Trwa 638. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.
Czwartek, 23 listopada 2023 r.
22:57. Od początku wojny przeprowadzono prawie 50 wymian jeńców; powróciło 2,5 tys. Ukraińców
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę odbyło się już niemal 50 wymian jeńców, a do domu powróciło ponad 2,5 tys. Ukraińców – powiedział w czwartek na antenie ukraińskiej telewizji przedstawiciel wywiadu wojskowego Andrij Jusow.
Ponad 2,5 tys. Ukraińców udało się sprowadzić z rosyjskiej niewoli, odbyło się niemal 50 wymian, ciągle nad nimi pracujemy
— powiedział Jusow, cytowany przez agencję Ukrinform.
Zaznaczył przy tym, że strona rosyjska nie zabiega o uwolnienie swoich jeńców.
Konstatujemy, że pomimo publicznych deklaracji, które brzmiały w ostatnim czasie, i ze strony Szojgu (ministra obrony Siergieja Szojgu- PAP) i innych przedstawicieli władz państwa agresora, o tym, że ważne jest dla nich uwolnienie jeńców – oni nie podejmują żadnych realnych starań
— oświadczył Jusow.
Zaznaczył jednak, że „rozmowy trwają przez cały czas”, a strona ukraińska działa zgodnie z normami prawa międzynarodowego i stale „uzupełnia zasoby do wymiany”.
Jusow nie poinformował o liczbie ukraińskich jeńców przetrzymywanych przez Rosjan - strona ukraińska od początku wojny nie podaje tych danych. Zapewnił, że Kijów gromadzi informacje na temat jeńców wojennych oraz cywilów ukraińskich, którzy przebywają w niewoli wroga.
18:30. Białorusinom nie będzie wolno mieszkać za granicą bez zgody reżimu Łukaszenki
Białorusini będą musieli wystąpić do białoruskiego Wydziału Migracji, aby opuścić Białoruś na pobyt stały za granicą. Urzędnicy sprawdzą, czy wnioskodawcy nie obowiązuje zakaz opuszczania kraju, czy nie ma długów wobec państwa, w tym służby wojskowej.
Wcześniej można było ubiegać się o pobyt stały w konsulatach Białorusi w innych krajach. Faktycznie zatem Łukaszenka wprowadza „wizy wyjazdowe” dla Białorusinów, tak jak to miało miejsce w ZSRR. I to biorąc pod uwagę, że nowe przepisy są sprzeczne z Konstytucją Białorusi, zgodnie z którą jej obywatele mają prawo do swobodnego opuszczania kraju, a także swobodnego powrotu.
17:30. Ukraina uznała niemiecką firmę Knauf za „międzynarodowego sponsora wojny”
Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NACP) dodała firmę Knauf, jednego z największych producentów materiałów budowlanych na świecie, do swojej listy „międzynarodowych sponsorów wojny”.
Według NACP firma działa w Rosji za pośrednictwem 10 spółek zależnych i od 1993 roku zainwestowała w rosyjską gospodarkę ponad 1,8 miliarda dolarów.
Knauf ogłosił, że nie planuje opuszczać rosyjskiego rynku po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę na pełną skalę, a w 2022 roku wpłacił do budżetu państwa Rosji około 117 mln dolarów – podała agencja. Posiada 20 fabryk w Rosji i zatrudnia ponad 4 tysiące osób, co czyni go największym niemieckim inwestorem w rosyjskiej branży budowlanej.
16:30. Putin ułaskawił mordercę i kanibala
Za udział w wojnie na Ukrainie Władimir Putin ułaskawił ludożercę z Sachalina – powiadomiła rosyjskojęzyczna redakcja BBC, powołując się na lokalne media. Mężczyzna miał zamordować co najmniej cztery osoby, a także zjadać części ciała zabitych.
16:10. Znaleziono jacht Putina
16:00. Awans Serdiukowa
Były dowódca rosyjskich Sił Powietrzno-Desantowych gen. Andriej Serdiukow został szefem Połączonego Sztabu Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. O wyznaczeniu gen. Serdiukowa na to stanowisko poinformowano w czasie szczytu organizacji, który odbywa się 23 listopada w Mińsku.
15:35. Ostrzał Czarnobijawki. Są ofiary
Trzy osoby zginęły a pięć zostało rannych w ostrzale przez Rosjan Czarnobajiwki, wsi w obwodzie chersońskim. Informacje o ofiarach przekazał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego.
15:10. Łukaszenka o „zagrożeniu dla świata”
Łukaszenka nazywa niekontrolowane transfery broni na Ukrainie „potencjalnym zagrożeniem dla świata”. Stwierdził, że „nie jest tajemnicą, że broń dostarczana Kijowowi trafia na czarny rynek”. - Jeśli zachodni politycy się tym nie niepokoją, to my uważamy, że niekontrolowane ruchy broni i sprzętu wojskowego są nie tylko potencjalnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa dla naszego regionu, ale też dla wszystkich krajów świata - mówił.
15:05. Szkolenia ukraińskich żołnierzy
Już ponad 32 tys. ukraińskich żołnierzy przeszkolono zgodnie ze standardami krajów Unii Europejskiej w ramach misji pomocy wojskowej UE dla Ukrainy (EUMAM) – poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy.
Wiceminister obrony Ukrainy Jurij Dżyhyr rozmawiał w czwartek o zacieśnieniu współpracy w ramach EUMAM z dyrektorem generalnym Sztabu Wojskowego UE Michielem van der Laanem. Dowódca zapewnił o gotowości kontynuowania misji szkoleniowej przez UE i rozpatrzenia możliwości jej rozszerzenia zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych Ukrainy – powiadomił ukraiński resort
15:00. Wsparcie Frontexu
14:30. Za walkę na Ukrainie ułaskawiono kolejnego wielokrotnego mordercę
Za udział w wojnie na Ukrainie Władimir Putin ułaskawił ludożercę z Sachalina – powiadomiła rosyjskojęzyczna redakcja BBC, powołując się na lokalne media. Mężczyzna miał zamordować co najmniej cztery osoby, a także zjadać części ciała zabitych.
Seryjny zabójca z obwodu sachalińskiego Denis Gorin, który zamordował co najmniej cztery osoby, przebywa na wolności – poinformowały niezależne media. Mężczyzna został wcześniej wypuszczony z więzienia i wysłany na wojnę na Ukrainie – oznajmił na Telegramie kanał Sachalin protiw wojny.
Doniesienia te potwierdził człowiek znający Gorina osobiście. Morderca miał zostać ranny podczas działań wojennych, a obecnie przebywa w szpitalu w Jużno-Sachalińsku.
Gorin został skazany po raz pierwszy w 2003 roku za zabójstwo i zbezczeszczenie zwłok. Wówczas otrzymał wyrok 10 lat więzienia, lecz wyszedł na wolność już po siedmiu za „dobre sprawowanie”. W latach 2011-12 Gorin zabił kolejne dwie osoby. Wiadomo jeszcze o czwartym zabójstwie, do którego miało dojść w 2010 roku – wówczas mężczyzna miał odciąć kawałek mięsa, a później je zjeść.
14:15. Mistrz świata w kick-boxingu zginął na froncie
Mistrz świata w kick-boxingu Serhij Łysiuk zginął w walkach przeciw siłom rosyjskim na Ukrainie – poinformował Komitet Rady Najwyższej ds. Młodzieży i Sportu na Facebooku.
Łysiuk – wielokrotny mistrz Europy i świata – 12 listopada wpadł na minę podczas wykonywania zadania bojowego w jednym z najgorętszych punktów Donbasu.
Sportowcowi amputowano nogę, ale choć lekarze przez 10 dni walczyli o jego życie, nie udało się go uratować. Zmarł wczoraj.
13:30. Rosja nie zarabia na eksporcie ropy i gazy tak dobrze jak kiedyś
Udział dochodów z ropy i gazu w rosyjskim budżecie spadł do poziomu najniższego od 16 lat.
12:40. Rosja informuje o odparciu ośmiu ukraińskich ataków w ciągu doby, czterech w obwodzie zaporoskim
Na kierunku zaporoskim jednostki rosyjskie, uderzenia sił powietrznych oraz ogień artyleryjski pozwoliły odeprzeć cztery ataki grup szturmowych 33. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy w rejonie wsi Robotyne - poinformował rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow. Ukraińcy mieli na tym kierunku stracić 20 żołnierzy, dwa czołgi, 11 pojazdów opancerzonych, cztery samochody i haubice D-20.
12:15. Bestialstwo Rosjan
1 139 osób było torturowanych lub doznało obrażeń ze strony rosyjskich żołnierzy w okupowanych częściach obwodu kijowskiego.
Informacje takie przekazała kijowska prokuratura. Łącznie, kijowska prokuratura obwodowa miała prowadzić śledztwa ws. 12 456 przestępstw sklasyfikowanych jako zbrodnie wojenne zgodnie z artykułem 438 Kodeksu karnego Ukrainy.
12:00. Kreml przekonany, że NATO będzie coraz bardziej zaangażowane w konflikt na Ukrainie
Dmitrij Pieskow na konferencji prasowej mówił, że NATO będzie „podnosić poziom taktycznych i technicznych cech broni dostarczanych Ukrainie”. - NATO będzie nadal zwiększać poziom zaangażowania, bezpośredniego zaangażowania w konflikt. Sądzę, że to oczywiste - powiedział w rozmowie z dziennikiem „Izwiestia”.
11:45. Rosyjska ropa wciąż trafia do UE
Indie po raz pierwszy w historii weszły do pierwszej trójki największych dostawców paliw do UE. Unijne koncerny mają świadomość, że paliwa, które zamawiają w Indiach, są produkowane z rosyjskiej ropy naftowej.
11:20. Przez północną granicę Ukrainy próbują przenikać niewielkie grupy dywersyjne
Informacje o próbach forsowania północnej granicy Ukrainy przez grupy liczące od 5 do 16 osób przekazał przedstawiciel centrum prasowego Zgrupowania „Północ” ukraińskiej armii. Z jego słów wynika, że głównym celem działania takich grup jest „terroryzowanie lokalnej ludności”.
11:10. Losy uprowadzonych przez Rosjan dzieci
BBC opisuje historię niespełna dwuletniej dziewczynki uprowadzonej z Ukrainy i adoptowanej przez znanego rosyjskiego polityka.
Ukraina zdołała zidentyfikować 19 546 dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji. Mniej niż 400 wróciło.
10:15. W Żytomierzu odbudowano dwie szkoły zniszczone przez Rosjan
Szkoły zostały odbudowane przy współpracy z Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).
09:30. Sołowjow: Zginął rosyjski dziennikarz
Rosyjski propagandysta Władimir Sołowjow przekazał, że nie żyje Borys Maksudow, korespondent telewizji Rossija 24. - Nasz kolega zmarł w wyniku odniesionych ran - dodał. Według rosyjskich mediów i tamtejszego ministerstwa obrony, w środę Maksudow został ranny w obwodzie zaporoskim w wyniku ataku ukraińskiego drona.
09:25. Ruch na granicy polsko-ukraińskiej
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 17,27 mln osób W ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 19,2 tys. osób.
W tym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 18,7 tys. osób, a od początku wojny - 15,477 mln osób.
09:15. Były policjant zatrzymany za współpracę z Rosją
Prokuratura generalna Ukrainy podała, że w Mikołajowie zatrzymany został mężczyzna oskarżony o to, że zbierał i przekazywał Rosjanom informacje o lokalizacji jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy i innych formacji wojskowych w Mikołajowie i obwodzie mikołajowskim. Zatrzymany - były policjant - został tymczasowo aresztowany, grozi mu 12 lat pozbawienia wolności.
09:00. Ofiary w obwodzie donieckim
W środę 22 listopada w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim zginęły dwie osoby, a jedna została ranna - podał szef obwodowej administracji Ihor Moroz.
08:06. Ekspert: sukcesem obecnej ofensywy Ukrainy jest zepchnięcie floty czarnomorskiej do narożnika oraz skuteczne ataki z powietrza
Jeśli możemy mówić o sukcesach obecnej ukraińskiej operacji letnio-jesiennej, to nie będą to na pewno zdobycze terytorialne. Może to być jednak zepchnięcie przez Ukrainę rosyjskiej floty czarnomorskiej do narożnika, przez co przestała się liczyć jako istotny czynnik w tej wojnie, oraz ataki dokonywane za pomocą rakiet i dronów na tyły rosyjskie, które zmusiły Rosjan do zmiany systemu operowania siłami powietrznymi – ocenia w rozmowie z PAP Jakub Ber, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW).
W odpowiedzi na ukraińskie ataki z ostatnich miesięcy rosyjska marynarka wojenna przeniosła swoje okręty dalej na wschód, do bazy morskiej w Noworosyjsku. Brytyjskie ministerstwo obrony oceniło, że Rosja „przeniosła wiele swoich prestiżowych aktywów, w tym statki i łodzie podwodne zdolne do odpalania rakiet manewrujących”.
Na początku października władze położonej jeszcze dalej na wschód Morza Czarnego Abchazji oświadczyły, że region stanie się wkrótce „stałym punktem rozmieszczenia” rosyjskich marynarzy.
07:18. Centrum Narodowego Sprzeciwu: Rosjanie wywieźli dzieci z internatu zdrowia psychicznego
Rosjanie wywieźli do Rosji ukraińskie dzieci z internatu zdrowia psychicznego w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformowało w czwartek Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzone przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Dzieci trafiły do Penzy w zachodniej części Rosji, a wyjazd zorganizowała kobieta, za którą władze ukraińskie wysłały międzynarodowy list gończy, zarzucając jej udział w ludobójstwie - podało Centrum.
Rosjanie nadal nielegalnie deportują ukraińskie nastolatki na terytorium Federacji Rosyjskiej.(…) Co istotne, w internatach przebywają nie tylko sieroty. Wiele dzieci ma opiekunów i rodziców
— podkreśla Centrum Narodowego Sprzeciwu.
W większości wypadków dzieci są wywożone bez zgody i mimo posiadania przez nie krewnych w wolnej Ukrainie – podkreśla Centrum.
Od początku rozpętanej przez Kreml wojny Rosjanie masowo wywożą do Rosji ukraińskie dzieci z terenów okupowanych Ukrainy. Większość z nich trafia do Rosji, ale wiadomo, że 2400 wywieziono na Białoruś. Niektóre są oddawane na wychowanie rosyjskim rodzinom, chociaż mają rodziców lub innych krewnych na Ukrainie.
00:00. Zełenski: Są nowe możliwości naszej obrony powietrznej
Pojawiły się nowe pakiety wsparcia dla Ukrainy - dla naszych wojowników. Są to pociski i rakiety, sprzęt elektroniczny i drony, dające nowe możliwości naszej obrony powietrznej. Powstała odpowiednia koalicja – koalicja rozwoju obrony powietrznej. Liderami w jej organizacji są Niemcy i Francja. Jestem wdzięczny za to przywództwo
— powiedział w swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odnosząc się do rozmów w formacie Ramstein.
Jestem również wdzięczny każdemu krajowi, który uczestniczy w tych wysiłkach, dzięki którym nasze miasta i wioski są bardziej chronione przed atakami rosyjskimi. Jeszcze nie wszystko można powiedzieć publicznie, ale ochrona ukraińskiego nieba dosłownie z miesiąca na miesiąc nabiera mocy
— zaznaczył.
Oczekuję, że w najbliższym czasie minister obrony Umerow poda raport o wynikach rozmów w formacie Ramstein
— dodał Zełenski.
red/PAP/Twitter/Facebook
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/671824-relacja-638-dzien-wojny-ochrona-nieba-nabiera-mocy