Trwa 641. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Niedziela, 26 listopada 2023 r.
22:06. Armia nie ma już zbyt wiele materiałów, które można by wysłać na Ukrainę
Republika Czeska nie ma już w magazynach armii zbyt wiele materiałów, które mogłyby zostać wysłane na Ukrainę - powiedziała w niedzielę minister obrony Jana Czernochova. Zaznaczyła jednak, że prywatne firmy i darczyńcy nadal otrzymują licencje eksportowe.
Minister obrony przekazała też, że ponad 4000 ukraińskich żołnierzy zostało przeszkolonych w tym roku na terytorium Republiki Czeskiej lub w Polsce przez czeskich instruktorów. Zapewniła, że taka pomoc będzie kontynuowana.
Według Czernochovej Czechy mają wolne moce produkcyjne, aby pomóc Ukrainie za pośrednictwem prywatnych firm i korzystając z zagranicznych funduszy. Podała przykład prawie 50 bojowych wozów piechoty, 2500 pistoletów, 7000 karabinów, 500 lekkich karabinów maszynowych i 500 karabinów snajperskich, które Czechy wysłały za duńskie pieniądze.
20:43. Wybuch w zakładzie produkującym silniki do czołgów
12:35. Rosja przeniosła systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego na front ukraiński
Nadzwyczajne ruchy rosyjskiego transportu lotniczego w listopadzie sugerują, że Rosja prawdopodobnie przeniosła strategiczne systemy obrony powietrznej z obwodu królewieckiego (kaliningradzkiego), aby uzupełnić niedawne straty na froncie ukraińskim - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej zwrócono uwagę, że nastąpiło to po wzroście strat systemów obrony powietrznej SA-21 na okupowanej przez Rosję części Ukrainy, odnotowanym pod koniec października.
Przypomniano, że Rosja postrzega obwód królewiecki, który jest najbardziej wysuniętym na zachód przyczółkiem kraju i graniczy z trzech stron z państwami członkowskimi NATO, w tym Polską, jako jeden ze swoich najbardziej wrażliwych strategicznie regionów.
Fakt, że rosyjskie ministerstwo obrony wydaje się być skłonne zaakceptować dodatkowe ryzyko w tym miejscu, podkreśla obciążenie, jakie wojna (z Ukrainą) wywołała w przypadku niektórych kluczowych, nowoczesnych zdolności Rosji
— napisano.
09:30. W Rosji zestrzelono co najmniej 20 dronów ukraińskich?
Władze rosyjskie mówią o co najmniej 20 dronach ukraińskich zestrzelonych nad kilkoma regionami Rosji, w tym nad Moskwą - podała w niedzielę agencja Reutera. Media ukraińskie odnotowały wypowiedzi rosyjskich władz regionalnych m.in. o ataku dronów w Tule.
Władze w Moskwie twierdzą, że drony strącono w obwodach: moskiewskim, kałuskim, tulskim, smoleńskim i briańskim, a w Tule jedna osoba została ranna - przekazały Reuters i rosyjski niezależny portal Meduza.
Jak odnotował portal Ukrainska Prawda, rosyjskie media państwowe podały informację o wstrzymaniu lotów na dwóch lotniskach w Moskwie: Wnukowo i Domodiedowo.
Rosja dzień wcześniej, w nocy z piątku na sobotę, przeprowadziła masowy atak na Ukrainę z użyciem 75 dronów, największy od początku inwazji rosyjskiej na sąsiedni kraj, rozpoczętej w lutym 2022 roku.
09:02. Dwie osoby zginęły w ostrzałach rosyjskich w obwodzie donieckim
Dwie osoby zginęły w ciągu minionej doby w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich - poinformował w niedzielę p.o. szefa administracji obwodowej Ihor Moroz w komunikacie w serwisie Telegram.
Jak przekazał Moroz, zabici to mieszkańcy wsi Woskresenka. Urzędnik nie podał szczegółów na temat tego ostrzału.
08:33. Obrona przeciwlotnicza strąciła osiem z dziewięciu dronów, użytych przez Rosjan podczas nocnego ataku
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła w nocy z soboty na niedzielę osiem z dziewięciu dronów, przy pomocy których Rosja zaatakowała nasz kraj z kierunku południowo-wschodniego; Rosjanie użyli dronów irańskich typu Shahed-131/136 - oświadczyły siły powietrzne Ukrainy.
W komunikacie na Telegramie siły powietrzne poinformowały, że agresorzy wystrzelili drony z rejonu Primorsko-Achtarska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim.
W nocy z soboty na niedzielę w pięciu obwodach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy; armia ostrzegła przed dronami zbliżającymi się do Kijowa.
Nastąpiło to dzień po największym jak dotąd ataku dronów, w którym Rosja użyła w nocy z piątku na sobotę aż 75 bezzałogowców. Według armii ukraińskiej po raz pierwszy Rosjanie wykorzystali nowy typ „czarnych” dronów, trudniejszych do wykrycia przez radary.
07:30. W sobotnim ataku na Kijów Rosjanie użyli „czarnych dronów”, trudnych do wykrycia
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) poinformował w najnowszej analizie, że według ocen ukraińskich Rosjanie użyli w sobotę w masowym ataku na Kijów nowego typu dronów. Są one koloru czarnego i zawierają materiał pochłaniający sygnał radarów, co sprawia, że są trudne do wykrycia.
Jak przekazał ISW, o użyciu nowych dronów poinformował rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat. Również w Rosji prokremlowscy blogerzy wojskowi utrzymują, że podczas ataku użyto - po raz pierwszy - dronów o nazwie „czarny Gierań” albo „Fierań” - relacjonował ISW. Gierań-2 to rosyjska nazwa nadana irańskim dronom Shahed. Blogerzy utrzymują, że te czarne bezzałogowce są trudniejsze do wykrycia na nocnym niebie.
Think tank zwrócił uwagę, że czarnego koloru jest prawdopodobnie zaprezentowany przez Iran 19 listopada br. dron Shahed-238, który stanowi modyfikację (używanych przez Rosjan na Ukrainie) Shahedów-136. Nie jest jednak jasne, czy podczas ataku na Kijów Rosjanie użyli właśnie Shahedów typu 238.
Analitycy zwrócili także uwagę na publikację tygodnika „Economist”, który podał niedawno, że zaawansowane rosyjskie systemy walki elektronicznej utrudniają Ukraińcom zwiad, łączność i możliwości prowadzenia ataków. Według tygodnika Ukraina ma problem ze stworzeniem w kraju równoważnych systemów oraz broni, która oparłaby się rosyjskim możliwościom takiej walki.
Wcześniej - jak przypomniał ISW - amerykański Ośrodek Bezpieczeństwa i Nowych Technologii (CSET) na uniwersytecie Georgetown oceniał, że rosyjskie rozwiązania w zakresie wdrażania systemów walki elektronicznej są problemem dla dronów ukraińskich transmitujących dane. Z kolei źródła rosyjskie utrzymywały, że przewaga w walce elektronicznej pomagała latem br. wojskom Rosji bronić się przed kontrofensywą ukraińską na południu kraju.
Niemniej - dodał ISW - Rosjanie również skarżyli się na niedostatki swoich systemów oraz możliwości zwiadu lotniczego, twierdząc, że pomogło to Ukraińcom w walkach w zachodniej części obwodu zaporoskiego.
Analitycy oceniają, że skuteczność rosyjskich systemów walki elektronicznej nie jest jednakowa na całej linii frontu.
Pomoc Zachodu we wsparciu ukraińskich prób zniszczenia, zakłócenia bądź ominięcia rosyjskich systemów walki elektronicznej wzmocniłaby zdolność Ukrainy do precyzyjnych uderzeń na cele w pobliżu frontu, utrudniając postępy Rosjanom i tworząc warunki do dalszych ukraińskich operacji ofensywnych
— ocenił ISW.
04:30. Ministerstwo obrony poinformowało o próbie masowego ataku dronami
Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło w nocy z soboty na niedzielę próbę masowego ataku dronami - podał portal Ukraińska Prawda. Burmistrz Moskwy Siergiej Sobianin poinformował o próbie ataku kilku bezzałogowców na stolicę.
Według Sobianina drony lecące do Moskwy zostały zestrzelone w okolicach Naro-Fominska i w dzielnicy Odincowo na przedmieściach Moskwy, a obrona powietrzna przechwyciła i zniszczyła kilka dronów w obwodach briańskim, tulskim i kałuskim.
W Tule jeden dron uderzył w wieżowiec. Jedna osoba została lekko ranna.
W sumie, jak podało ministerstwo obrony, zniszczono 11 maszyn bezzałogowych. Nie było ofiar ani poważnych szkód materialnych.
00:03. Prezydent Zełenski: Otrzymamy okręty do eskortowania „korytarza zbożowego”
Ukraina otrzyma od swoich partnerów okręty wojenne w celu zapewnienia bezpieczeństwa statkom w „korytarzu zbożowym” na Morzu Czarnym - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy”.
Jest porozumienie z kilkoma państwami w sprawie potężnego wsparcia (korytarza zbożowego) przez siły ukraińskie, ale ze sprzętem dostarczonym przez inne (państwa). Już przekazano nam odpowiednie kutry
— powiedział szef państwa ukraińskiego.
Są umowy z Wielką Brytanią dotyczące zabezpieczenia tego korytarza, są też umowy w tej sprawie z Bułgarią, Rumunii i Turcji - dodał.
Według Zełenskiego utworzenie „korytarza zbożowego” bez Rosji to jedno z największych osiągnięć tego roku i Ukraina pracuje nad zapewnieniem bezpieczeństwa statków przepływających tym korytarzem.
Prezydent zapewnił, że obwód odeski w którym znajdują się kluczowe dla Ukrainy porty będzie chroniony dodatkowymi systemami obrony powietrznej.
Rosja może blokować ten korytarz tak mocno, jak to możliwe, ale uważam, że dzisiaj nie ma ona na niego tak dużego wpływu
— zapewnił Zełenski.
Dodał, że Ukraina wzmocniła i zwiększyła wolumen przewozów zboża koleją, w szczególności nawiązano współpracę z Rumunią i Mołdawią: „do końca roku będzie 4 miliony ton, to jest bardzo poważna ilość w transporcie kolejowym”.
red./wPolityce.pl/PAP/X/FB/media
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/672179-relacja-641-dzien-wojny-ukrainskie-drony-nad-rosja