Trwa 687. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 11 stycznia 2024 r.
19:20. Nikopol zaatakowany przez drony kamikadze
Armia rosyjska zaatakowała dziś Nikopol dronami kamikaze - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rano dron uderzył w Nikopol. Po południu - w pobliską miejscowość Marganiec.
Uszkodzone zostały 2 domy i gazociąg. Nie było ofiar i rannych.
19:15. Dowódca sił lądowych: sytuacja na wschodzie jest trudna, ale wszędzie utrzymujemy obronę
Sytuacja operacyjna na wschodzie Ukrainy pozostaje trudna, ale siły ukraińskie utrzymują obronę na wszystkich kierunkach – oznajmił dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski na Telegramie. Syrski podał, że siły rosyjskie nadal atakują na kierunkach kupiańskim, łymańskim i bachmuckim.
„Okupanci nie zaprzestają prób wyparcia naszych pododdziałów z lasu kupiańskiego i zajęcia wsi Syńkiwka w celu zablokowania Kupiańska. Dzięki naszym obrońcom wróg ponosi poważne starty” – napisał Syrski.
Podkreślił, że siły rosyjskie prowadzą działania ofensywne również na kierunku łymańskim, gdzie ich celem jest wyparcie wojsk ukraińskich za rzekę Czorny Żerebec, a w rejon walk przemieszczane są z Federacji Rosyjskiej dodatkowe jednostki szturmowe.
Leśnictwo serebriańskie także pozostaje jednym z kierunków, na których wróg koncentruje swoje wysiłki. Siły rosyjskie bez powodzenia usiłują atakować pozycje ukraińskie w rejonie wsi Dibrowa, Torske i Jampil.
19:00. Ministerstwo Obrony Ukrainy przygotowało nową wersję projektu ustawy o mobilizacji
Ministerstwo Obrony przygotowało już nową wersję projektu ustawy o mobilizacji, uwzględniającą wszystkie zalecenia –– powiedział minister obrony Rustem Umerow.
Dodał, że dokument jest gotowy do przekazania Radzie Ministrów do zatwierdzenia.
18:40. Bank Światowy mobilizuje 1 miliard dolarów dla Ukrainy
Bank Światowy uruchomił około 1 miliarda dolarów, które zostaną wykorzystane na odbudowę sektora prywatnego Ukrainy, jednocześnie przenosząc szerszą uwagę na inwestycje w kierunku kapitału własnego.
18:30. Rosja może „przygotowywać się do operacji pod fałszywą flagą” w regionie na zachód od Ukrainy
Według amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną Rosja może przygotowywać się do rozpoczęcia operacji pod fałszywą flagą w Republice Naddniestrza w celu osłabienia ukraińskiej gospodarki.
ISW stwierdził, że związani z Moskwą urzędnicy w regionie, który odłączył się od Mołdawii w 1990 r., mogą wykorzystać fałszywe oskarżenia o wrogość Mołdawii jako pretekst do „odwetu” w celu ochrony rosyjskojęzycznych osób w Naddniestrzu.
We wtorek propagandowa agencja TASS opublikowała wywiad z prezydentem Naddniestrza Wadimem Krasnoselskim, w którym stwierdził, że „militaryzacja” Mołdawii zagraża Naddniestrzu.
Następnego dnia rosyjski MSZ wezwał ambasadora Mołdawii w Rosji w związku z „politycznie motywowanymi prześladowaniami mediów rosyjskich i rosyjskojęzycznych” oraz „dyskryminacją obywateli rosyjskich wjeżdżających do Mołdawii”.
18:15. Zełenski z wizytą na Łotwie
Nie możemy dopuścić do zamrożenia konfliktu i do tego, by Rosja wzmocniła się i przygotowała się do dużej kontrofensywy - oświadczył w Rydze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Zełenski spotkał się w Rydze z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkeviczsem. To pierwsza wizyta szefa ukraińskiego państwa w tym bałtyckim kraju od lutego 2022 roku, kiedy Rosja rozpoczęła pełnowymiarową agresję przeciwko Ukrainie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Spotkanie prezydentów Ukrainy i Łotwy w Rydze. Zełenski: Nie możemy dopuścić, by Rosja przygotowała się do dużej kontrofensywy
18:00. Wywiad Ukrainy szacuje liczebność sił rosyjskich
Według wywiadu ukraińskiego Rosji na Ukrainie składają się obecnie z 462 tys. żołnierzy i 35 tys. żołnierzy Gwardii Narodowej, odpowiedzialnych za funkcjonowanie reżimu okupacyjnego.
Taka liczba żołnierzy pozwala Rosjanom na przeprowadzanie rotacji – wycofywanie jednostek i pododdziałów i sprowadzenie ich na linię frontu.
17:15. Ukraińskie radio nie nadaje już muzyki rosyjskiej
Ukraiński rzecznik ochrony języka państwowego Taras Kremiń poinformował w czwartek, że żadna z ogólnokrajowych rozgłośni radiowych nie nadaje już piosenek w języku rosyjskim. Są to wyniki analizy audycji nadanych w 14 rozgłośniach 2 i 7 grudnia 2023 roku.
Biuro rzecznika przeanalizowało audycje emitowane przez rozgłośnie ogólnokrajowe w ciągu całej doby, kolejno 2 i 7 grudnia. Nadano w tych dniach łącznie 8334 piosenki. Ponad 67 proc. stanowiły piosenki ukraińskojęzyczne (5599 utworów). Pozostałe 32,7 proc. (2732 utwory) było wykonywanych w językach państw Unii Europejskiej. Wyemitowano też trzy piosenki gruzińskie - podał portal Ukraińska Prawda.
Spośród 14 rozgłośni pięć nadawało wyłącznie piosenki ukraińskie, a w pięciu kolejnych muzyka ukraińska stanowiła ponad połowę utworów. Jedynie w czterech rozgłośniach muzyka w językach unijnych przeważała nad krajową.
17:10. Estonia i Ukraina podpisały umowy ws. współpracy wojskowej i szkolenia szefów policji z Ukrainy
Podczas czwartkowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Estonii podpisano umowy ws. szkolenia obwodowych szefów policji z Ukrainy oraz współpracy wojskowej pomiędzy ukraińskim resortem przemysłu strategicznego a stowarzyszeniem estońskich firm zbrojeniowych.
Umowę o partnerstwie, w celu zwiększenia zdolności zarządczych Komendy Głównej Policji Ukrainy i regionalnych jednostek policji podpisały Estońskie Centrum Rozwoju Międzynarodowego (ESTDEV) oraz Zarząd Policji i Straży Granicznej Estonii (PPA).
ESTDEV i PPA wyszkolą w Estonii szefów ukraińskiej policji z obwodów kirowohradzkiego, czernihowskiego i żytomierskiego. Współpraca ta potrwa - według obecnych ustaleń - do marca 2025 roku; pierwsza grupa policjantów przybędzie do Estonii na w kwietniu bieżącego roku.
Szkolenie będzie dotyczyło nowoczesnych praktyk zarządzania, innowacyjnych metod egzekwowania prawa i ogólnej kultury organizacyjnej. W ramach projektu część dokumentów strategicznych PPA i wszystkie niezbędne materiały szkoleniowe zostaną przetłumaczone na język ukraiński.
„Ukraińska policja od dawna jest zainteresowana współpracą z estońskimi organami ścigania i wyciąganiem wniosków z naszej wiedzy specjalistycznej w zakresie bezpieczeństwa wewnętrznego. Przyjęcie europejskich praktyk i metod zarządzania jest jeszcze ważniejsze w świetle unijnych aspiracji Ukrainy” - powiedziała Eva-Maria Liimetsa, szefowa programu ESTDEV na rzecz demokracji i praworządności.
17:00. Szef słowackiego MSZ: szanujemy odmienne stanowisko rządu Polski wobec Ukrainy
Minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Juraj Blanar powiedział agencji TASR, że szanuje odmienne stanowisko nowego rządu Polski wobec Ukrainy. Opowiedział się za ożywieniem współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, którą obok Słowacji i Polski tworzą Czechy i Węgry.
„Każdy ponosi odpowiedzialność i szanujemy to” - stwierdził Blanar pod adresem nowych polskich władz. Jego zdaniem ważne jest, aby porozumieć się w sprawach, które łączą nasze kraje. Wyraził przekonanie, że jest ich wystarczająco dużo.
Rząd Roberta Ficy, którego Blanar jest jednym z najbliższych współpracowników, wyraźnie dystansuje się od zachodniej linii wspierania Ukrainy i stosowania sankcji wobec Rosji. Rząd wprawdzie podkreśla konieczność przywrócenia suwerenności Kijowa nad całością ukraińskiego terytorium, ale uważa, że dalsze finansowe i zbrojne wsparcie walczącego z agresją kraju nie ma sensu.
17:00. Miedwiediew mówi o użyciu przez Rosję broni nuklearnej
Były prezydent Rosji, a obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa kraju Dmitrij Miedwiediew ostrzegł Ukrainę, że Moskwa użyje broni nuklearnej, jeśli Kijów obierze za cel miejsca wyrzutni rakiet w Rosji.
Miedwiediew powiedział, że Ukraina rozważając uderzenie w miejsca startu „ryzykuje naruszeniem paragrafu 19 podstaw polityki państwa Rosji w dziedzinie odstraszania nuklearnego”. Paragraf 19 rosyjskiej doktryny nuklearnej 2020 określa warunki, na jakich rosyjski prezydent rozważałby użycie broni nuklearnej.
Ogólnie mówią one, że należy ich użyć w odpowiedzi na atak z użyciem broni nuklearnej lub innej broni masowego rażenia lub w odpowiedzi na użycie broni konwencjonalnej przeciwko Rosji, „kiedy zagrożone jest samo istnienie państwa”.
16:50. Ukraińskie media: Przyczółek Krynki to dla Rosjan straszliwa pułapka; stracili już tam 153 jednostki ciężkiego sprzętu
Broniony przez ukraińską armię przyczółek Krynki na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim stał się dla rosyjskich wojsk jedną z najstraszniejszych pułapek od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji na sąsiedni kraj; najeźdźcy stracili tam już pięć razy więcej jednostek ciężkiego sprzętu wojskowego niż Ukraińcy - powiadomił dziś portal Dzerkało Tyżnia.
Ukraiński serwis przekazał te doniesienia, powołując się na Juliana Roepcke - dziennikarza niemieckiego „Bilda”, który zajmuje się oceną sytuacji na froncie na podstawie materiałów foto i wideo z pola walki oraz analizy zdjęć satelitarnych.
Przyczółek Krynki to teren o powierzchni zaledwie 1 kilometra kwadratowego, broniony przez około 300 ukraińskich żołnierzy. Rosjanie, który próbują tam atakować przy pomocy czołgów, wpadają w pułapkę, ponieważ ich natarcia są powstrzymywane przez Ukraińców stacjonujących po przeciwległej stronie Dniepru i przeprawiających się w razie potrzeby przez rzekę.
Najeźdźcy stracili tam już co najmniej 153 jednostki ciężkiego sprzętu, natomiast ukraińska armia - tylko 31, z czego połowę stanowiły działa artyleryjskie
— szacuje Roepcke, cytowany przez Dzerkało Tyżnia.
Rosjanie nie rozumieją albo nie chcą zrozumieć, że wpadają (w Krynkach) w jedną z najstraszniejszych pułapek tej wojny. (…) Przy pomocy dronów kamikadze, zachodnich systemów artyleryjskich (cechujących się) dużą precyzją (rażenia) i środków walki radioelektronicznej (Ukraińcy) już od prawie trzech miesięcy odpierają (tam) każdą rosyjską próbę natarcia
— zauważył niemiecki analityk.
Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Pierwsze doniesienia o przyczółku Krynki, bronionym przez nieliczne zgrupowanie ukraińskiej armii, pojawiły się jesienią ubiegłego roku. Jak informował wówczas brytyjski resort obrony, w Krynkach walczą głównie żołnierze piechoty morskiej.
16:30. Rosyjska grupa dywersyjna zabiła cywila w obwodzie czernihowskim
Rosyjska grupa dywersyjna zabiła cywila w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy – poinformował w czwartek portal Suspilne z powołaniem na lokalne władze. 63-letni mężczyzna zginął w odległości 500 metrów od granicy z Rosją.
Nadeszła informacja od przewodniczącego hromady (gminy), że mężczyzna zdążył odwieźć swoje dziecko na autobus (…). Było wkroczenie grupy dywersyjno-zwiadowczej. Niestety, straciliśmy człowieka
— powiedział Serhij Serhijenko, szef administracji rejonowej w Nowogrodzie Siewierskim.
Do zdarzenia doszło w środę o godz. 5.00 (4.00 czasu polskiego) między wsiami Hremiaczka i Łeoniwka w obwodzie czernihowskim, który graniczy z Rosją.
Jest to jeden z regionów Ukrainy, do którego wciąż próbują przenikać rosyjskie grupy dywersyjne. By temu przeciwdziałać, od czerwca 2022 r. Ukraina rozmieściła na swojej północnej granicy pół miliona min.
16:00. Separatyści z Donbasu skazali na 25 lat więzienia ukraińskiego żołnierza
„Sąd” separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy skazał w czwartek 26-letniego ukraińskiego żołnierza na 25 lat więzienia - powiadomił ukraiński portal Suspilne, powołując się na rosyjski Komitet Śledczy.
Żołnierz Ołeksandr Kowałyk, który był celowniczym pojazdu opancerzonego brygady piechoty morskiej, został oskarżony o to, że w kwietniu 2022 roku zabił w Mariupolu na południu Ukrainy kierowcę samochodu. Mężczyzna zmarł z powodu odniesionych obrażeń.
Od września ubiegłego roku w okupowanym przez Rosję Donbasie skazano w sumie 88 żołnierzy ukraińskich. Są oni najczęściej sądzeni za zabójstwo cywilów, próbę dokonania morderstwa lub uszkodzenie cudzego mienia.
Ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec podkreślił, że ukraińscy żołnierze są skazywani za wymyślone przewinienia, a wyroki takich „sądów” stanowią złamanie prawa do sprawiedliwego procesu.
15:10. W Awdijiwce nadal mieszka ponad 1 100 cywilów
Informacje takie przekazuje ukraińska policja. Od początku roku w ostrzale Awdijiwki przez Rosjan zginęło czterech cywilów a ośmiu zostało rannych. W pierwszych dniach 2024 roku z Awdijiwki ewakuowano ponad 20 cywilów.
14:25. Siły rosyjskie na okupowanych terytoriach liczą 462 tys. żołnierzy
Siły Federacji Rosyjskiej na okupowanych terytoriach Ukrainy liczą 462 tysiące żołnierzy i cierpią na deficyt amunicji – oświadczył przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Wadym Skibicki.
„Ponadto na tymczasowo okupowanych ziemiach ukraińskich rozmieszczonych jest 35 tysięcy osób z Rosgwardii (rosyjska Gwardia Narodowa), która zabezpiecza reżim okupacyjny” – powiedział w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda.
Zwrócił uwagę, że taka liczba wojsk pozwala Rosjanom na rotację sił: wycofywanie z linii frontu jednostek niezdolnych do walki i przysyłanie na ich miejsce nowych.
Skibicki poinformował także, że rosyjski przemysł wojskowy, który może produkować 2 mln pocisków rocznie, nie był w stanie zapewnić dostaw amunicji na potrzeby wojny na Ukrainie w ubiegłym roku. Deficyt wyniósł pół miliona pocisków.
Dlatego – kontynuował – Rosjanie najpierw nabywali amunicję na Białorusi, a następnie kupowali ją w Iranie i Korei Północnej. „Wiemy, jakimi szlakami była ona przewożona, gdzie jest magazynowana i w jaki sposób dociera na front” – oświadczył.
14:10. Rosja uważa absolwentów amerykańskich programów stypendialnych za potencjalną „piątą kolumnę”
Szef Służby Wywiadu Zagranicznego (SWR) Siergiej Naryszkin oznajmił w czwartek, że absolwenci amerykańskich programów stypendialnych to ludzie, z których USA będą próbowały utworzyć „piątą kolumnę”. Liczbę Rosjan - absolwentów tych programów Naryszkin oszacował na 80 tysięcy.
W komunikacie opublikowanym na stronie internetowej SWR Naryszkin oskarżył Stany Zjednoczone o plany „aktywnego angażowania byłych stypendystów do walki politycznej przeciw władzom rosyjskim”. „Amerykanie uważają, że byli stypendyści po +odpowiedniej obróbce+ mogą zastąpić niesystemową opozycję - która masowo uciekła na Zachód - i stać się centralnym elementem piątej kolumny” - oznajmił szef SWR. Jako opozycję „niesystemową” określa się w Rosji opozycję demokratyczną krytyczną wobec Kremla, w odróżnieniu od formalnej tylko opozycji parlamentarnej.
Naryszkin wymienił liczbę ponad 80 tysięcy obywateli rosyjskich, którzy brali udział w amerykańskich programach edukacyjnych i kulturalnych. Szef SWR powiedział, że takie liczby podaje Departament Stanu USA. Naryszkin wymienił takie programy stypendialne jak Program Fulbrighta, programy FLEX i Global UGRAD Program (programy wymiany dla uczniów szkół średnich i studiów licencjackich), a także program letnich wyjazdów dla studentów - Summer Work and Travel.
Komunikat SWR głosi, że Stany Zjednoczone chcą teraz „aktywizować pracę” z absolwentami, podejmują kroki w celu „odnowienia kontaktów” z nimi, a potem planują „przejść do aktywnego angażowania” tych osób w walkę polityczną. „Program takiej pracy jest już przygotowywany” - oznajmił Naryszkin.
13:30. Zełenski w Estonii
Mężczyźni w wieku podlegającym mobilizacji powinni być na Ukrainie i pomagać państwu; omówiliśmy dziś tę kwestię z premier Estonii Kają Kallas - powiedział w Tallinie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, biorąc udział we wspólnej konferencji prasowej z premier Kallas.
„Są osoby, które opuściły kraj, łamiąc prawo i zasady. One powinny być na Ukrainie i pomagać państwu, niekoniecznie walcząc, ale np. pracując i płacąc podatki”
— zaznaczył prezydent Zełenski, komentując możliwość odesłania przez Estonię znajdujących się w kraju Ukraińców podlegających mobilizacji.
Prezydent przypomniał, że po rozpoczęciu przez Rosję agresji z kraju wyjeżdżali wszyscy bez względu na wiek czy płeć, ponieważ „nie wiedzieli, co może przynieść inwazja”, a Kijów nie zdecydował się zamknąć granic. Dodał, że już w czasie trwania wojny i po wprowadzeniu obowiązku mobilizacji, z Ukrainy nielegalnie wyjeżdżali podlegający jej mężczyźni.
12:00. administracja USA popiera przejęcie rosyjskich aktywów wartych 300 mld dolarów
Administracja prezydenta USA Joe Bidena popiera przyjęcie ustawy, która umożliwiłaby konfiskatę rosyjskich aktywów o wartości około 300 mld dolarów; te pieniądze mogłyby zostać przeznaczone na odbudowę Ukrainy po wojnie z Rosją - podała w nocy ze środy na czwartek agencja Bloomberga.
Władze w Waszyngtonie zamierzają skoordynować te działania z sojusznikami z grupy G7, a szczególnie państwami z Europy, gdzie wartość zamrożonych rosyjskich aktywów jest szacowana na około 200 mld USD. Ten temat zostanie podniesiony przez USA podczas spotkania przywódców państw G7 w lutym, w drugą rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę - ujawnił Bloomberg, powołując się na treść notatki amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, skierowanej w listopadzie ubiegłego roku do komisji spraw zagranicznych Senatu, a także na własnych informatorów.
Jak przypomniano, wcześniej Bank Światowy szacował, że koszt odbudowy Ukrainy ze zniszczeń wojennych może wynosić około 411 mld dolarów.
10:30. Rosyjski pluton uciekł z okopów z bronią, próbował przebić się na Krym
Mówię o całym plutonie rosyjskiej armii. Są doniesienia, że ścigano ich, próbując zmusić do powrotu na front — mówił rzecznik ukraińskiego zgrupowania, płk Ołeksandr Sztupun.
10:10. Miny zabiły już 277 osób, w tym 14 dzieci
Od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę w lutym 2022 roku na podłożonych przez Rosjan minach na Ukrainie zginęło 277 osób, w tym 14 dzieci – poinformował minister spraw wewnętrznych tego kraju Ihor Kłymenko.
„610 osób zostało rannych, a 277 zginęło. Żelazo przeciwnika odebrało życie 14 dzieciom” – napisał na Telegramie szef MSW. Najwięcej ofiar odnotowano w obwodach charkowskim, chersońskim i mikołajowskim.
Kłymenko zapewnił, że jednostki saperskie MSW pracują nad jak najszybszym rozminowaniem terenów, gdzie działała rosyjska okupacyjna armia.
„Rozbrojono już prawie 755 tysięcy ładunków wybuchowych. Blisko jedna trzecia terytorium Ukrainy nadal pozostaje jednak zaminowana” – podkreślił minister.
10:00. Mieszkaniec obwodu kurskiego skazany na sześć lat więzienia za próbę wyjazdu na Ukrainę, by walczyć z Rosją
Wyrok w tej sprawie wydał sąd w Kursku. Oskarżony to 21-latek, który po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą miał podjąć decyzję o wyjeździe na Ukrainę i wsparcie jej w odpieraniu rosyjskiej inwazji. Mężczyzna został zatrzymany w pobliżu granicy obwodu kurskiego z Ukrainą, wcześniej miał wyrazić za pośrednictwem internetu zgłoszenie do walczącej na Ukrainie organizacji paramilitarnej.
09:50. Wzrost PKB Ukrainy w 2023 roku mógł przekroczyć 5 proc.
Informacje takie przekazuje zastępca prezesa Narodowego Banku Ukrainy, Serhij Nikołajczuk. Powodem wyższego od oczekiwań wzrostu PKB ma być duża międzynarodowa pomoc finansowa, brak zakłóceń w dostawach prądu, otwarcie na Morzu Czarnym korytarza dla ukraińskiego zboża po wygaśnięciu tzw. porozumienia zbożowego po odstąpieniu od niego przez Rosję i zdolność ukraińskich przedsiębiorstw do przystosowania się do trudnych warunków.
08:00. Rosja może dążyć do destabilizacji Mołdawii
Rosja może próbować destabilizacji Mołdawii wykorzystując operacje pod fałszywą flagą w separatystycznym Naddniestrzu; ma to na celu m.in. osłabienie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne - pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według ISW przykładem takich działań może być rzekome uprowadzenie 7 stycznia na Ukrainę dwóch obywateli Naddniestrza o czym poinformowało w środę sterowane z Rosji naddniestrzańskie Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego, nazywane powszechnie departamentem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.
Kremlowska agencja TASS opublikowała zaś wywiad z prezydentem Naddniestrza Wadimem Krasnosielskim, w którym stwierdził on, że „militaryzacja” Mołdawii zagraża Naddniestrzu. Krasnosielski obwinił też Kiszyniów o wstrzymanie negocjacji z Naddniestrzem i podkreślił „zaawansowane” umowy o współpracy Naddniestrza z Rosją.
Wywiad ten - w ocenie ISW - jest częścią wysiłków zmierzających do przygotowania gruntu mającego na celu destabilizację Mołdawii i uzasadnienie przyszłych rosyjskich kampanii w regionie. Think tank uważa też, że środowy komunikat MBP też jest częścią takich wysiłków Kremla.
0:05. Dziewięć osób rannych w rosyjskim ataku rakietowym na Charków
Rosyjska rakieta uderzyła w środę wieczorem w cel cywilny w drugim co do wielkości mieście Ukrainy, Charkowie, raniąc dziewięć osób - poinformował na Telegramie szef regionalnej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow.
Rakiety spadły na dzielnicę kijowską w Charkowie.
Wszyscy ranni to cywile. Dwie osoby są w stanie ciężkim. Na miejscu pracują służby - podała lokalna policja
00:01. Stoltenberg: sojusznicy wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy
Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg oświadczył, że w miarę, jak Rosja intensyfikuje ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną, sojusznicy z NATO wzmacniają obronę powietrzną Ukrainy. „Będziemy nadal wspierać odważnych Ukraińców, którzy stawiają opór rosyjskiej wojnie agresywnej” - powiedział po spotkaniu Rady NATO-Ukraina.
Rada NATO-Ukraina zebrała się w następstwie niedawnych fal ciężkich rosyjskich nalotów na ukraińską ludność cywilną i infrastrukturę. Jak podało NATO, sojusznicy zdecydowanie potępili eskalację rosyjskich nalotów na Ukrainę, a także użycie przez Rosję rakiet balistycznych pochodzących z Korei Północnej i dronów z Iranu.
red/wPolityce.pl/PAP/FB/X/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/677862-relacja-687-dzien-wojny-ranni-po-ataku-na-charkow