Trwa 693. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Środa, 17 stycznia 2024 r.
21:26. Ukraina nie dostanie od Niemiec taurusów
Bundestag odrzucił wniosek CDU/CSU w sprawie przekazania Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. Kanclerz Olaf Scholz nie zmienił zdania na ten temat. Budzi to kontrowersje również wśród części koalicjantów – poinformowała w środę agencja dpa.
Bundestag podczas debaty na temat dostaw Taurusów dla Ukrainy nie zgodził się na żądanie CDU i CSU. Wniosek grupy parlamentarnej chadeków został w środę wieczorem odrzucony przez większość parlamentarzystów. Nawet krytyczni wobec stanowiska kanclerza posłowie z Zielonych i FDP nie sprzeciwili się szefowi rządu podczas głosowania.
Decyzję, aby „na razie” nie dostarczać tej broni Ukrainie, Scholz podjął na początku października – podkreśliła dpa, przypominając, iż „obawiano się, że ze względu na zasięg 500 kilometrów celem (Taurusów) może zostać także terytorium Rosji”. Taurus to jeden z najnowocześniejszych pocisków niemieckich sił powietrznych, który jest w stanie zniszczyć cele z dużych wysokości i odległości.
19:43. Ukraiński M2 Bradley dobił dwa uszkodzone rosyjskie bojowe wozy piechoty BMP
M2 Bradley z 47. Brygady Ukrainy dobił z bliskiej odległości dwa uszkodzone rosyjskie bojowe wozy piechoty BMP. Rosjanie spróbowali zaatakować Ukraińców w pobliżu Awdijiwki, używając pojazdów zmechanizowanych, ale zostali odparci.
18:02. Dziennikarz Radia Swoboda ranny w rosyjskim ostrzale
Dmytro Jewczyn, dziennikarz Krym.Realii, projektu Radia Swoboda, został ranny w środę w rosyjskim ostrzale podczas relacjonowania sytuacji na froncie na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował nadawca.
Ekipa Radia Swoboda znalazła się pod rosyjskim ostrzałem artyleryjskim w środę rano podczas zdjęć na linii frontu w okolicy miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim.
Jewczyn został ranny w nogę w ostrzale moździerzowym. Otrzymał pierwszą pomoc i trafił do szpitala. Mężczyzna przeszedł operację i leży na oddziale intensywnej terapii.
Jewczyn pracuje w projekcie Krym.Realii od 2018 roku, a od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę relacjonuje przebieg wojny.
17:53. Na Ukrainie ruszyła produkcja systemów artyleryjskich w standardzie NATO
Ukraina rozpoczęła produkcję systemów artyleryjskich według standardów NATO, a także zwiększyła dwukrotnie produkcję amunicji - powiedział minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ołeksandr Kamyszin.
Zyskujemy teraz unikalne doświadczenie przechodzenia od standardów odziedziczonych po ZSRR do standardów NATO. Już zaczęliśmy produkować systemy artyleryjskie zgodne ze standardami NATO. (…) Udało się nam dwukrotnie zwiększyć produkcję amunicji. Na to powinniśmy zwracać szczególną uwagę
— powiedział Kamyszin. Dodał, że problem braku pewnych składników - jak np. materiały wybuchowe - zostanie rozwiązany dzięki tworzeniu wspólnych spółek z partnerami zagranicznymi z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
Podkreślił, że Ukraina zwiększyła produkcję dronów. Rok 2023 „pokazał, że zbudowaliśmy ten przemysł. Stał się on widocznym i ważnym elementem przemysłu obronnego”.
Produkujemy to, co sprawdza się w powietrzu, na wodzie i pod wodą. Wszystko to działa
— powiedział minister.
Ponadto Ukrainie udało się obniżyć koszt produkcji dronów - na przykład w przypadku dronów FPV spadł on z około 1 tys. USD do 500 USD za jeden aparat. Koszt najtańszych produkowanych przez Ukrainę dronów wynosi teraz 300 USD - dodał Kamyszin.
14:42. Rosja sprowadziła do Mariupola 50 tys. imigrantów
okupowanego Mariupola, miasta na południu Ukrainy, Rosja sprowadziła dotąd prawie 50 tys. imigrantów - Rosjan i przedstawicieli państw Azji Centralnej - poinformowało Centrum Sprzeciwu Narodowego podlegające Siłom Operacji Specjalnych armii ukraińskiej.
Jak podał portal Ukrainska Prawda, strona ukraińska szacuje, że w Mariupolu mieszka dziś tylko połowa ludności, która żyła tam przed inwazją rosyjską. Tak więc, sprowadzenie imigrantów zarobkowych z biednych regionów Federacji Rosyjskiej i z krajów Azji Centralnej ma na celu „przyspieszenie tempa asymilacji ludności ukraińskiej” w tym mieście - oceniło Centrum Sprzeciwu Narodowego.
Niewymieniony z nazwiska przedstawiciel Centrum Sprzeciwu powiedział, że na tereny okupowane celowo przywożeni są przedstawiciele świata kryminalnego, tak by powstały tam „nowe strefy wpływów”. Już teraz przybysze tworzą nowe grupy przestępcze, podzielone według narodowości.
W Mariupolu, a także w okupowanej części obwodu chersońskiego, również na południu Ukrainy, obserwowany jest także napływ imigrantów zarobkowych z Białorusi.
13:56. Kancelaria Zełenskiego: komponenty ponad 250 zachodnich firm w rosyjskiej broni
Wyroby ponad 250 zachodnich firm odnaleziono w rosyjskim uzbrojeniu, przejętym podczas wojny na Ukrainie; wartość komponentów, które dostarczono Rosji w ub. r., wyniosła prawie 3 mld dolarów – poinformowało w środę biuro prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Dane te znalazły się w najnowszym raporcie grupy eksperckiej Jermak-McFaul pracującej nad wdrożeniem sankcji wobec Rosji i Białorusi w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
W 2023 r. import towarów o znaczeniu wojskowym do Federacji Rosyjskiej prawie całkowicie odnowił się po wprowadzeniu sankcji i stanowił 90 proc. od wielkości sprzed rozpoczęcia inwazji (Rosji) na pełną skalę
— podkreślono.
Z drugiej strony import towarów podwójnego zastosowania zmniejszył się o 29 proc., co świadczy o sukcesie działań na rzecz kontroli eksportu w przypadku właściwego stosowania i egzekwowania
— czytamy.
W dokumencie wyjaśniono, że w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ubiegłego roku zachodnie firmy dostarczyły Rosji „krytycznie ważne komponenty” o ogólnej wartości 2,9 mld dolarów.
13:15. Wybuch w rosyjskiej fabryce
Jak informuje portal telewizji „Biełsat”:
W rosyjskich mediach pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać moment eksplozji w zakładzie produkującym włókna poliestrowe w mieście Szachty.
11:10. Brytyjski resort obrony: utrata samolotu A-50 zmusi Rosję do ograniczenia misji rozpoznawczych
Zestrzelenie przez Ukrainę rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50 (w kodzie NATO Mainstay) prawdopodobnie zmusi Rosję do ograniczenia misji rozpoznawczych nad Ukrainą - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w minioną niedzielę rosyjski A-50 niemal na pewno eksplodował i wpadł do zachodniej części Morza Azowskiego, a równolegle rosyjski Ił-22M (w kodzie NATO Coot B) miał według doniesień zostać trafiony, ale wylądował na pobliskim rosyjskim lotnisku. Następnego dnia dowódca ukraińskich sił zbrojnych, gen. Wałerij Załużny, wziął w ich imieniu odpowiedzialność za strącenie A-50 i uszkodzenie Iła-22M.
Brytyjskie ministerstwo obrony podkreśliło, że skuteczne zestrzelenie A-50 przez Ukrainę ma duże znaczenie i prawdopodobnie Rosja będzie musiała w konsekwencji rozważyć ograniczenie obszaru operacyjnego tego typu maszyn, które są kluczowe dla rozpoznania lotniczego pola walki.
Zaznaczono, że rosyjskie siły powietrzne posiadają osiem samolotów A-50, które prawdopodobnie mogą natychmiastowo zniwelować operacyjny wpływ tej straty, ale zwiększona presja na pozostałe samoloty w połączeniu z utratą załogi prawdopodobnie ograniczą prowadzenie misji w dłuższym terminie.
10:29. Media: zakarpaccy Węgrzy krytykują Orbana za blokowanie pomocy dla Ukrainy
Wielu mieszkających na ukraińskim Zakarpaciu Węgrów krytykuje premiera Węgier Viktora Obrana za blokowanie unijnej pomocy finansowej dla Kijowa – donosi dziennik „Nepszava”.
Nie jest dobrze być teraz Węgrem. Nie z powodu Ukraińców. Z powodu Orbana. Wstydzimy się, że tak się zachowuje
— powiedział gazecie jeden z węgierskich mieszkańców Użhorodu, stolicy obwodu zakarpackiego.
Węgrzy mieszkający na Ukrainie źle oceniają politykę Budapesztu, który blokuje pomoc unijną dla Kijowa, stając po stronie Kremla – zaznacza „Nepszava”.
Mieszkańcy Użhorodu i okolicznych miejscowości twierdzą, że ukraińska ustawa oświatowa z 2017 roku uderzała w prawa mniejszości. Parlament w Kijowie zmienił jednak ostatnio przepisy w tym zakresie, choć rząd w Budapeszcie wciąż uważa to za krok niewystarczający. Rząd Orbana twierdził, że stare przepisy ograniczały prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu. W połowie grudnia Orban zablokował unijną pomoc finansową dla Kijowa w wysokości 50 mld euro. Nadzwyczajny szczyt UE w tej sprawie odbędzie się 1 lutego. Jak ocenia portal Politico, Budapeszt wysyła sygnały, że jest jednak skłonny do porozumienia.
07:18. Siły powietrzne: Zniszczyliśmy 19 z 20 rosyjskich dronów kamikadze
Ukraińskie siły powietrzne poinformowały o zniszczeniu 19 spośród 20 dronów kamikadze produkcji irańskiej typu Shahed-131/136, wykorzystanych przez rosyjskie wojska do kolejnego ostrzału Ukrainy. W nocy z wtorku na środę zaatakowano pięć regionów na wschodzie i południu kraju.
Bezzałogowce nadleciały od strony Primorsko-Achtarska - miasta nad Morzem Azowskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Wróg próbował uderzyć w cele w obwodach odeskim, mikołajowskim, kirowohradzkim, zaporoskim i dniepropietrowskim.
Wcześniej władze regionu odeskiego i Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS) powiadomiły o trzech osobach rannych w wyniku ataku dronów na Odessę. Ewakuowano tam około 130 mieszkańców budynku, w który trafił rosyjski bezzałogowiec.
04:30. Trzy osoby ranne po ataku rosyjskich dronów na Odessę
Co najmniej trzy osoby zostały ranne w nocy z wtorku na środę w wyniku ataku rosyjskich dronów na Odessę nad Morzem Czarnym - poinformowała wojskowa administracja obwodu odeskiego na kanale Telegram.
Podczas ataku uszkodzone zostały budynki mieszkalne. Konieczna była ewakuacja około 130 mieszkańców.
00:11. Macron: przekażemy Ukrainie 40 rakiet dalekiego zasięgu i setki bomb
Francja dostarczy na Ukrainę 40 rakiet dalekiego zasięgu typu SCALP i setki bomb – ogłosił prezydent Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej. Zapowiedział, że w przyszłym miesiącu złoży wizytę w Kijowie.
Prezydent Macron zapowiedział także podpisanie z Ukrainą dwustronnego porozumienia dotyczącego współpracy w zakresie bezpieczeństwa, na wzór tego, jakie w piątek zawarła z Kijowem Wielka Brytania.
Będziemy w stanie dostarczyć znacznie więcej sprzętu i zasadniczo pomożemy Ukrainie w jej potrzebach, w szczególności w obronie jej przestrzeni powietrznej
— dodał prezydent.
Ja sam w lutym pojadę na Ukrainę
— zapowiedział Macron.
Nie możemy pozwolić Rosji zwyciężyć
— podkreślił prezydent Francji. Jego zdaniem wygrana Rosji podważy światowy porządek.
00:08. 16 rannych w rosyjskim ataku na centrum Charkowa
16 osób zostało rannych we wtorek wieczorem w rosyjskim ataku na centrum Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy - przekazały lokalne władze. W ostrzale uszkodzone zostały bloki mieszkalne. Ze wstępnych ustaleń wynika, że atak przeprowadzono dwoma rakietami S-300.
Stan dwóch rannych kobiet lekarze oceniają jako ciężki - przekazał szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Ihor Terechow, mer Charkowa - drugiego co do wielkości miasta Ukrainy - podkreślił, że atak przeprowadzono w centrum, gdzie nie ma żadnej infrastruktury wojskowej, a jedynie zabudowania mieszkalne.
red/wPolityce.pl/PAP/FB/X/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/678562-relacja-693-dzien-wojny-rosyjskie-drony-zniszczone