Trwa 691. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 15 stycznia 2024 r.
20:32. Gubernator Petersburga: Zetknięcie się z toaletami na Ukrainie unaoczniło nam, o co walczy Rosja
Gubernator Petersburga Aleksander Biegłow, który odwiedził w szpitalu rannych rosyjskich żołnierzy twierdzi, że zetknięcie się w Ukrainie ze szkolnymi toaletami unaoczniło im „o co walczy Rosja” - informuje niezależny portal Meduza. Jednym z wątków narracji wojennej Rosji jest obrona „tradycyjnych wartości” przed „zagrożeniem gender”.
Na żołnierzach ogromne wrażenie miał rzekomo wywrzeć fakt, że „zamiast dwóch łazienek w szkołach (jednej dla dziewcząt i jednej dla chłopców) widzieli trzy: jedną dla dziewcząt, jedną dla chłopców i jedną dla osób neutralnych płciowo” - napisał Biegłow, bliski współpracownik Władimira Putina, na swoim kanale w Telegramie.
Jego zdaniem dzięki temu doświadczeniu żołnierze „bardzo dobrze rozumieją, o co (Rosja) walczy”. „Nie trzeba im tłumaczyć, jakich wartości bronimy” - napisał gubernator, wyznając, że był głęboko poruszony postawą żołnierzy, którzy „doskonale go rozumieli”.
19:00. Żołdacy Putina w akcji
„Pijani rosyjscy funkcjonariusze pobili poborowych mężczyzn z kolonii więziennej w Tiumeniu. Początkowo związali dowódców, jednak udało im się uwolnić, po czym z karabinami maszynowymi wrócili do bazy wojskowej”.
18:50. Rosyjskie samoloty zestrzelone przez Ukraińców
Siły ukraińskie zestrzeliły ostatnio więcej rosyjskich samolotów - dosnoi The Kyiv Independent. Rosji nie udało się ustanowić przewagi w powietrzu. Jest niezdolna do wykorzystania swojej przewagi liczebnej, podczas gdy Ukraina spodziewa się zwiększonych zdolności powietrznych dzięki przylatującym odrzutowcom F-16 od zachodnich sojuszników w 2024 roku.
18:45. Wiceszef KE: Będziemy w dalszym ciągu wspierać gospodarkę Ukrainy, pamiętając jednocześnie o obawach polskich rolników
Komisja Europejska będzie w dalszym ciągu wspierać gospodarkę Ukrainy, pamiętając jednocześnie o obawach polskich rolników związanych z ukraińskim importem produktów rolno-spożywczych - poinformował na platformie X wiceszef KE Valdis Dombrovskis.
18:40. Zełenski chce udziału Chin w konferencji pokojowej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, że pragnie udziału Chin w międzynarodowej konferencji pokojowej dotyczącej zakończenia wojny Rosji przeciw Ukrainie. Mówił o tym na konferencji prasowej w Szwajcarii.
„Jesteśmy otwarci na obecność na konferencji pokojowej wszystkich państw, które respektują naszą suwerenność i integralność terytorialną” – powiedział Zełenski w Bernie po spotkaniu z prezydentką Szwajcarii Wiolą Amherd.
Amherd oświadczyła ze swej strony, że Szwajcaria zorganizuje taką konferencję, a jej planowanie rozpocznie się już we wtorek.
Dodała, że Szwajcaria zamierza przeznaczyć 1,5 mld franków szwajcarskich (1,6 mld euro) na odbudowę Ukrainy w okresie 2025-2028 w ramach strategii współpracy międzynarodowej.
18:25. Zełenski w Szwajcarii
Szwajcaria zapewni Ukrainie pomoc w wysokości 1,5 mld franków (1,75 mld USD) w latach 2025-2028, powiedziała prezydent Szwajcarii Viola Hamerd na wspólnej konferencji prasowej z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim.
Zaznaczyła, że Szwajcaria kładzie szczególny nacisk na odbudowę Ukrainy. Szwajcaria będzie również gospodarzem szczytu na szczeblu szefów państw w sprawie formuły pokojowej prezydenta Zełenskiego.
18:05. Fińskie firmy wciąż handlują z Rosją sprzętem wojskowym
Fińskie firmy logistyczne powiązane z Rosją zwiększyły sprzedaż sprzętu wojskowego i przemysłowego oraz maszyn do Rosji od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - donosi fińskie radio publiczne Yle.
„Niektóre z tych firm korzystały z dostaw przez Uzbekistan w celu obejścia sankcji. Jednak wraz z zaostrzeniem restrykcji większość dostaw została wstrzymana. Dwie firmy zostały wpisane na czarną listę przez USA, a cztery inne są zamieszane w sprawy karne. We wrześniu fińskie służby celne ogłosiły ponad 600 dochodzeń w sprawie możliwych naruszeń sankcji. Nie wiadomo, czy Rosja używała produktów z Finlandii, ale te same komponenty znaleziono w zniszczonym rosyjskim sprzęcie na Ukrainie. Ponadto dziewięciu rosyjskich klientów fińskich firm ma bezpośrednie powiązania z rosyjskimi służbami wywiadowczymi lub kompleksem wojskowo-przemysłowym” - wynika ze śledztwa dziennikarzy.
18:00. „Inwazja” myszy na froncie. Gryzą żołnierzy, kable, odzież
W okopach na linii frontu na Ukrainie trwa prawdziwa „inwazja” myszy - pisze Ukrainska Prawda. Myszy gryzą żołnierzy, odzież i np. kable od systemów Starlink.
Gryzonie to ogromny problem na froncie, zwłaszcza zimą; najczęściej spotykanym gatunkiem w okopach są myszy domowe - podkreśla serwis. Myszy podjadają jedzenie wojskowych, przegryzają odzież, kable, uszkadzają sprzęt, przeszkadzają we śnie i mogą przenosić choroby - wymienia Ukrainska Prawda.
„W nocy jakaś mysz dostała się do mojej ręki i nadgryzła trochę palca i paznokcia. (…) Innym chłopakom pogryzły tak opuszki palców, że rano smartfony nie rozpoznawały ich linii papilarnych” - opowiedział Wołodymyr z 128. samodzielnej zakarpackiej brygady górsko-szturmowej.
Tak duża liczba gryzoni wynika m.in. z łatwości zdobycia pożywienia: po pierwsze, okoliczne pola zostały zasiane, a plonów nie zebrano w związku z wojną. Po drugie, myszy domowej łatwo jest zdobyć pieczywo czy kasze przeznaczone dla wojskowych, są też dla nich smaczniejsze i bardziej pożywne. Myszy uciekają też do okopów przez mrozy i to, że zostało zaburzone ich środowisko życia - wymienia serwis.
17:30. A-50 i Ił-22 zestrzelone
Zestrzelenie rosyjskich samolotów A-50 i Ił-22 może opóźnić ataki rakietowe- powiedziała Natalia Humeniuk, rzeczniczka Południowych Sił Obronnych SZU.
Według rzeczniczki samolot A-50 pełnił rolę „oczu: wroga. Rosjanie wykorzystywali ten sprzęt do monitorowania terytorium Ukrainy, wyznaczania przyszłych celów i przeprowadzania potężnych ataków rakietowych.
17:00. Rosja ćwiczy białoruskich dowódców
Ministerstwo Obrony Białorusi wysłało do Rosji na ćwiczenia swoich dowódców, aby „uczyć się na doświadczeniach” wojny z Ukrainą.
„Podczas ćwiczeń nacisk zostanie położony na doświadczenie zdobyte przez armię rosyjską podczas Specjalnej Operacji Wojskowej w Ukrainie” - powiedział białoruski minister obrony. Następnie białoruscy wojskowi przekażą zdobyte doświadczenie innym jednostkom Sił Zbrojnych Białorusi jako „instruktorom”- przekazano.
16:40. Korea Płn. przekazała Rosji ok. 1mln pocisków artyleryjskich
Około 1 mln pocisków artyleryjskich przekazała dotąd Korea Północna Rosji – oświadczył przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy HUR generał Wadym Skibicki w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
„Pociski, jakie przekazuje KRLD, to przede wszystkim 122 mm i 152 mm. Według naszych ocen mowa o mniej więcej jednym milionie takiej amunicji artyleryjskiej” – oznajmił Skibicki.
Jak dodał, najwięcej północnokoreańskich pocisków dostarczono Rosji we wrześniu, październiku i listopadzie.
Rosyjski niezależny portal Moscow Times poinformował w piątek, że rosyjscy artylerzyści, biorący udział w inwazji na Ukrainę, skarżą się na fatalną jakość amunicji, przekazanej Rosji przez Koreę Północną.
O ile amunicja produkcji irańskiej, która również trafia na wyposażenie rosyjskiej armii, jest oceniana jako „niezła”, o tyle pociski z Korei Północnej są dosłownie przeklinane przez żołnierzy. Ze względu na fatalną jakość prochu stosuje się ją tylko w sytuacjach, gdy „precyzja pocisku, a nawet samo wystrzelenie go z lufy mają najmniejsze znaczenie” dla działań bojowych - podkreślił serwis, powołując się na tzw. blogerów wojennych.
Moscow Times przekazał, że rosyjscy artylerzyści oceniają zasięg pocisków z Korei Północnej jako niemal dwa razy mniejszy, niż zasięg amunicji produkowanej w Rosji.
16:30. Pożar pod Moskwą
W magazynie części samochodowych w Mytiszcze pod Moskwą wybuchł pożar – podają rosyjskie media.
16:14. Finlandia zamyka nieruchomości przed Rosjanami
Finlandia przygotowuje całkowity zakaz wynajmu i sprzedaży nieruchomości Rosjanom
Fiński minister obrony Antti Häkkänen ogłosił, że zamierza dążyć do całkowitego zakazu transakcji na rynku nieruchomości dla obywateli Rosji. „Prawne rozwiązanie” tej kwestii może zostać ogłoszone już wiosną tego roku, powiedział. Häkkänen nie wykluczył, że ograniczenia wpłyną również na wynajem nieruchomości. Uważa on również, że konieczne jest sprawdzenie tego typu transakcji, które już miały miejsce. Wcześniej fińskie Ministerstwo Obrony kilkakrotnie blokowało sprzedaż nieruchomości Rosjanom. Pierwszy przypadek miał miejsce w październiku 2023 roku.
16:02. Spektakularne zestrzelenie rosyjskiego A-50
Zestrzelenie rosyjskiego A-50 na niebie nad Morzem Azowskim było pierwszym w historii zniszczeniem samolotu wykrywającego radar dalekiego zasięgu - donosi Defense Express.
Wcześniej uważano, że zniszczenie takiego samolotu jest niemożliwe. Unikają one linii frontu i trzymają się jak najdalej od obrony przeciwlotniczej wroga. Towarzyszą im również myśliwce wsparcia, które chronią je przed ewentualnymi atakami myśliwców wroga, podczas gdy sam samolot AWACS naprowadza je na samoloty wroga.
„Nikt w historii nigdy nie zestrzelił samolotu wykrywającego radar dalekiego zasięgu, a ukraińskie siły zbrojne po raz kolejny dokonały czegoś, co uważano za niemożliwe i czego nikt nigdy nie dokonał” - podałportal.
15:52. Estonia przygotowała plan zwycięstwa Ukrainy w wojnie za trzy lata
Główną tezą jest to, że Zachód nie powinien bać się pomóc Ukrainie. Dokument, opracowany przez estońskie Ministerstwo Obrony, jest przeznaczony dla wszystkich członków koalicji w formacie Ramstein.
Kalev Stoichescu, przewodniczący parlamentarnej komisji obrony narodowej, zauważa, że wielkość zachodniej gospodarki jest dziesięciokrotnie większa niż Rosji. PKB wszystkich krajów koalicji wynosi 47 bilionów euro, z czego tylko 0,2 proc. przeznaczono na pomoc Ukrainie. „Problem polega na tym, że Rosja już przeszła na gospodarkę wojskową, co oznacza, że połowa ich gospodarki pracuje bezpośrednio na ten cel, podczas gdy Zachód jeszcze się nie obudził” - powiedział Stoicescu.
15:50. Pojawiło się zdjęcie uszkodzonego przez SZU IŁ-22M.
Samolot zdołał wylądować w Anapie, ale według ekspertów nie na daje się już do lotów.
15:00. FSB oskarża Świadków Jehowy o finansowanie armii ukraińskiej
Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) skonfiskowała materiały Świadków Jehowy w okupowanym ukraińskim Mariupolu i oznajmiła, że znalazła dokumenty świadczące, iż ta wspólnota religijna finansuje armię ukraińską - podał portal Mediazona.
FSB oznajmiła, że podczas rewizji skonfiskowała „ponad 2 tys. egzemplarzy literatury ekstremistycznej” oraz dokumenty „zawierające dane o związku organizacji z finansowaniem ukraińskich formacji zbrojnych” - podaje Mediazona, cytując oficjalny komunikat FSB.
Z komunikatu wynika również, że w działaniach przeciwko Świadkom Jehowy brały udział organy kontrwywiadu wojskowego Rosji.
Na opublikowanym nagraniu wideo widać duża liczbę broszur w języku rosyjskim z tytułami związanymi z wyznaniem Świadków Jehowy; jako pierwszą widać w kadrze broszurę zatytułowaną: „Czy nastanie kiedyś świat bez wojen?”.
Wspólnota Świadków Jehowy jest w Rosji od 2017 r. uznawana za „ekstremistyczną” i jej działalność jest w tym kraju zakazana. Obrońcy praw człowieka ze Stowarzyszenia Memoriał umieszczali wyznawców Świadków Jehowy, skazanych w Rosji na więzienie, na liście więźniów politycznych.
Na problem prześladowań Świadków Jehowy na terytoriach, które po inwazji rosyjskiej na Ukrainę znalazły się pod okupacją, zwraca uwagę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).
14:54. Trwa ostrzał Chersonia
Rosyjskie wojska ostrzeliwują właśnie Chersoń - donoszą lokalne władze.
14:47. Rosja mobilizuje około 30 tys. żołnierzy miesięcznie
Rosja mobilizuje co miesiąc około 30 000 ludzi, czyli około 1000–1100 rekrutów dziennie, powiedział Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiej agencji wywiadu wojskowego (HUR), w wywiadzie dla RBC-Ukraine.
14:35 FT: Rosja zmieniła taktykę ostrzału Ukrainy
Tej zimy, stale uzupełniając arsenał irańskimi dronami i dodając północnokoreańskie pociski, Rosja próbuje przytłoczyć obronę powietrzną Ukrainy masowymi nalotami - pisze Financial Times.
Cele wojskowe i przemysłowe stały się głównymi celami, a ataki następują falami, od powolnych dronów po pociski naddźwiękowe; pozbawiony stałych dostaw z Zachodu ukraiński system obrony powietrznej radzi sobie coraz gorzej.
Na przykład w zeszły poniedziałek miał miejsce drugi co do wielkości nalot w tym roku - Rosja wystrzeliła 59 dronów i pocisków rakietowych, z których mniej niż połowa została zneutralizowana. W sobotę osiem z 40 obiektów zostało zestrzelonych, a kolejne 20 zostało stłumionych przez obronę elektroniczną. Do niedawna siłom obrony powietrznej udawało się zwykle przechwycić około 80 procent celów, głównie dzięki zachodniej broni.
14:25. Podano szczegłóły zstrzelenia rosyjskich samolotów
„Około godziny 21 ukraińskie jednostki uderzyły pociskami w dwa samoloty rosyjskich sił powietrznych, a mianowicie A-50 DRLV i IŁ-22, które leciały nad Morzem Azowskim” - powiedział Yuriy Mysyagin, zastępca szefa parlamentarnej komisji bezpieczeństwa narodowego.
„A-50 został zestrzelony, a IŁ-22 został trafiony i próbował dostać się na najbliższe lotnisko, ale zniknął z radarów po rozpoczęciu zniżania w pobliżu Kerczu” - powiedział Mysyagin. Po trafieniu samolot Ił-22M planował wylądować w Anapie i poprosił o ewakuację, karetkę pogotowia i wóz strażacki.
14:23. Ostrzał Krasnohoriwki
W wyniku rosyjskiego ostrzału Krasnohoriwki jedna osoba zginęła, a druga została ranna - poinformował szef Donieckiego RMA Wadym Fiłaszkin. Dokładne skutki ostrzału są nadal ustalane.
13:50. Rosjanie ostrzelali Stanisław w obwodzie chersońskim
Rannych zostało pięć osób, z czego cztery, to ratownicy medyczni.
13:40 Kreml o rozmowach w Davos
Rzecznik Kremla powiedział, że rozmowy w Davos na temat ukraińskich propozycji pokojowych nic nie dadzą, ponieważ Rosja nie bierze w nich udziału - podaje Reuters.
„To po prostu rozmowa dla samej rozmowy” - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, zapytany o dyskusje na temat Ukrainy w Davos.
13:15. Białoruscy żołnierze będą szkoleni w Rosji pod kątem doświadczeń z wojny na Ukrainie
Białoruscy żołnierze zostaną przeszkoleni w Rosji pod kątem doświadczeń z wojny Rosji przeciwko Ukrainie – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na białoruskie ministerstwo obrony.
Według resortu „podczas zajęć akcent zostanie położony na doświadczenie zdobyte przez siły zbrojne Rosji w trakcie specjalnej operacji wojskowej”; tak w Rosji nazywa się wojnę przeciw Ukrainie.
Jak dodano w komunikacie, po zakończeniu szkolenia białoruscy żołnierze „jako instruktorzy najtrudniejszych przedmiotów przygotowania bojowego będą przekazywać uzyskane doświadczenie pododdziałom Sił Zbrojnych Republiki Białoruś”.
11:45. SBU zatrzymała wagnerowca z Białorusi, który namierzał cele dla rosyjskich ataków
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała o zatrzymaniu agenta GRU, wywiadu wojskowego Rosji, byłego najemnika tzw. grupy Wagnera. Jego zadaniem było namierzanie celów dla rosyjskich ataków, głównie obiektów ukraińskiej infrastruktury energetycznej.
„(…) Został zatrzymany na gorącym uczynku: próbował umieścić kilka nadajników GPS na słupach linii energetycznych zasilających aglomerację kijowską” – oświadczyła SBU w komunikacie na Telegramie.
Sygnały z nadajników miały pomóc w dokładnym namierzeniu celów dla rosyjskich ataków m.in. z użyciem dronów uderzeniowych produkcji irańskiej Shahed – wyjaśniła SBU.
Zatrzymany jest obywatelem Białorusi, który w latach 2014-2017 walczył przeciwko Ukrainie w szeregach utrzymywanych przez Rosję formacji zbrojnych tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych.
Na początku otwartej inwazji Rosji na Ukrainę mężczyzna wstąpił do prywatnej firmy najemniczej Grupa Wagnera, z którą uczestniczył w walkach o Bachmut w obwodzie donieckim. Następnie powrócił na Białoruś, gdzie GRU zleciła mu zadanie przeprowadzenia akcji dywersyjnych na Ukrainie – przekazała SBU.
11:15. Gen. Załużny potwierdza zestrzelenie dwóch dużych rosyjskich samolotów
Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty: A-50 do wykrywania radarowego dalekiego zasięgu oraz latający punkt dowodzenia IŁ-22M – potwierdził głównodowodzący armii ukraińskiej generał Wałerij Załużny.
„Żołnierze Sił Powietrznych Zbrojnych Sił Ukrainy zniszczyli wrogi samolot wykrywania radarowego dalekiego zasięgu oraz powietrzny punkt dowodzenia przeciwnika Ił-22”- oświadczył na Telegramie.
„Dziękuję Siłom Powietrznym za wspaniale zaplanowaną i przeprowadzoną operację w rejonie Morza Azowskiego!” – dodał Załużny. Wojskowy nie ujawnił, jakich rodzajów broni użyli Ukraińcy do ataków.
10:40. Niepokojący raport niemieckiego resortu obrony
Wzmożenie działań Rosji przeciwko NATO jest prawdopodobne już w 2024 roku; Bundeswehra przygotowuje się do ataku Putina – pisze portal dziennika „Bild”, opierając się na poufnym dokumencie ministerstwa obrony, opisującym możliwą eskalację ze strony Rosji wobec sojuszu obronnego Zachodu.
„Czy rosyjski dyktator Władimir Putin odważy się przeprowadzić hybrydowy atak na NATO następnej zimy? Szwecja, która nie jest członkiem sojuszu, otwarcie już przestrzegła przed atakiem Rosji. To zagrożenie ze strony Moskwy jest najwyraźniej równie poważnie traktowane przez Bundeswehrę” – stwierdził „Bild”.
10:20. Rosja zawyża podawaną liczbę pozyskanych rekrutów
Jest wysoce prawdopodobne, że podawane przez władze Rosji liczby nowo pozyskanych rekrutów została znacząco zawyżona - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak podano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 11 stycznia zastępca przewodniczącego rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w 2023 roku do rosyjskich sił zbrojnych dołączyło 500 tys. osób.
Dodano, że w celu wypełnienia celów rekrutacyjnych od kwietnia 2023 roku rosyjskie wojsko pozwala kończącym szkoły na podpisywanie kontraktów z siłami zbrojnymi, a niedawne dane opublikowane przez serwis Mediazona i rosyjską sekcję BBC sugerują, że w wojnie przeciwko Ukrainie zginęło co najmniej pięciu Rosjan urodzonych w 2005 r.
„Jest wysoce prawdopodobne, że rosyjska rekrutacja do wojska w celu podtrzymywania wojny w nieproporcjonalny sposób polega na zubożałych i wiejskich społecznościach w Rosji” - napisano.
10:10. Rosja jest niezdolna do zwiększenia produkcji rakiet
Rosja jest niezdolna do zwiększenia liczby produkowanych rakiet, a Korea Północna przekazała jej około 1 mln pocisków artyleryjskich – poinformował przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy HUR generał Wadym Skibicki.
„W tej chwili maksymalne liczby (produkowanych rakiet – PAP) pozostają takie same (jak w październiku ubiegłego roku) i wynoszą około 114-130 rakiet strategicznych. Te dane mogą się różnić w zależności od miesiąca. Poziom produkcji zależy od mocy produkcyjnych i komponentów, gdyż wiele części, na przykład do (rakiet) Ch-101, Kindżał, Kalibr, produkowanych jest za granicą” – powiedział portalowi RBK-Ukraina.
Wojskowy wskazał, że Rosjanie starają się utrzymać rezerwę strategiczną rakiet w wysokości 30 proc. posiadanych zasobów.
„Od połowy września Rosjanie nie zastosowali ani Ch-101, ani Kalibrów. Były one gromadzone. (…) Jeśli mówimy o rakietach manewrujących, to podczas ataków odnotowywane były wyroby wyprodukowane w trzecim i czwartym kwartale (ub. roku). To po raz kolejny świadczy o tym, że ich zapasy są niewielkie i to, co jest produkowane, od razu jest używane przeciwko naszemu państwu” – oświadczył.
Skibicki poinformował także, że według HUR Rosja otrzymała od Korei Północnej blisko 1 mln pocisków artyleryjskich kalibru 122 i 152 mm. „To jest właśnie ten deficyt, z którym boryka się Moskwa i nie może go pokryć produkcją własną” – wyjaśnił.
Generał nie odniósł się do kwestii dostaw rakiet balistycznych z Korei Północnej dla Rosji. „Będziemy o tym mówili, kiedy będą potwierdzone dane na ten temat” – powiedział.
09:30. ONZ: w 2024 r. Ukraina i ukraińscy uchodźcy będą potrzebowali 4,2 mld dolarów pomocy humanitarnej
W 2024 roku Ukraina, a także uchodźcy z tego kraju przebywający za granicą będą potrzebowali od donatorów pomocy humanitarnej o wartości 4,2 mld dolarów - poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), którego szacunki przytoczyła agencja Reutera.
OCHA zaapelowała do darczyńców o wsparcie humanitarne w wysokości 3,1 mld dolarów dla około 8,5 mln Ukraińców pozostających w kraju, uznanych za grupę najbardziej potrzebującą pomocy, a także o kwotę 1,1 mld dolarów na rzecz ukraińskich uchodźców za granicą.
Według danych OCHA w 2024 roku wsparcia z zewnątrz będzie potrzebować ogółem ponad 14,6 mln mieszkańców Ukrainy, czyli około 40 proc. populacji. Biuro ONZ szacuje, że w miejscowościach na linii frontu i na terenach Ukrainy okupowanych przez Rosję przebywa obecnie około 3,3 mln osób.
- Setki tysięcy dzieci żyją na linii frontu podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Są one przerażone, straumatyzowane i pozbawione podstawowych potrzeb. Już sam ten fakt powinien skłonić nas do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, aby dostarczyć Ukrainie więcej pomocy humanitarnej - zauważył Martin Griffiths, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych i koordynator pomocy w sytuacjach kryzysowych, a także przewodniczący OCHA.
07:32. ISW: Rosyjska ofensywa nie przyniesie przełomu
W nadchodzących tygodniach, gdy zamarznięty grunt będzie sprzyjał działaniom wojsk zmechanizowanych, rosyjskie siły prawdopodobnie zintensyfikują operacje ofensywne na wschodzie Ukrainy; te wysiłki nie przyniosą jednak przełomu na froncie - ocenia w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Rosyjscy tzw. blogerzy wojenni, czyli internetowi komentatorzy sprzyjający Kremlowi, zapowiadają, że ofensywa może nastąpić nie tylko na wschodnim odcinku frontu, czyli w Donbasie, ale także na południu - w obwodzie chersońskim.
Pojawiają się prognozy, że powinno do tego dojść w okresie od połowy stycznia do 2 lutego, gdy warunki pogodowe umożliwią operacje z wykorzystaniem ciężkiego uzbrojenia, a ukraińska armia „wyczerpie” swoje siły podczas obrony Awdijiwki w regionie donieckim i przyczółku Krynki na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru na Chersońszczyźnie.
00:14. Siły ukraińskie zestrzeliły dwa rosyjskie samoloty
W niedzielę wieczorem nada Morzem Azowskim ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły rosyjski samolot A-50 zajmujący się wykrywaniem i kontrolą radarów dalekiego zasięgu oraz bombowiec IŁ-22M. A-50 spadł do morza, a bombowiec po trafieniu próbował wylądować w Anapie, poinformował Ukrinform.
Według informacji ze źródeł wojskowych , samolot A-50 został zestrzelony nad Morzem Azowskim bezpośrednio po rozpoczęciu służby. A-50 zniknął z radarów i przestał odpowiadać na żądania rosyjskiego lotnictwa taktycznego. Nieco później pilot rosyjskiego samolotu Su-30 VKS zameldował o eksplozji i upadku niezidentyfikowanego samolotu, poinformował Ukrinform na podstawie źródeł wojskowych.
Samolot Ił-22M został uszkodzony w ukraińskim ataku u wybrzeży Morza Azowskiego około godziny 21:00 czasu lokalnego (20:00 w Polsce-PAP). Trafiony samolot skierował się na rosyjskie lotnisko wojskowe w Anapie, gdzie wezwano pogotowie ratunkowe i wóz strażacki, poinformował Ukrinform.
00:00. Zełenski: Kluczem jest wiara w Ukrainę
Pierwsze dwa tygodnie tego roku dodały już siły i możliwości Ukrainy. Są nowe pakiety wsparcia dla naszych wojowników. Istnieją bardzo potrzebne porozumienia w sprawie wspólnej produkcji broni i pocisków, szczególnie delikatną kwestią są drony - będzie ich więcej. Szykujemy kolejne dobre wiadomości na temat obrony powietrznej. Pamiętamy zarówno rakiety, jak i wojnę elektroniczną – będzie ich więcej. I niezmiennie, miesiąc po miesiącu, rozkręcamy naszą ukraińską produkcję artylerii
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ukraina ma wystarczający potencjał, by przejść przez tę trudną drogę wojny. Mamy potencjał, by zjednoczyć świat. Mamy potencjał, by wygrać. Kluczem jest wiara w siebie. Wiara w Ukrainę
— dodał.
Jestem wdzięczny wszystkim którzy są z Ukrainą i na Ukrainie. Jestem wdzięczna wszystkim, którzy walczą, pracują, wolontariatu i pomagają Ukrainie żyć
— zaznaczył Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/678293-relacja691-dzien-wojny-rosyjski-a-50-i-il-22m-zestrzelone