Trwa 646. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Piątek, 1 grudnia 2023 r.
22:10. Ołena Zełenska: popieramy utworzenie międzynarodowej koalicji na rzecz odzyskania naszych dzieci z Rosji
Opowiadamy się za powołaniem międzynarodowej koalicji na rzecz odzyskania naszych dzieci, uprowadzonych do Rosji w wyniku agresji Kremla; propozycję utworzenia takiego gremium zgłosiły pod koniec października władze Kanady - oznajmiła w piątek Ołena Zełenska, żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Strona kanadyjska wystąpiła z tą inicjatywą podczas spotkania 66 delegacji państwowych na Malcie, poświęconego planowi pokojowemu Kijowa w wojnie z Rosją - przypomniała Zełenska w piątkowej rozmowie z dziennikarzami z Japonii, Korei Południowej, Indonezji, Kambodży, Tajlandii, Singapuru i Mongolii. Wypowiedzi pierwszej damy przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
Celem międzynarodowej koalicji byłoby prowadzenie stałego monitoringu w sprawie uprowadzonych dzieci i wywieranie nacisku na Rosję. Takie działania mogłyby np. zmusić Moskwę do przekazywania danych na temat porwanych osób poniżej 18. roku życia - wyjaśniła Zełenska.
Chcemy, żeby każde państwo świata, które dysponuje prawem głosu na forach międzynarodowych, wsparło (utworzenie) tej koalicji i opowiedziało się za (powrotem) ukraińskich dzieci
— podkreśliła rozmówczyni mediów z krajów Azji.
Ukraińskie władze informują, że zidentyfikowały 19 546 dzieci zabranych do Rosji, a do rodzinnego kraju wróciło zaledwie 387 spośród nich. Rosja kwestionuje te dane i twierdzi, że „ewakuowane” dzieci mogą być zwrócone, jeżeli ich bliscy zgłoszą „uzasadnione roszczenie”. Jednak wielu rodziców nie wie, dokąd wywieziono dzieci, a proces ich odzyskiwania jest bardzo trudny.
Kreml przyznaje, że od lutego 2022 roku, kiedy rosyjska armia wkroczyła na Ukrainę, władze w Moskwie „przyjęły” ponad 700 tys. ukraińskich dzieci.
W marcu 2023 roku Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakaz aresztowania Władimira Putina, uznając, że są realne podstawy, by sądzić, że jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. MTK wydał też nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie, co Putin.
21:39. Biały Dom: jeśli Kongres nie uchwali środków dla Ukrainy do końca roku, dalsza pomoc będzie „niezmiernie trudna”
Jeśli Kongres nie uchwali pakietu środków na pomoc Ukrainie do końca roku, dalsze wsparcie Kijowa na wymaganym poziomie będzie niezmiernie trudne - oświadczył w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.
Kirby po raz kolejny ponowił wezwanie pod adresem Kongresu do działania w sprawie zatwierdzenia funduszy potrzebnych do dalszej pomocy Ukrainie podczas piątkowego briefingu online. Jak zaznaczył, jest to konieczne do końca tego roku kalendarzowego, bo „po tej dacie, dostarczanie pomocy na poziomie, którego potrzebują Ukraińcy, będzie niezmiernie trudne”.
Potrzebujemy tego wsparcia natychmiast, byśmy mogli dostarczać im pomoc w nieprzerwany sposób
— wyjaśnił. Zauważył przy tym, że z powodu zwłoki parlamentu administracja już teraz jest zmuszona ograniczać rozmiar pakietów uzbrojenia wysyłanych na Ukrainę.
Administracja wnosi o dodatkowe 61 mld dolarów, z czego prawie 12 mld ma zostać przeznaczonych na wsparcie ukraińskiego budżetu (pomoc finansowa z Waszyngtonu ustała już z końcem września), zaś większość na pomoc wojskową. Miałaby to być część szerszego pakietu obejmującego też wsparcie dla Izraela, Tajwanu oraz wzmocnienie granic.
Mimo przynagleń ze strony administracji, żadna z izb Kongresu nie przedstawiła jeszcze projektu ustawy, a główną przeszkodą są obecnie dyskusje na temat zaostrzenia polityki imigracyjnej i azylowej, czego domagają się Republikanie. Republikanie chcą też zmniejszenia kwoty wydatków.
Kirby jednocześnie odrzucił sugestie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który w wywiadzie dla agencji Associated Press stwierdził, że powodem niepowodzenia ukraińskiej ofensywy jesienią było niewystarczające wsparcie.
Kirby zaznaczył, że Ukraina otrzymała to, czego potrzebowała, a każdy pakiet uzbrojenia był komponowany w koordynacji z przedstawicielami Kijowa. Przyznał jednak, że „trudno winić prezydenta Zełenskiego za to, że chce więcej broni do powstrzymania tej inwazji”.
20:30. Putin wydał dekret przewidujący zwiększenie liczebności armii o 170 tys. żołnierzy
Dyktator Rosji Władimir Putin wydał w piątek dekret, na mocy którego liczebność żołnierzy w rosyjskich siłach zbrojnych zwiększy się do 1,32 mln; oznacza to wzrost o 170 tys. w porównaniu ze stanem obecnym - poinformowała agencja Interfax-Ukraina za bazą aktów prawnych Kremla.
Po tych zmianach armia Rosji powinna liczyć łącznie 2 mln 209 tys. personelu - przekazała ukraińska agencja.
Jak dodano, władze w Moskwie tłumaczą tę decyzję rzekomym „wzrostem zagrożeń” związanych z „prowadzeniem specjalnej operacji wojskowej”, jak w rosyjskiej propagandzie określa się wojnę z Ukrainą, a także „kontynuacją rozszerzenia NATO”.
W sierpniu 2022 roku, pół roku po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Putin wydał dekret przewidujący zwiększenie liczby żołnierzy w siłach zbrojnych o 137 tys. - do poziomu 1,15 mln. Jak wówczas informowano, całkowita liczebność armii miała wzrosnąć dzięki temu do 2,04 mln. Zarządzenie weszło w życie 1 stycznia 2023 roku.
Według szacunków ukraińskiego sztabu generalnego podczas wojny zginęło już lub zostało rannych około 330 tys. żołnierzy wroga.
16:15. Ukraińskie media: Rosyjskie umocnienia w pobliżu mostu na Krym zniszczone w wyniku sztormu
„Na skutek silnego sztormu, który od 26 listopada nawiedza okupowany przez Rosję Krym, zniszczeniu uległy umocnienia w pobliżu mostu wiodącego na półwysep; spośród sześciu barek, rozmieszczonych tam w celu powstrzymywania ukraińskich ataków przy pomocy dronów, ocalała tylko jedna” - poinformował dziś Krym.Realii, czyli krymska filia Radia Swoboda.
Trzy barki zatonęły, dwie są zalane, a jedyna ocalała jednostka nie jest do niczego przymocowana i dryfuje na powierzchni wody
— powiadomił serwis, powołując się na analizę zdjęć satelitarnych przeprowadzoną przez amerykańskiego analityka MT Andersona (https://t.me/krymrealii/26692).
Od 26 listopada żywioł uszkodził w różnych częściach Krymu dziesiątki domów. Tysiące osób pozostają bez dostępu do elektryczności, gazu i ogrzewania
— przypomniał Krym.Realii.
Zbudowany w 2018 roku most na Krym łączy okupowany przez Rosję od 2014 roku Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Przeprawę osobiście otwierał Władimir Putin. Od początku inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.
Od wiosny ubiegłego roku most pozostaje celem ukraińskich ataków. Najbardziej skuteczne ostrzały przeprowadzono w lipcu 2022 roku i w sierpniu 2023 roku, gdy doszło do zniszczenia części konstrukcji obiektu. Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow potwierdził, że w tych operacjach brali udział przedstawiciele Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku w wyniku interwencji zbrojnej i nielegalnego referendum. Ukraina i Zachód uznały te działania Kremla za pogwałcenie prawa międzynarodowego.
15:40. Zełenski: Armia ukraińska nie osiągnęła rezultatów, których bym sobie życzył
Wraz z nadejściem zimy wojna Ukrainy z Rosją przechodzi na nowy etap; choć nie wystarcza nam mocy, by osiągnąć oczekiwane wyniki, nadal wiemy, o co walczymy – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla Associated Press.
Mamy nowy etap wojny i to jest fakt. Ogólnie zima jest nową fazą wojny
— oświadczył szef państwa w rozmowie, której fragmenty cytują w piątek media w jego kraju.
Zełenski wskazał, że armia ukraińska nie zamierza się poddawać, jednak w tej chwili nie osiągnęła rezultatów, których by sobie życzył.
Nie wycofujemy się i jestem z tego zadowolony. Walczymy z drugą armią świata i jestem z tego zadowolony. Tracimy ludzi i z tego nie jestem zadowolony. Nie otrzymaliśmy uzbrojenia, które chcieliśmy dostać, i też nie mogę być z tego zadowolony, ale i nie mogę na to narzekać
— podkreślił.
Nie wystarcza nam mocy, by szybciej dostać to, czego chcemy. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się poddać, że powinniśmy skapitulować. Wierzymy w swoje działania. Walczymy o to, co do nas należy
— oświadczył Zełenski cytowany m.in. przez agencję Interfax-Ukraina.
13:35. Centrum Superhumans: Naszym głównym celem jest wyciągnięcie z traumy osób, które straciły kończyny
Na Ukrainie rany poniesione w walce na froncie czy wskutek ostrzału obiektów cywilnych często kończą się amputacjami. Wiążą się z nimi nie tylko operacje, ale też kwestia dalszego życia po nich: od rehabilitacji, przez dobór odpowiedniej protezy, po psychiczne udźwignięcie traumy spowodowanej utratą kończyny. W odpowiedzi na te potrzeby powstało Centrum Superhumans, którego głównym celem jest to, by ze straumatyzowanych ofiar pacjenci stali się silnymi ludźmi z planami na życie.
Szacuje się, że do końca 2023 roku aż 30 tysięcy Ukraińców będzie potrzebować protezy. Wojna w drastyczny sposób zwiększyła na Ukrainie zapotrzebowanie nie tylko na chirurgów, ale i na rehabilitantów, specjalistów od protez i psychologów, którzy w sposób całościowy mogą zająć się pacjentami po amputacjach – żołnierzami walczącymi na froncie czy cywilami, w tym dziećmi.
Centrum Superhumans działa we Lwowie od kwietnia br. Specjalizuje się w indywidualnym podejściu do rekonstrukcji ciała, protez kończyn, zespołu stresu pourazowego i rehabilitacji. Oprócz szpitala Centrum dysponuje oddzielnym budynkiem mieszkalnym dla pacjentów, którzy przygotowują się do życia z protezami.
Centrum ma również plany dotyczącą chirurgii plastycznej - chce wykonywać rekonstrukcje twarzy. Pomagają w tym francuscy lekarze - zebrali potrzebne dane ukraińskich pacjentów, na podstawie których wyprodukują implanty, które zostaną wstawione np. w brakującą część kości. Z kolei Amerykanie przywieźli dla Centrum elektroniczne kolana.
W ciągu dwóch tygodni amerykańscy lekarze zamontowali ukraińskim pacjentom dwadzieścia kilka elektronicznych protez. Centrum produkuje już je we własnym zakładzie. Swój wkład mieli też Brytyjczycy, którzy produkują bioniczne smart protezy rąk.
12:45. Ukraińskie media: SBU ponownie zaatakowała Kolej Bajkalsko-Amurską, wysadzając pociąg na Diabelskim Moście
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy po raz kolejny zaatakowała Kolej Bajkalsko-Amurską z Rosji do Chin w Buriacji, wysadzając pociąg z paliwem na moście, którym Rosjanie omijali zniszczony wcześniej przez Ukraińców tunel – poinformowały ukraińskie media z powołaniem na źródła w SBU.
Rosjanie dwukrotnie wpadli w pułapkę SBU; na Kolei Bajkalsko-Amurskiej wybuchnął jeszcze jeden pociąg z paliwem
— powiedziało źródło cytowane w piątek przez agencję Interfax-Ukraina.
Według rozmówcy agencji zdarzenie to było drugim etapem operacji, której celem jest odcięcie ważnej dla Rosji magistrali, używanej m.in. dla logistyki wojennej.
Dzień wcześniej źródła z SBU przekazały mediom, że jej agenci wysadzili pociąg w Tunelu Północnomujskim, przez który prowadziła główna nitka Kolei Bajkalsko-Amurskiej.
Dla kontynuacji ruchu kolejowego Rosjanie zaczęli wykorzystywać trasę objazdową, która prowadzi przez +Diabelski Most+. Właśnie na to liczyła SBU; podczas przejeżdżania przez ten wysoki, 35-metrowy most zadziałały podłożone tam ładunki wybuchowe
— wskazał w piątek rozmówca Interfaksu. dodał, że wg rosyjskich kanałów na Telegramie na „Diabelskim Moście” po eksplozji zapaliło się sześć cystern z paliwem.
10:00. Rosja znowu atakowała Shahedami; 18 z 25 udało się Ukrainie zestrzelić
Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę dronami Shahed, wypuszczając w nocy z czwartku na piątek 25 takich maszyn. 18 z nich zostało zestrzelonych. Rosjanie zastosowali także lotnicze pociski kierowane – poinformowały w piątek rano ukraińskie Siły Powietrzne.
W nocy 1 grudnia 2023 r. przeciwnik zaatakował z użyciem dronów uderzeniowych typu Shahed z dwóch kierunków: przylądku Czuda na okupowanym Krymie i Primorsko Achtarska w Federacji Rosyjskiej
— przekazano w komunikacie na Telegramie.
Jak dodano, wrogie wojska użyły do ataku dwóch pocisków rakietowych Ch-59 i 25 dronów Shahed 131 i 136. „Zestrzelono 18 dronów uderzeniowych i jeden kierowany pocisk powietrzny Ch-59” – ogłosiły Siły Powietrzne Ukrainy.
09:30. Kadyrow znów grozi. Przywódca Czeczenii zapowiedział zajęcie Odessy i Charkowa. „Nie chcemy negocjacji z Ukrainą, z Zachodem”
„Jestem pewien, że w najbliższej przyszłości pojawią się świetne wieści” - twierdzi cytowany przez portal interia.pl Ramzan Kadyrow w odniesieniu do zapowiedzi zajęcia Odessy i Charkowa, które pojawiły się na jego na jego kanałach społecznościowych.
Przywódca Czeczenii jest przekonany, że Siły Zbrojne Ukrainy nie będą już w stanie utrzymać swojego terytorium przy okazji kolejnej rosyjskiej ofensywy.
Odbyło się spotkanie Kadyrowa z Apti Alaudinowem, zastępcą dowódcy 2. Korpusu Armii Sił Zbrojnych Rosji, z którego udostępniono nagranie. Wynika z niego, że uczestnicy spotkania omawiali sytuację na ukraińskim froncie oraz kwestie wyposażenia sił specjalnych AKHMAT, które biorą udział w walkach.
Codziennie bierzemy jeńców. Apti Aronowicz nie ma czasu, aby pokazywać ich wszystkich (…) Co więcej, nie zawsze możemy pokazać tych, którzy zdecydowali się pozostać w Rosji i walczyć z Zachodem. […] Ochotnicy nadal dołączają do szeregów AKHMATA. Wskazuje to, że w kraju jest pełno prawdziwych patriotów i myślących ludzi. To mnie też cieszy. Jednostki są wystarczająco wyposażone. Gotowe na zimno i mróz
— czytamy w opisie udostępnionym na interii.pl.
Na nagraniu Kadyrow, odniósł się do kwestii rozmów pokojowych i zakończenia wojny w Ukrainie.
Nie chcemy negocjacji z Ukrainą, z Zachodem. Jestem pewien, że w najbliższej przyszłości pojawią się świetne wieści. Przede wszystkim musimy zająć Odessę i Charków. Dopiero potem będziemy mogli mówić o kwestii kapitulacji (Ukrainy - red.). I tak musimy walczyć, walczyć i jeszcze raz walczyć
— stwierdził.
00:02. Biały Dom: spodziewamy się, że Rosja tej zimy ponownie będzie chciała zniszczyć infrastrukturę energetyczną Ukrainy
Spodziewamy się, że Rosja tej zimy ponownie będzie chciała zniszczyć infrastrukturę energetyczną Ukrainy - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak zaznaczył, przygotowanie Ukrainy na tę kampanię było priorytetem administracji Joe Bidena w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
W ciągu ostatnich dni byliśmy świadkami kilku nalotów przeprowadzonych przez Rosjan, które najwyraźniej miały na celu systemy obronne, jakie Ukraińcy posiadają w celu ochrony swojej infrastruktury energetycznej. W weekend ponownie przeprowadzili poważny atak dronów na Kijów i inne miejsca. Uważamy to za zapowiedź tego, co ma nadejść
— powiedział Kirby.
Jak dodał, po wizycie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Białym Domu we wrześniu br. prezydent Biden polecił administracji, by przygotowanie Ukrainy na zimowe miesiące były priorytetem. Podkreślił, że robić to należy na trzech kierunkach: wzmacniania zdolności obrony powietrznej, wzmacniania zabezpieczeń obiektów infrastruktury, poprzez wysłanie sprzętu takiego jak siatki, pręty zbrojeniowe czy bariery oraz zapewnienia zapasowych elementów infrastruktury energetycznej, w tym automatycznych transformatorów wysokiego napięcia, przemysłowych generatorów gazu i innego mobilnego sprzętu tego typu.
00:00. 15 lat więzienia za udział w tworzeniu okupacyjnego wydziału MSW
Na 15 lat więzienia skazał w czwartek sąd w Charkowie byłą policjantkę, które uczestniczyła w tworzeniu przez siły rosyjskie w okupowanej miejscowości Dworiczna wydziału spraw wewnętrznych obwodu charkowskiego – poinformowała prokuratura obwodowa.
Kobieta – jak stwierdzono w śledztwie – podczas przyjmowania do pracy w okupacyjnych organach własnoręcznie spisała nazwiska obywateli Ukrainy, którzy służyli w wojsku ukraińskim lub pracowali w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy.
Byłą policjantkę zatrzymano w listopadzie ubiegłego roku po odbiciu Dworicznej przez siły ukraińskie. Sąd uznał ją za winną zdrady państwa w warunkach wojny.
red./wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/672833-relacja-646-dzien-wojny-na-ukrainie