Trwa 698. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 22 stycznia 2024 r.
21:20. Ukraińskie siły powietrzne: Nasi piloci już latają F-16 z instruktorami
Ukraińscy piloci już latają myśliwcami F-16 z instruktorami - poinformował w poniedziałek Jurij Ihnat, rzecznik sił powietrznych Ukrainy, cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.
Niedawno szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że ukraińscy piloci mogą przeprowadzić pierwsze ataki na rosyjskie wojsko z samolotów F-16 w tym roku - przypomina portal. Minister zapewnił, że przygotowania do przekazania maszyn idą zgodnie z planem.
Rzecznik ukraińskich sił potwierdził te słowa i zaznaczył, że nie może ujawniać wielu szczegółów na ten temat.
21:15. Biały Dom: Ukraińscy dowódcy zmuszeni dokonywać trudnych wyborów
Ukraińscy dowódcy są zmuszeni dokonywać trudnych wyborów na polu bitwy, wybierając, z jakiej amunicji korzystać, nie wiedząc, kiedy otrzymają kolejną dostawę - oświadczył w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, wzywając Kongres do działania w sprawie pakietu środków na wsparcie Ukrainy.
Kirby odniósł się w ten sposób podczas briefingu w Białym Domu do słów spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona, który zarzuca prezydentowi Joe Bidenowi brak jasnej strategii w sprawie Ukrainy. Rzecznik NSC odparł, że strategia USA od początku jest jasna, a jej celem jest zwycięstwo Ukrainy całej, wolnej i niepodległej. I zasugerował, że Kongres przez nieuchwalenie środków na dalszą pomoc Ukrainie stawia ukraińskich dowódców w „okropnej sytuacji”.
Myślę, że można im wybaczyć, jeśli teraz muszą dokonywać dość trudnych decyzji o tym, jakimi strzelać pociskami, jakich rakiet użyć, bo nie wiedzą, kiedy przyjdzie następna dostawa
— powiedział Kirby. Jak dodał, „Rosja z pewnością nie cierpi z powodu takiej niepewności”, zwracając się do Korei Północnej i Iranu o rakiety balistyczne, czy drony.
18:01. Ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły rosyjski pocisk kierowany Ch-59 w obwodzie mikołajowskim
Ukraińskie siły obrony powietrznej zniszczyły rosyjski pocisk kierowany Ch-59 w obwodzie mikołajowskim - podało Dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy. Upadek wraku zestrzelonego pocisku spowodował pożar w nieczynnym budynku. Pożar został szybko ugaszony przez Państwową Służbę Ratunkową - przekazały media.
22 stycznia 2024 roku w obwodzie mikołajowskim siły obrony przeciwlotniczej i środki dowodzenia powietrznego „Południe” zniszczyły pocisk lotniczy prowadzony Ch-59 wystrzelony przez rosyjski myśliwiec Su-3
17:56. Premier Szmyhal: w tym roku Ukraina ma przed sobą trzy kluczowe cele, prosimy Polskę o pomoc
W tym roku przed nami trzy kluczowe cele, prosimy Polskę o pomoc w ich realizacji - powiedział w poniedziałek w Kijowie premier Ukrainy Denys Szmyhal podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim premierem Donaldem Tuskiem.
Szef ukraińskiego rządu wymienił trzy kluczowe cele dla swojego kraju na ten rok - są to zatwierdzenie przez Radę Europejską instrumentu wsparcia finansowego Ukraine Facility; rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej; oraz jasne decyzje na szczycie NATO w Waszyngtonie w sprawie członkostwa Ukrainy w sojuszu.
Prosimy Polskę o pomoc
— powiedział Szmyhal.
17:54. Ukraińskie MSZ: chcemy, by Rosjanie odeszli z Donbasu również dlatego, że mogą dojść dalej - np. na Słowację
Ukraina zabiega o to, by Rosjanie odeszli z Donbasu po to, by nie doszli oni dalej, w tym na Słowację - oświadczył w poniedziałek rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko, komentując sugestie premiera Słowacji Roberta Ficy, iż Ukraina będzie musiała oddać Rosji część terytorium.
„Ukraina i jej partnerzy dokładają wysiłków na rzecz odejścia Rosjan z Krymu, Donbasu i Ługańska po to, aby nie poszli oni dalej - w szczególności, do kraju koszyckiego, preszowskiego i innych regionów Słowacji
— oznajmił rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko. Kraje są jednostkami podziału administracyjnego Słowacji, odpowiednikami polskich województw. Kraje koszycki i preszowski, które wymienił Nikołenko, sąsiadują z Ukrainą.
Rzecznik ukraińskiego MSZ podkreślił, że „integralność terytorialna - Ukrainy, ale i Słowacji, i każdego innego kraju - nie może być przedmiotem kompromisu”.
15:50. Ukraińska flagę na zboczu jednej z gór na okupowanym Krymie
Zdjęcie, na którym widać dużą flagę Ukrainy rozwiniętą na zboczu góry, publikuje na swoim profilu na Facebooku ukraiński ruch oporu na Krymie „Żółta wstążka”.
15:35. Przesunięcia na froncie
W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie posunęli się naprzód na południe i południowy wschód od Awdijiwki. Informacje takie przekazuje think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
15:30. Zełenski po spotkaniu z Tuskiem
Nasza wolność to również wasza wolność - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. Jak zaznaczył, tematem ich rozmów w Kijowie były m.in. wspólne zakupy sprzętu dla ukraińskiego wojska i gwarancje bezpieczeństwa.
Zełenski podkreślił na wspólnej konferencji prasowej po rozmowach, że Ukraina jest pierwszym krajem, do którego z wizytą bilateralną udał się Tusk po objęciu urzędu polskiego premiera.
14:00. Coraz bliżej spotkania z Orbanem
Szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował na Twitterze, że wkrótce dojdzie do ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Węgier.
Kułeba i Szijjártó omówią szczegóły spotkania prezydentów obu krajów; Wołodymyra Zełenskiego i Wiktora Orbana. - Zmierzamy w kierunku tego spotkania - napisał Jermak.
13:45. Rosjanie twierdzą, że w ciągu doby przechwycili sześć pocisków Strom Shadow
Storm Shadow to precyzyjne pociski powietrze-ziemia dostarczone Ukrainie przez Wielką Brytanię. Resort obrony Rosji twierdzi, że przechwycił w ciągu doby sześć takich pocisków, a także pięć pocisków wystrzelonych przez zestawy HIMARS. Ponadto Rosjanie mieli w ciągu doby strącić 76 ukraińskich dronów.
13:30. Zełenski pisze o „produktywnych rozmowach” z Donaldem Tuskiem
We wpisie w serwisie X Zełenski podkreśla wdzięczność dla Polski za „niezachwiane wsparcie i nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy”.
12:40. Estonia alarmuje ws. rosyjskich szpiegów
Setki osób w Rosji angażuje się w działalność szpiegowską przeciwko Estonii, a jeśli doliczymy osoby odpowiedzialne za cyberataki czy podsłuchy, to liczba ta może sięgnąć tysiąca - ostrzegł w wywiadzie dla telewizji ERR były szef estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISS) Arnold Sinisalu.
„Musimy zrozumieć, że skoro Rosja pozycjonuje się jako wróg NATO i UE, musi zebrać jak najwięcej informacji na temat swoich wrogów. A ponieważ Estonia od dawna jest członkiem obu organizacji, to, co dzieje się w kraju, w pewnym stopniu wpływa także na procesy decyzyjne w UE i NATO” - wskazał w poniedziałek Sinisalu, tłumacząc rosyjskie motywacje.
11:30. Alarmy przeciwlotnicze w całej Ukrainie
„Wystartowały dwa rosyjskie MIG-31”
11:20. Komisarz UE ds. handlu o ukraińskim zbożu
Unia Europejska prawdopodobnie będzie brać pod uwagę wpływ ukraińskiego zboża na rynek poszczególnych krajów, podejmując decyzje o jego zablokowaniu - powiedział dziennikowi „Financial Times” unijny komisarz ds. handlu Valdis Dombrovskis.
Brytyjska gazeta informuje w poniedziałek, że Komisja Europejska ma zaoferować dodatkowe zabezpieczenia krajom graniczącym z Ukrainą, gdy od czerwca rozszerzy swój bezcłowy i bezkontyngentowy dostęp dla ukraińskiego zboża na swój rynek, i wskazuje, że jest to ważne ustępstwo, które nowy rząd Polski uzyskał w Brukseli.
10:40. ISW: Władze Mołdawii oskarżają rosyjskie siły pokojowe
„Władze Mołdawii oskarżyły rosyjskie siły pokojowe w Naddniestrzu o liczne naruszenia, w tym niewłaściwe użycie dronów, podczas ćwiczeń pod koniec grudnia 2023 r., co wywołało atak informacyjny ze strony prokremlowskiego rzecznika prasowego” - podaje w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną.
10:30. Tusk w Kijowie
Musimy potwierdzić w sposób jednoznaczny i zrobimy to, obie strony, pełne wzajemne wsparcie w konfrontacji ze złem - powiedział premier Donald Tusk pytany przez dziennikarzy w Kijowie o sprawy do omówienia na spotkaniach z przywódcami Ukrainy.
Premier Donald Tusk w poniedziałek przebywa z wizytą w Kijowie, gdzie złożył hołd poległym w wojnie z Rosją przed murem pamięci bohaterów Ukrainy.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tusk z wizytą w Kijowie. Szef rządu spotka się z prezydentem Zełenskim i premierem Szmyhalem. Co jeszcze przewidziano w planie?
10:10. W zajętej przez Rosjan wsi Krochmalne nie było cywilów
W zajętej przez wojska rosyjskie wsi Krochmalne w obwodzie charkowskim nie ma cywilów; jest ona zupełnie zniszczona - powiedział rzecznik dowództwa wojsk lądowych Ukrainy podpułkownik Wołodymyr Fitjo. Wcześniej potwierdził on, że siły ukraińskie wycofały się z Krochmalnego.
„Jest to mała wieś, w której przed pełnoskalową inwazją rosyjską mieszkało 45 osób. Wieś jest całkowicie zniszczona” - powiedział Fitjo ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.
Zapewnił, że dalsze pozostawanie we wsi byłoby zagrożeniem dla żołnierzy ukraińskich, wobec czego „przygotowano lepsze pozycje, w większym stopniu bronione, na które obrońcy się przemieścili”. Dodał, że odejście na te pozycje da oddziałom ukraińskim możliwość podjęcia ataku, gdy pojawią się dogodne warunki.
10:00. UE rozważa inny program finansowania Ukrainy
To plan awaryjny na wypadek, gdyby Węgry zablokowały duże wsparcie dla ogarniętego wojną kraju. Zakłada zwrot ponad 20 miliardów euro państwom członkowskim za pomoc wojskową, którą udzielą one Ukrainie w ciągu najbliższych czterech lat.
09:00. Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej
Najnowsze dane Straży Granicznej o ruchu na przejściach między Polską a Ukrainą w ciągu ostatniej doby.
08:44. Wojska rosyjskie posunęły się do przodu w Awdijiwce
Wojska rosyjskie posunęły się do przodu na południu i południowym wschodzie ważnego miasteczka Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – informuje w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na nagrania, których lokalizacja została zweryfikowana.
Na nagraniu z 21 stycznia widać, że siły rosyjskie przemieściły się w okolice restauracji Carska Ochota na ulicy Sobornej (w południowej części Awdijiwki) oraz w okolicy pasa drzew w południowo-zachodniej części Awdijiwki
Awdijwka, położona kilkanaście kilometrów na północ od okupowanego przez Rosjan Doniecka, ma ważne znaczenie z wojskowego punktu widzenia. Walki o tę miejscowość trwają od początku rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie.
06:28. Ekspert: Gdyby USA naprawdę pomogły, wojna byłaby zakończona
Gdyby Stany Zjednoczone naprawdę pomogły Ukrainie, wojna byłaby już zakończona, ale prezydent Joe Biden nie chciał tego zrobić, bo najbardziej obawia się rozpadu Rosji - mówi PAP prof. Taras Kuzio, brytyjski politolog ukraińskiego pochodzenia.
Jak wskazuje, państwa zachodnie są podzielone w kwestii celów wojny na Ukrainie na dwie grupy. Pierwsza, do której zalicza Wielką Brytanię, Holandię, cztery kraje skandynawskie, trzy kraje bałtyckie, Polskę, Czechy i Rumunię, otwarcie mówi, że popiera militarną porażkę Rosji. W skład drugiej wchodzą Stany Zjednoczone, Francja, Niemcy, Włochy, Słowacja i Węgry, i te państwa nigdy nie zadeklarowały, że chcą takiego rozwiązania.
Administracja Bidena psychologicznie tkwi w tej samej mentalności, co prezydent George Bush senior w 1991 roku
— mówi Kuzio, który jest związany z Uniwersytetem Narodowym - Akademią Kijowsko-Mohylańską oraz z londyńskim think-tankiem Henry Jackson Society. Przypomina on wizytę Busha w Kijowie w lipcu 1991 roku - pod koniec istnienia Związku Sowieckiego - gdy w przemówieniu do ukraińskiego parlamentu mówił, że Ukraina nie powinna dążyć do niepodległości (którą Ukraina i tak proklamowała niespełna miesiąc później).
00:01. Zełenski: Rosja musi ponieść pełną odpowiedzialność
Rosja musi ponosić pełną odpowiedzialność za swoje zbrodnie na wszystkich poziomach: zarówno indywidualnym, jak i na poziomie całego kraju - podkreślił w nagraniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Bez decyzji Moskwy o rozpoczęciu tej agresji, tego terroru, tysiące ludzi by teraz żyło. Dlatego tak ważne jest, aby Rosja ponosiła pełną, uczciwą odpowiedzialność na wszystkich poziomach. I na poziomie indywidualnym – więc że każdy zbrodniarz wojenny jest odpowiedzialny, każdy terrorysta. I na poziomie całego państwa terrorystycznego – jego aktywów i możliwości
— podkreślił Zełenski .
Wskazał, że Rosja powinna czuć i na zawsze pamiętać, że na agresji najwięcej traci sam agresor.
Prezydent podziękował wszystkim, którzy wszelkimi sposobami – militarnymi, sankcjami, prawnymi i politycznymi – przybliżają odpowiedzialność Rosji.
red/wPolityce.pl/PAP/X/Fb/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/679106-relacja-698-dzien-wojny-na-ukrainie-tusk-w-kijowie