Trwa 663. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 18 grudnia 2023 r.
20:33. Biały Dom: Zostały nam środki na jeszcze tylko jeden pakiet uzbrojenia dla Ukrainy
Zostały nam środki, które wystarczą na jeszcze tylko jeden pakiet uzbrojenia dla Ukrainy - powiedział w poniedziałek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Jak zapowiedział, pakiet zostanie ogłoszony jeszcze przed końcem roku, ale bez uchwalenia przez Kongres nowej pomocy dla Ukrainy, administracja nie będzie już miała więcej funduszy na uzupełnianie swojego arsenału.
Kirby odniósł się w ten sposób do listu, który rewident finansowy Pentagonu James McCord wysłał Kongresowi na temat planowanej alokacji ostatniego miliarda dolarów środków dostępnych na uzupełnianie zapasów uzbrojenia w związku z pomocą dla Ukrainy.
McCord napisał w liście, że w związku z koniecznością utrzymania gotowości wojskowej Stanów Zjednoczonych, resort spodziewa się, że bez uchwalenia dodatkowych środków przez Kongres „możliwy będzie tylko jeden dodatkowy pakiet”.
Rzecznik NSC potwierdził te słowa podczas konferencji prasowej, dodając, że nowy pakiet broni zostanie ogłoszony jeszcze przed końcem roku.
19:40. Zaufanie do armii i generała Załużnego większe, niż do prezydenta Zełenskiego
Siły zbrojne Ukrainy oraz ich głównodowodzący generał Wałerij Załużny cieszą się większym zaufaniem społeczeństwa, niż prezydent Wołodymyr Zełenski - wynika z najnowszego sondażu badającego zaufanie do instytucji oraz osób piastujących najwyższe stanowiska w państwie, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS).
W sondażu, którego wyniki opublikowano w poniedziałek, zaufanie do armii zadeklarowało 96 proc. Ukraińców, natomiast do Załużnego - 88 proc.
Tymczasem zaufanie do prezydenta Wołodymyra Zełenskiego znacznie spadło w porównaniu z grudniem ubiegłego roku. Wtedy ufało mu 84 proc. respondentów, a obecnie - tylko 62 proc.
Poważny spadek zanotował też rząd. Zaufanie do niego zadeklarowało obecnie 26 proc. badanych, w porównaniu z 52 proc. w roku ubiegłym.
19:02. Dania wesprze Szwecję w produkcji wozów bojowych dla Ukrainy
Rząd Danii przekaże Szwecji kwotę 1,8 mld koron (240 mln euro) na produkcję szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90, przeznaczonych dla Ukrainy - wynika z deklaracji podpisanej w poniedziałek w Kopenhadze przez ministrów obrony Danii i Szwecji.
Duńskie fundusze mają zostać przeznaczone również na wsparcie logistyczne, części zamienne oraz serwisowanie pojazdów. Nie podano na razie, ile nowych wozów bojowych CV90 może zostać ostatecznie podarowanych Ukrainie.
Do tej pory władze w Sztokholmie dostarczyły Kijowowi 50 pojazdów CV90. W sierpniu br., podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Szwecji, oba kraje podpisały deklarację o współpracy przy produkcji sprzętu wojskowego, w tym CV90.
Minister obrony Danii Troels Lund Poulsen określił współpracę ze Szwecją mianem „wzorowej”.
Łączymy siły, aby przekazać wozy bojowe produkcji szwedzkiej, o które prosiła Ukraina. (Te pojazdy) służą wojnie obronnej przeciwko Rosji
— podkreślił Lund w oświadczeniu prasowym.
Szwedzki minister obrony Pal Jonson zauważył, że „wozy CV90 mają znaczący wpływ na zdolności obronne Ukrainy”.
16:57. UE przyjęła 12. pakiet sankcji przeciwko Rosji; obejmuje on m.in. zakaz importu diamentów
Rada UE (czyli państwa członkowskie) przyjęła w poniedziałek dwunasty pakiet sankcji gospodarczych i indywidualnych wymierzonych w Rosję w związku z jej agresją na Ukrainę.
Uzgodniony pakiet obejmuje m.in. zakaz bezpośredniego lub pośredniego importu, zakupu lub transferu diamentów z Rosji. Zakaz ten dotyczy diamentów pochodzących z Rosji, diamentów eksportowanych z Rosji, diamentów przewożonych przez Rosję i rosyjskich diamentów przetwarzanych w krajach trzecich.
W tym 12. pakiecie przedstawiamy solidny zestaw nowych wykazów i środków gospodarczych, które jeszcze bardziej osłabią rosyjską machinę wojenną. Nasze przesłanie jest jasne (…): pozostajemy niezłomni w naszym zaangażowaniu na rzecz Ukrainy i będziemy nadal wspierać jej walkę o wolność i suwerenność
— oświadczył Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
16:30. Zełenski powołał komisarza państwowego Komitetu Antymonopolowego
Został nim Maksym Sandyha. Stosowny dekret został opublikowany na stronie internetowej Prezydenta Ukrainy.
16:15. Brytyjczycy o stanie rosyjskich żołnierzy
Jest wysoce prawdopodobne, że członkowie rosyjskich jednostek Sztorm-Z wracają do służby bojowej z niewyleczonymi ranami, a nawet po amputacji kończyn - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano na wiarygodne doniesienia, że członkowie Sztorm-Z, donieckich milicji i Grupy Wagnera często otrzymywali minimalną pomoc medyczną lub nie otrzymywali jej wcale. Jest prawdopodobne, że skazańcy - którzy stanowią dużą część jednostek Sztorm-Z - są szczególnie narażeni na złe traktowanie, a jednym z powodów jest to, że więźniom często brakuje dokumentów wymaganych do uzyskania dostępu do szpitali wojskowych.
Jak dodano, choć zmniejsza to presję na przeciążony wojskowy system medyczny, brak odpowiedniej opieki medycznej na miejscu działań wojennych przenosi ciężar administracyjny i medyczny z powrotem na jednostki macierzyste żołnierzy.
16:00. Niemiecka spółka wyprodukuje amunicję dla Ukrainy
Firma Rheinmetall podała, że Bundeswehra kolejny raz zamówiła u niej amunicję artyleryjską w ramach umowy ramowej. „Rheinmetall otrzymał zlecenie dostarczenia ukraińskim siłom zbrojnym kilkudziesięciu tysięcy pocisków różnego typu” - czytamy w komunikacie, w którym podano, że wartość kontraktu przekracza 100 milionów euro. Dostawy mają nastąpić w 2025 roku.
15:35. Brytyjski wywiad: Ranni Rosjanie wracają do walki
W najnowszej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie Ministerstwo Obrony podaje, że jest wysoce prawdopodobne, iż członkowie oddziałów „Szturm Z” wracają do służby w linii z niezagojonymi ranami, nawet po amputacjach kończyn. Brytyjski wywiad zaznacza, że wcześniej pojawiły się wiarygodne doniesienia, iż członkowie „Szturmu Z”, milicji z Donbasu lub Grupy Wagnera otrzymywali śladową pomoc lekarską lub w ogóle nie byli leczeni. Dużą część jednostek „Szturmu Z” stanowią skazańcy.
15:05. Załużny o podsłuchu
W gabinecie głównodowodzącego ukraińska armią znaleziono podsłuch. Gen. Wałerij Załużny pytany o sprawę przez media powiedział, iż nie sądzi, by w jego gabinecie mogły zostać ujawnione tajemnice państwowe. Dochodzenie w sprawie podsłuchu prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
14:30. Gen. Walerij Załużny o sytuacji na froncie: To nie jest pat
Gen. Załużny, w rozmowie z RBC-Ukraina stwierdził,że nie nazwałby sytuacji na froncie patową, nie chciał jednak odpowiedzieć, czy Ukraina planuje kontratakować zimą. - To jest wojna, nie mogę powiedzieć, jaki jest plan, co powinniśmy zrobić. W innym przypadku byłby to spektakl, a nie wojna — stwierdził.
13:40. Kułeba wzywa partnerów Ukrainy do zwiększenia produkcji broni
Kułeba w rozmowie z ARD stwierdził jednocześnie, że Ukraina jest gotowa na dalszą walkę z Rosją, nawet przy zmniejszeniu pomocy wojskowej z Zachodu.
13:25. Gen. Tarnawski: Borykamy się z niedoborem pocisków artyleryjskich
Nasze wojska borykają się z niedoborem pocisków artyleryjskich - poinformował dowódca ukraińskiego zgrupowania operacyjno-strategicznego Tauryda, generał Ołeksandr Tarnawski. Powiedział agencji Reutera, że żołnierze ukraińscy są zmęczeni, ale mają nadzieję na zwycięstwo w wojnie z Rosją.
„Pomoc zagraniczna nie dociera w wystarczających ilościach, a istotnym problemem są zapasy pocisków artyleryjskich. Jest problem z amunicją, zwłaszcza postsowiecką - 122 mm, 152 mm. Dzisiaj te problemy występują na całej linii frontu” - dodał.
Tarnawski stwierdził, że niedobór pocisków artyleryjskich jest „bardzo dużym problemem”, a spadek zagranicznej pomocy wojskowej ma wpływ na sytuację na polu walki. „Ilości, które mamy obecnie, nie są dla nas wystarczające, biorąc pod uwagę nasze potrzeby. Dokonujemy więc redystrybucji. Ponownie planujemy zadania, które sobie wyznaczyliśmy” - podkreślił. „Siły rosyjskie borykają się również z problemami z amunicją” - dodał generał.
„W niektórych obszarach przeszliśmy (do obrony), a w niektórych kontynuujemy nasze działania ofensywne manewrując, strzelając i posuwając się naprzód. Przygotowujemy nasze rezerwy do dalszych działań na dużą skalę” - powiedział Tarnawski.
12:30. Kasparow: Ukraina jest bliska przegrania wojny z Rosją
Ukraina jest o krok od przegrania wojny, a winę za to ponosi Zachód - napisał rosyjski polityk opozycyjny i były szachowy mistrz świata Garri Kasparow w artykule opublikowanym przez portal niemieckiego dziennika „Welt”. Zdaniem opozycjonisty Ukraina chce i jest w stanie pokonać Rosję i jej zbrodniczego dyktatora Władimira Putina, ale nie może tego zrobić sama.
„Kraje NATO mogłyby dziś uzbroić Ukrainę ze swoich istniejących zapasów, gdyby chciały” - uważa Kasparow. Pisze także m.in., że „administracja (prezydenta USA Joe) Bidena obawia się porażki Putina bardziej niż zniszczenia Ukrainy. Europa odmawia uznania rzeczywistości: wojna już tu jest”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Garri Kasparow: Ukraina jest bliska przegrania wojny z Rosją. NATO mogłyby dziś uzbroić Ukrainę ze swych zapasów, gdyby tylko chciało
11:55. Problemy z rekrutami
Ukraińskie siły zbrojne mają trudności ze znajdowaniem nadających się do walki rekrutów, podczas gdy Rosja - choć ponosi ogromne straty - to dzięki liczniejszej populacji ma znacznie większe możliwości uzupełniania swoich szeregów - pisze brytyjski tygodnik „The Economist”.
Jak opisuje, wobec braków kadrowych ukraińskie siły zbrojne poszukują nowych rekrutów na siłowniach i w centrach handlowych, ale niewielu z tych, którzy się dzięki temu zgłaszają, okazuje się być dobrymi żołnierzami. „Widzimy 45-47-latków. Brakuje im tchu, zanim dotrą na linię frontu” - narzeka jeden z wyższej rangi oficerów.
Illarion Pawliuk, rzecznik ministerstwa obrony, twierdzi, że część problemu leży w sukcesie armii: wielu obywateli nie postrzega już wojny w kategoriach egzystencjalnych, jak miało to miejsce bezpośrednio po inwazji Rosji w lutym 2022 roku. „Niektórzy błędnie myślą, że jest ktoś inny, kto może wykonać tę pracę za nich” - mówi.
10:30. Rosjanie zestrzelili własny samolot bojowy
Sily rosyjskie zestrzeliły własny samolot szturmowy Su-25 – poinformował dowódca wojsk lotniczych Ukrainy, generał Mykoła Ołeszczuk. Wcześniejsze doniesienia mówiły, że maszyna została zniszczona przez Ukraińców.
„Z przekonaniem mogę powiedzieć, że to nie ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła rosyjski samolot szturmowy Su-25! Były to dokładne i skoordynowane działania rosyjskich artylerzystów, za co składam im ogromne podziękowania w imieniu ukraińskiego narodu! Tak trzymać!” – napisał Ołeszczuk w niedzielę wieczorem na Telegramie.
09:25. Ostatniej doby Rosja przeprowadziła 29 ataków lotniczych
Dwadzieścia dziewięć ataków lotniczych, w tym pięć z użyciem dronów uderzeniowych, przeprowadziły ostatniej doby siły rosyjskie na wojskowe i cywilne cele na Ukrainie – poinformowało w poniedziałek ukraińskie wojsko.
W wyniku rosyjskich ataków terrorystycznych są, niestety, zabici i ranni wśród ludności cywilnej. Zrujnowane i uszkodzone zostały domu prywatne i inna infrastruktura cywilna
— przekazano w komunikacie na Facebooku.
Rosyjskie lotnictwo atakowało w obwodach charkowskim, donieckim i chersońskim. Artyleria wroga przeprowadziła uderzenia na ponad 100 miejscowości w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim, chersońskim i mikołajowskim.
Siły obrony powietrznej Ukrainy poinformowały z kolei o rosyjskich atakach z użyciem dronów uderzeniowych produkcji irańskiej Shahed. Pięć takich maszyn wystartowało ostatniej nocy z Primorsko-Achtarska na terytorium Rosji.
Wszystkie drony zostały zestrzelone w obwodach mikołajowskim, dniepropietrowskim, winnickim i chmielnickim - podano w komunikacie.
07:10. Rosyjskie straty
06:50. Wojna nasiliła przemoc wobec kobiet
Wojna Rosji przeciw Ukrainie nasiliła seksualną i inną przemoc wobec ukraińskich kobiet, ale tylko część z nich decyduje się o tym mówić. Ofiarom pomagają wyspecjalizowane organizacje – pisze portal Kyiv Independent.
Już w październiku zeszłego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że pełnoskalowa napaść Rosji na Ukrainę „nasiliła przemoc seksualną i przemoc ukierunkowaną płciowo, w tym przemoc seksualną związaną z konfliktem”. Większość przypadków nie jest jednak nigdzie zgłaszana.
Ci, którzy padli ofiarą przemocy, często zachowują milczenie, bo obawiają się oceniających spojrzeń, plotek i potępienia. Naszym podstawowym zadaniem jest zapewnienie sprawiedliwości ofiarom potwornych zbrodni tej strasznej wojny
— powiedziała w marcu małżonka ukraińskiego prezydenta Ołena Zełenska na konferencji pt. „Zjednoczeni na rzecz Sprawiedliwości”.
Według ukraińskiego Ministerstwa Reintegracji Terenów Tymczasowo Okupowanych w czerwcu bieżącego roku co najmniej 126 Ukrainek, w tym 80 cywilnych, przebywało w rosyjskiej niewoli.
Nadal tam są. Wiem, co im grozi, w jakich warunkach przebywają i jak trudno im jest fizycznie i emocjonalnie
— cytuje Kyiv Post jedną z ofiar, Ludmyłę Husejnową, która po trzech latach niewoli została wraz ze 107 innymi kobietami zwolniona w październiku zeszłego roku.
61-letnia obecnie Husejnowa została zatrzymana z powodu swoich proukraińskich poglądów w okupowanej części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy. Rozebrano ją do naga, zakuto w kajdanki, włożono jej worek na głowę, była popychana i bita. Widziała wiele gwałtów na Ukrainkach.
Teraz stara się pomagać innym ofiarom w powstałej w 2019 r. organizacji non-profit Sema Ukraine.
Przemoc seksualna była obecna na terenach okupowanych Ukrainy od ich zajęcia przez Rosję w 2014 r., ale nasiliła się po pełnoskalowej napaści na Ukrainę.
W 2022 r. [rosyjscy żołnierze] dostali placet na dowolne zachowania. Stali się jeszcze bardziej pewni siebie i bezkarni
— powiedziała szefowa Sema Ukraine, Iryna Dowhan.
Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy zanotowało od 24 stycznia 2022 r. 235 przypadków przemocy seksualnej związanej z konfliktem, głównie przeciw kobietom.
Jest znacznie więcej takich przestępstw, potwierdzają je także nasi międzynarodowi partnerzy. Ofiary przeważnie się wstydzą i boją się zgłosić takie przestępstwo
— powiedziała w marcu wiceminister ds. integracji europejskiej Olha Stefaniszyna.
W niedawnym raporcie niezależnej międzynarodowej komisji śledczej NZ przytoczono szereg przypadków, gdy „rosyjscy żołnierze wdzierali się do domów w okupowanych wioskach, gwałcili kobiety i dziewczyny oraz popełniali inne zbrodnie wojenne na nich i na członkach ich rodzin”.
Wśród ofiar gwałtów w obwodach chersońskim i zaporoskim na południu Ukrainy znajdowała się ciężarna 16-letnia dziewczyna, a wiek kobiet wahał się od 19 do 83 lat. Niektóre miały małe dzieci lub opiekowały się osobami niepełnosprawnymi.
Przedstawicielka sekretarza generalnego NZ ds. przemocy seksualnej podczas konfliktów Pramila Patten powiedziała w październiku, że gwałt stanowi część rosyjskiej „strategii militarnej” i „umyślną taktykę dehumanizacji ofiar”.
Systematyczne wykorzystywanie przemocy seksualnej jako broni podczas wojny to jedna z cech masowych zbrodni na cywilach popełnianych przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie
— oświadczył prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin.
Uważamy przemoc seksualną związaną z konfliktem za element ludobójstwa.
Nawet jeśli ukraińskie kobiety nie trafią w ręce rosyjskich żołnierzy, nie znaczy to, że nie padną ofiarą przemocy domowej i przemocy ukierunkowanej płciowo. Na Ukrainie rośnie liczba zgłoszeń przypadków przemocy domowej.
Według WHO dwie trzecie Ukrainek doświadcza w ciągu swego życia przemocy psychicznej, fizycznej lub seksualnej, a 18 proc. kobiet i dziewcząt w wieku 15-19 lat pada ofiarą przemocy ze strony swego partnera.
W miarę przeciągania się wojny sytuacja się pogarsza. Przedstawiciel ukraińskiej policji Serhij Aloszkin podał w sierpniu, że w bieżącym roku było takich przypadków o 40 proc. więcej niż w zeszłym. W październiku policja odebrała 244 tys. telefonów ze zgłoszeniami przemocy domowej, tyle, ile w całym roku ubiegłym – podał minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko.
Sytuację w sferze przemocy domowej pogarszają stres psychiczny, napięcie emocjonalne, oddzielenie od rodzin, bezrobocie i inne czynniki – zaznaczył Kłymenko.
Psychoanalityczka Iryna Kuratczenko, która kieruje organizacją psychologów Wzajemodija (Współdziałanie), powiedziała, że wielu żołnierzy wraca z wojny w stanie traumy i rośnie liczba przypadków popełnianej przez nich przemocy domowej.
Kuratczenko podkreśliła, że Ukraina poczyniła w ostatnich latach znaczne postępy w reagowaniu na przemoc ukierunkowaną płciowo. Parlament ratyfikował Konwencję Stambulską o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, dotyczącą m.in. ochrony ofiar i ścigania sprawców.
Policja ukraińska ma ponad 60 zespołów odpowiedzialnych za reagowanie na przemoc domową, pomoc ofiarom i próbę zapobiegania takim przestępstwom – wynika z raportu policji z 23 listopada.
Sema Ukrainie nie tylko informuje Ukraińców o przemocy seksualnej związanej z konfliktem, której dopuszczają się żołnierze rosyjscy, ale też pomaga w jej dokumentowaniu, aby można było sprawców pociągnąć do odpowiedzialności.
Kilka innych organizacji, którym przewodzą kobiety, wspomaga ofiary przemocy ukierunkowanej płciowo na całej Ukrainie. Na przykład organizacja Green Landia z Charkowa stworzyła w tym mieście i innych miejscowościach obwodu charkowskiego „przestrzenie wsparcia dla kobiet i dziewcząt”, gdzie mogą się one zwrócić o pomoc psychologiczną lub wziąć udział w zajęciach edukacyjnych i warsztatach.
00:08. Zełenski dziękuje Gwardii Narodowej
Pragnę dziś wyróżnić wojowników naszej Gwardii Narodowej, którzy razem ze wszystkimi toczą bitwy, razem ze wszystkimi pomagają ratować życie po rosyjskich atakach, razem ze wszystkimi dają Ukrainie większe bezpieczeństwo
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Dobra robota, wojownicy! Świat pomaga, gdy widzi, że państwo i sami ludzie robią wszystko, żeby się bronić, kiedy widzą, że kraj naprawdę ma potencjał, żeby się bronić. I dziękuję wszystkim na Ukrainie, wszystkim naszym ludziom, którzy tydzień po tygodniu udowadniają światu własną siłą - Ukraina wytrzyma, utrzyma swoją niepodległość i zwycięży
— zaznaczył.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/674938-relacja-663-dzien-wojny-na-ukrainie-brakuje-amunicji