Trwa 640. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Sobota, 25 listopada 2023 r.
22:26. KE przekaże Ukrainie 50 mln euro na naprawę portów po atakach Rosji
Komisja Europejska przeznaczy 50 mln euro na naprawę ukraińskiej infrastruktury portowej zniszczonej w wyniku rosyjskich ataków, aby wesprzeć dalszy eksport ukraińskich produktów rolnych na rynek światowy - napisała w liście do prezydenta Wołodymra Zełenskiego Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji.
Z radością przyjęłam otwarcie przez Ukrainę korytarzy humanitarnych, które pozwoliły na kontynuację eksport przez Morze Czarne - zaznaczyła von der Leyen.
Aby wesprzeć te wysiłki, Komisja Europejska udostępnia 50 milionów euro na szybką naprawę i odnowienie infrastruktury ukraińskich portów
— zapewniła.
Przewodnicząca KE zauważyła, że z biegiem czasu inwestycje pozwolą ukraińskim portom powrócić do wielkości eksportu sprzed wojny.
Dodała, że w październiku br. Ukraina wyeksportowała 4,6 mln ton zbóż – 3,6 mln ton drogą morską i kolejny 1 mln ton koleją i ciężarówkami.
21:17. Biden: Wielki Głód - efekt nieludzkiej polityki Stalina doprowadził do śmierci milionów Ukraińców, dziś Putin znów sięga po tę broń
90 lat temu nieludzka polityka Józefa Stalina i reżimu sowieckiego doprowadziła do śmierci głodowej milionów Ukraińców; dziś Władimir Putin powtarza atak na bezpieczeństwo żywnościowe – napisał w sobotę prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu.
Obchodzimy uroczystą rocznicę Wielkiego Głodu w czasie, gdy odważny naród Ukrainy w dalszym ciągu broni swojej wolności i suwerenności Ukrainy przed brutalną, agresywną wojną Rosji
— napisał przywódca USA w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Białego Domu.
Podkreślił, że z powodu wywołanej przez Stalina klęski głodu w latach 1932-1933 zmarły miliony Ukraińców.
Dziś ukraińska infrastruktura rolnicza jest po raz kolejny celowo atakowana – tym razem przez Władimira Putina, w ramach jego dążenia do podbojów i władzy. Siły rosyjskie chcą zniszczyć gospodarkę i niepodległość Ukrainy, celowo niszcząc pola oraz ukraińskie magazyny zboża i porty
— napisał prezydent USA.
To nie tylko atak na bezpieczeństwo gospodarcze Ukrainy, ale cyniczna napaść na światowe bezpieczeństwo żywnościowe; „Putin krzywdzi najbardziej bezbronne społeczności świata dla zysku Rosji” – podkreślił Biden.
Prezydent powtórzył zobowiązanie USA do „zapobiegania cierpieniu, ochrony podstawowych swobód i odpowiedzi na naruszanie praw człowieka kiedykolwiek i gdziekolwiek do niego dochodzi”. Zapewnił o poparciu dla Ukrainy.
21:11. Szczyt „Zboże z Ukrainy”: wykorzystywanie przez Rosję żywności jako broni jest niedopuszczalne
Próba wykorzystania przez Rosję przywrócenia umowy zbożowej jako karty przetargowej w celu osłabienia reżimu sankcji wprowadzonych w odpowiedzi na agresję i naruszenia prawa międzynarodowego jest nie do przyjęcia – czytamy w oświadczeniu wydanym po odbywającym się w sobotę w Kijowie II międzynarodowym szczycie „Zboże z Ukrainy”. Deklarację przyjęły 23 państwa.
Bezpieczeństwo żywnościowe staje się coraz bardziej palącym problemem dla ludzi na całym świecie, szczególnie w rozwijających się krajach Globalnego Południa - podkreślili uczestnicy spotkania, w tym biorący w nim udział osobiście prezydenci Ukrainy, Łotwy i Szwajcarii - Wołodymyr Zełenski, Edgars Rinkeviczs i Alain Berset oraz premier Litwy Ingrida Szimonyte,
Niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw , zdrowej żywności, dostępnej i niedrogiej dla każdego
— podkreśla tekst oświadczenia cytowany przez służbę prasową prezydenta Zełenskiego.
Przypomniano, że w pierwszym roku funkcjonowania programu „Zboże z Ukrainy” przystąpiły do niego 34 kraje i organizacje międzynarodowe. W ramach inicjatywy, do Somalii, Etiopii, Kenii i Jemenu dostarczono ponad 170 tys. ton ukraińskiego zboża.
Niesprowokowana i nielegalna agresywna wojna Rosji przeciwko Ukrainie zaostrzyła istniejące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie i zaostrzyła światowy kryzys żywnościowy - podkreślili sygnatariusze oświadczenia.
16:33. Ukraiński wiceminister spotkał się z kierowcami stojącymi w kolejce do granicy
Wiceminister infrastruktury Ukrainy Serhij Derkacz spotkał się w sobotę z ukraińskimi kierowcami tirów stojącymi w kilkudniowej kolejce oraz polskimi przewoźnikami protestującymi przed przejściem granicznym w Dorohusku (Lubelskie).
Wiceminister Derkacz podczas briefingu prasowego przy drodze do przejścia granicznego w Dorohusku powiedział mediom, że przyjechał do ukraińskich kierowców „stojących i marznących” w „bardzo ciężkich” warunkach, żeby porozmawiać z nimi, okazać im wsparcie, przekazać posiłki i wodę.
Pracujemy z ministerstwem infrastruktury, z Komisją Europejską, żeby znaleźć rozwiązanie. Też prosimy rząd Rzeczypospolitej Polskiej, żeby pomagał nam, żeby znaleźć to rozwiązanie i jak najszybciej odblokować tę granicę
— powiedział Derkacz.
Robimy wszystko, żeby negocjować dalej z Unią Europejską, z rządem Rzeczypospolitej Polskiej, żeby znaleźć to rozwiązanie, żeby odblokować granicę i pozwolić naszym kierowcom wrócić do domu
— dodał.
14:10. Po kraju jeździ pociąg, w którym powstaje 10 tys. posiłków dziennie
Po Ukrainie przemieszcza się pociąg, który jest kuchnią na szynach - powstaje w nim około 10 tys. posiłków dziennie. Jak powiadomiło ministerstwo infrastruktury w Kijowie, jest to przedsięwzięcie charytatywne, sfinansowane przez amerykańską Fundację Howarda Buffeta.
O powstaniu takiego specjalnego składu ukraińskie koleje państwowe informowały przed miesiącem. 150-metrowy pociąg, który nazwano „Food Train”, może przez pięć do siedmiu dni funkcjonować w sposób samowystarczalny. Składa się z sześciu wagonów, z których jeden działa jako lodówka, inny stanowi generator, a w jeszcze innym znajduje się magazyn na 27 tys. litrów wody wraz z urządzeniami filtrującymi. Wyposażenie dwóch wagonów kuchennych pozwala na przygotowanie różnorodnych potraw: zup, kasz, sałatek i innych dań.
O wyruszeniu pociągu w drogę poinformował 23 listopada portal Hromadske. Tego dnia w pociągu serwowano świątecznego indyka z okazji amerykańskiego Dnia Dziękczynienia. Z Kijowa pociąg wyjechał przez Charków do Iziumu. Koleje ukraińskie zapowiedziały, że potrawy przygotowane w pociągu będą rozdawane mieszkańcom regionów przyfrontowych, borykających się z brakiem żywności.
11:40. Siły powietrzne zestrzeliły 74 z 75 dronów
W trakcie nocnych i porannych ataków Rosji na Ukrainę z użyciem dronów uderzeniowych ukraińska armia zniszczyła 74 spośród 75 maszyn – powiadomiły w sobotę Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy. Bezzałogowce leciały głównie w kierunku stolicy, Kijowa.
Wcześniej ukraińskie władze i media podkreślały, że sobotnie naloty były rekordowe pod względem liczby dronów wykorzystanych podczas ataku powietrznego sił agresora.
Według uściślonych informacji obrona (przeciwlotnicza) zniszczyła 74 drony uderzeniowe Shahed-131/136. Plus trzy do rachunku. 74 z 75!
— przekazano w komunikacie na Telegramie .
10:40. Problemy logistyczne Floty Czarnomorskiej w bazie w Noworosyjsku
Zdolność rosyjskiej Floty Czarnomorskiej do wykorzystywania bazy w Noworosyjsku do ładowania pocisków manewrujących na okręty może stać się istotnym czynnikiem wpływającym na skuteczność operacyjną tej formacji - oceniło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej przypomniano, że Flota Czarnomorska zazwyczaj ładowała pociski manewrujące w bazie w Sewastopolu na Krymie, ale ponieważ obiekt ten jest coraz bardziej zagrożony przez ukraińskie ataki dalekiego zasięgu, Rosja najprawdopodobniej uzna Noworosyjsk za najlepszą alternatywę. Jednak przeniesienie tam ładowania pocisków wymagałoby nowych procesów dostawy, przechowywania, obsługi i załadunku.
Jak zauważono, 13 listopada ukraińskie wojsko oświadczyło, że Rosja wstrzymała wystrzeliwanie pocisków manewrujących z okrętów wojennych z powodu „problemów logistycznych” w Noworosyjsku. „Rosja prawdopodobnie będzie starała się przyspieszyć przezwyciężenie takich problemów, aby pociski manewrujące (rozmieszczone na jednostkach) morskich mogły zostać włączone do zimowej kampanii uderzeń przeciwko Ukrainie” - napisano w aktualizacji.
10:07. Skutki największego od 24.02.2022 rosyjskiego ataku dronów na Ukrainę
Portal KyivIndependent udostępnił na swoim profilu na platformie X zdjęcia po ataku dronów na Kijów. Największy od początku pełnoskalowej rosyjskiej agresji miał atak dronów miał miejsce w trudną dla Ukraińców rocznicę.
Następstwa największego rosyjskiego ataku dronów na Ukrainę od początku inwazji na pełną skalę. Atak nastąpił w Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu, który przypada w rocznicę klęski głodu wywołanej przez Związek Radziecki, która w latach trzydziestych XX wieku zabiła miliony Ukraińców
— pisze KyivIndependent.
08:52. Zełenski o nocnym ataku dronów: to świadomy terror; Rosja jest dumna, że może zabijać
Zmasowany atak rosyjskich dronów w nocy przed Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu to świadomy terror; kierownictwo Rosji jest dumne, że może zabijać – oświadczył w sobotę rano prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ponad 70 Shahedów w nocy przed Dniem Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu – ludobójstwa. Świadomy terror. Właśnie w tym czasie. Kierownictwo Rosji jest dumne z tego, że może zabijać
— napisał w mediach społecznościowych.
Szef państwa podkreślił, że większość dronów została zestrzelona przez obronę powietrzną, jednak nie wszystkie udało się zniszczyć.
Działamy dalej, żeby wzmocnić naszą obronę powietrzną i zjednoczyć świat w obronie przed rosyjskim terrorem. Terrorystyczne państwo powinno przegrać i ponieść odpowiedzialność za wszystko, co wyrządziło
— podsumował Zełenski.
08:29. Ukraińska obrona powietrzna: rekordowy atak rosyjskich dronów na Kijów; zestrzelono 71 bezzałogowców
W nocy z piątku na sobotę Rosja zaatakowała Ukrainę przy pomocy rekordowej liczby dronów; obrona powietrzna zestrzeliła 71 bezzałogowców, spośród których większość leciała na Kijów – poinformowały Siły Powietrzne Ukrainy. Alarm w stolicy trwał ponad sześć godzin.
W nocy 25 listopada 2023 r. przeciwnik wysłał na Ukrainę rekordową liczbę dronów uderzeniowych typu Shahed. Odnotowano start 75 Shahedów, które nadleciały z dwóch kierunków: Primorsko-Achtarska (w Kraju Krasnodarskim) i rejonu obwodu kurskiego Federacji Rosyjskiej. Głównym kierunkiem uderzenia był Kijów
— przekazano w komunikacie na Telegramie.
W wyniku walk powietrznych tej nocy Sił Powietrzne we współpracy z Obroną Powietrzną (…) zniszczyły 71 dronów uderzeniowych Shahed-131/136. Przeważającą większość w obwodzie kijowskim!
— poinformowano.
Mer Kijowa Witalij Kliczko oświadczył, że w wyniku ataku ucierpiało pięcioro mieszkańców miasta, wśród których jest 11-letnie dziecko. Wszystkim udzielono pomocy medycznej.
Odłamki zestrzeliwanych dronów spadły m.in. na budynek przedszkola i uszkodziły domy mieszkalne. W niektórych miejscach wybuchły pożary.
08:14. Po ataku rosyjskich dronów w części Kijowa brakuje prądu
Po porannym zmasowanym ataku rosyjskich dronów część stolicy Ukrainy, Kijowa, została odcięta od prądu – poinformowały w sobotę władze miasta. Mieszkańcy donoszą też o przerwach w dostawach wody.
25 listopada rano, podczas zmasowanego ataku dronów w stolicy bez prądu pozostało 77 domów mieszkalnych i 120 instytucji w centralnej części miasta. Przyczyny są ustalane. Trwają prace remontowe
— powiadomiła na Telegramie Kijowska Miejska Administracja Wojskowa.
W komunikacie poinformowano jednocześnie o uszkodzeniu linii wysokiego napięcia w obwodzie kijowskim.
07:28. ISW: władze Rosji zmierzają do kontrolowania wszystkich systemów monitoringu
Władze na Kremlu podejmują kolejne próby przejęcia kontroli nad wszystkimi systemami monitoringu wideo w Rosji; celem jest zapewne wzmocnienie narzędzi „autorytaryzmu cyfrowego” i nasilenie represji - ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Ośrodek skomentował inicjatywę rosyjskiego ministerstwa rozwoju cyfrowego. Według rosyjskich mediów prorządowych resort zaproponował stworzenie wspólnej platformy do przechowywania i przetwarzania nagrań ze wszystkich systemów monitoringu wideo w Rosji. Dziennik „Kommiersant” podał, że w kraju jest obecnie 1,2 mln kamer monitoringu, a władze rosyjskie mają dostęp do około połowy z nich.
Liczbę kamer ministerstwo chce zwiększyć do 5 milionów do 2030 roku - wynika z doniesień „Kommiersanta”, na które powołali się analitycy ISW. Te kamery miałyby być w przyszłości zintegrowane z oprogramowaniem umożliwiającym rozpoznawanie twarzy.
Niezależny portal Meduza, który również opisał inicjatywę ministerstwa, podał, że platforma, którą chce utworzyć resort miałaby dostęp do regionalnych systemów monitoringu i do kamer w blokach mieszkalnych zainstalowanych na koszt administracji. Teraz tylko połowa kamer z regionalnych systemów monitoringu jest podłączona do scentralizowanych systemów nadzoru. Władze nie mają dostępu do kamer prywatnych, ale tylko do tych zainstalowanych na koszt państwa.
Resort zapewnia, że zwiększenie liczby kamer zwiększy wykrywalność przestępstw w Rosji. ISW wyraża zaś przypuszczenie, że inicjatywa jest „częścią trwających wysiłków (Kremla) na rzecz wzmocnienia narzędzi autorytaryzmu cyfrowego po to, by nasilić represje w kraju”.
06:43. Kijów broni się przed zmasowanymi atakami rosyjskich dronów!
Kijów broni się przed zmasowanymi atakami rosyjskich dronów, które nadlatują nad stolicę Ukrainy grupami i są zestrzeliwane przez obronę powietrzną. Wczesnym rankiem w sobotę w mieście słychać było głośne wybuchy i odgłosy serii karabinowych. Mer Witalij Kliczko poinformował, że są ranni.
Ataki rozpoczęły się po godz. 5 (4 czasu polskiego). Wykorzystywane przez Rosję drony uderzeniowe Shahed produkcji irańskiej nadlatywały nad miasto z kierunku północnego i północno-wschodniego.
Według relacji Kliczki fragmenty zestrzelonych maszyn spadły w dzielnicach Peczerskiej i Sołomiańskiej, gdzie trafiły w budynek przedszkola, wywołując pożar.
Mer poinformował, że kolejne szczątki drona zniszczyły fragment pięciokondygnacyjnego domu mieszkalnego.
Ratownicy uwalniają dwie kobiety
— napisał na Telegramie.
W dzielnicy Sołomiańskiej mamy w tej chwili dwie osoby, które ucierpiały. Medycy udzielają im pomocy na miejscu
— przekazał Kliczko. Odłamki Shahedów spadły także na blok w dzielnicy Dnieprowskiej.
W związku z rosyjskim atakiem w Kijowie i obwodzie kijowskim o godz. 2.37 (1.37 w Polsce) ogłoszono alarm powietrzny, który nie został dotychczas odwołany.
06:30. Zełenski: Ukraina potrzebuje „trzech zwycięstw”
Ukraina potrzebuje „trzech zwycięstw” za granicą - uchwalenia pakietów pomocy od USA i UE oraz formalnego rozpoczęcia negocjacji o przystąpieniu do UE - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej w Kijowie. Ogłosił też dymisje kilku wysokich rangą dowódców w siłach zbrojnych.
Potrzebujemy trzech zwycięstw. Pierwsze to zwycięstwo w Kongresie USA. To jest wyzwanie, niełatwe, ale Ukraina robi wszystko co w jej mocy. Drugie to obiecana pomoc ze strony UE w wysokości 50 mld euro a trzecie to otwarcie dialogu na temat przyszłego członkostwa w UE
— powiedział Zełenski na wspólnej konferencji prasowej ze składającym wizytę w Kijowie prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkewiczsem.
Zełenski ogłosił też dymisje czterech wysokich rangą oficerów w dowództwie sił zbrojnych oraz nominację trzech następców. Nie podał jednak przyczyn tych decyzji.
00:01. Trudeau: przekażemy Ukrainie 11 tys. karabinów i 9 mln sztuk amunicji
Kanada i Unia Europejska potwierdziły swoje partnerstwo strategiczne i zadeklarowały dalszą współpracę na rzecz Ukrainy podczas zakończonego w piątek w St. John’s szczytu Kanada – Unia Europejska.
W coraz bardziej złożonym świecie (…) jest ważniejsze niż kiedykolwiek, by współpracować i promować nasze wspólne wartości, takie jak prawa człowieka, demokracja, pierwszeństwo prawa i porządku międzynarodowego opartego na praworządności
— napisali we wspólnym komunikacie premier Kanady Justin Trudeau, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.
Tematami dwudniowych rozmów były handel, konkurencyjność, zmiany klimatu, stan demokracji, AI, cyberbezpieczeństwo, wojna w Ukrainie, sytuacja na Bliskim Wschodzie i Chiny.
W komunikacie podkreślono, że Kanada i UE będą dążyć do przywrócenia pokoju na Ukrainie „na bazie prawa międzynarodowego, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w jej uznanych międzynarodowo granicach”. Zapowiedziano dalsze wsparcie dyplomatyczne, wojskowe, w tym w czasie, zanim Ukraina dołączy do wspólnoty euroatlantyckiej, oraz udział w odbudowie Ukrainy. Trudeau powiedział podczas konferencji prasowej, że Kanada przekaże Ukrainie 11 tys. karabinów i 9 mln sztuk amunicji.
Kanada i UE będą poszukiwać rozwiązań dla sektora rolnego na Ukrainie, w tym ułatwień eksportu zbóż i produktów rolnych do krajów trzecich.
red/PAP/TT/FB
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/672091-relacja-640-dzien-wojny-zmasowany-atak-dronow-na-kijow