Trwa 657. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Wtorek, 12 grudnia 2023 r.
20:34. Spiker Izby Reprezentantów USA: Powiedziałem Zełenskiemu, że popieramy Ukrainę, ale bezpieczeństwo granic jest na pierwszym miejscu
Powiedziałem prezydentowi Zełenskiemu, że jesteśmy z Ukrainą w obliczu brutalnej agresji Rosji - przekazał we wtorek przewodniczący Izby Reprezentantów Mike Johnson po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zaznaczył jednak, że to bezpieczeństwo amerykańskiej granicy jest na pierwszym miejscu i że konieczne jest przedstawienie jasnej strategii zwycięstwa, zanim Kongres uchwali dodatkowe środki dla Ukrainy.
Bardzo jasno się wyraziłem, że od samego początku, odkąd tylko sprawuję urząd przewodniczącego Izby Reprezentantów, mówiłem o tym, że „potrzebujemy jasności co do tego, co robimy na Ukrainie i że potrzebujemy porządnego nadzoru nad wydawaniem cennych dolarów amerykańskich podatników, jak również zasadniczej zmiany na granicy” - oznajmił Johnson. Prezydent Zełenski nie odpowiedział na krzyczane przez dziennikarzy pytania po spotkaniu.
Spotkanie Zełenskiego z Johnsonem było próbą odblokowania impasu wokół pakietu środków na wsparcie Ukrainy przez kolejny rok. Republikanie uzależniają poparcie dla pakietu od zdecydowanego zaostrzenia polityki imigracyjnej. Obecnie trwają negocjacje w Senacie nad ewentualnym kompromisem.
18:27. Wywiad USA: Straty Rosji w wojnie to 315 tys. zabitych lub rannych
Według odtajnionych ustaleń wywiadu USA straty Rosji w wojnie, którą toczy ona z Ukrainą, to 315 tys. zabitych lub rannych. To blisko 90 proc. personelu wojskowego, który Rosja skierowała na Ukrainę na początku konfliktu - podaje we wtorek Reuters.
Wcześniej agencja przekazała, że straty sił rosyjskich to 80 proc. personelu wojskowego, ale skorygowała tę informację.
Ukraińska armia doprowadziła do tego, że straty osobowe, a także skala zniszczeń pojazdów opancerzonych cofnęły modernizację sił zbrojnych Rosji o 18 lat - przekazał rozmówca Reutera znający szczegóły raportu amerykańskiego wywiadu.
Na początku grudnia brytyjskie ministerstwo obrony przekazało, że od początku agresji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku do listopada tego roku całkowita liczba ofiar po stronie rosyjskiej prawdopodobnie wyniosła około 70 tys. zabitych i 220-280 tys. rannych.
16:00. Ukraiński wywiad wojskowy: działalność rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej sparaliżowana w wyniku ukraińskiego cyberataku
W wyniku naszego skutecznego cyberataku doszło do paraliżu działalności rosyjskiej Federalnej Służby Podatkowej (FNS); hakerzy włamali się zarówno do centralnego serwera FNS, jak też do ponad 2,3 tys. serwerów regionalnych - poinformował we wtorek ukraiński wywiad wojskowy (HUR).
Rosjanie już czwarty dzień z rzędu próbują odzyskać utracone dane i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie służby podatkowej. Według ocen specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa działalność FNS pozostanie w faktycznym zawieszeniu co najmniej przez miesiąc, a całkowita naprawa systemu jest niemożliwa - czytamy na stronie internetowej HUR.
Operacja polegała na zainfekowaniu serwerów złośliwym oprogramowaniem. Całkowicie zniszczono pliki konfiguracyjne, które umożliwiały prawidłowe funkcjonowanie FSN. Celem ataku stały się nie tylko zasoby tej instytucji, ale również Office.ed-it.ru - firmy z branży IT odpowiadającej za wsparcie technologiczne FSN, m.in. pełniącej funkcję bazy danych służby podatkowej.
Faktycznie mowa o całkowitym zniszczeniu infrastruktury jednego z głównych organów terrorystycznej Rosji. (…) (Informacje dotyczące) transferu danych podatkowych w internecie na całym (terytorium) Rosji trafiły w ręce wywiadu wojskowego Ukrainy
— wyjaśnił HUR.
Kreml, przynajmniej na pewien czas, utracił kontrolę nad podatkami i opłatami w swoim kraju - dodano w komunikacie ukraińskiej służby.
15:47. Ofiara rosyjskiego ostrzału Kupiańska
W wyniku ostrzału artyleryjskiego Kupiańska w obwodzie charkowskim zginął 73-letni mężczyzna – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Ołeh Synehubow.
Z kolei ranny został inny 79-letni mieszkaniec. Odniósł on obrażenia od odłamków i trafił do szpitala.
15:41. Alarm przeciwlotniczy. Rosyjskie lotnictwo działa na wodach Morza Azowskiego
Alarm przeciwlotniczy związany jest z działalnością lotnictwa taktycznego wroga na wodach Morza Azowskiego.
15:39. Mobilne kotły Coca-Coli ogrzeją ponad 50 tysięcy Ukraińców
Firma Coca-Cola wraz z Ukraińskim Czerwonym Krzyżem przekazała społeczności ukraińskiej 37 mobilnych bojlerów. Dostrzegając pilną potrzebę wsparcia lokalnych systemów ciepłowniczych, wkrótce do gmin trafi kolejnych 8 kotłów mobilnych - czytamy w mediach.
Odbiorcami kotłów są głównie przedsiębiorstwa użyteczności publicznej dostarczające ciepło do swoich miejscowości, co oznacza, że ich właścicielami stały się lokalne społeczności. Dzięki temu ponad 50 000 Ukraińców otrzyma ciepło z kotłów mobilnych dostarczonych przez Coca-Colę.
15:38. Brytyjska minister: gdyby nie sankcje, Rosja miałaby 400 mld dolarów więcej, co pozwoliłoby jej na finansowanie wojny przez 4 lata
Szacujemy, że gdyby nie sankcje międzynarodowe, Rosja miałaby ponad 400 miliardów dolarów więcej na sfinansowanie wojny, co wystarczyłoby na finansowanie inwazji przez kolejne cztery lata. Uderzamy we wrażliwe punkty Rosji i pozbawiamy Putina środków potrzebnych do finansowania jego nielegalnej wojny z Ukrainą
— powiedziała brytyjska minister ds. sankcji Anne-Marie Trevelyan.
Władze ogłosiły powstanie nowego urzędu, który będzie zwalczać uchylanie się od sankcji. Biuro ds. Wdrażania Sankcji Handlowych (OTSI) ma zacząć działać w styczniu, będzie badać potencjalne naruszenia przepisów o sankcjach gospodarczych i samodzielnie wymierzać kary grzywny. Informacja o utworzeniu OTSI pojawiła się w kontekście doniesień, że do obłożonej sankcjami Rosji wciąż przenikają brytyjskie towary, zarówno wykorzystywane przez armię, jak zwiększające dochody Moskwy i wykorzystywane do finansowania machiny wojennej.
15:35. Brytyjski resort obrony: wojska rosyjskie mają problem z walką w warunkach nocnych
Siły rosyjskie najprawdopodobniej nadal mają problemy z walką w warunkach nocnych, czego dowodzą liczne doniesienia żołnierzy, pojawiające się od początku wojny, a wynika z to z braku odpowiedniego sprzętu oraz szkoleń - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że pod koniec listopada 2023 r. użytkownik mediów społecznościowych, który jak twierdzi jest rosyjskim żołnierzem służącym w Chersoniu, zwrócił uwagę na niedobór gogli noktowizyjnych i kamer słabego oświetlenia dla bezzałogowych statków powietrznych.
Dodano, że gogle noktowizyjne często pojawiają się wysoko na listach wyposażenia, o które rosyjskie jednostki proszą swoje rodziny i sympatyków, podczas gdy siły ukraińskie były często wyposażane w noktowizory od międzynarodowych partnerów.
Istnieje prawdopodobieństwo, że w problemie Rosji jest także element kulturowy: rosyjskie szkolenia wojskowe rzadko kładły nacisk na nocne ćwiczenia, zamiast tego zazwyczaj koncentrując się na ćwiczeniach w świetle dziennym, aby zaimponować odwiedzającym oficerom wyższego szczebla. W odróżnieniu, jak twierdzi rosyjski żołnierz, siły ukraińskie poruszają się głównie w nocy
— napisano.
15:10. Siły zbrojne Ukrainy prezentują jak wygląda linia frontu
15:05. Nowe sposoby rekrutacji?
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow powiedział, że na kolejnym posiedzeniu Sztabu Naczelnego Wodza zostaną rozważone nowe inicjatywy w zakresie mobilizacji.
Chodzi o zaangażowanie firm rekrutacyjnych i wiele innych rzeczy. Nie chciałbym teraz mówić o szczegółach, bo - jeszcze raz podkreślam - sprawa jest w toku - dodał Daniłow.
15:00. Ukraiński operator komórkowy Kyivstar sparaliżowany przez cyberatak
„Dziś rano staliśmy się celem potężnego ataku hakerów. Spowodowało to awarię techniczną, która tymczasowo uniemożliwiła korzystanie z naszych usług komunikacji mobilnej i dostępu do internetu”
– poinformował wiodący operator telefonii komórkowej Kyivstar w mediach społecznościowych.
„To jest wojna, która toczy się nie tylko na polu bitwy, ale także w przestrzeni wirtualnej i niestety ta wojna nas dotknęła”
– powiedział prezes grupy Oleksandr Komarow. Dodał, że infrastruktura IT została „częściowo zniszczona”.
„Nie mogliśmy temu przeciwdziałać na poziomie wirtualnym, więc fizycznie zamknęliśmy Kyivstar, aby ograniczyć dostęp wroga do sieci” – powiedział.
14:50. Ukraińcy odbili okolice osady Gorłówka
„24. samodzielna brygada zmechanizowana imienia króla Daniły odbiła jeden z terykonów (jedną z hałd) w obrębie osady Gorłówka w obwodzie donieckim i zatknęła tam ukraińską flagę” - poinformował na swoim profilu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
14:45. Patrioty dla Rumunii
Ministerstwo obrony narodowej skierowało do parlamentu wniosek o zgodę na zakup 200 rakiet do systemów Patriot, wartych ponad miliard euro - powiadomiły rumuńskie media, powołując się na treść wniosku.
Skierowany do parlamentu wniosek mówi o zakupie 200 rakiet PAC-2 GEM-T - podaje agencja Mediafax. Jego wartość to ponad miliard euro, a rumuńskie przepisy wymagają zgody parlamentu w przypadku zakupów zbrojeniowych wynoszących lub przekraczających 100 mln euro.
Uzupełnienie zapasu rakiet, jak podano we wniosku, uzasadniono „kontekstem kryzysu bezpieczeństwa w regionie”.
14:35. Dostawa sprzętu dla wojska
Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy, na platformie X poinformował o kolejnej dostawie sprzętu dla ukraińskich żołnierzy. To między innymi 6 dronów Posejdon i dwie stacje kontrolne.
14:30. Rozszerzenie obszaru przymusowych ewakuacji
Władze obwodu charkowskiego rozważają możliwość poszerzenia listy miejscowości w pobliżu frontu, z których będą przeprowadzane przymusowe ewakuacje w związku z rosyjskim ostrzałem - informuje Ukraińska Prawda.
14:00. Węgrzy z Zakarpacia wzywają Orbana do poparcia integracji Ukrainy z Unią Europejską
Przedstawiciele węgierskiej społeczności na ukraińskim Zakarpaciu zwrócili się w liście do premiera Węgier Viktora Orbana z prośbą o poparcie decyzji o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych UE z Ukrainą na najbliższym szczycie unijnym w Brukseli, której sprzeciwia się Budapeszt.
„My, przedstawiciele węgierskiej społeczności narodowej na Zakarpaciu, zwracamy się do pana z nadzieją i prośbą o poparcie decyzji o rozpoczęciu negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej”
– napisali Węgrzy z Zakarpacia w liście, który został opublikowany na Facebooku na stronie Demokratycznego Związku Węgrów Ukrainy (UMDSZ). W piśmie, adresowanym również do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela, zaznaczono, że Ukraina poczyniła ostatnio duże postępy we wdrażaniu zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie praw mniejszości narodowych. Wyrażono poparcie dla nowego prawa w tej dziedzinie, przyjętego ostatnio przez parlament w Kijowie.
12:30. Napięta sytuacja w okolicach Awdijiwki
Rosjanie posuwają się wzdłuż całej linii frontu – informuje w mediach społecznościowych generał Oleksandr Tarnawski, dowodzący siłami ukraińskimi na linii frontu między Awdijiwką a Zaporożem. Armia rosyjska atakuje przy wsparciu pojazdów opancerzonych i bomb kierowanych.
„Nasi żołnierze są zdecydowanie w defensywie. (…) W pobliżu Awdijiwki [Rosjanie] starają się posuwać zarówno na północ, jak i na południe.”
11:40. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 340 650 żołnierzy, 5 664 czołgi, 10 579 pojazdów opancerzonych, 8 073 zestawy artyleryjskie, 919 wyrzutni rakiet, 605 zestawów przeciwlotniczych, 324 samoloty, 324 śmigłowce, 6 163 bezzałogowe statki powietrzne, 1 596 pocisków manewrujących, 22 jednostki nawodne, jeden okręt podwodny, 10 650 pojazdów (w tym cystern), 1 170 jednostek sprzętu specjalnego.
11:30. Dziś święto żołnierzy ukraińskich wojsk lądowych
Wojska lądowe to najliczniejszy rodzaj ukraińskich wojsk. Ich dowódca, gen. Ołeksandr Syrski, dowodzi działaniami ukraińskiej armii na froncie w rejonie Bachmutu.
Dziękujemy każdemu żołnierzowi, który w ramach Sił Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy broni kraju, chroniąc swój rodzinny dom i przyszłość naszych dzieci.
11:15. Rosjanin podejrzewany o szpiegostwo wydalony z Polski
Obywatel Rosji, podejrzewany o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, został wydalony z Polski. To skutek współdziałania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej. „Rosjanin, mieszkając w Polsce, przebywał w Bydgoszczy. W 2023 r. w okolicach Bydgoszczy zidentyfikowano również dwóch innych cudzoziemców, którzy mogli prowadzić działalność szpiegowską na rzecz Rosji i Białorusi. Ustalenia wskazują na stałe zainteresowanie Rosji wskazanym rejonem Polski” - podano w komunikacie Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego KPRM.
10:10. Na Morzu Czarnym są obecnie dwa rosyjskie okręty
Żaden z tych okrętów nie jest uzbrojony w pociski Kalibr - informuje Dowództwo Marynarki Wojennej Ukrainy.
10:00. „NYT”: Ukraina i USA szukają nowej strategii wojennej
Według doniesień amerykańskiego dziennika USA uważają, że Siły Zbrojne Ukrainy powinny skupić się na obronie i gromadzeniu rezerw, a także przygotowaniem się na przedłużony konflikt.
09:40. W nocy nad Ukrainą strącono dziewięć dronów-kamikadze
Informację taką podaje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy. Rosjanie użyli łącznie 15 dronów-kamikadze do atakowania celów na Ukrainie. Nad Ukrainą strącono też dwa pociski Ch-59.
09:30. Podolak: Żaden kraj w Europie nie może się równać z Rosją jeśli chodzi o zasoby wojskowe
Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, mówił na antenie ukraińskiej telewizji, że „dla Federacji Rosyjskiej jest ważne, aby nie przegrać wojny i dlatego rzuca ona coraz więcej zasobów (wojskowych na front - red.). I, jeśli mówimy o tym komponencie, to, oczywiście, dziś w Europie żaden kraj nie może się równać z Rosyjską Federacją jeśli chodzi o zasoby, które Federacja Rosyjska przeznacza na wojnę, jeśli oceniamy komponent militarny - mówił.
09:15. Ok. 7 rano Rosjanie ostrzelali Chersoń
W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba - podał Roman Mroczko, szef miejskiej administracji.
09:10. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 89 starć na froncie w ciągu doby
Z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że Rosjanie przeprowadzili 10 ataków rakietowych, 18 ataków powietrznych oraz przeprowadzili 60 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił zbrojnych i terenów zamieszkanych.
09:00. Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej
Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 18,1 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 20,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - ponad 15,842 mln.
08:52. Szef MSZ po raz pierwszy od agresji Rosji spotkał się z szfem dyplomacji Ukrainy
W Brukseli doszło do pierwszego spotkania ministrów spraw zagranicznych Węgier i Ukrainy, Petera Szijjarto i Dmytro Kułeby od momentu agresji Rosji w lutym 2022 r. Przedmiotem rozmowy, która trwała godzinę, była przede wszystkim kwestia przystąpienia Kijowa do UE, czemu sprzeciwia się Budapeszt.
Nie spotkałem osobiście Dmytro Kułeby od wybuchu wojny, chociaż przed lutym ubiegłego roku mieliśmy ciągłe relacje, często się spotykaliśmy i rozmawialiśmy, bo obaj chcieliśmy poprawić stosunki między Węgrami a Ukrainą
— napisał po spotkaniu Szijjarto na Facebooku w kontekście wprowadzania od 2015 r. przepisów, ograniczających prawa węgierskiej mniejszości na Zakarpaciu.
Podczas poniedziałkowego spotkania szef MSZ Węgier przekazał, że dla Budapesztu przystąpienie Ukrainy do UE nie jest kwestią taktyczną, ale decyzją o historycznym znaczeniu dla Wspólnoty.
Propozycja decyzji jest nieprzygotowana, a Komisja Europejska praktycznie nie ma pojęcia, jaki będzie wpływ członkostwa Ukrainy w UE na całą wspólnotę. Wystarczy pomyśleć o nierozwiązanych problemach spowodowanych wcześniejszymi decyzjami Komisji Europejskiej w sprawie tranzytu zboża lub zniesienia licencji dla ukraińskich ciężarówek
— stwierdził szef węgierskiej dyplomacji.
Komisja Europejska nie przeprowadziła prac przygotowawczych niezbędnych do zagwarantowania, że Ukraina będzie mogła prowadzić negocjacje akcesyjne w sposób korzystny dla obu stron
— dodał polityk.
Po spotkaniu Kułeba napisał na Instagramie, że odbył z Szijjarto „długą i szczerą rozmowę”.
Znamy się od dawna, choć tak naprawdę po raz pierwszy od początku inwazji Rosji na pełną skalę usiedliśmy i odbyliśmy szczerą rozmowę
— stwierdził szef MSZ Ukrainy.
Powiedziałem Peterowi jasno: mamy wspólną przyszłość w Europie. Musimy tam dotrzeć jak najszybciej. Razem
— dodał.
Rozmowy pomiędzy stronami mają być kontynuowane przed zaplanowanym na 14-15 grudnia posiedzeniem Rady Europejskiej w Brukseli.
Po spotkaniu z Kułebą szef węgierskiej dyplomacji odbył jeszcze w Brukseli rozmowy z wicepremier Ukrainy Olhą Stefaniszyną.
Istnieje wiele sposobów na wzmocnienie współpracy między Unią Europejską a Ukrainą, ale UE nie jest dziś gotowa do rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Taka jest rzeczywistość
— napisał po spotkaniu węgierski polityk.
Węgry są przeciwne rozpoczęciu negocjacji o wejściu Ukrainy do UE oraz zmianom w unijnym budżecie w celu dalszej pomocy finansowej dla Kijowa. W zeszłym tygodniu rządzący na Węgrzech Fidesz przedłożył w parlamencie projekt rezolucji przeciwko rozpoczęciu takich negocjacji.
Wcześniej Orban wysłał dwa listy do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela, w których domagał się „strategicznej dyskusji” nad dotychczasową polityką UE wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie. W jednym z listów stwierdził też, że oczekiwania, iż na posiedzeniu Rady Europejskiej w tym tygodniu może zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, są nieuzasadnione.
Ukraina wystąpiła o członkostwo w UE w lutym 2022 roku, a w czerwcu ubiegłego roku Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego. Decyzja o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych ma być podjęta na zbliżającym się szczycie UE w Brukseli. Musi ona zapaść jednomyślnie.
Spór węgiersko-ukraiński trwa co najmniej od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym.
Z powodu sporu Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu. W ostatnim czasie strona ukraińska wyraziła jednak gotowość do rozmów na temat ewentualnych zmian w przepisach dotyczących mniejszości narodowych.
W piątek parlament w Kijowie przyjął nową ustawę o mniejszościach narodowych, która uwzględniła wymogi Rady Europy. Wiceminister spraw zagranicznych Węgier Tamas Menczer napisał po tej decyzji na Facebooku, że wprowadzone zmiany nie są wystarczające.
00:08. Rozmowa z prezesem Banku Światowego
Dobre i produktywne spotkanie z prezesem Banku Światowego Adjayem Banga. Jestem wdzięczny za wsparcie i ciągłe zainteresowanie sukcesem Ukrainy
— podkreślił na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Omówione zostały sposoby wzmocnienia ukraińskiego systemu finansowego, strategia odzyskiwania kredytów hipotecznych, mechanizmy wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów na rzecz Ukrainy
— wyliczał Zełenski.
Zgodziłem się na wspólną współpracę nad wdrożeniem wszystkich mocnych pomysłów, które przysłużą się stabilności gospodarczej Ukrainy
— zaznaczył.
00:00. Spotkanie z dyrektor MFW
W Waszyngtonie spotkałem się z dyrektor zarządzającą MFW Kristaliną Georgievą
— napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Omówiliśmy bardzo konkretne sprawy, w tym przegląd długoterminowego programu finansowania Ukrainy oraz dalszą współpracę na rzecz odporności i wzmocnienia naszego kraju. Ważna decyzja w sprawie przeznaczenia 900 milionów dolarów Ukrainie
— zaznaczył.
Dziękujemy za wspieranie Ukrainy i świętowanie sukcesu naszego państwa, naszych ludzi. W czasach wojny wprowadzamy reformy wzmacniające nasze instytucje i współpracujemy z partnerami, aby zapewnić naszym obywatelom więcej możliwości gospodarczych
— dodał.
red/PAP/X/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/674187-relacja-657-dzien-wojny-odbito-okolice-osady-gorlowka