Trwa 642. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Poniedziałek, 27 listopada 2023 r.
19:20. Prezydent: dla Rosji nie ma miejsca w Międzynarodowej Organizacji Morskiej
W Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) nie ma miejsca dla Rosji; w ciągu dziesięcioleci nikt nie wyrządził większej szkody wolnej żegludze niż Rosja – oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym przemówieniu do członków 33. zgromadzenia IMO.
Pierwszego dnia wojny Federacja Rosyjska zablokowała nasze porty i przerwała nasze morskie szlaki handlowe. Wywołało to negatywne konsekwencje, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe. Eksport żywności z Ukrainy wpływa na życie prawie 44 milionów ludzi w różnych regionach świata
— wyjaśnił, zwracając się online do uczestników otwarcia obrad IMO, które odbywają się w Londynie.
Zełenski podkreślił, że mimo rosyjskich ataków na porty i cywilne statki handlowe „Ukrainie udało się pokonać to niebezpieczeństwo”.
Przepędziliśmy ich flotę z naszej części wód morskich. Pozwoliło to nam na uruchomienie alternatywnych szlaków na Morzu Czarnym. Przewieziono nimi już prawie 6 mln ton ładunków w okresie krótszym niż trzy miesiące
— wskazał.
Zdaniem ukraińskiego prezydenta swoboda żeglugi to jedno z podstawowych praw.
Powinniśmy jej razem bronić
— oświadczył. Zaapelował do IMO „o udowodnienie, że nikt, kto narusza swobodę żeglugi, nie pozostanie bezkarny”.
Dla Rosji nie ma miejsca w Międzynarodowej Organizacji Morskiej i nie ma dla niej miejsca w jej kierownictwie, dlatego że w ostatnich dziesięcioleciach nikt nie wyrządził większej szkody swobodnej żegludze, niż Rosja. I powinna ona za to sprawiedliwie odpowiedzieć; taka odpowiedzialność agresora będzie gwarantowała zachowanie globalnego zaufania dla naszej organizacji
— powiedział Zełenski.
18:15. Rosja bezskutecznie próbuje namówić Iran do dostaw rakiet balistycznych
Rosja bezskutecznie próbuje namówić Iran do tego, by dostarczał jej pociski balistyczne - powiedział Andrij Czerniak z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez RBK-Ukraina.
Rosja od ubiegłego roku próbuje otrzymać rakiety z Iranu - podkreślił Czerniak. „Chodzi między innymi o rakiety balistyczne Fateh-110 i Zolfaghar. Państwo-agresor rzeczywiście bardzo uporczywie pracuje na tym kierunku, podejmuje poważne wysiłki dyplomatyczne, które jednak na razie nie przynoszą sukcesu” - dodał.
W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego dotychczas nie zarejestrowano ani jednej dostawy rakiet z Iranu do Rosji. „Według naszych danych obecnie nie ma też decyzji czy uzgodnień między Moskwą i Teheranem w tej sprawie” - przekazał przedstawiciel HUR.
17:30. Wiceprzewodnicząca KE w Kijowie: priorytetem jest walka z korupcją i oligarchią
Walka z korupcją i oligarchią, a także uregulowanie spraw związanych z lobbingiem i praw mniejszości to cztery priorytety, którymi władze Ukrainy powinny zająć się do marca – oświadczyła wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej j Viera Jourova podczas wizyty w Kijowie.
„Komisja Europejska zaleciła Ukrainie prace nad czterema priorytetami do marca 2024 r.: walka z korupcją, deoligarchizacja, lobbing, prawa mniejszości. Jakość i szybkość mają znaczenie” – napisała na platformie X.
Poinformowała, że jej rozmowy w Kijowie dotyczyły integracji Ukrainy z UE. „Mam zaszczyt dyskutować o akcesji z przedstawicielami wszystkich grup politycznych w ukraińskim parlamencie” – zaznaczyła.
17:15. Spotkanie Jourovej z prokuratorem generalnym Ukrainy
Przedstawicielka KE spotkała się z Andrijem Kostinem. Omówiła z nim kwestie związane z przeciwdziałaniem korupcji, specjalnym trybunałem do ścigania winnych zbrodni agresji oraz możliwym wykorzystaniu unieruchomionych aktywów rosyjskich na rzecz odbudowy Ukrainy.
„Rosja musi zostać pociągnięta do odpowiedzialności i zapłacić za swoje zbrodnie wojenne” – zadeklarowała Jourowa na X.
15:30. Przymusowa ewakuacja z obwodu chersońskiego
W ciągu miesiąca z wyzwolonej części obwodu chersońskiego przymusowo ewakuowano 629 dzieci wraz z rodzinami. Informacje takie przekazał gubernator obwodu, Ołeksandr Prokudin. Dzieci wraz z rodzinami ewakuowano z 23 miejscowości zagrożonych działaniami zbrojnymi.
15:20. Szef MSZ Ukrainy udaje się z wizytą do Brukseli
28-29 listopada Kułeba będzie w Brukseli, gdzie spotka się m.in. z szefem unijnej dyplomacji, Josepem Borrellem. Kułeba ma w Brukseli - jak podaje ukraiński MSZ - „mobilizować do wsparcia politycznego i militarnego Ukrainy przez kraje UE i NATO oraz promować akcesję Ukrainy do obu organizacji, w szczególności w kontekście kolejnego szczytu Rady Europejskiej w grudniu”.
15:00. W 17 obwodach na Ukrainie przerwy w dostawach prądu
Według stanu na godzinę 13 prądu na Ukrainie, w związku ze złymi warunkami pogodowymi, pozbawionych było 1 638 miejscowości - podaje Ministerstwo Energii Ukrainy.
14:30. Rosjanie podali nowe dane o ukraińskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Ukraińcy mieli stracić 542 samoloty, 255 śmigłowców, 9 257 bezzałogowych statków powietrznych, 442 zestawy przeciwlotnicze, 13 647 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 185 wyrzutni rakiet, 7 192 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 15 666 specjalnych pojazdów wojskowych.
14:10. Rosja straciła bezpowrotnie 76 samolotów
Zostaliśmy całkowicie zaskoczeni, kiedy wrogie kraje postanowiły zająć nasze maszyny. W efekcie straciliśmy 76 samolotów, które albo czekały na odlot następnego dnia, bądź już były w trakcie przygotowań do odlotu, bądź też przechodziły tam rutynowe serwisowanie. Najzwyczajniej je aresztowano i nie mieliśmy już do nich dostępu
— mówi Sawieljew, który w latach 2009-2020 był prezesem Aerofłotu.
10:05. Sekretarz generalny NATO: To Ukraina musi zdecydować na jakich warunkach zakończyć wojnę z Rosją
Jens Stoltenberg podkreślił, że zadaniem NATO jest dostarczyć pomocy walczącej Ukrainie, tak aby „wzmocnić jej pozycję przy przyszłym stole negocjacyjnym”. - To do Ukrainy należy zdecydowanie o tym jaki będzie dopuszczalny (dla niej) sposób zakończenia tej wokny. Nasza odpowiedzialność polega na wspieraniu Ukrainy i danie jej możliwości wyzwolenia tak dużego terytorium, jak to możliwe i zajęcia lepszej pozycji gdy i jeżeli negocjacje się rozpoczną - powiedział Stoltenberg.
13:30. Ambasador Ukrainy apeluje o więcej systemów obrony powietrznej
Ukraina nalega na więcej systemów obrony przeciwlotniczej od swoich sojuszników, choć uważa się za lepiej przygotowaną na rosyjskie ataki zimą niż w zeszłym roku - powiedział ambasador Ukrainy w RFN Ołeksij Makejew w radiu Deutschlandfunk.
„Jesteśmy lepiej przygotowani (…), ponieważ nasi partnerzy również uznali, że systemy obrony powietrznej zapewniają najlepszą ochronę przed rosyjskim atakiem z użyciem pocisków rakietowych i dronów”
— powiedział ukraiński ambasador w Niemczech Ołeksij Makejew.
Jednak według dyplomaty nadal istnieje potrzeba dodatkowej pomocy wojskowej: „Dziś jesteśmy lepiej wyposażeni - ale czy to wystarczy? Niestety nie”. Terytorium Ukrainy jest bardzo duże. Dlatego ambasador zaapelował do partnerów: „Potrzebujemy więcej systemów obrony powietrznej, aby chronić nas przed rosyjskim terrorem rakietowym”.
Zeszłej zimy Rosja wielokrotnie atakowała ukraińską infrastrukturę energetyczną z powietrza na masową skalę. Ukraiński rząd spodziewa się podobnego scenariusza tej zimy, pisze agencja dpa.
12:15. Rosjanie wycięli ukraińskiemu jeńcowi na czole swastykę
Podczas rosyjskiej niewoli ukraińskiemu jeńcowi wojennemu wycięto swastykę na czole - pisze rosyjski niezależny portal Meduza, powołując się na grupę Neopałymi, która pomaga Ukraińcom w leczeniu blizn powstałych w wyniku agresji zbrojnej. Projekt opublikował zdjęcie blizny ukraińskiego jeńca wojskowego, która ma kształt swastyki. Według projektu blizna powstała wskutek tortur w rosyjskiej niewoli.
Dzisiaj przyjechał na pierwszy zabieg. I opowiadał, jak raniąc mu czoło, mówiono: „a gdybyś był azowcem, rozebrałbym cię na części” - napisał w mediach społecznościowych dermatolog Ołeksandr Turkewycz.
11:30. Na okupowanym Krymie 500 tys. mieszkańców bez prądu
Około 500 tys. mieszkańców okupowanego przez Rosję Krymu pozostało bez prądu z powodu sztormowej pogody - ulew i porywistego wiatru, poinformował portal Ukraińska Prawda. Zginęła co najmniej jedna osoba.
11:20. Dramatyczne skutki załamania pogody
Fale porwały mężczyznę, który spacerował po nabrzeżu w miejscowości Morske na południu Krymu. Lokalny krymski kanał na Telegramie, Krymskij Wieter (Krymski Wiatr) podał, że w Sewastopolu doszło do zatopienia miejscowego akwarium publicznego i że zginęło ponad 800 zwierząt morskich.
Sztormowa pogoda, z porywistym wiatrem i ulewnym deszczem, trwa od niedzieli. Najbardziej dotknięte są rejony m.in. Symferopola, Bakczysaraju i Czornomorske. Zapowiadano, że fale na południowym wybrzeżu półwyspu sięgną nawet do ośmiu metrów. Porywy wiatru osiągną prędkość 30 metrów na sekundę.
W Sewastopolu wicher powalił około 190 drzew, uszkodził dachy ponad 40 domów i zerwał linie elektryczne. Ponad 350 domów pozostaje bez prądu.
Kanał Krymskij Wieter publikuje zdjęcia zniszczeń na plażach i nabrzeżach południowych miejscowości na Krymie. Fale zmyły do morza ławki, elementy ogrodzenia i latarnie. Uszkodzony został apartamentowiec na przylądku Fiolent pod Sewastopolem.
Rosyjska administracja okupowanego półwyspu ogłosiła poniedziałek dniem wolnym i zaapelowała, by mieszkańcy tego dnia pozostali w domach.
11:10. Wiceprzewodnicząca KE w Kijowie
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jouroca przybyła do Kijowa, gdzie zamierza omówić kwestie, związane z integracją Ukrainy z Unią Europejską oraz walką z korupcją.
„Cieszę się, że mogłam przyjechać do Kijowa. Z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi omówię ich inicjatywy związane z rozszerzeniem (UE), szczególnie sprawy związane z walką z korupcją. Będziemy wspierali Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne”
– napisała na platformie X w języku ukraińskim.
11:00. Najwyższe wskaźniki rosyjskich ofiar w ostatnich tygodniach wojny
Ostatnie sześć tygodni prawdopodobnie przyniosło stronie rosyjskiej jedne z najwyższych wskaźników ofiar od początku wojny, co jest w dużej mierze spowodowane rosyjską ofensywą na miasto Awdijiwka w Donbasie - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przywołało dane ukraińskiego sztabu generalnego, według których jak dotychczas w listopadzie liczba rosyjskich ofiar wynosi średnio 931 dziennie.
Poprzednio najbardziej śmiercionośnym miesiącem dla Rosji był marzec 2023 r. ze średnią 776 strat dziennie, a było to w szczytowym momencie rosyjskiego szturmu na Bachmut.
Dodano, że chociaż Wywiad Wojskowy nie może zweryfikować metodologii, zarówno jeśli chodzi o zabitych, jak i rannych, liczby te są wiarygodne.
10:10. Zakończono śledztwo w sprawie katastrofy w Browarach, w której zginął szef MSW
Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) zakomunikowało, że zakończyło śledztwo w sprawie styczniowej katastrofy śmigłowca Eurocopter Super Puma w Browarach pod Kijowem, w której zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Wcześniej wstępnie DBR uznało, że przyczyną wypadku było naruszenie procedur bezpieczeństwa lotów.
Ocenę tę DBR powtórzyło w komunikacie o zakończeniu śledztwa.
„Śledczy ustalili, że osoby oficjalne dopuściły się jawnego naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu i eksploatacji transportu lotniczego, co pociągnęło za sobą śmierć ludzi” - głosi oświadczenie.
Śledczy podkreślili, że co do minuty odtworzyli przebieg wydarzeń w dniu wypadku. Odczytali zapis z tzw. czarnych skrzynek śmigłowca. Skorzystali z ocen ekspertów z zagranicy, w tym przedstawicieli francuskiego producenta śmigłowca.
08:40. Postępy rosyjskich sił pod Awdijiwką
Wojska rosyjskie poczyniły potwierdzone postępy pod Awdijiwką w obwodzie donieckim; prokremlowscy blogerzy wojenni twierdzą, że Rosjanie zajęli strefę przemysłową koło stacji kolejowej Jasynuwata-2 - podał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Potwierdzone postępy Rosjanie odnotowali 26 listopada na północny zachód i południowy wschód od Awdijiwki- ocenia ISW. Rosjanie nieznacznie przesunęli się w rejonie Krasnohoriwki i we wschodniej części strefy przemysłowej na południowo-wschodnich przedmieściach miasta.
Rosyjscy blogerzy wojenni w przeważającej większości twierdzą, że siły rosyjskie zajęły 26 listopada całą strefę przemysłową w pobliżu stacji Jasynuwata-2
— dodają eksperci. Zastrzegają, że na razie nie odnotowali wizualnego potwierdzenia, że tak się stało. Przy czym, blogerzy utrzymują, że „strefa przemysłowa leży na lekkim wzniesieniu, co w ich ocenie pozwoli siłom rosyjskim na ostrzeliwanie pozycji ukraińskich na przedmieściach Awdijiwki” - relacjonuje think tank.
02:27. Alarm przeciwlotniczy w pięciu obwodach Ukrainy
W nocy z niedzieli na poniedziałek w pięciu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Siły Powietrzne zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w schronach - poinformowały lokalne media.
Alarm ogłoszono w obwodach chersońskim, mikołajowskim, zaporoskim, dniepropietrowskim i kirowohradzkim.
To już drugi alarm przeciwlotniczy ogłoszony w nocy z niedzieli na poniedziałek na południowych terenach Ukrainy.
00:00. Rosja przeniosła systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego na front ukraiński
Nadzwyczajne ruchy rosyjskiego transportu lotniczego w listopadzie sugerują, że Rosja prawdopodobnie przeniosła strategiczne systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego (kaliningradzkiego), aby uzupełnić niedawne straty na froncie ukraińskim - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej zwrócono uwagę, że nastąpiło to po wzroście strat systemów obrony powietrznej SA-21 na okupowanej przez Rosję części Ukrainy, odnotowanym pod koniec października.
Przypomniano, że Rosja postrzega obwód królewiecki, który jest najbardziej wysuniętym na zachód przyczółkiem kraju i graniczy z trzech stron z państwami członkowskimi NATO, w tym Polską, jako jeden ze swoich najbardziej wrażliwych strategicznie regionów.
Fakt, że rosyjskie ministerstwo obrony wydaje się być skłonne zaakceptować dodatkowe ryzyko w tym miejscu, podkreśla obciążenie, jakie wojna (z Ukrainą) wywołała w przypadku niektórych kluczowych, nowoczesnych zdolności Rosji
— napisano.
red/PAP/Facebook/X
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/672271-relacja-642-dzien-wojny-na-ukrainie