Trwa 659. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 14 grudnia 2023 r.
19:30. Zełenski złożył niespodziewaną wizytę w europejskiej kwaterze głównej armii USA w Wiesbaden
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski niespodziewanie wylądował w czwartek na lotnisku we Frankfurcie, a następnie odwiedził europejską kwaterę główną armii USA w Wiesbaden, pisze agencja dpa.
Podczas niezapowiedzianej wizyty w Niemczech prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził europejską kwaterę główną sił zbrojnych USA w Wiesbaden. Zełenski potwierdził to w czwartek na X (dawniej Twitter) i napisał:
Po raz kolejny mogłem przekonać się o doskonałej jakości amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Pilnie potrzebujemy jej do zwycięstwa!.
Dodał, że oczekuje, iż Kongres USA wkrótce podejmie decyzję o kontynuowaniu pomocy.
19:13. Siły powietrzne: strąciliśmy nad Kijowem rakietę Kindżał
Ukraińska obrona przeciwlotnicza w czwartek strąciła nad Kijowem rosyjski hipersoniczny pocisk rakietowy Kindżał; z tym związane były dźwięki eksplozji w mieście - poinformował pułkownik Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych.
Wcześniej w czwartek rzecznik przekazał, że rosyjskie wojska zaatakowały pociskami rakietowymi Kindżał obwód chmielnicki na zachodzie Ukrainy.
16:53. Zniszczony Bachmut
16:50. Ukraińskie siły powietrzne: Rosyjskie wojska zaatakowały pociskami Kindżał obwód chmielnicki
Rosyjskie wojska zaatakowały pociskami rakietowymi Kindżał obwód chmielnicki na zachodzie Ukrainy - poinformował pułkownik Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich sił powietrznych.
Ihnat powiedział, że pociski były skierowane na Starokonstantynów. Nie ujawnił skutków ataku.
Niech wróg sam wyciąga wnioski, nie będziemy karmić go informacjami
— powiedział wojskowy, cytowany przez portal Dzerkało Tyżnia.
Po południu w czwartek zaobserwowano też kilka celów powietrznych, które zmierzały przez Kijów na zachód Ukrainy - w stronę obwodów wołyńskiego i rówieńskiego. W obwodzie kijowskim działała obrona powietrzna. Ihnat przekazał, że na razie nie ma informacji o tym, co stało się z tymi celami.
Media relacjonowały, że w Kijowie słychać było eksplozje. Od początku doby w obwodzie kijowskim cztery razy ogłaszano alarm przeciwlotniczy. Brak informacji o poszkodowanych i trafieniach w obiekty infrastruktury cywilnej.
14:22. „Spiegel”: Pomoc wojenna dla Ukrainy ma być finansowana z funduszu Bundeswehry
Bundeswehra ma w przyszłości wspomagać ukraińską armię, wykorzystując w tym celu własny fundusz specjalny. To wynik kompromisu zawartego w środę przez liderów koalicji rządowej w Niemczech w sprawie kryzysu budżetowego
— informuje portal tygodnika „Spiegel”.
Z dokumentu, do którego dotarł „Spiegel” wynika, że niemiecka armia zakup broni przekazywanej Ukrainie będzie musiała finansować ze swojego specjalnego funduszu na uzbrojenie. Zdaniem polityków opozycyjnej CDU jest to złamanie przez rząd obietnicy, złożonej Bundeswehrze na początku 2022 roku, po ataku Rosji na Ukrainę.
Bundeswehra od miesięcy przekazuje Ukrainie duże ilości broni i wyposażenia, pochodzącego z własnych zasobów.
Rząd federalny obiecał już wcześniej, że wymiana przekazanych materiałów zostanie sfinansowana ze specjalnej puli budżetowej, która nie jest przypisana żadnemu z ministerstw. Dzięki temu rząd chciał odciążyć budżet obronny
— przypomniał „Spiegel”, podkreślając, że obecnie rząd kanclerza Olafa Scholza rezygnuje z tego rozwiązania.
Porozumienie w sprawie budżetu na 2024 rok, osiągnięte przez kanclerza Scholza (SPD), ministra finansów Christiana Lindnera (FDP) i ministra gospodarki Roberta Habecka (Zieloni) przewiduje bowiem, że przekazane Ukrainie systemy uzbrojenia będą w przyszłości refinansowane ze specjalnego funduszu dla Bundeswehry. Fundusz ten, w wysokości 100 mld euro, miał być przeznaczony na finansowanie „znaczących projektów” sprzętowych - jak głosił tekst ustawy uchwalonej w czerwcu 2022 roku.
Obecnie jednak wewnętrzny dokument ministerstwa finansów, odnoszący się do najnowszego porozumienia, stwierdza, że „w przyszłości wydatki na wymianę w związku z modernizacją będą pokrywane ze specjalnego funduszu Bundeswehry”.
Tylko w nadchodzącym roku resort finansów szacuje te wydatki na 520 mln euro
— ustalił „Spiegel”.
Ingo Gaedechens (CDU) zarzucił rządowi federalnemu złamanie obietnicy złożonej Bundeswehrze, dotyczącej finansowania wydatków zbrojeniowych.
Teraz wszystkie zakupy mają być finansowane ze specjalnych funduszy Bundeswehry, których obciążenie już jest beznadziejnie przekroczone
— podkreślił.
Wyraził przy tym obawę, że „potrzeby finansowe Bundeswehry mogą się jeszcze zwiększyć”.
Jak podkreśla „Spiegel”, już teraz, pomimo uruchomienia specjalnego funduszu, resortowi obrony trudno zapewnić potrzebne sumy na zakup sprzętu wojskowego, co było widać w środę na komisji budżetowej Bundestagu. Przedstawiciele rządu „zgodzili się niechętnie” na zakup 62 „lekkich helikopterów szturmowych” o wartości 2,6 mld euro – pierwsza z nowych maszyn trafić ma do Bundeswehry w listopadzie 2025 roku.
Fundusz specjalny Bundeswehry był pierwotnie przeznaczony na duże projekty typu myśliwce F-35 czy system obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Rząd RFN niedawno zdecydował o rozszerzeniu wykorzystania funduszu, a środki zostały już rozdysponowane do końca 2027 roku.
Teraz w sytuacji, gdy budżet ma posłużyć dodatkowo do sfinansowania wymiany sprzętu wojskowego, który Bundeswehra przekazuje Ukrainie, fundusz może zostać wykorzystany jeszcze szybciej
— podkreślił „Spiegel”.
14:18. Sondaż na Ukrainie: Odsetek obywateli kraju gotowych do ustępstw terytorialnych w zamian za pokój wzrósł do 19 proc.
Odsetek obywateli Ukrainy, którzy byliby gotowi do ustępstw terytorialnych na rzecz Rosji w zamian za jak najszybsze zakończenie wojny i zachowanie niepodległości kraju wzrósł od maja br. z 10 do 19 proc.
— wynika z opublikowanego sondażu Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii (KMIS).
Od pierwszych miesięcy rosyjskiej inwazji, czyli od maja 2022 roku aż po maj 2023 roku odsetek zwolenników ustępstw terytorialnych utrzymywał się na stałym poziomie 8-10 proc. W październiku br. sięgnął już jednak 14 proc., by w grudniu wynieść 19 proc., co jest rekordowym wskaźnikiem podczas wojny
— zauważył portal Ukrainska Prawda.
Jak podkreślono, pesymistyczne nastroje narastają szczególnie szybko na zachodzie kraju, gdzie odsetek osób akceptujących ustępstwa terytorialne zwiększył się od października do grudnia z 9 do 20 proc. Najwięcej zwolenników takiego rozwiązania (odpowiednio 24 i 21 proc.) zamieszkuje wschodnie i południowe obwody Ukrainy, najsilniej odczuwające skutki wojny.
W centralnej części kraju takie osoby stanowią zaledwie 15 proc.
— poinformowano w analizie wyników badania.
Sondaż przeprowadzono w dniach 29 listopada - 9 grudnia na próbie 1031 respondentów ze wszystkich części kraju, które pozostają pod kontrolą władz w Kijowie.
Liczni analitycy zauważają, że w obliczu ograniczonych rezultatów ukraińskiej kontrofensywy, trwającej od czerwca br. w obwodach zaporoskim i donieckim, kluczowe znaczenie dla dalszych losów wojny może mieć decyzja Kongresu USA, w którym trwa debata w sprawie przyznania Kijowowi pakietu wsparcia o wartości ponad 61 mld dolarów.
12:02. Rosja użyła ponad 500 pocisków do ataków na obwód chersoński
*Ponad 500 pocisków różnego rodzaju wystrzeliły okupacyjne wojska Rosji, atakując kontrolowane przez Ukrainę tereny obwodu chersońskiego. Jedna osoba zginęła – przekazały wojskowe władze obwodowe.
Ostatniej doby przeciwnik dokonał 114 ostrzałów, odpalając 536 pocisków z moździerzy, artylerii, wyrzutni rakietowych Grad, czołgów, dronów i lotnictwa; użyto jednego pocisku balistycznego
— napisał na Telegramie szef administracji wojskowej w Chersoniu Ołeksandr Prokudin.
Na sam Chersoń, miasto, które przed wojną liczyło ponad 280 tys. mieszkańców, spadło 35 pocisków.
Rosyjscy wojskowi trafili w dzielnice mieszkalne, zakład opieki zdrowotnej, placówkę oświatową i w obiekt infrastruktury krytycznej w rejonie (powiecie) chersońskim, a także w centrum biznesowe w Chersoniu
— poinformował.
Przez rosyjską agresję jedna osoba zginęła i jedna została ranna
— podkreślił Prokudin.
11:22. ISW: Rosja powraca do ekspansjonistycznej retoryki
Rosja powraca do ekspansjonistycznej retoryki, twierdząc, że Ukraina jest częścią historycznego rosyjskiego terytorium i twierdzi, że Ukraina może istnieć, ale „jako państwo kadłubowe w granicach obwodu lwowskiego” - informuje w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Słowa takie wypowiedział były prezydent, a obecnie wiceprzewodniczący rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew. ISW podkreśla, że w ostatnim czasie wygłasza on często oderwane od rzeczywistości oświadczenia, m.in. dotyczące tego, że „Rosja walczy na Ukrainie o wyzwolenie swoich historycznych ziem”.
Analitycy ISW zauważyli, że Miedwiediew przeinaczył sens wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena na pytanie, co oznacza zwycięstwo Ukrainy w wojnie. Amerykański przywódca odrzekł, że oznacza to, iż Ukraina będzie suwerennym i niezależnym państwem, które będzie w stanie się bronić. Miedwiediew przekazał zaś, że Biden byłby usatysfakcjonowany, gdyby Ukraina po prostu istniała jako państwo, nawet jeśli byłoby ono ograniczone do granic obwodu lwowskiego.
ISW przypuszcza, że Kreml mógł zrewidować swoje cele terytorialne, ponieważ wsparcie USA dla Ukrainy wydaje się załamywać, a na Zachodzie coraz częściej pojawiają się głosy nawołujące do wywierania nacisku na Ukrainę, by poszła na ustępstwa terytorialne względem Rosji.
Think tank przypomniał też, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę w Oslo, że decyzja Ukrainy o przejściu do operacji obronnych jest motywowana zimowymi warunkami pogodowymi, a nie „kryzysem”, o było odpowiedzią na niedawny artykuł w „New York Times”.
ISW poinformowała też, cytując instruktora rosyjskich jednostek karnych Sztorm-Z, że zastępcy dowódców rosyjskich nieregularnych formacji zbrojnych rozpowszechniają w rosyjskich mediach nielogiczne i fałszywe informacje, które przedstawiają zbyt optymistyczny obraz sytuacji na froncie. W podobnym duchu wypowiadają się często cytowani przez Instytut rosyjscy blogerzy wojenni.
10:40. Nocny atak dronów na rosyjskie jednostki wojskowe i magazyn paliw w pobliżu Moskwy
W nocy ze środy na czwartek prawdopodobnie doszło do ataku przy pomocy dronów na jednostki wojskowe i magazyn paliw w pobliżu Moskwy; rosyjskie władze i media powiadomiły, że bezzałogowce zostały zniszczone - przekazała ukraińska agencja UNIAN.
Resort obrony Rosji poinformował, że siły obrony powietrznej jakoby zneutralizowały dziewięć ukraińskich dronów w obwodach moskiewskim i kałuskim. Mer Moskwy Siergiej Sobianin oznajmił, że jedna z maszyn została zniszczona w pobliżu Naro-Fomińska, miejscowości położonej na południowy zachód od stolicy - relacjonował UNIAN.
Jak dodano, rosyjskie kanały na Telegramie, m.in. Baza, powiadomiły, że prawdopodobnym celem ataku było jednostki wojskowe w Ałabino i Podolsku pod Moskwą, a także baza paliwowa nieopodal miasta Ramienskoje. Pracownicy tego obiektu mieli zostać ewakuowani.
W ostatnich miesiącach znacząco wzrosła liczba nalotów z użyciem dronów na cele militarne, przemysłowe i technologiczne w Rosji. Moskwa oskarża o te operacje Kijów. Niezależni eksperci podkreślają, że ataki bezzałogowców, spośród których przynajmniej część jest realizowana z terytorium Rosji, są wymierzone w obiekty coraz bardziej oddalone od Ukrainy. Pod koniec sierpnia br. uderzono m.in. w lotnisko wojskowe w Pskowie, położone około 700 km od granic tego państwa.
Drony regularnie pojawiają się też nad Moskwą i w okolicach tego miasta, co skutkuje zamykaniem przestrzeni powietrznej nad tamtejszymi lotniskami.
W ocenie ukraińskich mediów od początku 2023 roku bezzałogowce zaatakowały Rosję i okupowany Krym już ponad 200 razy.
00:00. Ważne spotkania Zełenskiego
Wraz z premierem Norwegii spotkałem się z przedstawicielami norweskiego biznesu. Mówiłem o priorytetowych kierunkach odbudowy Ukrainy po wojnie, omówiłem kwestię ewentualnej współpracy dwustronnej w sektorze rolno-przemysłowym, w kierunku techniki wojskowej
— poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Facebooku.
Szczególne podziękowania dla wszystkich norweskich firm obronnych, które produkują broń, która pomaga Ukraińcom bronić. Zaprosiliśmy ich do lokalizacji produkcji w naszym kraju. Ukraina jest zainteresowana współpracą z norweskimi firmami w dziedzinie przemysłu obronnego
— podkreślił.
Zełenski odniósł się również do swojego wystąpienia w norweskim parlamencie.
Norwegia jako pierwsza zatwierdziła długoterminowy program wsparcia dla nas, dla naszych rodzin, dla Ukrainy. Wasz przykład stał się przykładem dla innych krajów. Dziś, tutaj w Oslo, odbył się szczyt Ukrainy i krajów północnej Europy. Słyszałam, że wsparcie naszych partnerów w regionie staje się trwałe. To duży krok
— zaznaczył.
I nie chodzi tylko o wysłanie słusznego sygnału do Moskwy, że Ukraina nie pozostanie bez wsparcia. To jest właściwy sygnał dla wszystkich naszych ludzi, naszych żołnierzy - każdego na Ukrainie, kto walczy i pracuje na rzecz wolności. To ważne dla motywacji ludzi, nie tylko na Ukrainie. XXI wiek zdecydowanie nie powinien być czasem zwycięstw dyktatorów. I nie będzie. Musimy zrobić wystarczająco dużo, aby na to nie pozwolić!
— dodał Wołodymyr Zełenski.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/674456-relacja-659-dzien-wojny-kindzal-stracony-nad-kijowem
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.