Trwa 670. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 25 grudnia 2023 r.
21:42. Kijowowi grozi epidemia odry
Ukraińskiej stolicy grozi epidemia odry, należy jak najszybciej zaszczepić dzieci, szczepionek jest pod dostatkiem - poinformowały władze miejskie Kijowa na swojej stronie internetowej.
Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby zapobiec wybuchowi epidemii odry, takiej jak ta, która miała miejsce w 2018 roku
— poinformowała dyrekcja Departamentu Zdrowia Administracji Państwowej Miasta Kijowa podkreślając, że rośnie liczba zachorowań.
Nie przytoczono danych liczbowych, ale podkreślono, że obecnie obserwowany jest „ogromny wzrost” przypadków odry, który powtarza się co 5-6 lat, a władze sąsiedniej Rumunii na początku grudnia ogłosiły epidemię odry.
Przypomniano, że szczepienia pozostają jedynym skutecznym środkiem ochrony przed odrą, która jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie. Na 10 niezaszczepionych osób, które mają kontakt z osobą chorą, dziewięć zachoruje.
16:25. Zastępca szefa kancelarii prezydenta: Oczekujemy gwarancji bezpieczeństwa, a nie zapewnień
W gwarancjach bezpieczeństwa, jakie Ukraina spodziewa się otrzymać od Zachodu, nie padnie słowo „zapewnienia” - powiedział w poniedziałek w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Ihor Żowkwa. Dodał, że o „zapewnieniach” była już mowa w Memorandum Budapeszteńskim z 1994 roku, które nie dało Ukrainie bezpieczeństwa.
Proces (zapewnienia gwarancji - PAP) trwa; potrzebujemy ich tak szybko, jak to możliwe, ale musi istnieć równowaga między szybkością podpisania a treścią samego dokumentu… W żadnym wypadku nie potrzebujemy kolejnego Memorandum Budapeszteńskiego czy siedmiu tego typu dokumentów. Niestety, nie zadziałało ono ani podczas agresji Rosji na Ukrainę w 2014 roku, ani podczas agresji Rosji na pełną skalę w 2022 roku
— stwierdził Żowkwa.
Chcemy, aby był to dokument prawnie wiążący, który przejdzie odpowiednie procedury zatwierdzenia w każdym kraju
— dodał zastępca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
13:00. Rosyjscy żołnierze odmawiają udziału w szturmach i grupami oddają się do niewoli
**Rosyjscy żołnierze coraz częściej odmawiają udziału w działaniach szturmowych i grupami oddają się do ukraińskiej niewoli - poinformował rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku taurydzkim Ołeksandr Sztupun.
„Są informacje o rosnącej liczbie odmów udziału w działaniach szturmowych ze strony okupantów” - powiedział rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Jak dodał rzecznik sił na kierunku taurydzkim, czyli w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego, Rosjanie zaczęli oddawać się do ukraińskiej niewoli całymi grupami.
W ostatnich dniach jedna z takich grup, składająca się z sześciu żołnierzy, oddała się do niewoli po krótkiej walce, a inna złożyła broń w ogóle bez bitwy. Według niego jedną z przyczyn coraz częstszego oddawania się Rosjan do niewoli jest „nieludzki stosunek” wobec nich ze strony dowództwa.
Jak dodał, za odmowę udziału w szturmie czy inne przewinienia dowódcy karzą żołnierzy rozbieraniem się do naga, wsadzają rozebranych wojskowych do tzw. zimnych dołów, biją ich i grożą im rozstrzelaniem.
12:20. Moskwa oskarża szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego o 104 ataki terrorystyczne
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej oskarżył szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanowa o dokonanie 104 ataków terrorystycznych przy użyciu dronów bojowych, poinformowały służby prasowe moskiewskiego sądu. Sąd skazał zaocznie Budanowa na areszt.
12:00. Eksplozje na wybrzeżu
W obwodzie chersońskim słychać eksplozje – poinformował w mediach społecznościowych szef administracji wojskowej Roman Mroczko. „Obszar przybrzeżny jest pod ostrzałem od strony sił rosyjskich” – napisał. W regionie, a także w innych częściach Ukrainy, ogłoszono alerty powietrzne.
11:40. Prawie 200 spraw karnych wobec wagnerowców
W Rosji wobec byłych więźniów, ułaskawionych za pójście na wojnę w szeregach najemniczej tzw. Grupy Wagnera, wszczęto w 2023 r., po ich powrocie z Ukrainy, prawie 200 spraw karnych - pisze rosyjski serwis Wiorstka. Większość przestępstw, których dopuścili się byli wagnerowcy po powrocie do Rosji, związanych jest z kradzieżą i grabieżą. Kradzione są m.in. pieniądze, telefony, rowery. Byli sądzeni okradają nie tylko kobiety i dzieci, ale nawet swoich towarzyszy broni.
Byli najemnicy sądzeni są też za złamanie przepisów ruchu drogowego, przyjmowanie narkotyków i ich dystrybucję, zabójstwa albo próby zabójstwa, spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, napaść na przedstawiciela władz, oszustwa, gwałty i porwania ludzi. Wobec jednego z byłych więźniów wszczęto jednocześnie aż sześć spraw.
Wiorstka podaje, że większość procesów - oprócz tych, wszczętych w związku z ofiarami śmiertelnymi - w przypadku wagnerowców kończy się karą pieniężną, pracami przymusowymi albo karami w zawieszeniu.
Jak zaznacza serwis, spraw wszczętych wobec ułaskawionych więźniów zapewne jest więcej, ale często organy ścigania nie informują, że przestępca uczestniczył w wojnie na Ukrainie.
11:00. 1,34 mld USD w ramach projektu Banku Światowego
Ukraina otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 1,34 mld USD w ramach projektu Banku Światowego - poinformowało ukraińskie ministerstwo finansów. Pakiet pomocowy składa się z 1,086 mld pożyczki od Banku Światowego, grantów w wysokości 190 mln USD od Norwegii, 50 mln od USA i 20 mln USD od Szwajcarii.
Resort podkreślił, że pieniądze będą wykorzystane na pokrycie wydatków ukraińskiego budżetu, niezwiązanych z obronnością, takich jak wypłaty emerytur czy wynagrodzeń dla pracowników służb ratunkowych.
„Międzynarodowe wsparcie finansowe stanowi istotny wkład w utrzymanie ukraińskiej finansowej i gospodarczej stabilności i pozwala nam na pokrycie głównych wydatków socjalnych podczas wojny” - podkreślił minister finansów Serhij Marczenko.
10:20. Alarm powietrzny w całej Ukrainie
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny. Jest to związane ze startem rosyjskiego MiGa-31K.
09:50. Próba otrucia byłego dyrektora rosyjskiej propagandowej telewizji RT
Zatruto byłego dyrektora propagandowej telewizji rosyjskiej RT Antona Kuzniecowa-Krasowskiego, który w programie na żywo wzywał do „topienia i palenia ukraińskich dzieci” - pisze portal Kyiv Post, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym (HUR).
Sam Krasowski w mediach społecznościowych poinformował, że w minionym tygodniu miał problemy z żołądkiem i stracił przytomność. Został hospitalizowany. Zapewnił, że powoli wraca do siebie. Źródła Kyiv Post podają natomiast, że stan Rosjanina nadal się pogarsza. Stwierdzono, że ostatnie wpisy nie zostały dodane przez niego.
Kuzniecow-Krasowski, bardziej znany jako Anton Krasowski, w lutym 2022 roku, po inwazji rosyjskiej na Ukrainę, został objęty sankcjami Unii Europejskiej. Ukraiński sąd zaocznie skazał go na pięć lat pozbawienia wolności.
09:30. W Sankt Petersburgu spłonął magazyn przemysłowy
09:20. Tak wyglądają skutki rosyjskich ataków rakietowych i artyleryjskich
Na zdjęciach opublikowanych przez ukraińskie służby widzimy skutki rosyjskich ataków rakietowych i artyleryjskich na prawy brzeg obwodu chersońskiego.
09:18. Rosyjskie straty!
Ukraiński sztab generalny opublikował grafikę z najnowszymi danymi o stratach Rosjan.
09:15. Strącono 29 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona strąciła 29 z 31 rosyjskich bezzałogowców, które nocą atakowały na terytorium Ukrainy.
08:09. ISW: Rosja chce wzmocnić kontrolę nad okupowanym ukraińskim terytorium
Rosja rozlokowała w okupowanej części ukraińskiego obwodu donieckiego kolejne siły Rosgwardii (Gwardii Narodowej), by wzmocnić kontrolę nad tym terytorium - zauważa w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosja chce wzmocnić kontrolę nad okupowanym ukraińskim terytorium. W obwodzie donieckim rozlokowano kolejne siły Rosgwardii
07:15. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła rosyjski bombowiec Su-34 i myśliwiec Su-30
Ukraińska obrona przeciwlotnicza minionej doby strąciła rosyjski bombowiec Su-34 i myśliwiec Su-30 - poinformował w poniedziałek rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Zestrzelono też 29 z 31 użytych przez Rosję do ataku dronów bojowych Shahed.
W niedzielę wieczorem siły powietrzne przekazały, że Su-34 zestrzelono na kierunku mariupolskim, zaś na odcinku odeskim, w regionie Morza Czarnego, „prowadzono działania bojowe” wobec Su-30.
Jak podkreślają media, Su-34 to jedna z najnowocześniejszych maszyn, którymi dysponuje rosyjska armia. Wartość samolotu to ok. 50 mln USD.
W piątek ukraińskie siły powietrzne poinformowały o strąceniu trzech takich samolotów.
00:00. ISW: Putin mówi o rzekomym zainteresowaniu pokojem, by opóźnić pomoc Zachodu dla Ukrainy
Władimir Putin mówi o rzekomym zainteresowaniu pokojem, by opóźnić pomoc Zachodu dla Ukrainy - ocenili w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego ośrodka analitycznego Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Jak powiadomiła w sobotę gazeta „New York Times”, Putin wysyłał prywatnie sygnały, że jest zainteresowany rozejmem na Ukrainie. Rozmówcy dziennika ostrzegli jednak, że może to być podstęp rosyjskiego dyktatora.
W większej mierze pasuje to do rosyjskich starań o opóźnienie dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy, niż do poważnej chęci zakończenia wojny bez pełnego zwycięstwa Moskwy - uważają analitycy ISW.
ISW przypomniał, że Kreml już wcześniej próbował zmylić zachodnich polityków. Chciał, by wywierali oni nacisk na Ukrainę w sprawie negocjacji z Rosją zimą na przełomie 2022 i 2023 roku. Celem tych działań było odciągnięcie uwagi Zachodu od zapewnienia Ukrainie wystarczających zasobów przed planowaną kontrofensywą.
Najprawdopodobniej Kreml chce obecnie osiągnąć taki sam efekt na tle trwających rozmów o dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa - przypuszcza amerykański think tank.
red./PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/675852-relacja-670-dzien-wojny-stracono-dwa-rosyjskie-samoloty