Trwa 669. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 24 grudnia 2023 r.
10:00. ISW: Putin zwodzi sygnałami o rozejmie
Władimir Putin mówi o rzekomym zainteresowaniu pokojem, by opóźnić pomoc Zachodu dla Ukrainy - ocenili w najnowszej analizie eksperci amerykańskiego ośrodka analitycznego Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Jak powiadomiła w sobotę gazeta „New York Times”, Putin wysyłał prywatnie sygnały, że jest zainteresowany rozejmem na Ukrainie. Rozmówcy dziennika ostrzegli jednak, że może to być podstęp rosyjskiego dyktatora.
W większej mierze pasuje to do rosyjskich starań o opóźnienie dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy, niż do poważnej chęci zakończenia wojny bez pełnego zwycięstwa Moskwy - uważają analitycy ISW. ISW przypomniał, że Kreml już wcześniej próbował zmylić zachodnich polityków. Chciał, by wywierali oni nacisk na Ukrainę w sprawie negocjacji z Rosją zimą na przełomie 2022 i 2023 roku. Celem tych działań było odciągnięcie uwagi Zachodu od zapewnienia Ukrainie wystarczających zasobów przed planowaną kontrofensywą.
Najprawdopodobniej Kreml chce obecnie osiągnąć taki sam efekt na tle trwających rozmów o dalszej pomocy wojskowej dla Kijowa - przypuszcza amerykański think tank.
09:30. Amerykański generał o relacjach z Polską
Stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską oceniam jako dobre; te korzystne relacje polsko-amerykańskie są istotne dla bezpieczeństwa europejskiego, zwłaszcza na wschodniej flance NATO – powiedział w rozmowie z PAP John Gronski, emerytowany generał dywizji armii amerykańskiej.
„Ufam, że USA i Polska będą kontynuować współpracę wojskową i gospodarczą. Jak sądzę, Polska powinna w dalszym ciągu poszukiwać sposobów na ulepszenie szkolenia swojej armii - np. zachęcić jednostki wojskowe z USA, aby ją w tym wsparły. Polska musi w dalszym ciągu zapewniać fundusze na poprawę infrastruktury ułatwiającej szkolenie oraz przemieszczanie żołnierzy i sprzętu” - podkreślił generał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Transatlantycka więź. Amerykański generał: Dobre stosunki pomiędzy USA i Polską są istotne dla bezpieczeństwa europejskiego
08:15. Rosyjska armia w obwodzie chersońskim stosuje broń chemiczną
Rosyjska 810. Samodzielna Gwardyjska Brygada Piechoty Morskiej przyznała, że na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy celowo stosuje broń chemiczną przeciwko siłom ukraińskim - powiadomił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Działania żołnierzy agresora to pogwałcenie konwencji o zakazie broni chemicznej, której stroną od 1997 roku jest m.in. Rosja - zauważył ISW.
W piątek rosyjska 810. Samodzielna Gwardyjska Brygada Piechoty Morskiej poinformowała w mediach społecznościowych o „radykalnej zmianie taktyki” przeciwko ukraińskim siłom w miejscowości Krynky na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim.
Nowa taktyka obejmuje „zrzucanie granatów K-51 z dronów” na ukraińskie pozycje. Celem tych działań jest wywabienie Ukraińców ze stanowisk bojowych i wystawienie ich na ataki, dokonywane przy pomocy różnego rodzaju uzbrojenia.
Brygada opublikowała materiał, na którym najpewniej widać zrzut K-51 na ukraińską pozycję w Krynkach.
Jak podkreślił ISW, granaty K-51 zawierają gaz łzawiący (substancję 2-Chlorobenzylidenomalononitryl), którego wykorzystania na polu walki zabrania konwencja o zakazie broni chemicznej.
Wcześniej ISW pisało o stosowaniu przez rosyjskie siły granatów K-51 przeciwko ukraińskim pozycjom w obwodzie donieckim w listopadzie 2022 roku.
Rosyjskie wojska zaczęły wykorzystywać na froncie na Ukrainie gaz łzawiący. Substancja ta jest rozpylana z dronów w celu wywołania paniki, a po jej uwolnieniu następuje konwencjonalny ostrzał lub „właściwy” atak z użyciem bezzałogowców - poinformowała 19 grudnia amerykańska stacja CNN.
Na początku grudnia ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko alarmował, że siły wroga zaczęły stosować drony kamikadze produkcji irańskiej typu Shahed-131/136 do przenoszenia ładunków termobarycznych - najsilniejszych ładunków konwencjonalnych, czyli innych, niż broń jądrowa.
07:50. Trzy ofiary śmiertelne nocnego rosyjskiego ostrzału Chersonia
W nocy z soboty na niedzielę rosyjskie wojska ostrzelały centralną część miasta Chersoń na południu Ukrainy; zginęły trzy osoby - poinformował przewodniczący chersońskiej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin. Jak dodał, w ciągu minionej doby na Chersońszczyźnie śmierć poniosło łącznie czworo cywilów, a dziewięcioro zostało rannych.
Pocisk artyleryjski trafił w dom prywatny. Na miejscu zginęli 87-letni mężczyzna i jego 81-letnia małżonka. Podczas misji poszukiwawczo-ratunkowej w innym zniszczonym budynku w centrum miasta znaleziono ciało jeszcze jednego mężczyzny. To trzecia ofiara śmiertelna nocnego ataku - relacjonował Prokudin na Telegramie.
Łącznie w ciągu minionej doby siły wroga ostrzeliwały tereny obwodu chersońskiego 88 razy, używając w tym celu lotnictwa, czołgów, wyrzutni artyleryjskich i rakietowych, moździerzy oraz dronów. Wśród dziewięciorga rannych jest jedno dziecko - dodał szef regionalnych władz w kolejnym porannym komunikacie.
Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez stronę ukraińską od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
Już kilka dni po wycofaniu się z Chersonia najeźdźcy zaczęli ostrzeliwać to miasto i jego okolice ze stanowisk artyleryjskich rozmieszczonych po drugiej stronie Dniepru. W wyniku tych działań wroga regularnie giną cywile. Jedno z najtragiczniejszych takich zdarzeń miało miejsce 3 maja 2023 roku, gdy Rosjanie zabili na Chersońszczyźnie 23 osoby i ranili 46.
07:40. Mer Lwowa: trzy osoby zginęły w wybuchu w domu prywatnym we Lwowie
Trzy osoby zginęły w wyniku eksplozji, do której doszło w domu prywatnym we Lwowie - poinformował mer tego miasta na zachodzie Ukrainy Andrij Sadowy. Policja przekazała, że na skutek wybuchu gazu ranne zostały też trzy osoby, w tym dwoje dzieci. Poszkodowani trafili do szpitala.
Ze wstępnych ustaleń wynika, że przed godz. 21 w sobotę (20 w Polsce) doszło do wybuchu gazu w garażu piętrowego domu mieszkalnego. Wskutek eksplozji zawaliły się ściany budynku. Ciała dwóch ofiar znaleziono pod gruzami. Spod gruzów uratowano też dwie osoby, w tym dziecko.
02:50. Tajwan przekazał milion dolarów ukraińskim uchodźcom w Polsce
Tajwan wraz z Związkiem Miast Polskich utworzył fundusz pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce i przekazał na ten cel 1 milion dolarów amerykańskich, poinformował w niedzielę Ukrinform.
Środki zostaną przeznaczone na poprawę warunków życia ukraińskich uchodźców w Polsce, poprawę edukacji ukraińskich dzieci i młodzieży, a także przygotowanie do przyszłego powrotu uchodźców na Ukrainę po wojnie.
Podczas ceremonii podpisania umowy przedstawiciel ministerstwa spraw zagranicznych Tajwanu zauważył, że utworzenie funduszu pomocowego stanowi wyraz zdecydowanego zaangażowania i troski Tajwanu o Ukrainę.
Według tajwańskiego ministerstwa spraw zagranicznych od lutego ubiegłego roku Tajpej przekazał na pomoc Ukrainie ponad 40 mln dolarów i około 600 ton towarów humanitarnych.
00:00. „NYT”: Putin wysyłał sygnały, że jest zainteresowany rozejmem na Ukrainie, ale może to być podstęp
Władimir Putin wysyłał prywatnie sygnały, że jest zainteresowany rozejmem na Ukrainie - pisze w sobotę dziennik „New York Times”, powołując się na źródła amerykańskie, rosyjskie i z innych krajów. Rozmówcy dziennika ostrzegli jednak, że może to być podstęp rosyjskiego dyktatora.
Co najmniej od września Putin miał dawać do zrozumienia, że jest otwarty na rozmowy o zawieszeniu broni, przy zachowaniu dotychczasowych rosyjskich zdobyczy na Ukrainie - relacjonuje nowojorski dziennik, którego rozmówcami są między innymi byli przedstawiciele rosyjskich władz.
Prezydent Rosji miał sygnalizować, że satysfakcjonują go zdobyte w wojnie ukraińskie terytoria, ale źródła „NYT” ostrzegają, że może to być zarówno próba zmylenia przeciwnika, jak i gra na czas, a Putin wycofałby się z wszelkich porozumień, gdyby rosyjskie wojska zaczęły odnosić istotne sukcesy.
red./PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/675767-relacja-669-dzien-wojny-na-ukrainie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.