Trwa 656. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 11 grudnia 2023 r.
18:45. Biały Dom: Wkrótce ogłosimy kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy
Jeszcze przed końcem roku ogłosimy kolejną transzę uzbrojenia dla Ukrainy - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że wizyta ukraińskiego prezydenta odbywa się w dobrym momencie, by odblokować impas w sprawie pakietu środków na dalszą pomoc Ukrainie.
„To jest idealny czas (…) ze względu na to, co się dzieje na Ukrainie, zwiększoną aktywność rosyjskich sił zbrojnych w obliczu nadchodzącej zimy, ale też ze względu na to, co dzieje się na Kapitolu”
— powiedział Kirby podczas briefingu na pokładzie samolotu Air Force One, odnosząc się do wtorkowych spotkań Zełenskiego w Białym Domu i na Kapitolu.
Podkreślił, że rozmowy prezydentów Bidena i Zełenskiego będą dotyczyć właśnie tych tematów. Pytany, czy przydent Biden będzie mógł obiecać swojemu ukraińskiemu odpowiednikowi kontynuację pomocy, Kirby nie odpowiedział wprost, lecz dodał, ze Biden z pewnością będzie stale mocno opowiadał się za tym. Zapowiedział też, że spodziewa się ogłoszenia kolejnego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy jeszcze w tym roku. Ostatni ogłoszony został w ubiegłym tygodniu.
Wicerzecznik Białego Domu Andrew Bates dodał, że prezydent Zełenski jest najlepszym orędownikiem sprawy ukraińskiej i liczy, że przełamie impas, w którym znalazł się Kongres w sprawie dodatkowych pieniędzy koniecznych do finansowania dalszego wsparcia Ukrainy.
We wtorek ukraiński prezydent odbędzie spotkanie ze wszystkimi senatorami oraz kolejne ze spikerem Izby Reprezentantów Mike’em Johnsonem, po czym uda się do Białego Domu. Jeszcze w poniedziałek Zełenski wygłosi przemówienie na wojskowej uczelni National Defense University w Waszyngtonie.
17:50. Zełenski przybył do Waszyngtonu. Spotka się z Bidenem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Waszyngtonu, gdzie jutro ma m.in. spotkać się w prezydentem USA Joe Bidenem - podał w komunikacie Pentagon.
Amerykański resort obrony poinformował, że Zełenski o godzinie 9:00 czasu lokalnego (15:00 czasu polskiego) przyjęty zostanie przez liderów demokratów i republikanów w Senacie - Chucka Schumera i Mitcha McConnella, po czym wygłosi przemówienie w wyższej izbie amerykańskiego Kongresu.
Następnie Zełenski ma spotkać się ze spikerem Izby Reprezentantów, republikaninem Mikiem Johnsonem.
Po wizycie w Kongresie Zełenski uda się do Białego Domu, gdzie będzie rozmawiał z Bidenem. „Obydwaj przywódcy omówią pilne potrzeby Ukrainy i ogromne znaczenie dalszego wsparcia Stanów Zjednoczonych w tym krytycznym momencie” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.
Zełenski ma w planach także przemówienie na Uniwersytecie Obrony Narodowej (National Defense University) w Waszyngtonie. Przed nim ma przemawiać sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
16:35. Awaryjne lądowanie w Moskwie samolotu z radioaktywnym materiałem na pokładzie
Samolot rosyjskich linii Utair, lecący z Chanty-Mansyjska do Moskwy, awaryjnie lądował w stolicy Rosji w nocy z niedzieli na poniedziałek. Na pokładzie maszyny było 19 kg substancji radioaktywnej - podał serwis Insider.
Samolotem leciało 104 pasażerów i pięciu członków załogi. Około godz. 1 w nocy nadano z niej sygnał awaryjny w związku z niesprawnością podwozia. Po 30-40 minutach maszyna wylądowała na moskiewskim Wnukowie. Ładunek radioaktywny nie został uszkodzony, nic nie stało się też lecącym samolotem ludziom - podaje Insider.
Rano w poniedziałek - według rosyjskich mediów - doszło do innego incydentu lotniczego. Samolot transportowy An-12 z ośmioma osobami na pokładzie przygotowywał się do awaryjnego lądowania w Komsomolsku nad Amurem.
Insider podsumowuje, że w ostatnich tygodniach doszło do ponad 10 incydentów z udziałem samolotów rosyjskich linii podczas wykonywanych rejsów albo w trakcie lądowania.
16:30. Wyjazd z Melitopola kosztuje 20-30 tys. hrywien i zajmuje pięć dni
Wyjazd z okupowanego przez Rosjan ukraińskiego terytorium może kosztować 20-30 tys. hrywien od osoby (ok. 2-3 tys. złotych), a droga może zajmować pięć dni - powiedział Iwan Fedorow, lojalny wobec Kijowa mer okupowanego Melitopola.
„Odnotowujemy wyjazd mieszkańców z okupowanych terytoriów i wielu mieszkańcom pomagamy. Pomagamy, układając trasy; mamy informacje od wielu naszych mieszkańców, przez jakie punkty kontrolne jest łatwiej przejechać, a przez które jest trudniej. Również przez długi czas nasi międzynarodowi partnerzy pomagali nam częściowo w rekompensacie dla ludzi, bo jest to droga trasa i może kosztować do 20-30 tys. hrywien za jedną osobę”
— przekazał Fedorow cytowany przez agencję Ukrinform.
Mer poinformował, że pokonanie trasy z okupowanego terytorium zajmuje ok. pięciu dni. Wyjazd możliwy jest m.in. przez anektowany Krym, trasę Melitopol-Mariupol-Nowoazowsk, a następnie do Gruzji, czy na Ukrainę przez przejście na granicy Rosji z obwodem sumskim.
15:50. W Rosji ok. 50 wróżbitów zajęło się wyłącznie przewidywaniem przebiegu wojny
Mimo wpadek jasnowidzów na przykład gazeta „Moskowski Komsomolec” cytuje ich 12 razy częściej niż przed wojną, a portal Life.ru – o 57 proc. więcej.
15:40. Wyspy Owcze nadal będą współpracować z Rosją przy połowach
Władze Wysp Owczych, terytorium autonomicznego Królestwa Danii, podpisały z Rosją kontrowersyjną umowę w sprawie połowów na 2024 roku. Farerscy rybacy będą mogli łowić ryby w rosyjskiej części Morza Barentsa, a Rosjanie - korzystać z akwenów i portów Wysp Owczych na Atlantyku. Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji.
O zawarciu porozumienia poinformowało w komunikacie ministerstwo rybołówstwa i infrastruktury Wysp Owczych.
Wyemitowany pod koniec kwietnia br. reportaż śledczy „Wojna cieni” telewizji publicznych krajów nordyckich wykazał, że Rosjanie mogą wykorzystywać terytorium Wysp Owczych także do przygotowywania aktów sabotażu. Według dziennikarzy dwa rosyjskie statki rybackie ze sprzętem wojskowym ponad 200 razy zawijały do portów na wyspach w latach 2015-22.
Porty krajów UE są zamknięte dla rosyjskich statków z powodu sankcji. Farerskie media alarmowały, że porty Wysp Owczych nie są wystarczająco kontrolowane.
Przeciwko umowie z Rosją protestowali politycy w Danii oraz Wielkiej Brytanii, a także część koalicji rządowej Wysp Owczych. Z powodu nacisku Brytyjczyków w farersko-rosyjskim porozumieniu znalazł się zapis, mówiący o zakazie połowów przez Rosjan w pobliżu Szetlandów, gdzie działa przemysł naftowy.
15:00. Prezydenci państw bałtyckich: Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie
Rosja nie zatrzyma się na Ukrainie, dlatego konieczne jest utrzymanie wsparcia i zapewnienie, by Kijów się obronił – oznajmili prezydenci Litwy, Łotwy i Estonii - Gitanas Nauseda, Edgars Rinkeviczs i Alar Karis po spotkaniu w Tallinie.
„Nie powinniśmy zakładać, że Rosja wygra tę wojnę, ale - gdyby tak się stało - wszyscy bylibyśmy w niebezpieczeństwie, nie tylko kraje bałtyckie, ale cała Europa, cały świat zachodni” - powiedział prezydent Estonii Karis, którego cytuje agencja BNS, podczas wspólnej konferencji prasowej przywódców trzech państw bałtyckich.
„Powinniśmy przypomnieć naszym partnerom, że nie jest to tylko kwestia krajów dzielących granicę (z Rosją), ale całego zachodniego świata” – podkreślił Karis.
Prezydent Litwy Nauseda wskazał, że „reżim kremlowski, nie ma ostatecznych celów” i mogą one obejmować nie tylko „kraje bałtyckie, ale też inne też kraje Europy Wschodniej, Europy Środkowej”. „Dlatego musimy poradzić sobie z bardzo niebezpiecznym reżimem i pozostać zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy” – oświadczył Nauseda.
14:50. Braki prądu w Kijowie
„W wyniku nocnego ataku rakietowego na Kijów w nocy 11 grudnia odcięto ponad stu odbiorców energii - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Energii. „Trwa kontrola uszkodzonych obiektów”.
Ponadto z różnych powodów na Ukrainie łącznie 491 miejscowości pozostaje bez prądu. Chodzi o uszkodzenia związane z działaniami wojennymi i złą pogodą.
14:20. Szef MSW: codziennie rejestrujemy ok. 160 zbrodni wojennych Rosji
Codziennie rejestrujemy ok. 160 zbrodni wojennych Rosji - poinformował Ihor Kłymenko, minister spraw wewnętrznych Ukrainy.
Kłymenko wziął udział w posiedzeniu ministrów spraw wewnętrznych i bezpieczeństwa krajów G7. Ukraiński minister przekazał, że śledczy w Ukrainie codziennie rejestrują średnio 160 zbrodni wojennych. To między innymi ostrzały, strzelanie do cywilów, znęcanie się nad ludnością cywilną, przemoc seksualna, nielegalne deportacje, porywanie ludzi, nielegalne pozbawianie wolności.
13:50. Mer Chersonia o ofiarach bombardowania
W wyniku rosyjskich ataków na Chersoń jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne – poinformował burmistrz miasta, Ołeksandr Prokudin. „69-letni mieszkaniec zginął pod gruzami budynku w Antoniwce. 59-letni mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala. W Chersoniu ciężko ranny został 24-letni mężczyzna. Pod ostrzałem wroga w mieście znalazł się także 34-letni mężczyzna z Chersonia. Obecnie przebywa w szpitalu” – napisał w mediach społecznościowych.
13:15. Generał Syrski: Straty osobowe Rosjan osiem razy wyższe od naszych
Straty osobowe armii Rosji pod względem zabitych na wschodnim odcinku frontu wojny są około ośmiokrotnie wyższe od strat Ukrainy – oświadczył dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.
„Na wschodzie straty Rosjan pod względem zabitych są w przybliżeniu ośmiokrotnie wyższe od strat ukraińskich sił obrony. Mimo to rosyjscy okupanci stawiają na zasoby ludzkie. W odróżnieniu od wroga ukraińskie siły obrony starają się osiągać sukcesy poprzez udane działania taktyczne, dokładne ostrzały z użyciem artylerii, dronów uderzeniowych i broni strzeleckiej”
– powiadomił na Telegramie.
Według generała tylko w listopadzie Ukraińcy zlikwidowali około 11 tysięcy żołnierzy strony przeciwnej i ponad 1100 jednostek sprzętu - około 130 czołgów i 260 jednostek artylerii oraz moździerzy różnego kalibru.
Syrski poinformował ponadto, że Rosjanie kontynuują działania ofensywne na odcinku kupiańskim, łymańskim oraz bachmuckim.
„W celu stworzenia warunków do zablokowania Kupiańska (w obwodzie charkowskim) przeciwnik dąży do zajęcia z użyciem siły swoich oddziałów szturmowych miejscowości Syńkiwka. Jednocześnie ponosi znaczne straty w sile żywej. W związku z tym zaczął przerzucanie do tego rejonu oddziałów szturmowych, które dotąd znajdowały się w rezerwie” – oświadczył dowódca ukraińskich sił lądowych
12:30. Szwecja przekaże Ukrainie największą pomoc na przetrwanie zimy
Rząd Szwecji ogłosił przekazanie Ukrainie największej - jak dotychczas - pomocy niemilitarnej opiewającej na kwotę 1,4 mld koron (ok. 120 mln euro). Fundusze mają pomóc ludności cywilnej przetrwać zimę.
„To kompleksowy pakiet zimowy” - podkreślił premier Szwecji Ulf Kristersson.
Minister ds. pomocy rozwojowej Johan Forssell przypomniał, że „na Ukrainie mamy do czynienia z energetycznym terroryzmem ze strony Rosji”. Jak wyjaśnił, oprócz wsparcia infrastruktury elektroenergetycznej szwedzkie fundusze zostaną przeznaczone na odbudowę mieszkań, szkół, transport oraz służbę zdrowia.
Kristersson zapowiedział rozmowy z partnerami z krajów nordyckich w środę w Oslo na temat kontynuacji wsparcia Ukrainy. „Długoterminowa pomoc walczącym z Rosją Ukraińcom zaczyna być kwestionowane na arenie międzynarodowej. Jeśli zawiodą Stany Zjednoczone, istnieje obawa, że podobnie zachowają się kraje europejskie” - ostrzegł.
Zdaniem premiera Szwecji państwa UE muszą porozumieć się do końca roku w sprawie przekazania Ukrainie 50 mld euro, aby kraj ten nie rozpoczął 2024 roku z zapaścią ekonomiczną.
11:40. Baerbock: Wsparcie dla Ukrainy leży w naszym interesie bezpieczeństwa
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock uważa, że udzielanie pomocy Ukrainie w wojnie obronnej z Rosją leży w interesie bezpieczeństwa jej kraju.
„Nie wspieramy Ukrainy tylko z powodu lojalności wobec przyjaciela. Wspieramy ją, aby mogła uwolnić swoich ludzi od piekła. I dlatego, że leży to w naszym własnym interesie bezpieczeństwa”
— napisała szefowa niemieckiego MSZ w gościnnym artykule na łamach dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. Zdaniem Baerbock to właśnie „odważni mężczyźni i kobiety na Ukrainie” zapobiegli rozprzestrzenieniu się wojny na inne kraje europejskie, takie jak Mołdawia. Minister zauważyła też, że twierdzenie, iż „nasze międzynarodowe wsparcie jest nieskuteczne, jest fałszywe”.
„Ukrainie udało się wyzwolić ponad połowę terytoriów okupowanych przez Rosję od lutego 2022 roku - około 74 tys. kilometrów kwadratowych. Podczas kontrofensywy Ukrainie udało się zepchnąć rosyjską flotę na Morzu Czarnym do defensywy”
— przypomniała szefowa niemieckiej dyplomacji.
Choć wszyscy chcielibyśmy zakończenia wojny, „zamrożenie” konfliktu byłoby czymś przeciwnym: +zamrożeniem+ niesprawiedliwości
— napisała Baerbock. „Nie może do tego dojść. Dlatego robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc ludziom na Ukrainie bronić się przed przemocą, wojną i niesprawiedliwością” - zapewniła.
10:40. Trwają zacięte walki o Awdijiwkę
W ciągu ostatniego tygodnia miasto Awdijiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy nadal było miejscem najbardziej intensywnych walk na całym froncie ukraińsko-rosyjskim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że według oficjalnych ukraińskich danych, w niektórych dniach w tym niewielkim sektorze miało miejsce blisko 40 proc. wszystkich starć bojowych.
Poinformowano, że rosyjskie działania ofensywne nadal charakteryzowały się głównie atakami piechoty, często przeprowadzanymi przez jednostki karne Sztorm-Z. Jednostki ukraińskie prawdopodobnie przeprowadziły udane lokalne kontrataki, uniemożliwiając siłom rosyjskim przejęcie pełnej kontroli nad wioską Stepowe, gdzie Rosja próbuje wykonać jeden z ruchów okrężnych, aby otoczyć Awdijiwkę i jej silnie bronioną strefę przemysłową.
10:30. Szef MSZ Ukrainy w Brukseli
Brak zgody unijnych przywódców na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą byłby „druzgocący” - oświadczył w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.
„Nie mogę sobie wyobrazić, nawet nie chcę mówić o druzgocących konsekwencjach, które wystąpią, jeśli Rada Europejska nie podejmie tej decyzji”
— powiedział Kułeba dziennikarzom przed posiedzeniem ministrów spraw zagranicznych UE, na które został zaproszony.
Szczyt Rady Europejskiej, na którym unijni przywódcy będą rozmawiać m.in. o tym, czy rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą jest zaplanowany na 14-15 grudnia.
10:20. Brytyjczycy przekażą Ukrainie dwa okręty do wykrywania min
Brytyjska marynarka wojenna przekaże Ukrainie dwa okręty do wykrywania min morskich, by wzmocnić jej możliwości na Morzu Czarnym, a Wielka Brytania wraz z Norwegią stworzy koalicję w celu zapewnienia Ukrainie długoterminowego wsparcia - poinformowało ministerstwo obrony.
„Te niszczyciele min zapewnią Ukrainie kluczowe możliwości, które pomogą ratować życie na morzu i otworzą ważne szlaki eksportowe, które zostały poważnie ograniczone od czasu, gdy Putin rozpoczął nielegalną inwazję na pełną skalę”
— oświadczył minister obrony Grant Shapps.
Chodzi o dwa okręty klasy Sandown, które w czasie gdy były na wyposażeniu Royal Navy nosiły nazwy HMS Grimsby i HMS Shoreham. Ich przekazanie faktycznie zapowiedziano już kilka miesięcy temu, bo już od lata ukraińscy marynarze uczyli się ich obsługi, ale w poniedziałek mają formalnie przejść na własność Ukrainy. Kwestią pozostaje jednak to, kiedy i w jaki sposób będą mogły dostać się na Morze Czarne, gdyż przepłynięcie przez cieśniny Bosfor i Dardanele wymagać będzie dobrej woli Turcji.
Jeśli chodzi o szersze brytyjsko-norweskie wsparcie dla Ukrainy, to Shapps wraz ze swoim norweskim odpowiednikiem Bjornem Arildem Gramem mają szczegóły tego przedstawić później w poniedziałek w Londynie.
„Jako kraj wyspiarski z dumną historią morską, Wielka Brytania i Royal Navy są szczególnie dobrze przygotowane do wspierania tego przedsięwzięcia, które będzie stanowić część serii nowych koalicji utworzonych między sojusznikami w celu zapewnienia trwałego zaangażowania wojskowego we wsparcie Ukrainy”
— podkreślił brytyjski minister obrony.
10:15. SBU pokazała zdjęcia z miejsca likwidacji byłego deputowanego pod Moskwą
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przekazała mediom zdjęcia z likwidacji zbiegłego do Rosji byłego deputowanego Rady Najwyższej Illi Kywy i ostrzegła, że taki sam los spotka innych zdrajców ojczyzny. „Pamiętajcie, Rosja was nie obroni” – oświadczył anonimowy funkcjonariusz SBU.
„Ta wyjątkowa operacja specjalna SBU była przygotowywana przez długi czas i została pomyślnie zrealizowana przez Służbę” – powiedział funkcjonariusz, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Ujawnił, że Kywa był jednym z priorytetowych celów SBU, która „prowadziła” go od dawna, śledząc jego trasy poruszania się oraz codzienne nawyki.
„Nie zważając na poważną ochronę, SBU zlikwidowała go pod Moskwą… Jest to sygnał dla wszystkich zdrajców i zbrodniarzy wojennych, którzy przeszli na stronę wroga. Pamiętajcie - Rosja was nie ochroni”
- dodał rozmówca agencji. SBU przekazała mediom fotografie z miejsca, w którym Kywa został zabity.
„Na zdjęciach ciało przestępcy Kywy leży na śniegu, a obok widać plamy krwi. Oddzielne, ekskluzywne wideo pokazuje punkt obserwacyjny, w którym na zdrajcę oczekiwała zasłużona kara. Nawiasem mówiąc, niedaleko od tego miejsca Kywa często nagrywał swoje liczne antyukraińskie filmy”
— powiedział rozmówca Interfaxu-Ukraina. Nagranie i zdjęcia z miejsca, w którym zginął Kywa, opublikował m.in. portal Ukrainska Prawda.
10:05. Macron potwierdził wsparcie w sprawie członkostwa Ukrainy w UE
Prezydent Francji Emmanuel Macron potwierdził wczoraj prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu poparcie Paryża dla otwarcia negocjacji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej, co blokują Węgry.
Podczas rozmowy telefonicznej z Zełenskim Macron z zadowoleniem przyjął uchwalenie przez ukraiński parlament w dniach 8-9 grudnia „kilku decydujących aktów prawnych, dotyczących w szczególności praw mniejszości narodowych, reformy wymiaru sprawiedliwości i walki z korupcją” - poinformował media Pałac Elizejski.
„Ukraina demonstruje w ten sposób determinację, aby natychmiast reagować na zalecenia skierowane do niej przez Komisję Europejską” – dodano.
Francuski prezydent „potwierdził także niezachwiane wsparcie Francji dla Ukrainy w obliczu wojny agresywnej prowadzonej przez Rosję” – oznajmił Pałac Elizejski.
W czwartek i piątek szefowie państw i rządów UE mają zdecydować w Brukseli czy rozpocząć negocjacje akcesyjne z Ukrainą.
Premier Węgier Viktor Orban podczas roboczej kolacji z Macronem w minionym tygodniu stwierdził, że Ukraina nie jest gotowa, aby wejść do UE. „Wiadomo, że Ukraina jest jednym z najbardziej skorumpowanych krajów na świecie. To żart! Nie możemy podjąć decyzji o rozpoczęciu procesu negocjacji akcesyjnych” – stwierdził w Paryżu Orban cytowany przez dziennik „Le Figaro”.
Prezydent Zełenski wskazał na platformie X, że poinformował prezydenta Macrona o rozwoju sytuacji na linii frontu. „Omówiliśmy nasze priorytetowe potrzeby i kolejny pakiet francuskiej pomocy wojskowej, który znacząco wzmocni siłę ognia Ukrainy” – wskazał Zełenski.
09:00. Ruch na granicy polsko-ukraińskiej
W niedzielę z Ukrainy do Polski odprawiono 20,2 tys. osób, a 22,7 tys. z Polski do Ukrainy – podała Straż Graniczna na platformie X. Od 24 lutego 2022 r. – początku agresji Rosji na Ukrainę - odnotowano ponad 17 mln 618 tys. wjazdów do Polski i ponad 15 mln 821 tys. wyjazdów na Ukrainę.
06:16. Siły ukraińskie zestrzeliły 18 dronów
Oprócz ośmiu rakiet balistycznych nad Ukrainą zestrzelono w nocy z niedzieli na poniedziałek także 18 dronów Shahed, którymi Rosjanie zaatakowali z okupowanego Krymu – powiadomiły rano w poniedziałek Siły Powietrzne armii ukraińskiej.
W nocy z niedzieli na poniedziałek okupanci zaatakowali Ukrainę bezzałogowcami typu Shahed z terytorium okupowanego Krymu, z rejonu Czauda, Belbek
— poinformowały Siły Powietrzne w komunikacie rano w poniedziałek.
W sumie armia ukraińska zarejestrowała 18 dronów Shahed 136/131.
05:50. Walki w okolicy miejscowości Krynki
Ukraińskie wojska utrzymują zajęte pozycje na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, w rejonie miejscowości Krynki trwają walki z Rosjanami – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim siły ukraińskie kontynuują operacje naziemne i utrzymują zajęte pozycje, a w rejonie Krynek (30 km na północny wschód od Chersonia) trwają walki z przeciwnikiem – wybija portal Ukraińska Prawda w oparciu o najnowszą analizę Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Według źródeł rosyjskich wojska ukraińskie posunęły się do przodu, zajmując nowe pozycje na wyspie Wełykyj Potiomkin na Dnieprze. ISW ocenia przy tym, że Ukraińcy kontrolują już całą wysepkę.
05:12. Ukraina zestrzeliła 8 rosyjskich rakiet
Osiem rosyjskich rakiet zestrzeliła w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Kijowem obrona powietrzna – powiadomiły Siły Powietrzne armii ukraińskiej.
Ok. godz. 4 rano (godz. 3 w Polsce) 11 grudnia rosyjscy okupanci przeprowadzili atak rakietowy na obwód kijowski
— poinformowały w komunikacie Siły Powietrzne armii ukraińskiej.
W sumie zestrzelono osiem celów powietrznych, lecących w kierunku stolicy po trajektorii balistycznej
— podano na podstawie wstępnych ustaleń.
00:01. Joe Biden zaprosił Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie w Białym Domu
Prezydent USA Joe Biden zaprosił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na spotkanie w Białym Domu w najbliższy wtorek - powiadomiła w niedzielę rzeczniczka amerykańskiego przywódcy Karine Jean-Pierre. Spotkanie ma „podkreślić niezachwiane zobowiązanie” Stanów Zjednoczonych wobec Ukrainy, która od lutego 2022 roku odpiera rosyjską inwazję na pełną skalę.
Jak poinformowała w oświadczeniu Jean-Pierre, wizyta Zełenskiego w Białym Domu ma „podkreślić niezachwiane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych do wspierania narodu ukraińskiego”.
Podczas gdy Rosja nasila swoje ataki rakietowe i z użyciem dronów przeciwko Ukrainie, przywódcy omówią pilne potrzeby Ukrainy i kluczową wagę dalszego wsparcia Stanów Zjednoczonych w tym krytycznym momencie
— dodała rzeczniczka Bidena.
Do wizyty dojdzie w momencie, kiedy w Kongresie ważą się losy dalszego wsparcia USA dla Ukrainy. W ciągu ostatniego miesiąca Waszyngton odwiedziło kilka delegacji z Ukrainy, by lobbować za przyjęciem przez parlament pakietu zawierającego ponad 61 mld dolarów na wydatki związane z pomocą dla Ukrainy. Pakiet ten został w ubiegłym tygodniu zablokowany przez Republikanów w Senacie, którzy domagają się dodania do niego dodatkowego zaostrzenia polityki imigracyjnej. Rozmowy na ten temat trwają, lecz ich wynik jest niepewny, nawet mimo faktu, że w obydwu izbach większość członków opowiada się za dalszą pomocą Kijowowi.
Źródła PAP twierdzą, że jest mało prawdopodobne, iż nawet w przypadku sukcesu rozmów uda się przegłosować ustawę przed końcem roku, kiedy - według Białego Domu - administracji Bidena niemal skończą się pieniądze na wsparcie Ukrainy.
Nie jest jasne, czy wizyta Zełenskiego doprowadzi do przełamania impasu. Jak powiedział PAP przedstawiciel Demokratów w Kongresie, jeszcze w listopadzie szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak rozmawiał na temat ewentualnej grudniowej wizyty Zełenskiego. Od republikańskich rozmówców miał usłyszeć, że nie będzie to pomocne. Już podczas swej wizyty we wrześniu ukraiński przywódca spotkał się na Kapitolu z chłodniejszym, niż wcześniej przyjęciem. Ówczesny spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy nie wyraził zgody na przemówienie Zełenskiego przed Kongresem. Zełenski robił to wcześniej dwukrotnie, raz występując przed połączonymi izbami wirtualnie, a drugi raz podczas wizyty w grudniu 2022 r.
Wtorkowa wizyta Zełenskiego będzie już jego trzecią w Białym Domu od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę i czwartą od objęcia prezydentury w 2019 roku.
Red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/674049-relacja-656-dzien-wojny-zelenski-z-wizyta-w-waszyngtonie