Trwa 649. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 4 grudnia 2023 r.
21:44. Doradca prezydenta Bidena: Kongres ma do wyboru, czy dalej wspierać walkę Ukrainy, czy pozwolić Putinowi wygrać
Kongres stoi przed prostym, nieuchronnym wyborem: czy wspierać dalej walkę Ukrainy o wolność, czy pozwolić Putinowi wygrać - oświadczył w poniedziałek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Jake Sullivan. Jak dodał, nie ma planu B na dostarczanie pomocy wojskowej Ukrainie bez działania Kongresu.
To jest prosty wybór
— powiedział Sullivan podczas briefingu w Białym Domu, po raz kolejny apelując do Kongresu o przegłosowanie ponad 60 mld dolarów na pomoc Ukrainie.
Pytany, czy administracja ma plan B, jeśli do tego nie dojdzie, zaprzeczył.
Kiedy dostarczamy pakiet (…) broni na Ukrainę, broni z zasobów USA, bierzemy potem pieniądze, które Kongres nam daje i kupujemy za to nową broń, by zastąpić to, co daliśmy, tak by to nie miało wpływu na naszą gotowość wojskową (…) Więc jeśli skończą nam się pieniądze, nie będziemy w stanie kontynuować dostarczania broni Ukrainie. Taka jest stawka. Nie ma żadnej magicznej puli pieniędzy
— stwierdził doradca prezydenta.
19:13. ONZ: ponad 10 mln osób na Ukrainie otrzymało pomoc humanitarną w 2023 r.
Już ponad 10 mln osób na Ukrainie otrzymało w tym roku pomoc humanitarną – poinformowało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) na swojej stronie internetowej.
Według danych OCHA 7,2 mln osób dostało pomoc medyczną, 4,1 mln - żywnościową, a 5,8 mln - dostęp do czystej wody i środki higieny.
Biuro podkreśliło, że szacuje się, iż wraz ze spadkiem temperatur poniżej zera 1,7 mln osób będzie potrzebować pomocy w przetrwaniu zimy aż do marca przyszłego roku, zwłaszcza w strefach przyfrontowych.
Dostarczanie takiej pomocy już trwa i do października ponad 361 tys. osób otrzymało zimową pomoc
— podało OCHA.
Opisując sytuację na Ukrainie, OCHA podkreśla, że od początku wojny zniszczonych lub uszkodzonych zostało 3 800 instytucji oświatowych i tylko około 30 proc. dzieci uczy się w szkołach. Na terenach przyfrontowych bardzo trudny stał się także dostęp do opieki zdrowotnej. Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), odnotowano ponad 1 300 ataków na obiekty opieki zdrowotnej.
19:00. Rosjanie kazali uczniom strzelać do portretów Zełenskiego, Bidena i Stoltenberga
W jednym z techników w Tomsku na Syberii zorganizowano „festiwal patriotyczny”; w ramach tego wydarzenia przeprowadzono zajęcia na strzelnicy dla uczniów, podczas których strzelano do portretów prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, przywódcy USA Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga - powiadomił w poniedziałek niezależny rosyjski portal Chołod.
W propagandowym przedsięwzięciu pod nazwą „Żołnierz pokoju” wzięli udział żołnierze z Gwardii Narodowej (Rosgwardii), najemnicy z jednej z prywatnych firm wojskowych, funkcjonariusze resortu ds. sytuacji nadzwyczajnych, a także przedstawiciele organizacji kozackich.
W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia i nagrania, ukazujące nastolatków strzelających do portretów polityków.
18:55. Putin odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie
Władimir Putin odwiedzi w tym tygodniu Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię Saudyjską, donosi rosyjski serwis informacyjny Shot, cytując doradcę Putina Jurija Uszakowa.
Ogłoszenie dotyczące wizyty nastąpiło krótko po tym, jak grupa producentów ropy OPEC+, do której należą wszystkie trzy kraje, zgodziła się w ubiegły czwartek na dobrowolne cięcia wydobycia o łączną kwotę około 2,2 miliona baryłek dziennie.
17:40. Pierwsza rozmowa premierów Ukrainy i Słowacji
Premier Słowacji Robert Fico i jego ukraiński odpowiednik Denys Szmyhal odbyli pierwszą rozmowę, podczas której nakreślili priorytetowe obszary współpracy dwustronnej. Prorosyjski premier Słowacji zapowiedział spotkanie ze Szmyhalem na początku 2024 roku.
W rozmowie ze Szmyhalem słowacki premier powtórzył, że Bratysława nie będzie zaopatrywać Kijowa w sprzęt wojskowy, ale nadal jest zainteresowana udzielaniem pomocy w sferze humanitarnej i cywilnej.
17:10. Ukraina wprowadza dopłaty do kupna aut osobowych
Rząd w Kijowie planuje wkrótce uruchomić program dopłat do oprocentowania konsumenckich kredytów samochodowych na zakup samochodów. Z tych dopłat będą jednak mogli skorzystać wyłącznie ci, którzy kupią auto montowane w kraju.
17:00. Armia: zniszczyliśmy rosyjskie składy paliwowe w Ługańsku
Przeprowadziliśmy skuteczne uderzenie na składy paliwowe przeciwnika w okupowanym przez wojska rosyjskie Ługańsku na wschodzie Ukrainy - poinformowała w poniedziałek ukraińska armia.
„Wczoraj, 3 grudnia 2023, Siły Obrony przeprowadziły skuteczne uderzenie ogniowe na składy ropy i smarów, które znajdują się w granicach tymczasowo okupowanego Ługańska” - napisano w Telegramie StratCom Ukraińskich Sił Zbrojnych.
16:15. Zełenski: Otrzymaliśmy od partnerów deficytowe pociski i systemy rakietowe
Ukraina otrzymała od swoich partnerów pociski do systemów obrony powietrznej i nowoczesne kompleksy rakietowe, a jednocześnie zwiększa własną produkcję zbrojeniową – poinformował w poniedziałek prezydent Wołodymyr Zełenski po codziennej naradzie wojennej.
„Trwa realizacja ważnych ustaleń obronnych z naszymi partnerami. Otrzymaliśmy deficytowe rakiety do posiadanych systemów obrony powietrznej oraz nowe, współczesne kompleksy rakietowe. Jestem wdzięczny naszym przyjaciołom”
– napisał Zełenski na platformie X.
15:55. Biały Dom do Kongresu: skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy
Skończyły nam się pieniądze dla Ukrainy i prawie skończył się czas - napisała liście do spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona szefowa Biura Budżetu i Zarządzania (OMB) w Białym Domu Shalanda Young. Ostrzegła, że jeśli do końca grudnia Kongres nie przegłosuje nowego pakietu środków dla Ukrainy, administracja nie będzie mogła dostarczać Ukrainie pomocy.
„Chcę jasno powiedzieć: bez działań Kongresu do końca roku zabraknie nam środków na zakup większej ilości broni i sprzętu dla Ukrainy oraz na dostarczenie sprzętu z zasobów wojskowych USA. Nie ma magicznej puli funduszy, która pozwoliłaby sprostać temu momentowi. Skończyły nam się pieniądze - i prawie skończył się czas” - napisała w opublikowanym na stronach Białego Domu piśmie Young.
15:30. Rosjanie używają dronów Shahed przenoszących ładunki termobaryczne
8Rosyjskie wojska od dawna próbowały zwiększyć siłę rażenia ataków dokonywanych na Ukrainie przy pomocy dronów kamikadze produkcji irańskiej typu Shahed-131/136; dlatego agresorzy zaczęli ostatnio wykorzystywać bezzałogowce przenoszące ładunki termobaryczne - poinformował ukraiński ekspert ds. wojskowości Ołeksandr Kowałenko.*
„Pomimo faktu, że 40 kg to dosyć potężna (masa) głowicy bojowej w przypadku drona tego typu, okupanci uznali, że to nie wystarczy i (dlatego) próbowali wzmocnić tę (głowicę) w każdy możliwy sposób - za pomocą rażących elementów odłamkowych itp. Wygląda na to, że doszli do wniosku, że całkowicie zmienią zasadę działania głowicy, (przekształcając) ją w termobaryczną”
— powiadomił analityk w komunikacie opublikowanym na Telegrami. W jego ocenie świadczy to o zamiarach wroga, który dąży do terroryzowania ukraińskiej ludności cywilnej na skalę jeszcze większą, niż dotychczas.
„Shahedy-131/136 używane są głównie na tyłach (frontu), a w większości przypadków ich ofiarami padają cywile. (…) Oznacza to, że Rosjanie świadomie wyposażają (te drony) w tak niebezpieczne głowice, żeby kilkakrotnie zwiększyć skalę zniszczeń i ofiar” - zauważył ekspert.
„Przypomnijcie mi, proszę, jak nazywa się (taka praktyka)? Może ONZ pomoże w udzieleniu prawidłowej odpowiedzi?” - ironicznie skomentował Kowałenko.
15:15. Podolak: Na niektórych odcinkach przechodzimy do defensywy
Siły ukraińskie przechodzą na niektórych odcinkach frontu do defensywy – poinformował doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, na platformie X.
„Niewątpliwie zima oraz analiza naszych i wroga możliwości wymaga dostosowania taktyki. Na froncie i w miastach przechodzimy już do innej taktyki wojennej – na niektórych obszarach do defensywy, na innych do kontynuacji działań ofensywnych, a na półwyspie krymskim i wodach Morza Czarnego do specjalnych operacji strategicznych”
– napisał Podolak. Dodał, że znacznie skorygowano też obronę rakietową krytycznej infrastruktury.
14:40. Media: Zełenski obawia się popularności Załużnego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski obawia się popularności naczelnego dowódcy sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego i pomija go w komunikacji z niektórymi generałami – pisze portal Ukrainska Prawda w artykule, poświęconym relacjom między nimi.
„Czasami odnosi się wrażenie, że Zełenski ma dwa rodzaje sił zbrojnych: +te dobre+, którymi dowodzi (dowódca sił lądowych generał Ołeksandr) Syrski i inni faworyci oraz +te złe+, które podporządkowane są Załużnemu. To bardzo demotywuje naczelnego dowódcę i przeszkadza w dowodzeniu całą armią” – mówi cytowany prze portal anonimowy rozmówca z otoczenia Załużnego.
13:10. Rheinmetall dostarczy Ukrainie amunicję za 142 mln euro
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall otrzymał zamówienie o wartości 142 milionów euro na dostawę amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy. Zamówienie obejmuje pięciocyfrową liczbę pocisków artyleryjskich kalibru 155 milimetrów. Według firmy, klient jest krajem partnerskim NATO - pisze agencja dpa.
Deklarowanym celem transakcji jest „zapewnienie skutecznego i trwałego wsparcia dla kampanii obronnej Ukrainy” w wojnie z Rosją.
Pociski mają być produkowane przez spółkę zależną Rheinmetall Expal Munitions w Hiszpanii i mają zostać dostarczone w 2025 roku.
„Zapotrzebowanie na amunicję artyleryjską jest obecnie bardzo wysokie” - stwierdziła firma. Dotyczy to pilnych potrzeb Ukrainy i uzupełnienia „w dużej mierze pustych” składów amunicji w Niemczech i innych krajach NATO i UE.
13:00. Rosjanie stracili na Ukrainie ok. 70 tysięcy żołnierzy
Według szacunków strony brytyjskiej rosyjska armia straciła 50 tys. żołnierzy, a Grupa Wagnera - ok. 20 tys. najemników. Ponadto rannych miało zostać 180-240 tys. żołnierzy i 40 tys. najemników.
12:30. Kazachowie żądają więcej pieniędzy od Kremla
Kazachstan ogłosił podwyżkę opłaty za tranzyt rurociągiem, którym rosyjska ropa dociera do Chin.
12:00. Rosja dysponuje obecnie 870 rakietami
Rosja posiada obecnie 870 rakiet różnych typów i odbudowuje swoje zapasy, w tym strategiczne. To mniejsza liczba niż ta, którą przeciwnik dysponował w ubiegłym roku - powiedział rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Jak dodał, Rosja ma teraz jednak więcej dronów Shahed.
Obecnie Rosjanie dysponują – według podliczeń strony ukraińskiej – 870 rakietami różnych typów – Kindżał, Iskander (w wersji balistycznej i manewrującej), Ch-22, Kalibr, Ch-101, Ch-555 – wyliczył Ihnat w wywiadzie dla RBK Ukraina.
Jak podkreślił, to mniejsza liczba niż ta, którą Rosjanie mieli w ubiegłym roku, zanim przystąpili do trwającej przez jesień i zimę kampanii ataków na ukraińską infrastrukturę, głównie energetyczną.
„W ciągu pół roku ataków na energetykę (od 9 września 2022 r. do 12 marca 2023 r.) zestrzeliliśmy 750 rakiet manewrujących, a wystrzelono ok. 1100. Poza tym został im zapas ok. 30 proc. Tak więc we wrześniu ub. roku mieli 1600 rakiet manewrujących” – zaznaczył Ihnat.
Jednocześnie Rosjanie zastosowali wówczas ponad tysiąc dronów (zestrzelono ok. 750). „Teraz Rosjanie mają inną sytuację – mają możliwość produkcji dronów, a także otrzymywania większej ich ilości od Iranu” – podkreślił wojskowy. W czasie ataków Rosjanie masowo stosowali i stosują drony uderzeniowe Shahed.
Ihnat zaznaczył, że cel Rosji jest taki sam jak w poprzednim roku – chce zadać Ukrainie jak największe straty i zniszczenia.
„Jeśli jeszcze nie rozpoczęli takich (zmasowanych) ataków, to mogą to zrobić w dowolnym dniu. Nie mają już jednak takich zasobów jak rok temu” – ocenił.
11:50. Rosjanie, którzy rozstrzelali poddających się Ukraińców, zostali zlikwidowani
Rosyjscy żołnierze, którzy zastrzelili dwóch żołnierzy ukraińskich, poddających się do niewoli, zostali zlikwidowani – poinformował w poniedziałek rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy na kierunku taurydzkim Ołeksandr Sztupun.
„(…) Mogę potwierdzić, że podczas działań bojowych ta grupa rosyjskich okupantów, która dokonała tej zbrodni, przestała istnieć”
– powiedział Sztupun, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
W niedzielę biuro prokuratora generalnego w Kijowie poinformowało o wszczęciu postępowania w związku z rozstrzelaniem dwóch nieuzbrojonych żołnierzy ukraińskich. Wydarzenie udokumentowano na nagraniu, rozpowszechnionym w mediach.
„Na nagraniu widać, jak grupa osób w rosyjskim umundurowaniu rozstrzeliwuje z bliskiej odległości dwóch nieuzbrojonych żołnierzy w mundurach Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy się poddają. Śledczy i prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w związku z tym faktem” – powiadomiono. Urząd podkreślił, że zabójstwo jeńców wojennych jest złamaniem konwencji genewskiej i jest kwalifikowane jako ciężka zbrodnia międzynarodowa.
„Na nagraniu każdy wyraźnie widzi, że ukraińscy wojskowi robią wszystko, co niezbędne, aby pokazać, że są nieuzbrojeni, że się poddają i nie stanowią żadnego zagrożenia dla rosyjskiego wojska. Zatem automatycznie należało ich przejąć i nadać im status jeńców wojennych” – oświadczył w sobotę ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec. Wyraził nadzieję, że organom ścigania i agencjom wywiadowczym uda się zidentyfikować osoby zamieszane w tę zbrodnię wojenną.
11:30. Nowohrodiwka. Spod gruzów wydobyto ciało dziecka
Spod gruzów budynku trafionego rosyjską rakietą w Nowohrodiwce (obwód doniecki) wydobyto ciało 8-letniej dziewczynki; jej rodzice prawdopodobnie wciąż znajdują się pod gruzami, akcja poszukiwawcza trwa - przekazał szef lokalnej administracji wojskowej Ołeksandr Szewczenko.
11:10. Rosyjskie ostrzały nie pozwalają na regularne dostawy chleba i opału
Atakowana przez wojska rosyjskie Awdijiwka na wschodzie Ukrainy, w której nadal mieszka ponad tysiąc osób, posiada zapasy jedzenia na ponad dwa miesiące, jednak stałe ostrzały nie pozwalają na dostawy chleba i opału – poinformował szef miejskiej administracji wojskowej Witalij Barabasz.
Lekarstwa są, jedzenie jest. Najważniejsze, czego potrzebują ludzie, to świeży chleb. Jest z tym problem, ale przywozimy go co najmniej raz w tygodniu
– powiedział Barabasz, cytowany w poniedziałek przez portal Suspilne. Według jego relacji w mieście nadal pozostaje 1295 cywilów, którzy stopniowo są stamtąd ewakuowani. „Liczby chętnych do wyjazdu trochę się zmniejszyły. Wcześniej wyjeżdżało średnio 12-15 osób, teraz są to 4-5 osób. Cieszy to, że wyjeżdżają” – wskazał.
Barabasz wyjaśnił, że choć w sobotę Rosjanie ostrzeliwali i szturmowali miasto mniej intensywnie, to już w niedzielę wznowili aktywne natarcia. W ostatnich dniach zmniejszyła się też liczba uderzeń, dokonywanych przez wrogie lotnictwo.
Urzędnik podkreślił, że przed zimą nie udało się zgromadzić wystarczających zapasów opału dla ludności. Z tego też powodu służby komunalne zbierają drewno z drzew, powalonych przez ostrzały artyleryjskie. Kolejnym problemem mieszkańców jest to, że Rosjanie, obserwując z pomocą dronów dym z piecyków, uderzają w miejsca, w których chronią się cywile.
„Oni atakują te lokalizacje. Ludzie starają się ukryć dym, ale nie zawsze to się udaje. Nie ma w zasadzie ani jednego zachowanego budynku. Nie ma takiego miejsca, w którym można byłoby się schować w razie ataku rakietą balistyczną (…)” – relacjonował Barabasz portalowi Suspilne.
10:15. Analitycy ISW potwierdzają sukcesy wojsk rosyjskich szturmujących Awdijiwkę
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) ocenia w najnowszym raporcie, że wojska rosyjskie odnoszą postępy w walkach pod Awdijiwką w obwodzie donieckim Ukrainy. Oddziały rosyjskie m.in. przesunęły się na zachód od linii kolejowej przebiegającej na północ od miejscowości Stepowe.
Jednocześnie Rosjanie przesunęli się na południowy zachód od miejscowości Perwomajske, która leży 10 km na południowy zachód od Awdijiwki.
Jak wynika z mapy opublikowanej przez ISW, postępy te Rosjanie odnieśli na dwóch przeciwległych kierunkach od Awdijiwki, którą usiłują okrążyć. Amerykańscy analitycy wskazują, że o tych postępach świadczą nagrania z danymi geolokalizacyjnymi opublikowane 2 grudnia.
Ponadto cytowani przez ISW rosyjscy prokremlowscy blogerzy wojenni utrzymują, że oddziały rosyjskie odnoszą postępy w rejonie miejscowości Nowokałynowe (13 km na północny wschód od Awdijiwki), na zachód od Krasnohoriwki (na północnej flance Awdijiwki) i w rejonie miejscowości: Perwomajske i Siewerne (na południowej flance Awdijiwki).
Ukraiński Sztab Generalny podał zaś, że ataki rosyjskie na północ od Nowobachmutiwki (9 km na północny zachód od Awdijiwki), Nowokałynowego i miejscowości Tonenke (5 km na zachód od Awdijiwki) były nieskuteczne. Sztab poinformował także o nieudanych atakach rosyjskich koło Stepowego, Siewernego i Perwomajskego.
ISW cytuje mera Awdijiwki Witalija Barabasza, który 3 grudnia poinformował, że wojska rosyjskie otworzyły dwa nowe kierunki ataków na strefę przemysłową leżącą na południowy wschód od Awdijiwki, jak również z miejscowości Spartak (4 km na południe od Awdijiwki). Działania te, podjęte podczas trwającej trzeciej już fali szturmu na Awdijiwkę, mają na celu odciągnięcie uwagi wojsk ukraińskich - ocenił mer. Poinformował także, że wojska rosyjskie czekają na zmianę pogody, aby móc ponownie użyć ciężkiego sprzętu do ataków na miasto.
08:53. Obrona powietrzna strąciła 18 rosyjskich dronów
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 18 z 23 dronów, którymi Rosja zaatakowała w nocy z niedzieli na poniedziałek terytorium Ukrainy. Prócz dronów typu Shahed siły ukraińskie strąciły także pocisk rakietowy Ch-59 - głosi komunikat Sił Lotniczych na Telegramie.
Obrona przeciwlotnicza podjęła działania w co najmniej dziewięciu obwodach ukraińskich - oświadczyła armia.
Szefowa obwodu iwanofrankowskiego Switłana Onyszczuk przekazała, że Rosjanie zaatakowali dronami ten region, leżący na zachodzie Ukrainy.
Wróg nie przerywa atakowania obiektów infrastruktury krytycznej
— podkreśliła. Dodała, że obrona przeciwlotnicza zniszczyła nad ranem bezzałogowce i atak nie spowodował ofiar „ani znacznych zniszczeń”.
Jak przekazał portal Ukrainska Prawda, szef obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak poinformował, że jeden z dronów strącony został w tym regionie, w okolicach miasta Pawłohrad.
06:43. Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego wzywa Kongres do wsparcia Ukrainy
Były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA John Bolton wezwał, by Kongres „szybko działał” w celu wsparcia Ukrainy w wojnie z Rosją. Wyraził obawę, że o tym konflikcie Amerykanie mogą zapomnieć, kierując swoją uwagę na wojnę w Gazie, co ułatwi Putinowi zwycięstwo.
Jeśli nie pomożemy Ukraińcom, ostatecznie zwycięży Rosja. Myślę, że musimy wykonać lepszą robotę
— powiedział Bolton, który pracował w ekipie prezydenta Donalda Trumpa, w niedzielnym wywiadzie dla stacji radiowej WABC.
Jego zdaniem ustawodawcy w Izbie Reprezentantów i Senacie powinni mocniej naciskać na Bidena, aby opracował zwycięską strategię w relacjach z Ukrainą. Chociaż administracja wspierała Ukrainę, udzielając wsparcia wojskowego, część Republikanów wystąpiła przeciwko dalszym wydatkom, wskazując na koszty. To podzieliło GOP i utrudniło Kongresowi zatwierdzenie pomocy dla Ukrainy.
Jak zauważył „The Hill”, żądania Republikanów, aby uzależnić wydatki na Ukrainę od przyznania funduszy na bezpieczeństwo amerykańskich granic, wzbudziły sprzeciw części Demokratów. Waszyngtoński portal stwierdził też, że z nadejściem zimy i spowolnieniem walk nastąpił impas w batalii z Rosją.
Sądzę, że powinniśmy być bardzo zaniepokojeni rosyjską ofensywą dyplomatyczną, która próbuje zwyciężyć przy stole przetargowym podczas gdy wojska rosyjskie starają się wygrać na polu bitwy. Może się to stać w każdej chwili, więc musimy być na to gotowi
— ocenił Bolton.
00:11. Dwie osoby zabite i co najmniej siedem rannych po rosyjskim ataku na Chersoń
Dwie osoby zginęły, a co najmniej siedem zostało rannych po rosyjskich uderzeniach artyleryjskich na Chersoń na południu Ukrainy – przekazały lokalne władze. Prezydent Wołodymyr Zełenski nazwał ataki terrorystycznymi.
Rosjanie ostrzelali Chersoń w niedzielę o godzinie 15.30 czasu lokalnego (14.30 w Polsce). Trafili w 7-piętrowy blok.
(…) W chersońskiej gminie w wyniku ostrzałów ze strony rosyjskich wojsk okupacyjnych zginęło dwoje, a rannych zostało siedmioro ludzi. Wszyscy ranni trafili do szpitala. Udzielana jest im pomoc medyczna
— poinformował na Telegramie Roman Mroczko, szef miejskiej administracji wojskowej.
Na atak zareagował prezydent Zełenski, który przekazał wyrazy współczucia bliskim ofiar tragedii.
Tylko jednego dnia w obwodzie chersońskim było ponad 20 rosyjskich ostrzałów. Takich, jak w Chersoniu, czysto terrorystycznych
— powiedział.
Wcześniej, tuż po południu, obwodowe władze wojskowe w Chersoniu powiadomiły o ostrzale wsi Sadowe. Rosyjski pocisk trafił tam w garaż, w którym znajdował się 78-letni mężczyzna. Zginął on na miejscu.
Wojska okupacyjne ostrzelały także Awdijiwkę w obwodzie donieckim, gdzie na podwórku własnego domu zginął 64-latek. We wsi Kostiantyniwka w tym samym regionie ranne zostały dwie kobiety.
red./wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/673137-relacja-649-dzien-wojny-stracono-18-rosyjskich-dronow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.