Trwa 661. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 16 grudnia 2023 r.
18:40. Litwa wyremontowała pierwsze uszkodzone na Ukrainie czołgi Leopard 2. Wrócą na front
W centrum serwisowym Lithuanian Defence Services (LDS), uruchomionym na Litwie przez niemieckie koncerny Krauss-Maffei Wegmann (KMW) i Rheinmetall, wyremontowano pierwsze czołgi Leopard-2 uszkodzone w czasie wojny na Ukrainie – poinformowało Ministerstwo Obrony Litwy. Zakłada się, że na początku stycznia czołgi wrócą na front.
„Litwa konsekwentnie wspiera walkę Ukrainy o niepodległość, nie tylko wysyłając wsparcie wojskowe, ale także pomagając w naprawie bardzo potrzebnych na polu bitwy czołgów Leopard. Dziś możemy zobaczyć, jak wygląda już naprawiony i wskrzeszony czołg Leopard, który wkrótce wróci na Ukrainę”
— powiedział minister obrony narodowej Arvydas Anuszauskas podczas piątkowej wizyty na poligonie Litewskich Sił Zbrojnych w Gaiżiunai.
Lithuanian Defence Services, która naprawia czołgi, jest spółka joint venture, założona na Litwie w 2022 r. przez Rheinmetall i Krauss-Maffei Wegmann, dwóch największych producentów sprzętu wojskowego w Europie i dostawców broni do krajów NATO. Docelowo ma się zajmować konserwacją i naprawą pojazdów bojowych, eksploatowanych przez siły sojusznicze NATO, rozmieszczone w regionie Morza Bałtyckiego.
18:30. Rosjanie ostrzelali Nikopol. Trzy osoby zostały ranne
Rosjanie atakowali Nikopol i okolice w obwodzie dniepropietrowskim przez cały dzień - przekazał szef dniepropietrowskiej administracji wojskowej Serhij Łysak. Skierowano tam 7 dronów i przeprowadzono 4 ataki artyleryjskie. Ranne zostały trzy osoby, które przebywają w szpitalu.
„W mieście uszkodzony został pięciopiętrowy budynek i 5 domów prywatnych. Uszkodzone zostały 2 budynki gospodarcze, koparka i linie energetyczne. Ponad 100 rodzin nie ma prądu” - poinformował Łysak.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
18:00. Ukraina odzyskała troje porwanych dzieci
Z okupowanej część obwodu chersońskiego przywieziono chłopca urodzonego w 2008 r. i dziewczynkę urodzoną w 2011 r. Dzieci trafiły do matki. Inny chłopiec, urodzony w 2011 r., został wbrew swojej woli zabrany przez ojca do Rosji. Dziecko wróciło do mamy w Gruzji - wyjaśnia The Kyiv Independent.
17:00. Zniszczony szpital w obwodzie chersońskim
Podczas nocnego ataku rosyjskie drony uderzyły w szpital w miejscowości Stepaniwka w obwodzie chersońskim. Zniszczone zostały izba przyjęć, laboratorium i budynek administracyjny. Nie ma informacji o ofiarach.
16:00. Rosjanie szykują się na Kupiańsk
Wołodymyr Fitio, rzecznik ukraińskiego dowództwa wojsk lądowych, poinformował, że Rosja wzmacnia swoje siły w obwodzie charkowskim w celu zdobycia Kupiańska. Ten ważny ośrodek logistyczny może służyć Rosji jako przyczółek do ofensywy na zachód, w kierunku nieokupowanej części Ukrainy.
15:00. Jeden z największych cyberataków na Ukrainę od początku wojny
Wtorkowy cyberatak, którego głównym celem była największa ukraińska sieć telefonii komórkowej Kyivstar, był jednym z najpoważniejszych jeśli chodzi o skutki od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, skutki cyberataku na Kyivstar były odczuwane przez co najmniej 48 godzin, a spowodował on, że użytkownicy sieci nie mieli sygnału telefonii komórkowej ani możliwości korzystania z Internetu. Dodano, że Kyivstar dostarcza usługi telefonii komórkowej i domowego Internetu do ponad połowy populacji Ukrainy, ale sieć zapewnia, że żadne dane użytkowników nie zostały narażone na szwank.
Według doniesień cyberatak zakłócił również działanie syren alarmowych, niektórych banków, bankomatów i terminali w punktach sprzedaży. W tym samym czasie ukraiński bank Monobank stał się celem ataku DDoS (Distributed Denial of Service), wskutek czego zakłócony został dostęp do strony internetowej banku.
„Zdarzenie to, w którym ucierpiały ukraińskie zasoby rządowe i służby ratunkowe, jest prawdopodobnie jednym z najbardziej destrukcyjnych cyberataków na ukraińskie sieci od początku inwazji Rosji na pełną skalę” - oceniono.
14:20. Niemieckie media: istnieją oznaki, że Kijów ma plan
Ukraińska kontrofensywa wyraźnie utknęła w martwym punkcie, a Zachód waha się ze swoim wsparciem. Ale czy sytuacja na froncie jest naprawdę tak beznadziejna? Niekoniecznie. Istnieją oznaki, że Kijów przygotowuje plan ofensywy oparty na udziale myśliwców, piszeportal dziennika „Welt”.
Po niepowodzeniu ukraińskiej kontrofensywy rozprzestrzenił się rosnący pesymizm. Zgodnie z tą narracją, trwający „impas” na froncie pokazuje, że Kijów prawdopodobnie nie będzie w stanie odzyskać kolejnych okupowanych terytoriów. „Amerykańscy i europejscy politycy już argumentują, że Ukraina powinna oddać terytorium Rosji w negocjacjach pokojowych”, czytamy.
„Złe wiadomości o niedoborach amunicji w ukraińskich siłach zbrojnych, braku żołnierzy, wąskich gardłach w dostawach systemów uzbrojenia z Zachodu i spadającym morale Ukraińców podsycają złe nastroje. Można niemal pomyśleć, że Kijów został już uznany za przegranego” - zauważa „Welt”.
„Wiele osób zapomina, że duża część dostarczonych czołgów i bojowych wozów piechoty jest nadal dostępna”, a wiele obiecanej broni jeszcze nie dostarczono, zauważa niemiecki ekspert ds. bezpieczeństwa i konsultant polityczny Nico Lange. Obejmuje to m.in. około 200 niemieckich czołgów Leopard 1, z których tylko około 30 przybyło na Ukrainę.
13:40. Rosja stara się stworzyć sztuczny konflikt wewnątrz naszego kraju
Rosja stara się stworzyć sztuczny konflikt w kierownictwie ukraińskiego państwa i prowadzi informacyjno-psychologiczną operację, w ramach której szerzy narrację o tym, że jakoby Ukrainy nie wspierają partnerzy - powiedział minister obrony Ukrainy Rustem Umierow.
Szef resortu podczas kongresu władz lokalnych i regionalnych we Lwowie zwrócił uwagę na zagrożenia w przestrzeni informacyjnej. Jak ostrzegł, strona rosyjska „aktywnie pracuje nad dyskredytacją Ukrainy na zewnątrz i wewnątrz” - pisze w sobotę Ukrinform.
Umierow dodał, że Moskwa „próbuje stworzyć sztuczny konflikt w kierownictwie (ukraińskiego państwa) i stworzyć iluzję, jakoby Ukrainy nie wspierają partnerzy”.
Minister zwrócił się też do przedstawicieli władz lokalnych o większe zaangażowanie w działaniach mobilizacyjnych.
12:40. Burmistrz Londynu zablokował przekazanie Ukrainie złomowanych samochodów
Laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan zablokował plan wysłania na Ukrainę samochodów, które w przeciwnym razie zostałyby zezłomowane z racji tego, że nie spełniają londyńskich norm emisji spalin - ujawnił dziennik „Daily Telegraph”.
Z prośbą taką zwrócił się we wrześniu mer Kijowa Witalij Kliczko, wskazując, że niektóre z przeznaczonych do zezłomowania samochodów, zwłaszcza mające napęd na cztery koła SUV-y i pick-upy, mogłyby być wykorzystywane na Ukrainie w „różnych rolach ratujących życie i transportowych”.
Ale w wysłanej we wtorek odpowiedzi, do której dotarł „Daily Telegraph”, Khan napisał, że nie zezwoli na tę propozycję, ponieważ nie spełnia ona „progu prawnego”, który wymaga, aby program złomowania przynosił korzyści londyńczykom z „perspektywy gospodarczej, społecznej i środowiskowej”. Dodał, że program został „zaprojektowany w celu zapewnienia, że najbardziej zanieczyszczające pojazdy zostaną trwale usunięte z londyńskich dróg”.
12:30. Rosjanie stracili szybkie pociągi
Finlandia przejęła pociągi należące do rosyjsko-fińskiej spółki. Za długi.
12:00. Wojskowy: państwo powinno prowadzić lepszą komunikację o mobilizacji
Państwo powinno poprawić komunikację ze społeczeństwem w sprawie mobilizacji - powiedział zastępca dowódcy 3. brygady szturmowej sił ukraińskich major Rodion Kudriaszow, cytowany w sobotę przez telewizję Espreso.
„Dziś jest to bardzo ważne, by mobilizacja działała z dwóch stron. Po pierwsze - efektywniejsze działania mobilizacyjne i administracyjne akty prawne. To, co dzieje się teraz, nie całkiem mi się podoba. Zwłaszcza to, że przedstawiciele terytorialnych centrów uzupełnień chodzą po restauracjach z bronią” - oświadczył wojskowy.
Według niego władze przegrały kampanię informacyjną, gdyż społeczeństwo „codziennie słyszało z ekranów telewizorów, że wszystko jest dobrze i zaraz nastąpi zwycięstwo”. „To nie tak. Ludzie powinni być świadomi, że to jest wojna na długo. Dlatego mobilizacja ma odbywać się równolegle z dobrą komunikacją władz ze społeczeństwem” - dodał.
11:50. Kłęby dymu nad Donieckiem
W mediach społecznościowych opublikowane zostały nagrania, na których widać kłęby czarnego dymu, unoszące się nad okupowanym przez Rosjan Donieckiem. Według lokalnych źródeł w mieście doszło do wybuchu.
10:45. Ukraińscy partyzanci wysadzili w powietrze auto z rosyjskim oficerem
Partyzanci w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu wysadzili w powietrze auto z rosyjskim oficerem - poinformował Petro Andriuszczenko, lojalny wobec Kijowa doradca mera tego miasta na południowym wschodzie Ukrainy. Wojskowy został ranny.
W wyniku operacji partyzantów oficer stojący na czele jednej z kaukaskich jednostek rosyjskiej arii został ranny i trafił do szpitala w Mariupolu - przekazał Andriuszczenko. Do wpisu dołączył zdjęcia przedstawiające zniszczony samochód.
10:00. ISW: przedstawiony przez „Bild” rosyjski plan wojny zbieżny z prowadzonymi przez Rosję ofensywami
Przedstawiony przez niemiecką gazetę „Bild” rosyjski plan dalszego zajmowania ukraińskich ziem jest zbieżny z prowadzonymi przez Rosję miejscowymi operacjami ofensywnymi - pisze amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Według informacji dziennika „Bild” Rosja pracuje nad wdrożeniem nowego średnioterminowego planu wojennego przeciw Ukrainie, który po raz kolejny przewiduje podbój dużych obszarów sąsiedniego kraju. Rosja liczy na dalszy spadek poparcia Zachodu dla Ukrainy - a także na pozorowane negocjacje mające na celu wprowadzenie świata w błąd co do „pokojowych intencji” Rosji.
Kreml wyznaczył również konkretne cele dla swojej armii w zakresie nowych podbojów na Ukrainie - wynika z informacji wywiadowczych udostępnionych „Bildowi”.
Rosyjski plan zakłada, że cały Donbas, tj. obwody doniecki i ługański, znajdzie się pod rosyjską kontrolą do końca 2024 r. i Rosjanie dotrą aż do rzeki Oskoł w obwodzie charkowskim.
09:00. Ukraińcy podają dane o rosyjskich stratach
W ciągu ostatniej doby Rosja straciła na wojnie niemal tysiąc żołnierzy — poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Straty w sprzęcie to m.in. 14 czołgów i 13 transporterów opancerzonych.
08:21. Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy 30 z 31 shahedów
Rosyjskie wojska nocą z piątku na sobotę zaatakowały Ukrainę 31 dronami bojowymi typu Shahed, 30 z nich strącono - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Armia rosyjska zaatakowała dronami m.in. Kijów. Jak przekazały władze ukraińskiej stolicy, atak przeprowadzono falami, z różnych kierunków. Obrona powietrzna strąciła wszystkie cele. Nikt nie został ranny. Był to już szósty atak powietrzny na Kijów od początku miesiąca - podkreśliły władze.
07:35. ISW: Kirgistan produkuje rosyjskie pojazdy opancerzone
W Kirgistanie produkowane są rosyjskie pojazdy opancerzone - poinformował w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
ISW w swojej informacji wskazuje również na wypowiedź ministra obrony Kirgistanu Baktybek Bekbołotow, który podczas konferencji prasowej powiedział, że modyfikacja rosyjskich GAZ-66M jest wykonywana w mieście Bałykczy. Dodał, że Rosja dostarczyła niektóre części potrzebne do budowy pojazdów opancerzonych, a sam proces ich produkcji odbywa się w rosyjskiej bazie remontowej w Bałykczy. Szef resortu nie sprecyzował, ile pojazdów będzie tam produkowanych.
Portal Espreso poinformował, że w Bałykczy jest największa w Kirgistanie fabryka zbrojeniowa.
Jak zaznacza ISW, w dniach 6-7 grudnia przedstawiciele obu krajów rozmawiali o współpracy w dziedzinie techniczno-wojskowej. W połowie października w Kirgistanie odbył się szczyt państw WNP z udziałem Władimira Putina.
06:30. Nagranie z podsumowaniem wczorajszych wydarzeń na froncie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował w mediach społecznościowych klip z podsumowaniem działań z 660. dnia wojny.
00:01. W Kijowie ogłoszono alarm powietrzny, w stolicy słychać eksplozje
Odgłosy wybuchów słychać było w piątek późnym wieczorem w stolicy Ukrainy Kijowie - poinformował mer miasta Witalij Kliczko, który ostrzegł mieszkańców przed zagrożeniem rosyjskimi dronami.
Kliczko zapewnił, że w Kijowie działa obrona przeciwlotnicza i poinformował, że w stronę miasta zmierza kolejna grupa bezzałogowców.
Alarm lotniczy ogłoszono w całym obwodzie kijowskim. Drony przemieszczają się także w kierunku obwodu czerkaskiego.
red./wPolityce.pl/PAP/FB/X/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/674730-relacja-661-dzien-wojny-rosjanie-ostrzelali-nikopol