślił, że w Charkowie według wstępnych danych zginęło pięć osób, a wśród 51 rannych jest czworo dzieci. Podziękował służbom prowadzącym akcję ratowniczą. Poinformował, że w Charkowie ratownicy wydobyli spod gruzów 27 osób.
14:50. Dzielnica Lwowa bez ogrzewania i gorącej wody po ataku hakerskim
Mieszkańcy dzielnicy Sychów we Lwowie na zachodzie Ukrainy zostali pozbawieni ogrzewania i gorącej wody w wyniku ataku hakerskiego - poinformowało przedsiębiorstwo komunalne Lwiwtepłoenerho. Na osiedlu dotkniętym awarią mieszka ok. 100 tys. osób.
Przedsiębiorstwo napisało w komunikacie, że wskutek ataku hakerskiego uszkodzony został system zarządzania dostawami ciepła. Trwają prace nad przywróceniem ogrzewania i gorącej wody. Zapowiedziano, że ciepło powinno wrócić do domów o godz. 21. Informację o ataku hakerskim sprawdzają organy ścigania - podał portal Ekonomiczna Prawda.
13:20. Mołdawskie media: Rosja szuka rekrutów w separatystycznym Naddniestrzu
Władze Naddniestrza chcą zwiększyć możliwości uzyskania rosyjskiego obywatelstwa dla młodych mieszkańców tego separatystycznego regionu Mołdawii. Według mediów chodzi o potencjalnych rekrutów na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.
Jak pisze mołdawski portal Jurnal.md, władze Naddniestrza poinformowały o planach zwiększenia liczby młodych ludzi, którzy uzyskaliby rosyjskie obywatelstwo.
Wadim Krasnosielski, przywódca separatystycznych władz w Tyraspolu, polecił tzw. ministerstwu spraw zagranicznych zadanie „zintensyfikowanie działań w kierunku” umożliwienia młodzieży zdobycia obywatelstwa Federacji Rosyjskiej. W tym celu ma zostać „usprawniona” działalność tzw. oficjalnego przedstawicielstwa Naddniestrza w Moskwie.
Problemem numer jeden jest nabycie obywatelstwa Rosji przez młodzież oraz osoby urodzone po rozpadzie ZSRR
— powiedział Krasnosielski, cytowany przez Jurnal.md. Portal przypomina, że w grudniu 2023 roku Władimir Putin podpisał prezydencki dekret, ułatwiający uzyskanie rosyjskiego paszportu obywatelom Mołdawii, Kazachstanu i Białorusi.
Premier Mołdawii Dorin Recean oświadczył wówczas, że uproszczenie procedury uzyskania obywatelstwa jest próbą werbowania młodych ludzi do walki przeciwko Ukrainie.
Media mołdawskie odnotowują z kolei, że w ostatnim czasie ze strony kontrolowanych przez Moskwę separatystów pojawia się coraz więcej działań informacyjnych, które można uznać za potencjalnie destabilizujące. Władze Naddniestrza wezwały wczoraj struktury siłowe do zwiększenia ochrony „granicy” i podtrzymywania gotowości na wypadek zagrożeń terrorystycznych.
13:10. Media podają nagranie, które ma przedstawiać atak na Charków
13:00. Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale Charkowa wzrosła do pięciu
Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale Charkowa, miasta na wschodzie Ukrainy, wzrosła do pięciu - powiadomiła we wtorek prokuratura generalna. Według władz regionalnych ponad 50 osób zostało rannych w ostrzale. Wcześniej informowano o trzech ofiarach śmiertelnych.
Mimo wysiłków lekarzy w szpitalu zmarły dwie ranne osoby
— oświadczyła prokuratura. Dodała, że rannych jest 46 osób. Jednak szef administracji obwodowej Ołeh Syniehubow przekazał, że rannych jest już 51.
Agencja Ukrinform podała, że dwie osoby, które zmarły w szpitalu to kobiety. Z informacji tych wynika, że wśród pięciu ofiar śmiertelnych ataku na Charków są cztery kobiety i jeden mężczyzna.
Charków, przed wojną - drugie co do wielkości miasto Ukrainy, ostrzeliwany był w nocy i rankiem we wtorek. Rosyjskie pociski trafiły w domy i bloki mieszkalne. Uszkodzone zostały także budynki centrum handlowego i jednostki straży pożarnej. W jednym z bloków w wyniku porannego ostrzału całkowicie zniszczona została klatka schodowa.
Rosja przeprowadziła we wtorek rano zmasowany atak rakietowy na Kijów i Charków. W stolicy Ukrainy zginęła - według danych z godzin porannych - jedna osoba. W obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie ostrzeliwali miasto Pawłohrad, gdzie również zginęła jedna osoba.
12:00. Rośnie liczba rannych w Kijowie
Liczba rannych w ataku na Kijów wzrosła do 22- podaje kijowska administracja.
10:32. Gen. Załużny: Zestrzeliliśmy 21 rosyjskich pocisków rakietowych
Wojska ukraińskie zestrzeliły 21 z 41 pocisków rakietowych, odpalonych przez wojska rosyjskie podczas zmasowanych ataków 23 stycznia – poinformował we wtorek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny.
Ogółem odnotowano 41 środków ataku powietrznego przeciwnika. (…) W wyniku działań bojowych, z użyciem sił i środków Sił Powietrznych oraz obrony powietrznej Sił Obrony zniszczono: 15 rakiet manewrujących Ch-101, Ch-555, Ch-55, pięć balistycznych rakiet Iskander-M, jedną manewrującą rakietę lotniczą Ch-59
— napisał Załużny na Telegramie.
Według jego relacji Rosjanie atakowali z obwodu biełgorodzkiego i woroneskiego, zastosowali sześć bombowców strategicznych Tu-95MS oraz bombowce Tu-22M3, a także użyli dwóch samolotów Su-34.
Istotne jest, że nie wszystkie rakiety przeciwnika, które atakowały po trajektorii balistycznej, dosięgły swoich celów
09:40. Sąd w Moskwie zaocznie aresztował cudzoziemców walczących po stronie Ukrainy
„Sąd w Moskwie zaocznie aresztował trzech cudzoziemców walczących po stronie Ukrainy w obronie przed inwazją rosyjską” - podał dziś portal Mediazona. Aresztowanymi są obywatel Finlandii Topi Huhtala, Łotysz Atvars Anins i pochodzący z Gruzji Dawid Rurua.
Decyzja zapadła w zeszłym tygodniu. Cudzoziemcy zostali oskarżeni o działalność najemniczą. W Rosji jest ona oficjalnie zakazana, co nie przeszkodziło w powołaniu i działalności tamtejszej Grupy Wagnera.
28-letni Huhtala dowodził na Ukrainie oddziałem o nazwie Team Wiking, który zajmował się zwiadem i brał udział w działaniach bojowych - podaje Mediazona. 41-letni Anins w 2022 roku informował w mediach społecznościowych, że walczy w Legionie Międzynarodowym, wchodzącym w skład sił Obrony Terytorialnej Ukrainy. Mediazona nie ustaliła szczegółów udziału w wojnie trzeciego cudzoziemca, którym jest Rurua. MSW Rosji utrzymuje, że mężczyzna ten urodził się na terenie obecnej Gruzji i jest narodowości abchaskiej.
To nie pierwsza decyzja o zaocznym aresztowaniu zagranicznych ochotników walczących po stronie Ukrainy. W kwietniu 2022 roku rosyjski Komitet Śledczy wszczął sprawę karną wobec 24 żołnierzy Legionu Gruzińskiego walczącego po stronie armii ukraińskiej. Legion ten składa się głównie z byłych wojskowych z Gruzji. Następnie w marcu 2023 roku sąd zaocznie aresztował czterech żołnierzy tej formacji.
W grudniu 2023 roku analogiczną decyzję o zaocznym areszcie sąd podjął wobec Jurisa Juraszsa, łotewskiego parlamentarzysty, który w 2022 roku wyjechał na front i przez kilka miesięcy walczył w Legionie Międzynarodowym. Łotwa w lutym 2022 roku przyjęła ustawę zezwalającą obywatelom na dołączenie do ukraińskich sił zbrojnych walczących z inwazją rosyjską.
Według danych BBC w czerwcu 2022 roku walczyło w Legionie Międzynarodowym ponad 20 tys. cudzoziemców z ponad 50 krajów.
06:31. Zmasowany atak rakietowy na Kijów!
Trwa zmasowany atak rakietowy Rosji na Kijów. W centrum miasta we wtorek po godz. 7 (godz. 6 w Polsce) słychać było głośne eksplozje. Według władz stolicy Ukrainy związane jest to z działaniem obrony powietrznej.
W Kijowie działa obrona powietrzna. Pozostańcie w schronach do odwołania alarmu
— zaapelował szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.
Wybuchy w mieście. Szczegóły później. Nie opuszczajcie schronów!
— napisał na Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko.
00:00. Zełenski: Są prawdziwe trudności
Dziś urzędnicy rządowi spotkali się z przedstawicielami ukraińskiego biznesu. Dyskusja nie była łatwa. Są poważne problemy. Są prawdziwe trudności. Zapoznałem się ze szczegółami i poprosiłem o wykonanie niezbędnych starań, aby zagwarantować, że wszystkie komplikacje pomiędzy urzędnikami rządowymi, biznesowymi a stróżami prawa zostały rozwiązane
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Każdy może mieć swoje zdanie - tak, ale w czasach wojny wszystkich musi połączyć jedno zadanie - siła Ukrainy, siła naszego społeczeństwa i naszej gospodarki. Wszystkie wydarzenia zostaną przedstawione na forum Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony
— zaznaczył.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/679220-relacja-699-dzien-wojny-atak-rakietowy-na-kijow