Trwa 667. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 22 grudnia 2023 r.
18:38. Rosyjska „maszynka do mięsa” działa na pełnych obrotach
Rosyjska „maszynka do mięsa” działa na pełnych obrotach - tak mer Awdijiwki Witalij Barabasz opisał w piątek przebieg rosyjskich szturmów na to miasto na wschodzie Ukrainy.
Rosyjskie wojska próbują zdławić ukraińską obronę za cenę niezliczonych poległych, „awdijiwska maszynka do mięsa działa na pełnych obrotach” - napisał w mediach społecznościowych mer.
Zapewnił, że „miasto się trzyma” dzięki wojskowym i tym wszystkim, którzy wspierają siły oporu.
Niestety nieprzerwane wrogie ataki codziennie zabierają życie i zdrowie naszych ludzi
— dodał. Poinformował, że w mieście pozostają osoby, które nie chcą być objęte ewakuacją. Do wpisu dodał nagranie ze zrujnowanej Awdijiwki.
16:53. Co najmniej 3,8 tys. cywilów przeszło przez rosyjskie tortury
Co najmniej 3,8 tys. cywilów przeszło przez rosyjskie tortury - poinformował w piątek prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin. W Rosji nielegalnie więzione są tysiące ukraińskich cywilów.
Każdy dzień w niewoli to kolejny dzień tortur i przemocy. Według stanu z dziś oficjalnie wiadomo o 3800 cywilach, którzy doznali tortur z rąk okupantów. Ale całkowita liczba może być znacznie większa
— przekazał prokurator.
Prowadzonych jest ponad 1,1 tys. spraw karnych z związku z faktem tortur. Ponad 80 osób zostało poinformowanych o możliwości popełnienia przestępstwa, 18 z nich już skazano.
15:45. Rosjanie ostrzelali Nowoberysław
W wyniku ostrzału drona w miejscowości Nowoberysław w obwodzie chersońskim, ranny został 68-letni mężczyzna.
15:39. Szef MSZ Kułeba: Minister Sikorski zapewnił, że Polska nadal będzie aktywnie pomagać Ukrainie
Otrzymałem zapewnienie, że Polska nadal będzie aktywnie pomagać Ukrainie i chcę, by każda polska rodzina wiedziała, że jesteśmy niezmiernie wdzięczni za pomoc udzieloną nam przez Polaków w najtrudniejszym momencie naszej historii – oświadczył w piątek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba na wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych RP Radosławem Sikorskim w Kijowie.
Otrzymałem zapewnienie od ministra Sikorskiego, że Polska nadal będzie aktywnie pomagać Ukrainie i chcę, by każda polska rodzina wiedziała, że my na Ukrainie jesteśmy bezgranicznie wdzięczni za całą pomoc udzieloną przez Polaków w najtrudniejszym momencie naszej historii. Ukraińcy zawsze będą za to wdzięczni. I za objęcia dla naszych uchodźców i za wsparcie wojskowe, którego państwo polskie udzieliło Ukrainie
— powiedział Kułeba.
Ukraiński minister zwrócił uwagę, że Sikorski przybył na Ukrainę w ramach swojej pierwszej wizyty zagranicznej po objęciu stanowiska szefa polskiej dyplomacji.
Oczekiwaliśmy na wizytę Radka, by omówić wszystkie kwestie wzajemnych stosunków, dlatego właśnie przed chwilą zakończyliśmy szczegółową, szczerą i przyjazną rozmowę. Omówiliśmy wszystkie problemy i mamy odczucie i zrozumienie, że wraz z nowym rządem Polski i w szczególności z ministrem Sikorskim (…) pomiędzy Ukrainą i Polską będzie odbywał się bardzo treściwy, poważny dialog
— podkreślił Kułeba.
15:20. Sikorski: Czas europejskich imperiów należy do przeszłości
Ukraina jest wolnym narodem, który chce żyć w demokracji, w pokoju, który sam chce decydować o sobie, wybrał kierunek europejski, w stronę Zachodu. Macie prawo do tego wybory i tego prawa będziemy wam pomagać bronić
— powiedział w Kijowie MSZ Radosław Sikorski.
Czas europejskich imperiów należy do przeszłości. To jest, uważam, ostatnia kolonialna wojna w Europie i ona się musi skończyć, a my w Polsce uważamy, ze jej wynik powinien być następujący: Rosja powinna przegrać, a Ukraina powinna wygrać. I w tej sprawie, niezależnie od tego, kto będzie sprawował władzę, jesteśmy zjednoczeni - dodał.
15:39. Odzyskano ciała i szczątki 66 poległych żołnierzy
Na ukraińskie terytorium kontrolowane przez rząd w Kijowie wróciły ciała i szczątki 66 poległych żołnierzy - poinformował w piątek koordynacyjny sztab ds. jeńców. Ciała udało się odzyskać dzięki wsparciu Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.
Szczątki zostaną poddane teraz ekspertyzie w celu ustalenia tożsamości poległych - podano.
15:10. Zełenski dziękuje Holandii
„Podziękowałem również Holandii za aktywne wspieranie otwarcia rozmów akcesyjnych Ukrainy z UE i podkreśliłem znaczenie jak najszybszego zapewnienia Ukrainie długoterminowej pomocy UE w wysokości 50 miliardów euro” - napisał Zełenski na „X”.
15:05. Rutte: wyślemy na Ukrainę 18 myśliwców F-16
Holandia wyśle na Ukrainę osiemnaście myśliwców F-16, poinformował premier Mark Rutte. Szef rządu napisał na portalu X, że przekazał już tę informację prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.
„Dostawy F-16 to jedno z najważniejszych zobowiązań dotyczących wsparcia wojskowego dla Ukrainy” – napisał Rutte. Premier zaznaczył jednocześnie, że zanim samoloty będą mogły zostać faktycznie dostarczone, należy spełnić szereg kryteriów, takich jak wymagania dotyczące personelu i infrastruktury.
14:50. Sikorski w Kijowie
Konferencja prasowa ministrów spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego i Dmytro Kułeby rozpoczęła się przy dźwięku alarmu lotniczego.
- Dziękuję bardzo za zaproszenie do Kijowa. Ten alarm lotniczy, który państwo słyszycie, to jest powód, dla którego tu jestem. To jest kompletnie nie do zaakceptowania, aby sąsiedni kraj napadał na sąsiada pod jakimkolwiek pretekstem i bombardował miasta, niszczył całe prowincje, wywoził dzieci, przygotowywał się do unicestwienia sąsiada, który nie zrobił mu nic złego. W tej tytanicznej pracy, panie ministrze, Polska jest po waszej stronie - powiedział Radosław Sikorski na konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.
14:40. Zamrożonych 300 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy?
W administracji amerykańskiej rośnie aprobata dla przejęcia 300 miliardów dolarów należących do rosyjskiego banku centralnego a przechowywanych w krajach zachodnich na wsparcie wysiłków wojennych Ukrainy - twierdzi dziennik „The New York Times”, powołując się na wyższych urzędników amerykańskich i europejskich.
Moskwa straciła kontrolę nad ok. 300 miliardami dolarów ponad rok temu, kiedy po inwazji na Ukrainę Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i Japonią zamroziły aktywa i odmówiły Rosji dostępu do jej międzynarodowych rezerw.
Dziennik zauważa, że do niedawna amerykańska sekretarz skarbu Janet Yellen argumentowała, że bez decyzji Kongresu przejęcie funduszy byłoby sprzeczne z prawem USA. Pojawiały się też obawy, że gdyby przejęto rosyjskie fundusze, inne państwa zaczęłyby się wahać, czy przechowywać swoje zasoby w amerykańskiej walucie.
14:30. Rosjanie chcą powołać na front młodych Ukraińców
Rosjanie przygotowują się do powołania młodych Ukraińców ze zniszczonego (i odbudowywanego przez okupantów) Mariupola do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - pisze doradca mera miasta Pietro Andriuszczenko.
„Na polecenie okupantów w Mariupolu i okolicach rozpoczęło się tworzenie akt poborowych i rejestracja dzieci urodzonych w 2007 roku do rejestracji wojskowej. Po co? Aby w pełni zapewnić pobór i obsadę batalionów szturmowo-mięsnych w przyszłym roku” - czytamy na Telegramie Andriuszczenki.
„Wiosną wybór cara przez cara, a potem wita go armia okupanta. Rodzice - spójrzcie na te oryginalne dokumenty. Teraz sami będziecie wystawiać wezwania swoim dzieciom, wypełniając kwestionariusze do sprawy poborowej. Uciekajcie, zanim będzie za późno” - ostrzega doradca mera Mariupola.
14:00.
Miejsce, w które katapultował się jeden z pilotów zestrzelonych w piątek rosyjskich samolotów Su-34.
13:30. Ofiary nocnych ataków
Co najmniej 1 osoba nie żyje, a 4 zostały ranne po nocnej serii ataków na miejscowości w różnych regionach Ukrainy - informują ukraińskie władze.
Ofiara śmiertelna to mieszkaniec obwodu chersońskiego, podobnie jak dwie ranne osoby. Kolejnych dwóch rannych cywilów to mieszkańcy jednego z bloków mieszkalnych, w które uderzyły drony kamikadze.
12:40. Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły trzy rosyjskie myśliwce Su-34
W piątek 22 grudnia Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły trzy rosyjskie myśliwce Su-34 - przekazał głównodowodzący Sił Powietrznych generał płk Mykoła Ołeszczuk.
Do udanego zniszczenia samolotów agresora doszło ok. południa na południowym kierunku frontu.
„Dziękujemy wszystkim za Waszą ciężką pracę! Ukraina razem - po zwycięstwo!” - napisał Ołeszczuk.
11:45. Pieskow: Rosja nie odpuści żadnemu państwu, które skonfiskuje jej aktywa
Rosja nigdy nie odpuści żadnemu państwu, które skonfiskuje jej aktywa - przekazał na briefingu prasowym w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Pieskow skomentował dyskutowany przez część zachodnich polityków pomysł przekazania Ukrainie zamrożonych rosyjskich aktywów o wartości 300 miliardów dolarów.
Każde takie przejęcie aktywów będzie poważnym ciosem dla międzynarodowego systemu finansowego, a Rosja będzie bronić swoich praw przed sądami oraz „w inny sposób” - oznajmił rzecznik Kremla.
11:25. Ukraina boryka się z brakami w armii
Po dwóch latach wojny ukraińska armia musi szukać rekrutów na portalach z ogłoszeniami o pracę. A władze zamierzają mobilizować także wśród uchodźców za granicą. Potrzeba nawet pół miliona dodatkowych żołnierzy.
11:25. Rosja grozi USA zerwaniem stosunków dyplomatycznych
Rosja może zerwać stosunki dyplomatyczne z USA, jeśli Waszyngton skonfiskuje rosyjskie aktywa zamrożone w związku z konfliktem na Ukrainie - przekazał wiceszef MON Rosji Siergiej Rybakow.
„Nie wolno działać w złudzeniu, że Rosja będzie trzymać się za wszelką cenę stosunków dyplomatycznych z USA” - powiedział Rybakow cytowany przez agencję Interfax.
11:20. Nowe nagranie z Awdijiwki w obwodzie donieckim
11:00. WSJ: To Patruszew wydał rozkaz zabicia Prigożyna
To sekretarz rosyjskiej rady bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew wydał rozkaz zabicia lidera Grupy Wagnera, zbuntowanego Jewgenija Prigożyna - pisze amerykański „The Wall Street Journal”.
Według źródeł gazety - czynnego oficera służb wywiadowczych zachodniego państwa i byłego oficera rosyjskich służb - Patruszew postrzegał lidera wagnerowców jako poważne zagrożenie dla Kremla jeszcze przed wybuchem czerwcowego buntu Grupy Wagnera, który zakończył się przerwanym marszem najemników na Moskwę.
Bliski współpracownik Władimira Putina uważał za nieakceptowalny m. in. sposób krytyki rosyjskich władz, którą publicznie komunikował Prigożyn.
10:30. Zełenski podpisał ustawę upraszczającą import pomocy humanitarnej
Prezydent Ukrainy Zełenski podpisał ustawę upraszczającą procedury importu pomocy humanitarnej, a także jej rozliczania i dystrybucji - przekazała agencja Ukrinform.
Projekt wprowadza m. in. jednolity elektroniczny system rozliczania pomocy humanitarnej, a także rozszerza liczbę podmiotów, które mogą ją otrzymywać.
10:10. Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej
17,9 mln osób wjechało od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z Polski do Ukrainy, a w przeciwnym kierunku przemieściło się ponad 16 mln osób.
09:50. Budynek w Kijowie uderzony w nocy przez rosyjski dron
09:35. Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły w nocy 24 rosyjskie drony
Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły w nocy 24 rosyjskie drony z 28 maszyn, które Rosjanie nakierowali w stronę obwodów kijowskiego, odeskiego, chersońskiego, mikołajowskiego, żytormirskiego, rówieńskiego i chmielnickiego - przekazał rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat.
Dwa z bezzałogowców uderzyły w mieszkania w wielopiętrowych blokach mieszkalnych w Kijowie, gdzie dwie osoby zostały ranne i gdzie aktualnie trwa akcja ratunkowa.
W odparciu ataku powietrznego zaangażowane było lotnictwo, jednostki rakiet przeciwlotniczych i mobilne grupy ogniowe Sił Powietrznych i Sił Obronnych Ukrainy.
09:00. Czechy przekażą Ukrainie 10 mln dolarów
Czechy przekażą 10 milionów dolarów na wsparcie m. in. wyposażenia placówek medycznych i infrastruktury cieplnej w obwodzie charkowskim - przekazał 21 grudnia szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.
Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego dla szpitali w oraz kotłów do ogrzewania domów mieszkalnych i infrastruktury krytycznej - napisał na Telegramie polityk.
Według Instytutu Kiel Czechy przekazały Ukrainie od początku inwazji pomoc o wartości ok. 1,6 mld dolarów.
08:55. Skutki uderzenia dronów w Kijowie
Zdjęcia z akcji ratunkowej w Kijowie po uderzeniu dronów w dwa wielopiętrowe budynki mieszkalne.
08:45. Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy 7,4 tys. pocisków o początku inwazji
Od rozpoczęcia wojny na pełną skalę w lutym 2022 r. Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy 7400 rakiet - przekazał rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat.
„Z tej liczby około 1600 zostało zniszczonych. Ale liczba 7400 obejmuje wszystkie rakiety - w tym rakiety balistyczne S-300 i S-400, Kh-22 i Iskander” - powiedział Ihnat portalowi Hromadske.
Ze względu na deficyty w skuteczności sił powietrznych siły zbrojne Federacji Rosyjskiej polegały na pociskach dalekiego zasięgu oraz na dronach kamikadze.
08:30. Ukraińcy podają rosyjskie straty
00:40. Dron uderzył w blok mieszkalny w Kijowie
Podczas ataku rosyjskich dronów na Kijów jeden z nich uderzył w blok mieszkalny, są ranni - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Głośne eksplozje słychać było także w innych dzielnicach.
Według jego relacji dron uderzył w blok w dzielnicy Sołomianskij powodując pożar. „Górne piętra budynku są ogarnięte płomieniami. Na miejscu są ekipy ratunkowe” - powiedział Kliczko.
Na nagraniach umieszczonych w mediach społecznościowych widać olbrzymi słup ognia.
Dzielnica Sołomianskij położona jest na południe od centrum Kijowa. Silne wybuchy słychać było także sąsiednich dzielnicach. Według Kliczki inny dron uderzył w prywatny dom w dzielnicy Darnitskij na wschodnim brzegu Dniepru.
Serhij Popko szef administracji wojskowej Kijowa poinformował z kolei, że szczątki zestrzelonego drona spadły na inny blok mieszkalny w dzielnicy Hołosijiwskij.
00:36. Prezydent Zełenski: są sygnały o słabnięciu rosyjskiego przemysłu obronnego
Są sygnały o spowolnieniu pracy rosyjskiego przemysłu obronnego – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych po wysłuchaniu raportu ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR).
Był dzisiaj specjalny raport HUR: plany wroga, praca rosyjskiego przemysłu obronnego – są sygnały o ich spowolnieniu. Będziemy im jeszcze pomagać w tym spowolnieniu
— napisał prezydent.
Podkreślił, że okres świąteczny na Ukrainie to czas na koncentrację i pracę, a czas na relaks nastąpi później.
Charków, Ługańsk, Donieck, Zaporoże, Cherson i wszystkie inne nasze regiony, gdzie decyduje się obecnie los naszego kraju.(…) Maksymalna koncentracja na obronie. Maksymalny wysiłek na rzecz kraju. Maksymalna energia, by Ukraina mogła osiągnąć swe cele
red/wPolityce.pl/PAP/FB/X/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/675555-relacja-667-dzien-wojny-dron-uderzyl-w-blok-w-kijowie