Mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy naszymi krajami; resecie na zasadzie równowagi, partnerstwa i wspólnego celu, jakim jest niezależność i dobrobyt naszych państw - oświadczył w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem rządu RP Donaldem Tuskiem.
Bardzo miło mi powitać w Kijowie dobrego przyjaciela Ukrainy, premiera Polski, pana Donalda Tuska
— rozpoczął swoje wystąpienie szef ukraińskiego rządu.
Ta niezwykle ważna wizyta, jedna z pierwszych wizyt premiera (Tuska), odbywa się w szczególnym dniu - Dniu Jedności Ukrainy oraz w 161. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego
— podkreślił Szmyhal.
Jego hasłem było „Za wolność waszą i naszą”, które jest dziś hasłem obowiązującym podczas obecnie toczonej przez Ukrainę wojny
— dodał.
Premier Szmyhal zaznaczył, że Ukraina jest dziś tarczą całej Europy przeciwko rosyjskiemu barbarzyństwu, imperializmowi i od tego, jak mocna będzie ta tarcza, zależy bezpieczeństwo całego kontynentu, a polscy przyjaciele - jak zauważył - zawsze to rozumieli, toteż od pierwszych dni wojny Polska była wśród liderów, jeżeli chodzi o pomoc Ukrainie, także wojskową. Powiedział też, że ma nadzieję, iż nowy polski rząd da nowy impuls w tym kierunku.
W ciągu 698 dni wojny Polska udzieliła Ukrainie (…) pomocy wojskowej na kwotę niemal 3,5 mld dolarów. Chodzi o setki czołgów, samoloty, śmigłowce, systemy obrony przeciwlotniczej (…), wozy bojowe i opancerzone, amunicję i artylerię
— powiedział premier Ukrainy i dodał, że polski premier poinformował w poniedziałek o udzieleniu nowego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Dziękujemy za to, panie premierze
— zwrócił się Szmyhal do Tuska.
To pozwoli na jeszcze większe wzmocnienie naszej współpracy w zakresie obronności (…) i przybliży odzyskanie integralności terytorialnej Ukrainy
— zauważył ukraiński premier.
Podziękował też Polsce za wsparcie dla planu pokojowego (Formuły Pokoju) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz za poparcie dla jak najszybszego wejścia Ukrainy do UE i NATO.
W tym roku przed nami trzy kluczowe cele, prosimy Polskę o pomoc w ich realizacji. Są to zatwierdzenie przez Radę Europejską instrumentu wsparcia finansowego Ukraine Facility; rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej; oraz odważne i jasne decyzje na szczycie NATO w Waszyngtonie w sprawie członkostwa Ukrainy w Sojusz
— powiedział premier i dodał, że liczy na poparcie Polski we wszystkich wymienionych sprawach.
Szmyhal powiedział, że omówił z Tuskiem wiele zagadnień dotyczących współpracy, które mają być korzystne dla obu stron. Wymienił wśród nich swobodny przepływ towarów przez granicę obu krajów. Podkreślił, że wspólna praca przynosi już pierwsze rezultaty, ponieważ granica została odblokowana; dodał, że strona ukraińska zobowiązała się do tego, by polscy przewoźnicy i rolnicy nie ponieśli strat z tego tytułu i wyraził nadzieję, że Polska też poczyni kroki do usunięcia ograniczeń dla ukraińskich rolników i producentów.
Zaproponowaliśmy mechanizm weryfikacji eksportu produktów rolnych zgodny z postanowieniami Komisji Europejskiej; działa on już z Bułgarią i Rumunią i proponujemy wdrożyć go we współpracy pomiędzy naszymi krajami
— stwierdził premier Szmyhal.
Wyraził też nadzieję, że Komisja Europejska poczyni nowe kroki w celu liberalizacji handlu i transportu pomiędzy UE a Ukrainą.
Nasze rządy współpracują w zakresie rozwoju infrastruktury granicznej, chcemy wdrażać wspólną kontrolę celną i graniczną; będziemy również wymieniać się bazami danych dotyczących urzędów celnych i kontynuować modernizację naszych punktów kontrolnych; omówiliśmy sprawę utworzenia czterech nowych przejść granicznych, obecnie funkcjonuje ich 14
— powiedział ukraiński premier.
Dodał, że zaproponował premierowi Tuskowi rozpatrzenie możliwości udziału strony polskiej w budowie autostrady Krakowiec-Lwów-Brody-Równe, która byłaby przedłużeniem najdłuższej polskiej autostrady A4, która z kolei jest przedłużeniem i częścią europejskiej trasy E40.
Zapraszamy polskich przedsiębiorców do budowy tej autostrady na zasadach koncesji
— oznajmił Szmyhal i dodał, że może to stać się częścią historii wspólnego sukcesu obu państw.
Ukraiński premier zwrócił uwagę, że oba państwa mają ogromny potencjał do współpracy w dziedzinie energetyki i omówił z premierem, Tuskiem rozbudowę istniejących interkonektorów elektroenergetycznych (łączników międzysystemowych - PAP). Oprcz już istniejącego interkonektora pomiędzy elektrownią atomową w Chmielnickim a Rzeszowem mowa jest o połączeniach elektrowni atomowej w Równem z Chełmem i elektrowni lwowskiej z Krosnem. Omówiono współpracę przy połączeniu systemów przesyłu ropy - połączenie Adamowo-Zastawa z Brodami może stać się elementem Euroazjatyckiego korytarza transportu ropy naftowej.
Premier Szmyhal zapowiedział zwiększenie częstotliwości współpracy międzyrządowej, spotkania mają odbywać się częściej, zarówno w Polsce, jak na Ukrainie. Podziękował Donaldowi Tuskowi za zaproszenie do Warszawy i propozycję przeprowadzenia tam konsultacji międzyrządowych.
Szanowny Panie Premierze, drogi Donaldzie, chciałbym powiedzieć, że mówimy dziś o resecie stosunków pomiędzy naszymi krajami; resecie na zasadzie równowagi i wzajemnej pomocy, na zasadzie partnerstwa i wspólnego celu, jakim jest niezależność i dobrobyt obu naszych państw. Jesteśmy strategicznymi partnerami, sojusznikami i przyjaciółmi. Ukraina jest bardzo wdzięczna za pomoc w tych ciężkich czasach. Jestem wdzięczny osobiście panu premierowi Donaldowi Tuskowi za jego wizytę i postawę wobec naszego państwa, solidarność z Ukrainą wczoraj, dziś i jutro. Za naszą i waszą wolność!
— powiedział premier Szmyhal, ostatnie zdanie wygłaszając po polsku.
Chwała Ukrainie i chwała Polsce
— zakończył.
Konsultacje międzyrządowe
Odnawiamy format konsultacji międzyrządowych, żeby unikać niepotrzebnych napięć czy konfliktów interesów - oświadczył premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem w Kijowie. Uczciwa i otwarta rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda - ocenił.
Premier Tusk w poniedziałek składa wizytę w Kijowie, gdzie spotkał się m.in. z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem.
Podczas wspólnej konferencji prasowej polski premier dziękował Szmyhalowi za „poważną ocenę” sytuacji dotyczącej zboża i produktów rolnych. Zaznaczył, że w najbliższych dniach mają być oceniane istniejące wzorce, takie jak umowy Ukrainy z Rumunią czy Bułgarią.
Jestem pewien, że znajdziemy takie rozwiązanie, które będzie z korzyścią dla polskich rolników i producentów, i będzie z korzyścią i bezpieczne dla strony ukraińskiej
— ocenił.
Premier Tusk przyznał, że jeśli chodzi o współpracę energetyczną to przebiega ona „bez żadnych kontrowersji”.
Będziemy w to inwestować i naszą energię, nasze wspólne środki, i na pewno osiągniemy bardzo szybko efekty
— zapewnił.
Szef polskiego rządu mówił ponadto, że informacja, iż strona ukraińska jest zainteresowana obecnością polskich firm, „i to na zasadzie być może koncesji, jeśli chodzi o autostradę łączącą granicę polską w Krakowcu, aż do - w przyszłości - Równego, z obwodnicą Lwowa, to informacja bardzo ekscytująca”. Zaznaczył, że polscy inwestorzy mogliby być zaangażowani nie tylko w budowę autostrady, ale też w bycie współgospodarzem tego projektu.
Tusk poinformował również o odnowieniu formatu konsultacji międzyrządowych, żeby - jak mówił - „unikać niepotrzebnych napięć, czy konfliktów interesów”.
Uczciwa rozmowa między przyjaciółmi może zdziałać cuda
— podkreślił szef rządu.
Serdecznie zapraszam panie premierze, drogi Denysie, ciebie i cały ukraiński rząd do Warszawy na pierwsze po długiej przerwie takie pełnowymiarowe konsultacje między rządami Rzeczpospolitej i Ukrainy
— dodał Tusk.
Jak wyjaśnił, jeżeli w relacjach polsko-ukraińskich pojawiają się różnice w interesach, „to trzeba o nich uczciwie i otwarcie mówić”, a następnie wspólnie znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie.
Podczas wspólnego oświadczenia po spotkaniu z premierem Ukrainy, Tusk podkreślił, że głównym celem jego wizyty w Kijowie było naprawienie - nadszarpniętych w ostatnim czasie - stosunków z Kijowem.
Moim priorytetem było odnalezienie języka, w którym obie strony rozumieją, o co im tak naprawdę chodzi, co mają wspólnego, gdzie pojawia się konflikt interesów i jak go rozwiązać
— powiedział.
Premier akcentował, że w sprawie najważniejszej, jaką jest wojna Ukrainy z Rosją, Polska stoi murem za walczącą o niepodległość Ukrainą.
Ta sprawa nie podlega dyskusji – mamy jednolite zdanie
— zapewnił.
Tusk zaznaczył również, że jeżeli w relacjach polsko-ukraińskich pojawiają się różnice w interesach, „to trzeba o tym uczciwie i otwarcie mówić”, a następnie wspólnie znaleźć korzystne dla obu stron rozwiązanie.
Premier przekazał, że wśród tematów rozmowy z premierem Szmyhalem pojawiła się sprawa, która w ostatnich tygodniach budziła zarówno wśród Polaków, jak i Ukraińców wiele emocji. „Interesy polskich przewoźników i blokada na granicy była przedmiotem bardzo konkretnej rozmowy” – poinformował.
Zawieszenie blokady po polskiej stronie i udrożnienie przejścia dla polskich przewoźników wracających z Ukrainy spowodowało, że sytuacja na granicy znacznie się ustabilizowała
— dodał.
Premier zaznaczył, że z wielką satysfakcją przyjął informację o tym, że „przygotowane są już ustawy, które zrównają, jeżeli chodzi o standardy, europejskich, polskich przewoźników z ukraińskimi przewoźnikami”.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/679197-tusk-spotkal-sie-ze-szmyhalem-reset-stosunkow