Kanclerz Niemiec Olaf Scholz skrytykował w poniedziałek kraje UE za „niewystarczające” dostawy broni dla Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją. Wezwał sojuszników do zwiększenia wsparcia militarnego dla tego kraju. Występując na konferencji prasowej w Berlinie Scholz po raz kolejny zapewnił, że Niemcy będą wspierać Ukrainę „tak długo jak to będzie konieczne”.
Obietnice Sholza
Sholz oświadczył, że „niezależnie od tego jak duże jest wsparcie Niemiec, nie będzie ono wystarczające w dłuższej perspektywie dla zapewnienia Ukrainie bezpieczeństwa”.
Dlatego wzywam sojuszników z Unii Europejskiej aby zwiększyli wysiłki na rzecz (wsparcia) Ukrainy. Planowane przez większość krajów członkowskich UE dostawy nie są wystarczające
— podkreślił niemiecki kanclerz.
Dodał, że Berlin zwrócił się do UE aby sprawdziła dokładnie jakie dostawy dla Ukrainy planują sojusznicy zastrzegając, że być może nie wszystkie są znane. Według kanclerza Niemiec wyraził przekonanie, że kraje członkowskie uchwalą na nadzwyczajnym szczycie Unii, planowanym na 1 lutego, pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Nie udało się tego zrobić na grudniowym szczycie ze względu na sprzeciw Węgier.
Na początku wojny Niemcy nie wsparły militarnie Ukrainy zasłaniając się polityką neutralności, choć były czwartym co do wielkości eksporterem broni na świecie. Jak donosiły niemieckie media głównym hamulcowym był wtedy kanclerz Scholz. Inną sprawą jest fakt, że sytuacja Bundeswery jest opłakana. Armia niemiecka nie posiada ani rezerw pojazdów, ani dużych zapasów uzbrojenia, ponieważ przez lata je zmniejszano. Przed dwoma laty kanclerz Olaf Scholz zapowiedział zwiększenie wydatków na unowocześnienie Bundeswehry do poziomu 100 mld euro. Te obietnice pozostały jednak nie zrealizowane. Od pierwszych miesięcy rosyjskiej inwazji rząd premiera Mateusza Morawieckiego naciskał na Berlin, aby zrezygnował z obstrukcji i czynnie wsparł Ukrainę sprzętem, którym handluje z innymi krajami. W sierpniu 2022 Polska była na drugim miejscu po USA, jeśli chodzi o pomoc wojskową udzielaną Ukrainie przez kraje zachodnie. W końcu ub. r. Berlin zapowiedział podwojenie w 2024 r. wsparcia militarnego dla Ukrainy do wysokości 8 mld euro.
koal/pap
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/677619-wolta-scholza-teraz-chce-wiekszej-pomocy-dla-ukrainy