Trwa 684. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 8 stycznia 2024 r.
22:05. Ukraiński wywiad zdobył 100 GB tajnych danych o rosyjskim producencie dronów
Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) zdobył 100 GB tajnych danych jednej z najważniejszych firm rosyjskiego przemysłu obronnego, która produkuje m.in. drony Orłan – poinformował wywiad wojskowy na Telegramie.
Jak podkreślono, firma, o którą chodzi – Specjalne Centrum Technologiczne – od 2016 r. jest objęta sankcjami. Oprócz różnych typów dronów produkuje też m.in. środki walki radiolokacyjnej.
Uzyskane przez wywiad wojskowy informacje zawierają różnego rodzaju dokumentację, np. projekty, patenty, oprogramowanie dotyczące zarówno obecnie produkowanego, jak i planowanego sprzętu wojskowego.
21:20. W ataku rakietowym na obwód doniecki zginęło 11 osób
Jedenaście osób zginęło w sobotę w rosyjskim ataku rakietowym na rejon Pokrowski obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy – poinformował w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.
Według wstępnych danych w wyniku rosyjskiego ataku zginęło całymi rodzinami 11 osób
— podał minister na Telegramie.
Jak zaznaczył, zidentyfikowano dotąd pięć ofiar śmiertelnych: 3-letnią dziewczynkę i jej rodziców z wioski Riwne oraz 34-letniego mężczyznę i 37-letnią kobietę z miasta Pokrowsk.
16:30. Przez korytarz na Morzu Czarnym wyeksportowano 15 mln ton towarów
Ukraina wyeksportowała od sierpnia 2023 roku 15 mln ton towarów drogą morską, przez tzw. korytarz humanitarny, utworzony w zachodniej części Morza Czarnego - poinformował wicepremier Ołeksandr Kubrakow. Dwie trzecie - 10 mln ton - stanowiły produkty rolne.
„W ciągu pięciu miesięcy funkcjonowania korytarza zawinęło do portów ukraińskich w celu załadunku 469 statków” - podał Kubrakow. Jak przekazał, obecnie w trzech portach w obwodzie odeskim załadowywanych jest 39 statków.
W grudniu br. wicepremier informował o 10 mln ton wyeksportowanych towarów nie precyzując, jaką część stanowiły produkty rolne. Podał także mniejszą liczbę - 337 - statków przyjętych do załadunku od sierpnia 2023 roku. Przypomniał, że odbywało się to w warunkach systematycznych rosyjskich ataków na infrastrukturę portową Ukrainy.
Z przekazywanych wcześniej przez Kijów danych wynika, że w okresie od września do listopada 2023 roku skala eksportu przez „korytarz humanitarny” rosła znacząco z miesiąca na miesiąc. W październiku było to 2 mln ton, a w listopadzie niemal dwukrotnie więcej - 3,8 mln ton. Prognozy mówiły o 5 mln ton oczekiwanych w grudniu, ale z wypowiedzi Kubrakowa wynika, że byłoby to nawet około 7 mln ton.
Kijów szacuje, że nadwyżki zboża, które jest w stanie przeznaczyć na eksport w okresie pomiędzy lipcem 2023 roku i czerwcem 2024 roku, wynoszą około 50 mln ton.
16:20. Batalion Babć z Żytomierza
W Żytomierzu, mieście położonym na zachód od Kijowa, funkcjonuje tzw. Batalion Babć; tworzą go kobiety w wieku emerytalnym, które szyją ubrania na potrzeby ukraińskich żołnierzy, walczących z rosyjskimi najeźdźcami; powstają tam m.in. koszulki, rękawiczki i kominiarki - pisze agencja Ukrinform.
Kobiety pracują każdego dnia w obiekcie należącym do organizacji charytatywnej pod nazwą „Troska o osoby starsze na Ukrainie”. Batalion Babć to określenie nieformalne, wymyślone przez ukraińskich żołnierzy. Na ścianach prowizorycznej szwalni w Żytomierzu wiszą flagi z wypisanymi na nich wyrazami wdzięczności od wojskowych. Niektórzy z nich nazywają troskliwe kobiety swoimi drugimi matkami - czytamy w reportażu, opublikowanym w niedzielę na portalu internetowym Ukrinformu.
Przewodnicząca żytomierskiej inicjatywy, Tajisa Wojcechowska, jest nazywana pieszczotliwie „dowódczynią” Batalionu Babć. W rozmowie z agencją powiedziała, że jej organizacja - oprócz opieki nad osobami starszymi - realizuje też dwa projekty przy wsparciu fundacji z Niemiec i Francji.
„Odkąd mamy własny lokal, od 2014 roku (początku rosyjsko-ukraińskiej wojny w Donbasie - PAP) zaczęłyśmy szyć bieliznę dla żołnierzy. A potem to już poszło z górki. Nauczyłyśmy się wytwarzać poduszki, rękawice, majtki. (…) Ogólnie rzecz biorąc, robimy wszystko, co jesteśmy w stanie” - relacjonowała Wojcechowska w rozmowie z Ukrinformem.
Do Batalionu należy obecnie 12 osób - 11 kobiet i jeden mężczyzna. Niektórzy członkowie zespołu przychodzą regularnie do szwalni, a inni pracują głównie w domu. Organizacja rozpoczęła działalność od pomocy na rzecz szpitala wojskowego w Żytomierzu, ale po pewnym czasie, dzięki wolontariuszom, zaczęła dostarczać swoje produkty na linię frontu i do szpitali polowych.
14:00. Gauck: Nie mogę zrozumieć, dlaczego wahamy się w sprawie pocisków Taurus dla Ukrainy
Były prezydent Niemiec Joachim Gauck skrytykował kanclerza Olafa Scholza za wahania w sprawie dostawy pocisków manewrujących Taurus na Ukrainę. „Nie mogę zrozumieć, dlaczego się wahamy” - powiedział w weekend w wywiadzie dla gazety „Bild am Sonntag”.
Kanclerz „musi zadawać sobie wciąż na nowo pytanie, czy nie rozmija się z deklarowanym przez siebie dążeniem do zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby uniemożliwić Rosji osiągnięcie zwycięskiego pokoju” - zaznaczył Gauck.
Zdaniem byłego prezydenta „pojawia się irytacja, gdy wahanie rządu nie tylko zmniejsza szanse Ukrainy, ale także zwiększa zagrożenie dla wolnego świata”.
W odpowiedzi na pytanie o dostawę niemieckich pocisków manewrujących Taurus, o które prosi Ukraina, Gauck przyznał, że nie zna się na sprawach wojskowych, ale rozmawiał z ludźmi, którzy mają niezbędną wiedzę wojskową. „Po tych rozmowach nie mogę już zrozumieć, dlaczego wahamy się dostarczyć tę broń i inną amunicję” - podkreślił.
12:15. Na okupowane Rubiżne spadła bomba zrzucona przypadkowo przez rosyjski samolot
Na okupowane miasto Rubiżne na wschodzie Ukrainy spadła bomba lotnicza z rosyjskiego samolotu wojskowego; według władz okupacyjnych nikt nie został poszkodowany - podał portal Ukrainska Prawda.
Do incydentu doszło w czasie, gdy - jak oznajmiły władze okupacyjne - samolot „wykonywał zadania bojowe”. Na Rubiżne spadła bomba lotnicza FAB-250. Szef tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁNR) Łeonid Pasicznyk zapewnił, że nikt nie został poszkodowany. Ewakuowano mieszkańców najbliższych domów.
Jest to już drugi w ostatnich dniach przypadek, gdy bomba lotnicza spada w sposób niezaplanowany z rosyjskiego samolotu wojskowego. 2 stycznia do analogicznego incydentu doszło we wsi Pietropawłowka w obwodzie woroneskim, na południowym zachodzie Rosji. Obwód woroneski graniczy z ukraińskim obwodem ługańskim, gdzie trwa okupacja i inwazja rosyjska.
11:30. Rośnie liczba rosyjskich dezerterów
W odróżnieniu od lat poprzednich, w roku 2023 znacząco wzrosła liczba dezercji z rosyjskich jednostek wojskowych; w 2021 i 2022 roku wszczęto w tej sprawie odpowiednio 615 i 1001 postępowań karnych, natomiast w roku ubiegłym takich spraw było już ponad 5 tys. - podały w poniedziałek niezależne rosyjskie serwisy Mediazona i Możem Objasnit’.
„W poprzednim roku, w odróżnieniu od roku 2022, odnotowano mniejszą liczbę protestów o charakterze pokojowym. Wzrosła natomiast liczba tzw. +wystąpień bezpośrednich+. W kraju podpalano wojskowe komendy uzupełnień, wysadzano w powietrze tory kolejowe i rozdzielnice elektryczne na kolei, (samowolnie) opuszczano jednostki wojskowe. Władze odpowiedziały masowymi represjami” - czytamy na profilu Możem Objasnit’ na Telegramie.
ak przypomniano, doniesienia o wysadzeniu torów napływały w ostatnich miesiącach m.in. z okupowanego Krymu, ale także m.in. z obwodów briańskiego, riazańskiego i z odległej Buriacji na Syberii. Według szacunków opozycyjnych mediów, odnotowano co najmniej 10 przypadków podpalenia rozdzielnic na kolei. Sądy wydały 44 wyroki w sprawach karnych dotyczących ataków na komisariaty wojskowe, czyli komendy uzupełnień.
Sposobem Kremla na powstrzymanie narastającego niezadowolenia społecznego są drakońskie kary w procesach dotyczących rozprzestrzeniania tzw. fejków na temat rosyjskiej armii. Prawie wszystkie takie postępowania kończą się wyrokami wieloletniego pozbawienia wolności. Na szczęście wiele z nich to wyroki w zawieszeniu - podkreśla Możem Objasnit’.
11:25. Siły Powietrzne: Zestrzeliliśmy 18 rosyjskich rakiet manewrujących i 8 dronów
Osiemnaście rakiet manewrujących i osiem dronów zestrzeliła obrona Ukrainy w nocy z niedzieli na poniedziałek – poinformowały ukraińskie Siły Powietrzne. Celem zmasowanych ataków rosyjskich była infrastruktura cywilna i wojskowa na Ukrainie – przekazano.
„Atakowane były obiekty infrastruktury krytycznej, cywilne obiekty przemysłowe i wojskowe” – powiadomiono w komunikacie na Telegramie.
Według Sił Powietrznych przeciwnik zastosował 59 zasobów ataku z powietrza m.in. osiem dronów produkcji irańskiej Shahed 134/131, które wystartowały z rejonu miasta Primorsko-Achtarsk na terytorium Rosji.
Siedem rakiet manewrujących S-300 i S-400 wystrzelonych zostało z rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego, a cztery rakiety Ch-47M2 Kindżał odpalono z czterech samolotów MiG-31K z rejonu miast Riazań i Tambow.
Ponadto 11 bombowców strategicznych Tu-95MS, które operowały w okolicach miasta Engels, wypuściło w kierunku Ukrainy 24 rakiety manewrujące Ch-101, Ch-555 i Ch-55. Osiem rakiet Ch-22 odpaliły samoloty Tu-22M3, które działały w obwodzie biełgorodzkim.
Sześć rakiet balistycznych Iskander-M wyleciało z rejonów miasta Dżankoj i Przylądka Czauda na okupowanym przez Rosję Krymie. Dwie lotnicze rakiety manewrujące Ch-31P odpaliły samoloty operujące w obwodzie biełgorodzkim.
„Wróg zaatakował tym razem różne regiony Ukrainy. M.in. rakiety, które leciały po trajektorii balistycznej, skierowano na obwody charkowski, dniepropietrowski, zaporoski i chmielnicki” – przekazały Siły Powietrzne Ukrainy.
11:00. Przywracając sowiecką nazwę Smiersz Kreml odwołuje się do historycznej narracji
Domniemane przywrócenie sowieckiej nazwy kontrwywiadu - Smiersz - jest kolejnym przykładem odwoływania się przez władze Rosji w kwestii wojny z Ukrainą do narracji związanej z II wojną światową i rzekomej infiltracji kraju przez wrogów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, o odtworzeniu Smierszu mówili pod koniec 2023 roku rosyjscy politycy, a na początku stycznia obecnego roku zdjęcia pochodzące z otwartych źródeł pokazywały agentów noszących naszywki Smierszu.
Przypomniano, że pierwotna organizacja, której nazwa jest skrótem od rosyjskich słów „śmierć szpiegom”, została utworzona przez Józefa Stalina i działała w latach 1941-1946, a na Zachodzie stała się znana dzięki jej sfabularyzowanemu przedstawieniu w książkach Iana Fleminga o Jamesie Bondzie.
„Nie jest jasne, czy nowa nazwa oznacza jakiekolwiek znaczące nowe zdolności czy rolę rosyjskiego kontrwywiadu, czy jest to tylko zmiana szyldu. Jest to jednak kolejny przykład tego, jak rosyjskie władze świadomie przedstawiają konflikt rosyjsko-ukraiński w duchu II wojny światowej i ich silny nacisk na rzekomą infiltrację kraju przez zewnętrzne zagrożenia” - napisano w aktualizacji wywiadowczej.
10:40. Co najmniej trzy osoby zabite i 33 ranne po porannych atakach lotnictwa Rosji
Co najmniej trzy osoby zginęły, a 33 zostały ranne po zmasowanym ataku rakietowym lotnictwa rosyjskiego na Ukrainę w poniedziałek w godzinach porannych – poinformowali przedstawiciele władz tego kraju.
„8 stycznia. Wróg odpalił dziesiątki rakiet w kierunku miast i wsi Ukrainy. Według danych z chwili obecnej 33 osoby ucierpiały, a dwie zginęły. Trwa likwidacja następstw ostrzałów” – napisał na Telegramie zastępca szefa biura (kancelarii) prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Kułeba.
Władze obwodu chmielnickiego przekazały następnie wiadomość o dwóch zabitych w wyniku bombardowań, co sprawiło, że liczba ofiar śmiertelnych w skali całej Ukrainy wyniosła trzy. Wcześniej region chmielnicki informował o jednej osobie zabitej.
Według relacji Kułeby Rosjanie uderzyli w miasto Krzywy Róg w obwodzie dniepropietrowskim, gdzie trafili w centrum handlowe, bloki i domy jednorodzinne. Zginęła jedna osoba. Sytuację w mieście komplikują warunki pogodowe; są problemy z prądem i ruchem transportu miejskiego.
09:25. Cztery ofiary śmiertelne niedzielnych rosyjskich ostrzałów w obwodach chersońskim, charkowskim i donieckim
Czworo cywilów zginęło w niedzielę w rosyjskich ostrzałach w obwodach chersońskim, charkowskim i donieckim, na południu i wschodzie Ukrainy - poinformowały rano władze tych regionów.
W ciągu ostatniej doby siły wroga zaatakowały obwód chersoński przy użyciu lotnictwa, wyrzutni artyleryjskich i rakietowych, czołgów, moździerzy oraz dronów. Łącznie wystrzelono około 670 pocisków. Dwie osoby zginęły, pięć doznało obrażeń - oznajmił w porannym komunikacie gubernator Ołeksandr Prokudin.
Tego samego dnia śmierć poniósł mieszkaniec Awdijiwki, frontowego miasta w obwodzie donieckim - przekazał przewodniczący administracji tego regionu Wadym Fiłaszkin.
09:00. Ewakuowano około 300 mieszkańców Biełgorodu, miasta przy granicy z Ukrainą
Z Biełgorodu, miasta położonego w pobliżu granicy z Rosji z Ukrainą, ewakuowano 300 osób z powodu ostrzałów ze strony ukraińskiej - poinformowały władze obwodu biełgorodzkiego.
Oświadczyły one, że około 300 mieszkańców zdecydowało się na „tymczasową ewakuację”. Ludzie, którzy wyjechali z Biełgorodu zostali rozmieszczeni w ośrodkach na terenach bardziej oddalonych od granicy.
Wcześniej decyzją władz przedłużono w obwodzie biełgorodzkim ferie szkolne, które miały się zakończyć 9 stycznia, o 10 dni. Zajęcia w szkołach średnich i wyższych będą prowadzone zdalnie.
Z powodu zagrożenia ostrzałami Rosyjska Cerkiew Prawosławna nakazała odwołanie nocnych nabożeństw bożonarodzeniowych w cerkwiach położonych m.in. w Biełgorodzie i w pasie 20 kilometrów od granicy.
08:00. Wzmożona aktywność rosyjskiego lotnictwa atakującego Ukrainę
Od kilku godzin obserwowana jest zintensyfikowana aktywność rosyjskiego lotnictwa związana z atakiem na Ukrainę; wszystkie niezbędne procedur ws. bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a sytuacja jest monitorowana - poinformowało rano polskie Dowództwo Operacyjne RSZ.
Nad ranem miał miejsce kolejny duży atak rakietowy Rosji na Ukrainę; Rosjanie zaatakowali kilka regionów, a w całym kraju ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Przedstawiciele władz wojskowych w Krzywym Rogu, Zaporożu, Charkowie, Dnieprze i Chmielnickim podali, że ich miasta są pod „zmasowanym” ostrzałem.
Do sytuacji odniosło się w poniedziałek po godz. 7 rano Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych w komunikacie na portalu X (d. Twitterze). „Informujemy, że od kilku godzin obserwowana jest zintensyfikowana aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, która związana jest wykonaniem uderzeń rakietowych na cele zlokalizowane na terytorium Ukrainy” - czytamy.
Jak zapewnia DORSZ, uruchomione zostały wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej, a sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
06:44. Kilka regionów pod ostrzałem rosyjskich rakiet
Siły rosyjskie przeprowadzają w poniedziałek rano atak rakietowy na dużą skalę na kilka regionów Ukrainy, a w całym kraju został ogłoszony alarm przeciwlotniczy - poinformowało ukraińskie wojsko.
Siły Powietrzne Ukrainy oznajmiły na Telegramie, że Kijów jest zagrożony pociskami balistycznymi - podała agencja Reutera.
Przedstawiciele władz wojskowych w Krzywym Rogu, Zaporożu, Charkowie, Dnieprze i Chmielnickim podali, że ich miasta są pod „zmasowanym atakiem rakietowym” Rosji.
00:01. Wywiad: nasze drony zniszczyły dwa rosyjskie systemy obrony powietrznej na terytorium Rosji
Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) opublikował w niedzielę materiał filmowy z ataku dronów, twierdząc, że zniszczyły one dwa rosyjskie systemy rakiet ziemia-powietrze Pancyr-S1, każdy o wartości około 15 milionów dolarów.
W poście w mediach społecznościowych HUR podał: „6 stycznia 2024 r. miała miejsce kolejna operacja specjalna… mająca na celu osłabienie państwa agresora – Rosji”.
W ramach złożonej misji realizowanej przy pomocy platformy United24 operatorzy „Grupy 999” HUR Ministerstwa Obrony Ukrainy uderzyli na pozycje rosyjskiej obrony powietrznej na terytorium obwodu białogrodzkiego. W wyniku uszkodzeń ogniowych 2 rosyjskie przeciwlotnicze kompleksy rakietowe Pancyr-S1 zostały wyłączone z użytku.
Red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/677444-relacja-684-dzien-wojny-rosyjski-atak-na-duza-skale