„Będziemy wspólnie przeciwdziałać nielegalnej imigracji ze wschodu; to są celowe działania Rosji” - zgodzili się ministrowie obrony państw nordyckich i bałtyckich, którzy wzięli udział spotkaniu w stolicy Szwecji Sztokholmie.
Władze Finlandii zdecydowały o zamknięciu wszystkich przejść granicznych z Rosją oprócz jednego w związku z falą migrantów m.in. z Somalii, Syrii i Afganistanu.
Niepokoi nas aktywność przy fińskiej granicy. Podobną sytuację obserwowaliśmy w 2015 roku
— podkreślił podczas konferencji prasowej gospodarz spotkania, minister obrony Szwecji Pal Jonson.
W rozmowie z dziennikarzami Jonson stwierdził, że poza koordynacją działań z agencją UE Frontex możliwe jest wsparcie ochrony fińskich granic w ramach szwedzko-fińskiej współpracy dwustronnej. Szwecja nie graniczy z Rosją, ale na północy, w regionie arktycznym, posiada granicę z Finlandią oraz Norwegią.
Doświadczenie w ochronie granic
Minister obrony Łotwy Andris Spruds przypomniał, że Łotwa, Litwa oraz Polska mają doświadczenie w ochronie granic przed napływem nielegalnych imigrantów przez Białoruś.
Widzimy teraz, że front rozszerza się, a napływ ludzi jest koordynowany. Kontrola granic to konieczność
— przekonywał Spruds.
Szef resortu obrony Estonii Hanno Pevkur zauważył, że imigranci korzystają z pomocy rosyjskich służb. Jego zdaniem mówienie o prawach człowieka w przypadku osób z odległych krajów, pragnących dostać się zimą do UE na rowerach, jest „celową agendą Rosji”.
Ma to wywołać kryzys i odwrócić uwagę od sytuacji na Ukrainie
— zaznaczył.
Minister obrony Norwegii Bjoern Arild Gram zapewnił, że jego kraj jest gotowy w krótkim czasie zamknąć jedyne norwesko-rosyjskie lądowe przejście graniczne w Storskog na Dalekiej Północy.
Z uwagą śledzimy rozwój sytuacji, jak na razie panuje tam normalny ruch
— podkreślił Gram.
W Sztokholmie zakończyło się w czwartek dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw nordyckich w formacie Nordefco (Nordic Defence Cooperation), który tworzą Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia oraz Islandia. Gośćmi specjalnymi byli szefowie resortów wojskowych z Litwy, Łotwy oraz Estonii. Omówiono m.in. współpracę obronną po wejściu Szwecji do NATO, kontynuację wsparcia Ukrainy, a także ochronę infrastruktury krytycznej, zwłaszcza na Morzu Bałtyckim.
edy/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/671903-panstwa-nordyckie-i-baltyckie-wspolnie-przeciw-migracji
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.