Trwa 668. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 23 grudnia 2023 r.
22:10. „NYT”: Putin wysyłał sygnały, że jest zainteresowany rozejmem na Ukrainie, ale może to być podstęp
Władimir Putin wysyłał prywatnie sygnały, że jest zainteresowany rozejmem na Ukrainie - pisze w sobotę dziennik „New York Times”, powołując się na źródła amerykańskie, rosyjskie i z innych krajów. Rozmówcy dziennika ostrzegli jednak, że może to być podstęp rosyjskiego dyktatora.
Co najmniej od września Putin miał dawać do zrozumienia, że jest otwarty na rozmowy o zawieszeniu broni, przy zachowaniu dotychczasowych rosyjskich zdobyczy na Ukrainie - relacjonuje nowojorski dziennik, którego rozmówcami są między innymi byli przedstawiciele rosyjskich władz.
Prezydent Rosji miał sygnalizować, że satysfakcjonują go zdobyte w wojnie ukraińskie terytoria, ale źródła „NYT” ostrzegają, że może to być zarówno próba zmylenia przeciwnika, jak i gra na czas, a Putin wycofałby się z wszelkich porozumień, gdyby rosyjskie wojska zaczęły odnosić istotne sukcesy.
20:10. Burmistrz Londynu wyraził zgodę na przekazanie Ukrainie złomowanych samochodów
Burmistrz Londynu Sadiq Khan, który wcześniej zablokował plan wysłania na Ukrainę samochodów, które w przeciwnym razie zostałyby zezłomowane, ponieważ nie spełniają norm emisji spalin, zmienił zdanie i postanowił zezwolić na przekazanie aut - podał w sobotę dziennik „Daily Telegraph”.
Z prośbą o przekazanie samochodów niespełniających londyńskich norm, w tym przede wszystkim modeli z napędem na cztery koła, zwrócił się we wrześniu mer Kijowa Witalij Kliczko, który wyjaśnił, że auta te mogłyby być wykorzystywane na Ukrainie w „różnych rolach ratujących życie i transportowych”.
Jak informował w połowie grudnia „Daily Telegraph”, Khan zdecydował, że nie zezwoli na ten transfer, ponieważ nie spełnia on „wymogu prawnego”, aby program złomowania samochodów przynosił korzyści londyńczykom z „perspektywy gospodarczej, społecznej i środowiskowej”.
Artykuł dziennika sprawił, że Khan zmienił zdanie i zwrócił się do ministra transportu Marka Harpera, by „w ramach programu złomowania umożliwił londyńczykom i ludziom w całym kraju, przekazywanie stosownych pojazdów Ukrainie”.
Wcześniejszą decyzję Khana skrytykował też jego poprzednik na stanowisku burmistrza Londynu i zarazem były premier Boris Johnson, który oznajmił, że uważa, iż londyńczycy chcieliby wesprzeć Ukrainę w „jej walce z reżimem Władimira Putina, wysyłając swoje samochody na linię frontu”.
Wiele organizacji zdecydowało się już przekazać Ukrainie takie samochody jak pick-upy i SUV-y, które po dotarciu na miejsce są przemalowywane na barwy ochronne, a następnie wyposażane w karabiny maszynowe lub wyrzutnie rakiet i służą jako pojazdy bojowe lub do przewozu rannych - wyjaśnia „Daily Telegraph”.
Pod koniec sierpnia tego roku obejmująca dotychczas centrum Londynu strefa ultraniskiej emisji (ULEZ) została rozszerzona na całe miasto. Kierowcy, których samochody nie spełniają norm emisji, mogą je zezłomować i wystąpić o rekompensatę w wysokości 2 tys. funtów lub jeździć nimi dalej, ale płacąc 12,5 funta dziennie.
Chodzi przeważnie o samochody z silnikiem Diesla zarejestrowane przed wrześniem 2015 roku i samochody benzynowe zarejestrowane przed styczniem 2006 roku. Według szacunków z marca tego roku, w Londynie było około 700 tys. takich aut.
19:30. Zmasowany rosyjski atak na dzielnice mieszkaniowe Chersonia
Wojska rosyjskie przeprowadziły w sobotę wieczorem zmasowany atak na dzielnice mieszkaniowe Chersonia, w paru miejscach słychać było potężne eksplozje, wybuchło kilka pożarów - poinformował szef administracji wojskowej tego położonego na południu Ukrainy miasta Roman Mroczko.
Do ataków doszło ok. godz. 18 (godz. 17 czasu polskiego), „wróg tradycyjnie uderzył w dzielnice mieszkaniowe” - przekazał Mroczko w serwisie Telegram.
Celem okupantów była infrastruktura krytyczna, pożary objęły sieć gazową i placówkę medyczną - dodał również w informacji na Telegramie szef chersońskiej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.
W ataku nie ucierpieli cywile, uszkodzone zostały bloki mieszkalne - informuje agencja Ukrinform.
Wcześniej w sobotę Prokudin informował o rosyjskim ataku dronowym na wieś Stanisław, położoną na południowy zachód od Chersonia. Zginął 69-letni mieszkaniec.
16:19. Były dowódca estońskiej armii: Rosja może przygotowywać bożonarodzeniową ofensywę
Rosja może przygotowywać bożonarodzeniową ofensywę na Ukrainie; Władimir Putin ma tendencję do atakowania podczas świąt - ocenił w sobotnim wywiadzie na antenie telewizji ERR generał Riho Terras, były dowódca Estońskich Sił Obronnych, a obecnie europarlamentarzysta.
Zachód musi udzielić Ukrainie znacznie większej pomocy, ponieważ siły Kijowa są już na wyczerpaniu - zaznaczył Terras.
Kończy się im także sprzęt i broń. Rosja też nie ma jej zbyt wiele, ale myślę, że zbiera się teraz do tej szczególnej ofensywy świątecznej. Putin często ma zwyczaj +psuć+ Boże Narodzenie
— zauważył gość ERR.
Widać, że czynią (Rosjanie - PAP) postępy w różnych miejscach
— powiedział, odnosząc się do sytuacji na linii frontu.
Wierzę, że kręgi polityczne rozumieją, że Ukrainę należy wesprzeć militarnie. Gdyby front się rozpadł, a Rosjanie mieliby zdobyć coś wielkiego, byłby to zły sygnał dla całego świata. Nie sądzę, że to zajdzie tak daleko, ale oczywiście zagrożenie istnieje i dlatego musimy się w pełni zaangażować
— zaapelował były dowódca.
Myślę, że to od Parlamentu Europejskiego zależy, czy rozmowy w tej sprawie (większego wsparcia dla Ukrainy - PAP) będą kontynuowane na szczeblu UE. Parlament był (dotąd) bardzo proukraiński, bardziej niż państwa członkowskie
— zauważył estoński eurodeputowany.
12:51. Wlk. Brytania: Wojska ukraińskie o rosyjskie zmagają się z plagą gryzoni
W ostatnich tygodniach zarówno wojska ukraińskie, jak też rosyjskie najprawdopodobniej zaczęły zmagać się z wyjątkowo dotkliwą plagą szczurów i myszy na niektórych odcinkach frontu - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej zauważono, że tegoroczna łagodna jesień, wraz z dużą ilością pożywienia z pól pozostawionych odłogiem z powodu walk, prawdopodobnie przyczyniła się do wzrostu liczebności gryzoni. Pogoda stała się chłodniejsza, dlatego zwierzęta zapewne szukają schronienia w pojazdach wojskowych i na pozycjach obronnych
Dodano, że gryzonie mogą dodatkowo przyczynić się do osłabienia morale żołnierzy walczących na linii frontu. Stanowią one też zagrożenie dla sprzętu wojskowego, przegryzając kable, co odnotowano już na tym samym obszarze podczas II wojny światowej.
Niezweryfikowane doniesienia sugerują również, że rosyjskie jednostki zaczynają cierpieć z powodu zwiększonej liczby zachorowań, które żołnierze przypisują problemowi szkodników.
09:07. Estonia będzie odsyłać Ukraińców w wieku poborowym do kraju?
Rząd Estonii jest gotowy podpisać z Ukrainą umowę, na mocy której do kraju odesłani zostaną mężczyźni w wieku poborowym - poinformowała w piątek telewizja ERR.
Ministerstwo obrony Ukrainy wezwało do powrotu mężczyzn w wieku poborowym, którzy uciekli z kraju po rozpoczęciu rosyjskiej agresji w 2022 roku. Estonia wielokrotnie już wyrażała zainteresowanie podpisaniem z Kijowem umowy o repatriacji mężczyzn podlegających mobilizacji.
Jeśli Ukraina tego potrzebuje, Estonii uda się znaleźć i odesłać te osoby do kraju
— zapewnił minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Laanemets.
W zasadzie wiemy, gdzie przebywają i czym się zajmują. Większość z nich pracuje; mają miejsca zamieszkania w Estonii
— dodał.
09:03. Resort obrony Ukrainy: Odzyskamy środki z działań korupcyjnych
Ministerstwo obrony Ukrainy pracuje nad odzyskaniem środków finansowych z działań korupcyjnych związanych z zakupami amunicji - zapewnił w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Iłłarion Pawluk. Jak wyjaśnił, doszło do przekazania pieniędzy firmie, która nie zrealizowała dostaw pocisków artyleryjskich.
Był to kontrakt, na podstawie którego nastąpiła zapłata, ale nie zrealizowano żadnych dostaw. Prawnicy badają teraz te mechanizmy - jak należy rozwiązać umowę i odzyskać środki
— powiedział rzecznik, cytowany w sobotę przez agencję Interfax-Ukraina.
Wcześniej, w piątek, oświadczenie w sprawie afery korupcyjnej wydała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Jak wyjaśniła, wykryto malwersacje na sumę prawie 1,5 mld hrywien (blisko 40 mln dolarów). Zatrzymany został „kierownik jednego z głównych wydziałów ministerstwa obrony, który był zaangażowany w transakcję” - oświadczyła SBU.
Z komunikatu SBU wynika, że urzędnik ten zawarł kontrakt z jedną z firm eksportujących amunicję w grudniu 2022 roku. Następnie przy ministerstwie obrony powołana została specjalna agencja ds. zakupów uzbrojenia, która zawarła inny kontrakt, bezpośrednio z producentem, na dostawy tych samych pocisków artyleryjskich. Mimo to stary kontrakt nie został anulowany, a na konto pośrednika - firmy zagranicznej - trafiło blisko 1,5 mld hrywien. Kwota ta była o 30 proc. wyższa niż wartość dostaw przewidziana w kontrakcie zawartym bezpośrednio z producentem.
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że malwersacje odkryto w ubiegłym tygodniu. W resorcie przeprowadzono rewizje.
00:16. Wywiad wojskowy: Kreml najbardziej boi się zmiany reżimu i rozpadu Federacji Rosyjskiej
Kreml najbardziej boi się zmiany reżimu w Moskwie i rozpadu Federacji Rosyjskiej - uważa Wadym Skibicki z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Czego się najbardziej boją? To bardzo proste, dwóch rzeczy. Po pierwsze to zmiana reżimu w Moskwie. Po drugie to fragmentaryzacja albo rozpad Federacji Rosyjskiej. Dlatego, żeby temu zapobiec, Rosja prowadzi taką politykę, jak dziś
— powiedział Skibicki, cytowany w piątek przez HUR.
Jak dodał, zadaniem Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie na przyszły rok pozostaje dojście do granic administracyjnych obwodu donieckiego i ługańskiego oraz utrzymanie kontroli nad okupowanymi terytoriami ukraińskimi.
Skibicki wskazał, że cele Putina nie zostały osiągnięte ani w 2022, ani w 2023 roku.
Po prostu przenosi je na następny rok
— stwierdził.
Strategicznym zadaniem dla Ukrainy pozostaje wyzwolenie wszystkich zajętych przez stronę rosyjską terytoriów – dodał.
Red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/675689-relacja-668-dzien-wojny-rosja-uderzy-w-czasie-swiat